Kapanma olayı üzerine...

Kur'anda biliyorsunuz örtünme ile ilgili ayetler var.Şu kara çarşaflılara bakıyorum veya tesettürlü kadınlara bakıyorum ama niye saçlar kapanıyor özellikle? Yüz açıkken dudaklar ve bana göre gözler de saça göre daha tahrik edici değil midir? Tahrik etmemek için yüzünde kapanması gerekmez mi? Aklıma takılan bir konu, seviyeli olarak cevap verirseniz sevinirim arkadaşlar...

0|0
14|18

En İyi Erkek Görüşü

• Sana katılıyorum. Bu soru için de ayrıca teşekkür ederim. Bir sürü kişiyi engelleme fırsatım oluyor böyle sorularda.

şekilcilikten vazgeçilmeli kaldı ki örtünmenin bir standardını da göremediğimize göre bu kesin denilen olayın yorumdan ibaret olduğu anlaşılır. Şeriat ile yönetilen ülkelerde bile çeşit çeşit örtünme olabiliyor

Allah razı olsun senden :)

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• allah o kadar emrettiği için o kadar kapanılır eğer dudaklarda kapatılsın deseydi oralarda kapatılırdı.

bir iş akla uygun olduğu için haram olmaz allah emrettiği için haram olur.

hem yüz sosyal hayatta gerekli bir organdır tanınmaya yardımcı olur saçlar öyle değildir evet cinsel olarak baskın bir organ değildir fakat kapatılması emredilmiş

2|0
    0|0
    • Babam ve erkek kardeşimle de aynı evde yaşamamam lazım mazallah şevkleri uyanır.

• ya inkar edene hiç bir açıklama kafi gelmez fakat anlamak için sorana yukardaki açıklama kafidir

• ya şimdi söyle bir durum var annemlede konuşuruz bu konuyu bazı kadınların saçları sanki yapılmış uzun gösterişli dalgalı yada az kıvırcık oluyor bazıları senin dediğin gibi yüzü dudakları cok sexy oluyor ama ancak saclar kapanıyor sonuç güzel kadın kapansın çirkin acsın olmadıgı için hepsi birden kapanmak zorunda ve dindede sabır etmek var sıcakta kapalı gezmek gibi sex yapmamak gibi evlenene kadar felan

0|0
    0|0
  • Şimdi bunları diyorsun da Allah bilir kapalı bile değilsindir. Kuran-ı iyi oku tamam mı el ve yüz hariç yazıyor. Ona bile tahrik olan adamda biraz kendine baksın.

3|1
    3|0
    • saca bile degilde ele yüze bile tahrik olan adam kendıne baksın oluyor cok mantıklısın hakkat saygı duydum

• Tartışmıyorum seninle hadi güle güle. Çok biliyorsun her şeyi. Biraz daha araştır .

• Tekfir etmedim? hahahah...bir yürü git işine karşında senin gibi yobaz kafalı bir insan yok..Allah bana akıl vermiş, kur'anı oku demiş ve okuyorum...Anlayamadığım kısmı da adam gibi sormak istedim ve sen gelip bana " dinime saygı duy. " dersen senin tekfir yapıp yapmadığın belli olur kardeşim.Orada ayet verdim daha onun bile tercümesini yapamıyorsun a yobaz ! yürü git işine demogoji yapma bana.

• islam dunyasında kapanmak farzdır.kuranı kerımde gecen havva anamızda kapalı bır muslumandır.onunda saclarından cene altına kadar kapalıdır.kapanmak faz ve sunnettır.evet bazı kısıler tesetturlu kısıler yaptıkları bazıları yanlış.cenabı allah senden emanetıne sahıp cıkmanı ıstıyor.kuranı kerımdede gecıyor suslenmek oje surmek ruj kullanmak kokular surmek gunahtır.cenabı allah dıyorkı ben senı nasıl yarattıysam ögle cık karsıma.kuranı kerım okuyankısı havva annemızın sartlarını yerıne getıren kısı cenabı allah tarafınedena kabul edılen kısıdır.acık olan kısıde mesheplerını yerıne getırdığı takdırde cenabı allah karsısında zaten herke hesap verecektır.

1|0
    0|0
    • atma çarli havva ilk insandır o dönemde daha müslümanlık yoktur

• Ben kadın olsaydım asla kapanmazdık örtünmek kadını cinsel obje olarak görenlerin yobazlığıdır bence tabi bu benim görüşüm ama benim türbanlı arkadaşlarımda var bu bi engel değil inançları doğrultusunda yapmakta özgürler üniversitelerde de okuyabilmeliler bence. (Kamu ve Devlet kurumlarında çalışmaları laikliğe ters düşer o ayrı). Bence burdaki ince cizgi kara çarşaf direk iletişimin en önemli parçaları olan mimikler göz temasını direk engelliyor kara çarşaflı birinin üniversitede olduğunu düşünün tuzluk gibi dinleyip gidiyor..Ders dinleyerek olmaz kendinden de bişeyler katmak gerek ve bu mimikler göz teması olmadan ne kadar sağlıklı olur tartışılır..

1|0
    0|2
    • hey yobazlık mal kafasız essek yobazlık peygamberin emri ALLAHın emri yobazlık he tabe ya asıl sensin yobaz git araştır biraz adam ol

• Beni oraları ilgilendirmiyor sadece mantıksız bulduğumu soruyorum.

• Sende haklısın o kısım da mantıksız ama bana olayın tamamı saçma olduğu için oraya takılmadım :D

• aynen katılıyom

2|0
    0|0
  • Şimdi şöyle biri durum var : Kadının saçlarını görmek ile görmemek arasında gerçekten de çok fark var. Kadının saçlarını görmek zorunda değilizi ama şimdi direk kadının suratının tamamını da kapatırsan erkekler evleneceği kişiyi nasıl beğenecekler ? Onun için yüzün görünmesi şart. Yüz ile de tahrik oluyorlarsa biraz da olsa nefislerie söz geçirmek zorunlar.

1|0
    0|0
  • Saçtan pekçok kişi tahrik olablir durum göre. Ama henüz, göze bakarak tahrik olan erkek hiç görmedim. En fazla, bir göze bakarak, diyebileceğin şey; güzel olduğdur. Daha fazlası değil. Göz, tahrik filan etmez.

1|0
    2|2
    • Saçtan tahrik olan varsa o kişiyi tebrik etmek lazım.

• saça bakarak hareket mi dedim ? konumuzun amacı tahrik olmaki konu dışına çıkma.

• Hareketten kastım tahriktir..

• yaw ne lakası var ayette sadece mahrem yerlerini kapatın yazıyor saçmalamayın

2|0
    0|0
  • kapat gitsin.

0|0
    0|0
  • kızıcaklar bana ama turban takip daracik etek giyen kişiler ile şaçi açik esortman yada sort giymiş kişilerin pek farki yok...

kafasinda turban yüzünden makyaj var makyajin amaci güzel görünmektir bir bakima erkeklerin beğenmesi için yaparsin. daracik gömlek gögüsleri belli oluyor.daracik etek kalçainin tüm kıvrımlari belli oluyor.sonra ben türbanliyim deyip şaçi açiklara laf atiyor.o kişiler cennete giderse beni almasin zaten Allah cennete

0|0
    0|0
  • Ayette der ki kadının elleri ve yüzü hariçher yeri kapanmalı

1|0
    0|0
    • Şevk uyandırıyor sonuçta kardeşim bir nevi teşhirciliktir bunun adı.

• sorgulamadan inanmak düşünmeye üşenen insanların işidir :) ve tamamen cahilliktir baska bişey degil

• hangi ayet o :D kuranda el yüz hariç her yeri kapa diye bi ayet var mı?Kuranı anladığın dilde okumadığın çok belli

• memenin var olduğunu bileyim tahrik olurum.

0|2
    0|0
  • bence onun mantıklı bir açıklaması vardır ama sorgulamak anlamsız öyle emrolunduysa uymak gerekir

0|0
    0|0
  • Haklısın !

2|0
    1|0
  • doğrusun bence gayet

2|0
    0|0
  • bak güzel kardeşim benim insan wücudunda 7 çakra wardır bunların en büyüğü başının üstündedir kadınlarda. o noktadan etrafa yayılan enerjiler war. bu olay piramitlerin uzaydan bakılınca yaydığı enerjiye benzer. firawunlar mumyalanmanın yanında bu enerji sayesinde yüzyıllarca çürümeden kalırlar. kapanmanın sebebi tahrik olayı değil ben baş örtüsüne karşıyım ancak haklı bi mewzu.mısırlılar bunu keşfetmişti we islam düşünürleride doğruladı. siwri uçların enerjisi ..

0|0
    3|4

Kızlar Ne Diyor 14

• Tabii, yüzü de kapatın simsiyah giyin, burnunuzdan aşağı peçe takın, gözleri koca kara gözlüklerle kapatın bir eldiven oldu mu tamamdır.

2|1
    1|0
    • Öyleleri de var..

• UUUUUUUUUUUUUFFFFF NE CEVAP EN İYİ CEVAP

• 2 tane yürüyodu geçen böyle ninja ilk başta 4 tane sandım gölgeleriymiş

• En iyisi eve kapanmak.

4|2
    0|0
  • Kapanmak TARZ değil FARZDIR ...

Rabbim hepimize FARZIYLA DOĞRUSUYLA kapanmayı nasip etsin inşallah...

0|4
    0|0
  • Haklısın..

Özellikle saçlar kapanıyor, yüzde ise 1 ton makyaj.

Sonra da özgürlükten bahsederler, sen adam gibi kapan sonra bahset özgürlükten.

Adabıyla kapananın her türlü özgürlük hakkıdır ama kapanmayanın hiçbir hakkı yoktur onun yaptığı sadece gösterişten ve gerekli yerlerde ortalık karıştırmaktan ibarettir.

1|1
    0|0
    • Aynen öyle.Kapanacaksan adam gibi kapan, bakıyorum araplara ilk İslamiyetin doğduğu yere yüzlerinden makyaj eksilmiyor.Böyle saçmalık olabilir mi.

• Haklısın.

• Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz

• ona bakarsan ben gözlerine sürmeyi çekmiş bakışıyla bi daha baktıran çoook carflı gördüm.. ilk aklıma gelen şeyde o çarşafı boşuna giyme oldu. yani siz müslümanlık bunu gerektiriyo die çarşafa bürünüyorsanız adabıyla yapacaksınız ki herkes bu onun özgürlüğü diyebilsin.. benim annemde kapalı ama başörtüsü takıyo. kalkıp makyaj yapmıyo.uzaylı gibi kafasını büyütmüyo... :DD

1|0
    0|0
  • Yes. Bence de. link Böyle kapanılmalı.

0|0
    0|0
  • şu yazdıklarında çok haklısın arkadaşım. Kafa kılı günah ama o dudaklar, çekici bakışlar sevap. Vay canına sayın seyirciler.

1|0
    0|0
  • Artık herkesin bildiği Nur Suresi 31. ayet söyle der;
    “Mümin kadınlara da söyle; Bakışları ölçülü olsun ve cinsel organlarını korusunlar. Süslerini, kendiliğinden görünenler hariç açmasınlar.

0|0
    0|0
  • bırakın tahrik olsunlar.

0|1
    0|0
  • kuranda neler yokki.

1|1
    2|3
  • gri eşofman altı üstüne kafayı kapatmak gerek

0|0
    0|0
  • ''burkadan'' bahsedıyorsun onu gıyende var

0|0
    0|0
  • Kadınların kapanmasında, erkeklerin tahrik olma şartı yok. Hiç kimse olmasa da, dinimiz, namaz kılarken kapan diyor. Hiç kimse olmasa da evde, açık dolaşma diyor. Bunların erkekleri tahrikle bir ilgisi yok. Tahrik için olsaydı, cariye denilen kadınların başları, kolları, bacaklarının açık gezmesine, o kıyafetle namaz kılmasına dinimiz izin vermezdi. Gaye tahrik olsaydı, bir erkek, ana, bacı, kardeş çocuğu, süt kardeş, hala ve teyzenin saç, kol ve bacakları açık yanlarında oturamazdı. Oturmasına izin verildiğine göre, demek kapanma emrinin mutlaka tahrik ile ilgisi yoktur. Tahrik, belki birçok sebepten birisi olabilir.

0|0
    0|0
    • link oku bu ayeti tahrik etmemek için olduğunu anlarsın.

• sadece öyle olsaydı mesela kadınlar yanlarında erkek yokken namaz kılarken başını açmasında bir sakınca olmazdı. kapan dendiği için kapanmalıyız yani dinin emir ve buyruklarına uymak asıl amaç. yanında erkek yokken başını aç mı deniyor yani . yanında erkek yokken de kapanman gerekiyosa bunun başka sebepleride vardır. kuranı günümüzde tam anlamıyla yorumlayan kimse yok. kuranda henüz anlayamadığımız öyle şeyler var ki onları bilsek bunları tartışmamıza bile gerek kalmazdı

• ibadet ederken kapanmayı anlarım, hristiyanlıkta da var bu ama dışarıda örtünmenin tek bir amacı vardır o da şevk uyandırmamak..babadan bile gizle diyor düşün artık.Demekki mayamız bozuk.

• kadının saç telini gözükmesi haram o yüzden kapanması gerekiyo. gözler haram değil dinen

0|0
    0|0
    • Niye haram ama? Şevki uyandırdığın için...Gözlerine sürme çekince insan bence saça göre daha çekici oluyor...Ne derler gözlerdir her şeyi ele veren.

Yükleniyor...