Ramazan ayı hariç oruç ne zamanlar tutulur bilgilendirir misiniz beni ?

Ben ramazan bayramı hariç oruç tutmak istiyorum bir bloga girdim şöyle yazıyordu ;

Her ay 3 gün oruç tutmak çok iyidir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Her [kameri] ayda, üç gün oruç tutmak, bütün yılı oruçlu geçirmek gibi sevaptır.) [Buhari]

(İbrahim aleyhisselam, her ayda 3 gün oruç tuttu. Allahü teâlâ da ona ömrü boyu oruç tutmuş gibi sevap verdi ve ömür boyu sanki yiyip içmiş gibi kuvvet, zindelik verdi.) [Beyheki]

(Her ay 3 gün oruç tutan, yılın tamamında oruç tutmuş gibi olur.) [Müslim]

(Her ay 3 gün oruç tutanın kalbindeki kin yok olur.) [Bezzar]

(Her ay 3 gün oruç tutanın kalbinin pası temizlenir.) [Nesai]

“Eyyâm-ı biyd” denilen kameri ayların 13, 14 ve 15. günleri de tutmak iyi olur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Ayda 3 gün oruç tutan, ayın 13, 14 ve 15. günlerinde tutsun!) [Nesai]

(Her ay, eyyâm-ı biyd’de oruç tutan kimse, yılın tamamında oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur.) [Nesai] .

Şimdi ben bunu uygulasam olurmu ?

0|0
2|5

En İyi Erkek Görüşü

• şimdi ramazan hariç diyorsan.. bir rivayete göre.. hz. hızır ile hz musa günümüzde istanbul olarak tahmin edilen bir yerden 3 ay sürecek bir yolculuğa çıkmışlar. hz. hızır demiş ki. bu yolculuğumuz sırasında kesinlikle bana birşey sorma.yoksa seninle yolculuğumuz biter demiş. sonra birde hz. hızır eline aldığı balyozla gemiyi delmeye başlamış.. hz.. musa da ne yapıyorsun sennnnn! serseriiiii! delimisin depekmisiniiiinnn? demiş.. hz. musada cevap olarak .. ben sana me dedi..?

bilmiyorum!

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Ne zaman istersen o zaman tutarsın...

0|0
    0|0
  • Dini bayramlar harici

0|0
    0|0
  • bizim dinimiz ne kadar güzel bir din herşeyin bir kolayını sunuyor.yaptığın en küçük bir sevaba ka kat değer veriyor.buna rağmen inkar edenleri görünce yüreğim sızlıyor.Soruna gelince bizim köyde bir kadın vardı ger gün oruç tutuyordu.İstediğin zaman oruç tutabilirsin.Oruçluyken ölene kıyamete kadar oruç tutmuş gibi sevap defterine yazılır.Allah hepimize nasip etsin inşallah.

0|0
    0|0
  • Olur.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Olur.

0|0
    0|0
  • tut şimdi 6 günler orucunu

0|0
    0|0
    • 6 gunler orucu nedır?

• aynen 6 günler orucu ilkdefa duydum nedir bu

• kurban bayramına kadar 1 ay içinde 6 gün tutuyosun 1 yıl tutmuş gibi sevabı varmış ama ramazan orucu hariç tabi

Yükleniyor...