Evinizde kütüphaneniz, kitaplığınız var mı? Kaç kitabınız var?

Evinizde kütüphaneniz, kitaplığınız var mı? Kaç kitabınız var? Ben çok kitap okumama rağmen evde kitabım yok niçin? çünkü aldığım kitapları 2. el kitap satan kitapçıya götürüp yerine yeni kitaplar alıyorum, eskiden kütüphane hayalim vardı ama taşınırken zor oluyor diye dağıttım, hep aynı şehirde kalsam yapardım kesin.

• Var
    100% (22)90% (18)95% (40)Oy Ver
  • Yok
    0% (0)10% (2)5% (2)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
23|20

En İyi Erkek Görüşü

• şu anketin cevaplarının güzelliğine bak ya! 27 kişiden 26sında kitaplık/kütüphane var. süper birşey. yazmak istediğim birşey var kitaplık yapmak konusunda.

aklıma İhyau ulumiddin'in yazarı İmam Gazali'nin hikayesi geldi:

Gazali 10 yaşlarındayken bir gün bir kervanla yolculuğa çıkar. kervanı eşkiyalar kuşatır ve yağmalar. Gazali o yaşına bakmaz ve eşkiyaların reisine gider ve "defterlerimi geri ver" der. reis onları ne yapacağını sorar. Gazali de "öğrendiğim herşey, bütün bildiklerimi defterlerime yazdım. onlar benim herşeyim" der. Eşkiya reisi "tamam verelim defterlerini de, bu nasıl bir ilimmiş te defterlerin elinden alınınca ilmin de gidiyor?" deyince Gazali hayatının dersini alır ve bundan sonra ne öğrenirse aklına yazar ve hatta ezberler.

anlatmak istediğim kitaplıktaki kitap sayısının önemi yok. önemli olan akıldaki kitap sayısı...

1|1
    0|0
    • Bak böyle yazınca aklıma şu soru geldi okuğumuz kitapların rafta kalmasının mantığı ne?başkalarına versek daha mantıklı değil mi?

• evet imam gazali'nin okuduğu değil sadece kaleme aldığı, yazdığı kendi kitaplarının sayfa sayısını ömrüne bölmüşler, her gün için 10 sayfa düşmüş. yani ömrü boyunca günlük ortalama 10 sayfa kitap yazmış. bizler, bırakalım yazmağı hergün ortalama 10 sayfa okumaktan aciziz.. elbette kitaplar kıymetini bilinenlere verilir. sadece bakıp atacak olanlara verilmez. ayrıca zamanımızda kitaplar ucuzlamıştır.yaşlı birisi, şu iki kitabı zamanında bir inek parasına almıştım demişti bana. biz şanslıyız. :)

• şimdi 1 inek parasına kitap olsa,biz inekmiyiz okadar para verelim derdi insanlar:)

Erkekler Ne Diyor 19

• Evet çalışma odamda bir kütüphanem var. 15 sene önce saymıştım. 1200 civarındaydı. bu kitaplar babamdan ve dedemden kalanlardı. ben de üzerlerine 15 senede 400 adet civarında eklemiş olmalıyım diye tahmin ediyorum. Ayrıca el yazmalarım da var. bunları okumak için özel çalışmalar yaptım, kurs aldım. Ama internet kitap ve ansiklopedileri öldürdü gibi bişey oldu sanki. akşamları oturup kitap okuyan ben şimdi internetin önünden kalkmıyorum. yazık bana valla... :))

2|0
    0|0
    • El yazmaları olduğunu duyunca gözüm döndü:) Hangi alanda kitaplar var? Merakımı bağışla:D

• muhtelif. mesela birtane cildi ceylan derisinden mamül Kur'an-ı Kerim var. Yine, şiir kitapları, menkibe ve hikaye kitapları var, dua kitapları var. ayrıca büyü ile ilgili bir kaç el yazması var. bir tane taş baskı var. kitap 1700 lü yıllarda yazılmış. içerisinde astronomi, tıp ve sağlıklı yaşama yollarını anlatıyor. ayrıca bir füze nin nasıl yapılıp, fırlatılabileceğini gösteren çizimler var.

• kitaplığımız var ve bize yetmiyor 1 2 bin civarı kitap var aksaraya kitap bakmaya gidelim diye bir baski var şu anda üzerimde gidersek sayıda artacak

1|0
    0|0
  • Büyük bir kütüphanem var, binlerce kitap barındırdığını rahatlıkla söyleyebilirim.

2|0
    0|0
  • küçük benim kütüphanem.arkadaşlardan alıp okuyorum sonra geri veriyorum çünkü

1|0
    0|0
  • Kitaplık ta 50 ye yakın kitabım var. Salon da olanlarla beraber bu sayı 3 e katlanıyor.

1|0
    0|0
  • Titus Livy'nin Ab Urbe Condita yani Roma'nın kuruluşundan itibaren isimli kitap serisi var ki bu seri 142 cilttir ama günümüze 30-40 cildi ulaşmıştır ancak. Bende bu ulaşan ciltlerin ikinci el olanlarını gidip satın alıp oluşturdum kütüphanemi. Sıfır alsam bir maaş giderdi. Ayrıca Cassius Dio'nun bazı eserleride var. Eutropius'un Breviarium Historiae Romanae kitabı bulunmakta. Bunun haricinde Julius Caesar'ın Di Bello Gallico isimli eser ve İç savaş kitabıda yer almakta. Roma ve Bizans tarihi meraklısı olduğum için genellikle kitaplığımda bunlarla alakalı kitaplar var. Bunun haricinde ufakta olsa gazetelerin verdiği felan yakın, cumhuriyet tarihi kitaplarıda var.

0|0
    0|0
  • 550 +

2|0
    0|0
  • her taşındığımda sıfırlıyorum ama iki tane alınc sonra bir anda kitaplıklar doluveriyor. benden habersiz gizli bir iş çevirdiklerini düşünmüyor değilim. veya benim kitaplar amip, bölünerek çoğalıyor.

1|0
    0|0
  • saymadim ama bir oda dolusu var 3 duvarda. istanbuldaki evimde daha beter durum, her yer plak, kaset, dergi ve kitap

1|0
    0|0
  • Kütüphane olmasa da kitaplığımız var annem iyi bir roman okuyucusudur ablamda keza annem gibidir.

Bizde arada takılıyoruz onlara ben daha çok bilgisayardan okuyorum romanları

1|0
    0|0
  • Büyük olmasada küçük bi kütüphamem var..her zaman olmuştur.

1|1
    0|0
  • 60-70 civarında kitabım var, içlerinde 50-55 tanesi sırf bilim-kurgu romanıdır. Maalesef çok fazla kitap okuyan biri değilim artık, bilgisayar ve internet olayı kitap okuma alışkanlığımı köreltti.

0|0
    0|0
  • annemin kitaplığından faydalanıyorum kendim aldığım kitaplarımı da oraya koyuyorum. epey fazla kitap var sayısını bilemiycem

0|0
    0|0
  • sayı önemliyse 300'ün üzerinde kitabım var kitaplığımda. param olsa şuan hiç almasam aklımda 50 kitap vardır alınacak. ama vakit te yok eskisi gibi nakit te.

0|0
    0|0
    • korsan yok mu:)

• arkasında bandrolu olmayanlar korsandır arkadaşım .

• yoo. bandrolü olup korsan olan kitaplar da gördüm çok.

• Bizim kütüphanede ilk 3 raf benim, diğer 3 raf eşimin...

120 den fazla kitap vardır... Bir de daha yerleştirmediklerimiz var :)

0|0
    0|0
  • kütüphane diyemeyiz ama küçük bir dolap diyelim gazetele kuponlarıyla aldığım ansiklopediler ve 50-60 tane kadar roman

0|0
    0|0
  • Tek kitap... Cin Ali...

0|0
    0|0
  • Kitap cok da kutuphane yok.

0|0
    0|0
  • A: Var

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 23

• var ancak doğru düzgün ve yeterli olmadığı için annemin isyan sebebi şu anda. son hesaplarıma göre 1500 civarı bir kitabım var ancak bunun 200 kadarını bağışlayacak bir kurum arıyorum ne zamandır.

0|0
    0|0
    • okul kütüphaneleri olabilir,yada huzur evleri çünkü ordaki amcalar,teyzeler okumaya bayılıyor kütüphaneleride var.

• üniversiteme bağışlayayım dedim, öğrenciye ödünç kitap vermeyene bağış yapmak saçma olacaktı. kitaplarım lise için pek uygun değil ancak huzurevleri hiç aklıma gelmemişti açıkçası. bir araştırayım, gelip kendileri almayı kabul ederlerse vereyim. sağol şekercim:)

• ordaki yaşlılar çok mutlu olur bence alırlar:)

• Babamın var. Sayamadığım kadar çoook.

1|0
    0|0
  • aynen bende cogunu dagıttım gerçekten sadce benım cın cok onemlı bır kaç kıtap ve der skıtaplarım dısında brşey bırakmadım..

Sankı ben bıraz rahatladım...

Yınede evde bana aıt olmasada genelı bır kıtap dolabı mevcutt

0|0
    0|0
  • biri kızımın iki tane var kızımın saymadım ama sanırım 70 civarı kitabı var bizim onu da saymadım 100 civarı diyim :) kitaplarımın bir kısmı da fethiyede ve arkadaşlar da

0|0
    0|0
  • Saymadım hiç ama :S 400 vardır heralde .. 2. el kitap takası yapıyorum, biriktiremiyorum..

1|0
    0|0
  • var . ve sayamıcağım kadar çok kitap var bağışlamayı düşünüyorum ...

1|0
    0|0
  • kütüphaneme sığmıyorum. bir kısmı kolilerde. ikinci bir kütüphane istiyorum. kitaplarımı satmayı bağışlamayı istedim ama,

onların üzerini çizerek, not alarak, romanları dahi ders kitabına çevirmişim. aslında değerli şeyler, hem okuyan bir başkasının önemli noktalarını görmekten keyif alıyorsa hediye edilebilir.

ama görürlerse sanki düşüncelerimi okuyacaklarmış gibi geliyor.

belki bir gün.

0|0
    0|0
    • :)bence hediye etmelisin ah keşke sen benim arkadaşım olsaydın bana hediye et derdim:)

• babamınkilerle 300 den fazla vardır ama benim fazla ktabım yok 25 anca

1|0
    0|0
  • Katılıyorum sana bende öyle yapıyorum daha iyi oluyor

1|0
    0|0
  • evet var ama kaç tane kitabım var hiç saymadım :)

0|0
    0|0
  • Var 1 salon buyuklugunde odam var ve hepsı kıtap dolu 4000 5000 tane olabılır !

0|0
    0|0
  • kütüphanem var ama çk düzenli değil, toplamda yüzlerce kitabım vardır

0|0
    0|0
  • Okumaya çalıştıkça çoğalıyorlar :))

0|0
    0|0
  • Var, çatı katına bir kütüphane yaptık ev arkadaşlarımla.

Odamla aynı katta.

Her zaman kitap okumaya gelmedikleri sürece sorun yok.

0|0
    0|0
  • Kitap okuma alışkanlığımı yeni edindiğim için henüz pek fazla kitabim yok. Yalnız arkadaştan vs. ödünç almaktansa kendim para verip almayı tercih ediyorum.

0|0
    0|0
  • Evet salonumda bir kütüphanem var ama sayısını bilmiyorum.. Yani saymadım çok zaman alırdı:)))

0|0
    0|0
  • Evet var. Ama içinde barınan kitapların sayısı 200 yi geçmez.. Neden? Çünkü 'giden gelmiyor'

0|0
    0|0
  • Var

0|0
    0|0
  • o kadar kitab varki hic birinide okumuyorum ya oylece durublar refde,

0|0
    0|0
  • kıtaplıgım var 5 raflı fazla genıs degıl, butun rafları doludur

0|0
    0|0
  • Sayamadığım kadar çok var.

0|0
    0|0
  • Var

Yok

0|0
    0|0
  • çok iyi birşey yapmışsın aslında. ben kitaplarımı veremiyorum bir türlü. çok bağlıyım onlara. arkadaşım gibiler. kütüphanem var, kitaplarım da çok ama öyle bir odayı dolduracak kadar değil. onları konularına göre falan düzenlemekten zevk alıyorum.

0|0
    0|0
Yükleniyor...