Uyuşturucu madde kullanan insanlar hakkında neler düşünüyorsunuz?

Mesela erkek yada kız arkadaşınız uyuşturucu içse veya ailenizden akrabalarınızdan arkadaşlarınızdan biri kullansa hakkında ne düşünürsünüz? Eroin kokain esrar hap bali tiner hepsi için birşeyler yazarsanız daha anlamlı olabilir (esrarla eroin aynı kefede olmaz çünkü)

• Adam değilsin
    7% (3)11% (3)8% (6)Oy Ver
  • Niye içiyorsun hele bi anlat
    37% (17)32% (9)35% (26)Oy Ver
  • Yapıştır bi tekli yanalım
    4% (2)14% (4)8% (6)Oy Ver
  • Hayatını mahvettin
    37% (17)21% (6)31% (23)Oy Ver
  • Muhabbeti keselim
    15% (7)22% (6)18% (13)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
13|9

En İyi Kız Görüşü

• hayatlarini goz gore-gore kendileri bile-bile mahv ediyor ucuruma yol aciyuorlar yaziiik cok kotu bi baglilik sigara,icgi gibii

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• ben ilk olarka nasıl başladığını sorarım bilerek mi içmiş bilmeden mi eğer bilerek içmişse hangi sebeplerin ittiğini sorarım.bilmeden ona verilmişse zaten bir suçu yoktur.ona beraber yenmek için destek olurdum kim olursa olsun.bunu yapmazsam kendimi bir insanı bile bile ölüme bırakmış gibi hissederdim.sorunlu olduğunu düşünmezdim çünkü hayatta herkesin sorunları vardır ona bakılırsa herkes sorunludur.yalnız kimimiz yanlış ortamlarda yanlış zamnalarda bulunduğumuz için yanlış şeylere bulaşabiliyio.ettimi sana dert etçek birşey daha..yine erkekler için kurtuluş daha kolay ama kızlar bekaretlerini satıyorlar o eroini alabilmek için pazarlıyorlar kendilerini ne kadar acı di mi...Biraz empati yapmamız yeterlidir bence karşımızdaki kişiyi anlamaktan geçer herşey.ona yardım edebilmemiz için önce anlamak gerek.

0|0
    0|0
  • Ben bir sigara bağımlısıyım. Sigara her ne kadar Türkiye Cumhuriyeti'nde yasal olsa da ben sigarayı "bağımlılık yapan yasadışı maddeler" sınıflamasına koyuyorum. Bırakamıyorum bu sigarayı kardeşim, kendime küfrede küfrede içiyorum.

Sigara hakkındaki eleştirilerim bunlar. Uyuşturucular hakkında daha olumsuz eleştiriler yapıyorum.

Uyuşturucu kullanan insanlar hakkındaki düşüncem ise şu:

"Tez zamanda bir bağımlılık merkezine başvurup tedavi görmesi gereken kişilerdir."

0|1
    0|0
  • Hayatını mahvediyosun derim o maddeden vazgeçmesi için uğraşırım.Öle hemen hayatımdan çıkarıp atmam.Ama baktım kullanmaya devam ediyo bana da zarar verebileceğini düşünürüm görüşmeyi keserim.Hepsi için ayrı ayrı bir şey yazamıcam çünkü hepsini yanyana görsem birbirinden ayırt edemem.

1|0
    0|0
  • hepsi bir hepsi bir diyorum... allah kurtarsın..

1|0
    0|0
  • kişilerin ne yaptıklarını biliyor olmaları önemlidir.. uyuşturucu hakkında diger pek çok şey gibi gereksiz şekilde korkutulduğumuzu düşünüyorum..

1|0
    0|0
    • düşünceli bir cevap senin gibi düşünenler çok enderdir

• İnsanına göre değişir akıllı bir kimse hiç birşeye bir kerede bağımlı olmaz esrar mesela bi kere içildimi bağımlılık oranı neredeyse yüzde 0 ama eğer aklın yoksa bu maddeyi defalarca kullanırsın ve bağımlı olursun bu kadar basit

• dünyadan bu haliyle zevk almayı bilen, hayatın içinde varolmayı sürdüren ve bunun bilincinde olan insanlar benim gibi düşünenler bence..

uyuşturucu maddeler enerjiyi beynin asla kullanmadığımız sol lobundan sağ lobuna transfer etme görevi görmektedir.. bu lobu aktif tutmadığımız için, unuttuk..

ama uyuşturucular bir insanın metabolizmasını, beynini, hayatını mahvedebilir.. Sadece, tıpkı kanser, gıdalar, siyaset vs.. gibi, uyuşturucuya karşı da sürekli korkutulmaktayız. UYANIK kalmak gerek..

• Diğer insanlardan farklı olarak bir şey düşünmüyorum onlar için.

0|0
    0|1
  • ilk önce neden içtiğini anlatmasını isterim sonra çözüm yolları bulunur

0|0
    0|0
  • kullanan kişi kendine zarar verir sadece onu vazgeçirmeye çalışırım vazgeçirene kadar uğraşırım

1|0
    0|0
  • uyuşturucu kullanan birine el uzatırdım,yardım ederdim,elimden gelen yardımın en iyisini yapardım.

0|0
    0|0
  • Hayatını mahvettin

0|0
    0|0
  • D

Zararın neresinden dönülse kardır.

0|0
    0|0
  • Hayatını mahvettin diye düşünürüm.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Esrarla eroinin aynı kefede olmadığını söylüyorsun, evet belki bağımlılık ile ilgili etkileri, fiyatı vs. farklı olsa da sonuçta insanın hayatını kanalizasyona çeviren maddeler bunlar. Ayrıca ben esrarın bağımlılık yapmadığı, sigara gibi olduğu iddialarına şiddetle karşı çıkıyorum. Sigaradan daha fazla bağımlılık yapan şey var mı yahu? Tüm dünya ondan kurtulmaya çalışıyor ama başta ben olmak üzere aptallık yaparak, zararlarını bile bile kullanmaya devam ediyoruz. Esrar bağımlılık yapar, ancak bulunamadığı zamanlarda yoksunluk belirtileri diğer uyuşturuculardan daha azdır ve insanın hayatını en az diğerleri kadar kötü etkiler. Bence uyuşturucunun çeşidine göre yorum yapmak gerekli değil, hepsi aynı kefede. (Bu saydıklarından bally ve tinerin Türk Ceza Kanununda cezai karşılığı yok, diğer kanun ve yönetmeliklere göre sadece tedavi kuruluşlarına sevk yapılıyor)

"Hayatını mahfediyorsun salak adam, ne halt etmeye kullanıyorsun bu mereti, gel sana tüm arkadaşlarla destek olalım, seni bu illetten kurtaralım" diyerek yardımcı olmaya çalışır, beni dinlemez ve ısrarla bu aptallığı yapmaya devam ederse İHBAR ederim.

1|0
    0|0
    • ihbar neyin nesi ayıpsana=)

• Ayıp denilebilir evet. Ama sevdiğim bir insanın kendine zarar vermesine izin vermek bence daha ayıp. Bana kızsa, küsse yinede yaparım. Kendisine söylerim ihbar ettiğimi. Gerçek düşüncem bu :))))))))

• düşünceli bir arkadşsın saygılar...

• Uyuşturucu bağımlısı olan kişilerin HİÇ BİRİ bunu keyiflerinden yapmaz.

İki muhtemel neden vardır:

1-) Ya istemeden (zorlama sonucu) bağımlısı olmuşlardır...

2-) ...ya da ciddi bir bunalım ve/veya benzeri psikolojik evreler geçiriyordur.

Kimse zaten mutluyken kendini "mutluluk veren" (!) uyuşturuculara itmez.

Demek istediğim,o kişiye kızmam. Kızamam. Eğer kızarsam, sadece bunalımını kötüleştireceğim, onu daha da çok iteceğim uçurumdan aşağı.

Onun yerine BOL BOL konuşmayı tercih ederim. Konu, uyuşturucunun zararları ve/veya neden bırakması gerektiği olmamalı. Onu bunaltmadan, sıkmadan, yardım eli uzatan bir dost şeklinde davranıp, bir şekilde hayatında onu mutsuz eden ve uyuşturucuya iten şeylerin ne olduğunu öğrenmeliyim.

Bir arkadaşım sigara bağımlısı. Bana çok güzel bir şey söyledi geçenlerde:

"Seninle görüştüğüm günlerde daha az sigara içiyorum, biliyor musun? Derdimi sigaraya değil sana anlatmak daha kolay."

Çok duygulandım. Gözlerime yaşlar geldi. Sarıldık.

Problemin değil, çözümün bir parçası olmuştum. Herkes gibi "sigarayı bıraksana" diye baskı yapsaydım hem arkadaşlığımı kaybederdim, hem de yarattığım stres yüzünden daha da çok sigara içerdi (ki kendisi de ailesi yüzünden daha çok sigara içmesi gerektiğini, yoksa öfke nöbetleri geçirdiğini söylüyor).

Kısacası, olabildiğince anlayışlı şekilde yaklaşmak lazım bence...

2|0
    0|0
    • sigara bile içmiyosun anladığım kadarıyla?bir şeyin yaşamadan hakkından konuşmamak lazım bence uyuşturucuyu yanlış tanımlıyorsun mesela şunu unutma diyebilirim alkolde bir uyuşturucudur...insan alkolü mutluykende içebilir illa bir psikolojik evreye girmene gerek yok istemeden içiliyor evet ama kafan bozukken bazı uyuşturucuları kullandğn halde onlara takılmazsın

• Harika bir düşünce ve muhteşem bir yanıt.. İçtenlikle kutlarım.. :))

• İknizin yorumları için de teşekkür ederim. Eleştirilerin not alındı mrheroin. =)

• adam değilsin ...

çünkü başlamadan düşünecektin açık ve net.. kimse sana istemediğin şeyleri yaptıramaz... öyle mi?

0|0
    0|1
  • bu benim hesabım laaaaaaaaaaaaannnnnnnnnn hesabım yalan oldu kendi soruma cevap veiyorm hiç bişe düşünmem bna ne

0|0
    0|0
  • yapıştırrrrrrrrrr

0|0
    0|1
  • Eroinse direkt tedaviye başlamalı.

Kokain, tek tedavisinin para olduğunu anlatmışlardı.

Esrar, bağlılık yapması için çok ama çok içilmesi gereken bir şey; yine de bırakılabilir.

Bali falan kullanan nasıl olur, bilemiyorum bak.

Çözüme bakarım ama her zaman...

0|0
    0|0
  • cevabım emrald !

1|0
    0|0
  • B: Niye içiyorsun hele bi anlat

0|0
    0|0
  • Niye içiyorsun hele bi anlat

0|0
    0|0