Sağlıklı insanları organları için öldürmeli miyiz?

Sağlıklı insanları organları için öldürmeli miyiz?

Beyhude isimli adamın sağlıklı ancak ailesi, hayatta onu seven kimsesi olmayadığını düşünelim. Beyhude Bey'in organlarının sevenleri olan gerçekten ihtiyacı olan içinde çocukların da bulunduğu tam 5 kişinin hayatını birininkini kalbiyle, diğer ikisininkini böbreğiyle ve diğerlerini diğer organlarıyla kurtarabileceğini göz önüne aldığınızda Beyhude Bey'in acısız bir şekilde öldürülmesi sizce uygun mudur?

Uygun değilse neden?

Başka bir vakayı ele alalım. Siz ve altı kişi daha kaçırıldınız. Kaçıran kişi sizi bir şekilde şuna ikna ediyor. Eğer diğer altı rehineden birini vurup öldürürseniz diğer beşini serbest bırakacak, eğer birini vurup öldürmezseniz altısının hepsini öldürecek. (Her iki durumda da sadece sizi serbest bırakacak, sizde problem yok )

Eğer bu ikinci vakada diğer beş kişiyi kurtarmak için birini öldürmeyi seçtiyseniz, birincideki organ bağışı vakasında niye aynı şeyi yapmadınız?

Eğer bunda da birini öldürme konusunda endişeleriniz varsa bir de şunu deneyin:

Başıboş son sürat giden bir tramvayın sürücü mahallinde bulunuyorsunuz ve önünüzde raylara bağlı beş kişi gördünüz. Sadece sol tarafa makas yapma imkanınız var orada da sadece bir kişi var raylara bağlı. Muhtemelen sola kırıp beş kişidense birini ezmeyi yeğlediniz değil mi?

Peki o zaman neden ilk vakadaki Beyhude Bey'i öldürmediniz?

PSoru BBC den alıntıdır.

Güncellemeler:
Bu sorunun net doğru bir cevabı yok, insanı düşünmeye sevk etmek üzere bir soru. Matematik olarak bakıldığında her vakada bir kişinin ölümüyle 5 kişinin hayatı kurtuluyor ancak işin için ahlak, etik, yargılar gibi beşeri değerler girdiğinde insanlar sorunun cevabında ayrılabiliyor

0|0
8|11

En İyi Kız Görüşü

• öldüremedm çünkü dierlerinde hep anlık bişeydi ve bi karar vermem grekiodu bu drumdaysa adam kanlı canlı önümde druo onun da bi aklı duyguları sevenleri olmasa da sevdiği bi yaşamı var bn bnu onun elinden alamam dierleri yaşıcak die hayat ona yeternce vurmuş o yeternce şanssız ztn dha fazlasna ihtiyacı yok.

0|1
    0|0
    • tamam bunu da anlık düşün bak senin anlık düşünmen için koskoca elin Glasgow'lusunun derleme sorusuna versiyon ekliyorum.

Şöyle düşün bu Beyhude'yi o an öldürmezsen ikisi çocuk beş kişi gidiverecek, üstelik bunlar evli ve mutlu diğerleriinin de çocukları var hatta

Biraz daha zorlaştırayım mı işini? Biri mesela Kıvanç Dadlıtuğ, kalp bekliyor yoksa gidici :)))

• o zmn allah rahmet eylesin dier hastalarmla ilgilenmem grek keşke beyhude kendi gönüllü olsaydı da 5ini de kurtarablseydk.

• heee bak iyi demişsin adı üstünde beyhude bir herif zaten bak bunu bile akıl edememiş

Kızlar Ne Diyor 7

• pardon ama bu soru bence matematiği de geçtim, ahlak ve etikle de alakalı değil. Verdiğiniz durumların hiçbiri birbirine eşit değil. Hepsinde 1'e 5 mantığı kurulmuş ama gerçek hayatta bu 3 durum arka arkaya aynı insanın başına gelmez. Dolayısıyla da "ben 2. ve 3. durumda tabii ki daha az kişi, yani 1 kişi ölsün istedim, bari 1.de de Beyhude'yi öldüreyim" diyemez kimse. Hatta bu 3 senaryo öyle bir yazılmış ki insanları okuyunca direkt "lan o zaman alalım beyhude'nin organlarını" düşüncesine sevk ediyor. Üstelik "ama beyhudenin hiçkimsesi yok yeaaa, kim ağlicek buna, ölse nolceeek" gibi bir bahaneye dayandırılıyor. Napıyon sen BBC? Anladık düşünelim, edelim, "ben olsam napardım lan" diyelim falan ama organ mafyalarına motivasyon sağlıyorsun!

0|1
    0|0
    • pek katılamadım bunu okuyarak organı için sağlıklı bir insanı öldürecek psikolojide birinin aslında bunu okumasına gerek yoktur, bir gün gider yapar böyle bir işi

sadece insanları düşünmeye sevk etme amaçlı bir soru.

dediğim gibi doğru cevabı da yoktur kişiden kişiye değişir

• tabii ki.Kimse gidip böyle sorular okuyup ya da bbc izleyip de adam öldürmüyor :) ancak düşünmeye teşvik ettiği şey, bir bakıma "organları alınsın beyhudenin ne de olsa kimsesi yok" a çıkıyor. çünkü soruda adamın kimsesinin olmadığı özellikle belirtilmiş. Diğer durumlar ise insanı olay anında bu kadar düşünmeye teşvik etmez. Tramvay sürerken düşünmek için bir kaç saniyeniz vardır. Diğerinde de üzerinizde bir baskı vardır,bir düşmanınız ancak böyle bişi ister ve vereceginz karar mecburiyettendir

• evet işte ama bir şekilde düşündürüyor insanı sonuçta elbetteki üzerinde çok durulacak bir şey değil farazi bir durum ama mesela bana ve burada yazan birkaç kişiye göre bu vakada öldürülebilirken, bir çok kişiye göre de öldürülemez.

rasyonel bakıldığında herkesin öldürülmeli diyeceği bir konuda insanların ayrışmasını sağlayan da moral dedikleri ahlak, etik, değer yargıları, kültür, dini inanç gibi şeyler

• Kimse ölmesin! Lanet olsun çok merhametliyim

1|2
    0|0
  • beyhude beyi ne alakadar eder 5 hasta. bir çok sağlıklı insan var uygun olsa aralarından neden beyhude beyi seçiyorum. kimsesi olmaması yeterli değil.

ikinci durumda öldürmem. diğer 6 sının öldürmesinin sorumluluğunu da kendi üzerimde hissetmem.

sonuncusunda da en iyisi bir kişiyi öldürmem. tabi o bir kişi 10 kişiye bedeldir belki ama ne bileyim ben.

0|1
    0|0
  • Gereksiz insanlar ölmeli,ama kime göre neye göre?

0|1
    0|0
  • Beyhude Bey'i öldürmüştüm ben en başında

0|1
    0|0
  • Vallahi başım döndü:S

0|1
    0|0
  • beyhude bey sevilmiyor diye öldürülücek hasta değil bunu haetmiyor ama diğer olaylarda seçim yapıp daha çok kişiyi kurtarma hakkımız var

cevap ne ?

0|1
    0|0
    • cevap felsefede, akılda, mantıkta... aramak lazım

• hayır vöyle cevap verenlerin pdikolojii nasıl tarzı bir soru değil mi bu test sorusu

Erkekler Ne Diyor 11

• Faydacı anlayışı benimsemiş olsak bilebu durumun savunmasında yanılabilirz.İnsanlar organları için kaçırılıp ölüdrülüyor olsaydı,sağlıklı bireyler genellikle kendilerini güvende hissetmeyeceklerdi unutmayın tedaviden yararlananların bizzat kendileri kurban olabilirler bu güvensizlikten ötürü böyle cbi durumun olduğu bir toplumda genel mutluluk oranı da büyük oranda düşebilir.Yani çok fazla faydacılağa dayanan mantık sağlımıza zarar verebilir

1|1
    0|0
    • ne güzel değişik bir bakış açısı. bunun yanında dediğim gibi kişiden kişiye değişecek bir karar bu. sen mesela toplumsal sonuçları üzerinde durmuşsun ancak insanların tamamı da hareketlerinin toplumda yaratacağı etkileri hesaba katarak davranmıyor, bunu özellikle ülkemizde çok iyi gözlemleyebilirsin

• Senin dediğin ile bu aynı şey değil böyle bir durum söz konusu olsaydı ve yasal olsaydı tüm toplumu doğrudan etkileyecek bir durum olucaktı ve herkesin başına gelme ihtimali olucaktı bu psikolojik sıkıntı toplumda büyük bir korkuya sebep olucaktı

• sen işin içine bir de yasaları kattın ki bu olayı tamamen değiştirir

• niye sen organ mafyasımısın gardaş _?

1|2
    0|0
  • Hepsinin üstünden geçeyim vicdanım rahat etsin. Bunu ezdim onları niye ezmedim diye. Soruya bak arkadaş tamamen psikoloji üzerine insanı düşündüren.

0|1
    0|0
  • Teokratik açıdan da demokratik açıdan da bu asla doğru olamaz bence.Karar kendisine aittir inithar eder gerekirse.

0|1
    0|0
  • yedi yaşam.

0|1
    0|0
  • Bu paradoksların olduğu bir kitap okumuştum cevabıda yazıyordu

0|1
    0|0
  • Gerekirse öldürmeliyiz.

1|1
    0|0
  • Çok saçma bir soru içerigi okumadım bile

0|1
    0|0
    • Tamam Glasgow Üniversitesi'nde felsefe dersi veren David Bain'i görürsem söylerim, kaldırın la bu saçma sapan soruyu BBC dediğin koskoca marka ne işi var sitesinde derim.

ama dediğim gibi görürsem...

• hayır öldürmeye gerek yok

0|1
    0|0
  • sırada ki gelsin...

0|1
    0|0
  • Herkesi öldürdüm.

1|1
    0|0
Yükleniyor...