Ateist olduğunuzu çevrenize nasıl açıklardınız ?

Fazla dindar olmayan bir ailedesiniz ama siz bir süre sonra dinlerin ve tanrının size olmadığını düşündünüz. Çevrenizdeki insanlara kişiliğinizin değişmediğini sadece tanrı inancınızı yitirdiğinizi nasıl anlatırdınız ? Malum ateist = kötü adam sanıyorlar, bu dünyaya inanların ne kadar çok zarar verdiğini savaşların sebebinin din olduğunu bilmeden.

• Ateist'im
    13% (2)64% (9)38% (11)Oy Ver
  • Agnostik'im
    13% (2)0% (0)7% (2)Oy Ver
  • Panteist'im
    7% (1)7% (1)7% (2)Oy Ver
  • Deist'im
    47% (7)7% (1)28% (8)Oy Ver
  • Teist'im
    20% (3)22% (3)20% (6)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Arkadaşlar bu arada Teist bir tanrıya ve onun bir dinine inanan kişi demek. İnanıyorsanız bunu işaretleyin.

0|0
14|11

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 13

• Açıklamaya gerek yok bence..Seni tanıyan tanır bilen bilir..Olduki açıklamak durumunda kaldın. O zaman şöyle dersin,"beni tanıyorsun bu zamana kadar kötü bir şeyimi gördün mü, ben kötülükten uzak durup iyilik yapıyorsam tanrıdan korktuğum için değil, gerçekten böyle yapmak istediğimdendir.." Anlayabilene tabi

0|0
    0|0
  • Kimseye bir şey söylemem inancım konusunda , müslümanlığı kabul etmezsen çok yargılıyorlar çünkü

0|0
    0|0
  • açıklamasan da olur yani ortam olur o zaman söylersin durup dururken ateistim dersen sana: ya bi git olum bir şey konuşuyoruz şurada derler

0|0
    0|0
  • Arkadaş bak ben ateistim derdim nasıl acıklıcam herkesin kendi hayatı kimse yargılayamaz

0|0
    0|0
  • kime ne

0|0
    0|0
  • savaşların sebebi dinmiymiş. ateist olarak devam et kimseyede açıklama yapma biz müslamanızz diye açıklama yapıyomuyuz ki ? inanmak ve inanmamak ikiside aynı kefede bence senin kararın buda bizim kararımız

0|0
    0|0
  • şöyle ki; "bi hata yaptıktan sonra "aman nasılsa ben Müslümanım iki tövbe ederim Allah beni affeder nasılsa yea" bahanesine sığınarak Müslümanlığı böyle algılamaktansa, imansız ama iyi insan olmayı tercih ettim" derdim ki zaten öyleyim.

0|0
    0|0
  • Büyük bir tölen eşliğinde.

1|0
    0|0
  • ateist olmadığım için böyle problemlerim yok

0|0
    0|0
  • aciklamak zorunda degilsin.

0|0
    0|0
  • Şimdilik agnostik takılıyorum.

0|0
    0|0
  • Bunu açıklama gereği duymazdim

0|0
    0|0
  • intihar ederdim...saçma düşüncelerle dünyada yer kaplamaya gerek yok bnce

0|1
    0|0
    • :) Tek hayatın burası olduğunu bilen birine intihar teklif ediyorsun. İntihar ikinci bir hayata inanıp bu hayatından bir an önce kurtulmak isteyen kişiler içindir. Öbür dünyaya inanmayan kişiler genelde kalıp daha iyisini yapmayı tercih eder.

• Kabalığı yapan sensin. İnanmıyor olabilir bu seni benden daha bir insan yapmaz. Hapisaneler inanan katillerle soyguncu ve tecavüzcülerle dolu.

• gerçekten Allahtan korkan kötü şeyler yapmaz

demekki o hapisanedekilerin bilgisi yeterli değil

Erkekler Ne Diyor 11

• Savaşların nedeni din diyorsun da, ateist olan diktatörlerin halklarını nasıl büyük bir zulümle katlettiğini bilmiyorsun galiba. Mesela rusya da lenin ateistti, halkını hayvan olarak görüyordu ve onları açlıkla acıyla eğitebileceğine inanıyordu. Çünkü onların insan değil hayvan olduğunu düşünüyordu. Tüm tohumları karın altına ektikleri zaman tohumların evrimleşip soğuğa dayanıklı hale geleceğini düşünen aptalca bir düşüncesi vardı. Kalkıp tüm tohumları karın olduğu bölgelere ektiler.. sonuç kıtlık ve binlerce insanın açlıktan ölümü... Savaşların temelinde insanların birbirlerini hayvan olarak görmesi yani ateizmin temelinde olan darwinizm yatıyor... Savaşların nedeni din değil... dinin tam olarak yaşanmaması savaşların asıl nedeni.. Günümüzde din dinsiz insanlar tarafından kullanılmaya başlandı... Her sarık giyeni müslüman sanma. Müslüman gibi görünen çok dinsiz var... Müslüman olarak görünen insanların yaptığı her hareketi dinden sayıyorsunuz. Kuranda haksız yere bir insanın öldürülmesi yasaklanmasına rağmen hatta, haksız yere bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibi olur, denmesine rağmen. müslüman olarak görünen bir adamın birini öldürdüğü zaman, bakın müslümanlar nasıl insanlar, ölümün asıl nedeni din gibi saçma sapan fikirlere kapılıyorsunuz. çünkü düşünemiyorsunuz. O adam dinin yasakladığı bir hareketi yapıyor siz ise bunu dinden sanıyorsunuz... Dini işinize nasıl gelirse öyle görüyorsunuz... Neden bir ateist bir insanı hayvan olarak görüp zevk için onu öldürdüğü zaman ateizm kötüdür demiyorsunuz... çünkü samimi değilsiniz... Kuran'a gerçekten uyulsa savaşlar bitecek.

Eğer onlar barıştan yana olurlarsa, sen de barıştan yana ol! Ve Allah'a güven. Çünkü işiten ve bilen O'dur. (8:61)

"İkiniz Firavun'a gidin, çünkü o, azmış bulunuyor. Ona yumuşak söz söyleyin, umulur ki öğüt alıp-düşünür veya içi titrer-korkar." (Taha Suresi, 43-44)

Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel bir biçimde mücadele et. Şüphesiz senin Rabbin yolundan sapanı bilendir ve hidayete ereni de bilendir. (Nahl Suresi, 125)

İyilikle kötülük eşit olmaz. Sen, en güzel olan bir tarzda (kötülüğü) uzaklaştır; o zaman, (görürsün ki) seninle onun arasında düşmanlık bulunan kimse, sanki sıcak bir dost(un) oluvermiştir."Buna da, sabredenlerden başkası kavuşturulamaz. Ve buna, büyük bir pay sahibi olanlardan başkası da kavuşturulamaz. (Fussilet Suresi, 34-35)

... iyilik edin Şüphesiz Allah, iyilik edenleri sever (2/195)

Sizden; hayra çağıran, iyiliği (marufu) emreden ve kötülükten (münkerden) sakındıran bir topluluk bulunsun Kurtuluşa erenler işte bunlardır (3/104)

Onlar, bollukta da, darlıkta da infak edenler, öfkelerini yenenler ve insanlar (daki hakların)dan bağışlama ile (vaz) geçenlerdir Allah, iyilik yapanları sever (3/134)

Allah, sizinle din konusunda savaşmayan, sizi yurtlarınızdan sürüp çıkarmayanlara iyilik yapmanızdan ve onlara adaletli davranmanızdan sizi sakındırmaz. Çünkü Allah, adalet yapanları sever. (Mumtehine süresi, 8)

0|1
    1|0
    • İyi ki bi Lenin olmuş .mına koyim. O da olmasa malzeme yok size. Ben sana binlerce dindar dikdatör sayayım milyonlarca insanı katletmiş.

• Ben sana diyorum ki, dini kendi çıkarları için kullanan biri zaten müslüman değildir.. iki yüzlü bir dinsizdir. Yani onlar da sizden... Gerçek bir müslüman dini kendi menfaatleri için kullanmaz. Para kazanmak için kullanmaz...

"Sizden ücret istemeyenlere uyun, onlar hidayet bulmuş kimselerdir." (Yasin süresi, 21)

Bir insanın sınırlarını kaldırırsan, o insan her kötülüğü yapabilir. Çünkü nefsi hep kötü şeyler yapmasını istiyor ondan. sınırlar kalkınca her kötülük yapılabilir

• Lenin mi ezmiş halkını :D Ah ya*sak medya ah

• Savaşların sebebi dinler değil, farklı dindekilere saygı duymadan dünyanın bir takım zenginlikleri için emeller peşinde koşmaktan meydana gelir. Kimseye inancını söylemek zorunda değilsin. Ben de elaleme ben Müslümanım demiyorum ki ! İnsanlar az-çok anlarlar zaten. Kimseye söylemek gibi bir yükümlülüğün olmamalı diye düşünüyorum

2|1
    0|1
  • cümlen yanlış bence ateistlerin kötü olduğunu düşünüyorlar ama savaşların nedeni din diye ateizm gibi bir propaganda saçma ateist isen ateistim dersin olur biter amacın ateist olduğunu söylemek mi ben doğruyum siz yanlışsınız demek mi

0|1
    0|0
    • Şimdi söyle bana nüfusunun tamamı müslüman olup huzur içinde yaşayan bir ülke var mı ?

• Hristiyan ülkeler aldıkları eğitim ile kişilik değerlerine saygı duymayı öğreniyorlar. Bugün nüfusun çoğunluğu hristiyan olan ülkeler evrimi kabul etmiş dinlerden kurtulmaya başlamış giderek teknolojiyi geliştirmişlerdir. Ancak müslüman ülkelerde inanç giderek yoğunlaşıyor ve gelişim yavaşlıyor. Bunu kimse inkar etmesin. Bir müslüman bir teknolojiyi geliştiriyorsa sadece başka dinden insanları gerektiğinde yok etmek içindir. Bkz. İran.

• hristiyan dünyasımı dinden uzaklaşıyor palavra o müslüman insanlar yaşadıkların yerin kültüründen sebeb öyleler lakin türkiye nufusunun çoğu müslüman diye değil siyasetten böyle hala anlamıyorsun müslümanlar böyle onlar böyle ee ne kaldı ateist olalım diye seçim mi olur çocukca yaklaşımlar bunlar bazı şeyleri anlamak istediğin gibi anlıyorsun

• ateist=kötü adam demek değildir. çok iyi arkadaşlarım var.

din;savaşların nedeni değildir. insanların dini savaşa, çıkarlarına alet etmek istemesindendir. din olmasaydı, yerine başka bir şey bulurlardı.

bilimsel olarak sonsuzluk kavramının olduğunu bildiğimiz bir evrende tanrı yoktur demek ne kadar mantıklı bilemiyorum doğrusu.

ateist olduğunu neden çevrene açıklama ihtiyacı hissediyorsun, bunu da anlayamadım.

0|0
    0|0
  • zaten böyle bir açıklamaya ihtiyacı olmayan adam ateisttir. dini bir tören mi yapması lazım açıklamak için :)

0|0
    0|0
  • genelde deistim diyerek başlarlar...bunlar hep isteklerinin Allah tarafından karşılanmaması sonucu tepki olarak söylenen şeyler ataistler bile Allahın varlıgını biliyolar kesinlikle..sadece hayata tepki

0|0
    0|1
    • Tahmin edebileceğin bir şeyi nasıl bilirsin. Ben kesin olmayan hiç bir şeye inanmam.

• aradında bulamadınmı rabbini..kaç adım gittinde nekadar yol aldın ki..bende tesadüflere inanmam bu dünya tesadüfen var olamaz..kii bi kelebek bile tesadüfen öyle süsülü doğamaz.

• törene gerek yok direk söylerim abartmadan

0|0
    0|0
  • Ben gıtmıyorum derdim

0|0
    0|0
  • Çevremden banane. Ayrıca her din , tanrı muhabbetinde belli ederim . Açıklamama gerek yok.

0|0
    0|0
  • herkez kendi hayatını yaşıyor inansada ...yum inanmasada ...yum :D

0|0
    0|0
    • ...yum'ların önünü bir çok kelimeyle doldurdum ama mına koyyum kadar yakışmadı hiç biri.

• he aynen :D inanmıyom la de ...yum :D allah kitap yum de :D olsun bitsin yumi yum :D

• değilim ateist olanın sorunu

0|0
    0|0
Yükleniyor...