Ermeni Soykırımı hakkında bunları biliyor muydunuz?

1) 1915 te çeşitli kaynaklara göre 500.000 -1.000.000 arası Ermeni' nin tehcir ettirilip çoğunun açlık ve hastalıklar yüzünden öldüğünü?

2) Tehcir fikrinin Almanya Genelkurmayından çıktığını ve İttihat ve Terakki' nin üç silahşörü Talat, Enver ve Cemal Paşa' lar tarafından hayata geçirildiğini?

3) Tehcir kanunun sistematik bir şekilde Ermeni nüfusunu yok etmenin amaçlandığını ve yüzbinlerce ölümden sonra dahi hiçbir devlet görevlisinin ceza almadığını?

5) Ermeni soykırımım esas nedeninin Türkiye'nin doğusunun çoğunluk nüfusunu oluşturan büyük bir Ermeni devleti kurulmasını önlemek olduğunu?

6) Ermeni soykırımınından önce bir tarafta Osmanlı, Kürtler diğer tarafta Rusya, Ermeniler olmak üzere çok sayıda çete savaşı olduğunu?

7) "Genocide" yani soykırım kelimesini dünya literatürüne sokan Yahudi bir Polonyalı olan Raphael Lemkin' in Talat Paşa'nın bir Ermeni genç tarafından öldürülmesinden çok etkilendiğinden filoloji bölümünü bıkraıp hukuk fakültesine kaydolduğunu?

8) "1915: Ermeni Soykırımı" kitabını yazan Hasan Cemal' in Ermeni Soykırımı' nın planlayıcılarından Cemal Paşa' nın torunu olduğunu?

9) İlhan Selçuk' un annesinin Ermeni olduğunu, zamanında bu yüzden harp okuluna giremediğini ve bu gerçeği gizlediğini?

10) Ermeni Soykırımı' yla ilgili belgelerin savaş bitmeden yok edildiğini?

11) Bütün dünya soykırmı kabul ederken bizim hala bunu reddettiğimizi?

0|0
7|11

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 7

• yanlış bilgi yavrum,Ünivde tarih dersinde hem vize de hem finalde hoca ermeni soykırımını soracağım dediği için tüm sınıf kütüphaneleri gezip bununla ilgili tüm kitapları belgeleri hatmettiğimiz için biliyorum ki Ermeni soykırımı diye birşey yoktur.Evet Tehcir kanunu var.Ve biliyor musun bu iskan tarihte en az zayiatla yapılan iskandır..Ha bu arada ermeni misin ?!

2|2
    1|0
    • yavrum mu? önce bi saygılı konuş ki senle beraber ben de seviyeyi bozmayayım. Hayret senini kafadakiler genelde "sözde" ekini kullanır sen unutmuşsun galiba. Yahu Türk Tarih Kurumu' nun resmi tarih kitaplarında zaten öyle yazacak. Esas suçlular gerçeği bilmelerine rağmen koca bir toplumu kandıran eski tarihçiler, bürakratlardır. O zaman bir milyondan fazla olan ermenilerin çoğu nereye gitti bi onun cevabını ver. sonra da tehcir sonrası hangi devlet görevlileri ceza almış onu söle?

• yahu nasıl bu kadar körcahil olabiliyorsun anlamıyorum? bu düz mantıkla almanlarda yahudi soykırımı yapmadı, baya bi yahudi yaşıyor dimi? aklını peynir ekmekle mi yedin sen? Müthiş bi zekan var hakkaten soykırım= bir soyun tamamen yok edilmesi mi? Hoş ona da niyetlenilmiş ama başarılamamış! soykırımın orjinali jenosittir sen git öğren, bak bakalım jenosit kelimesi nasıl çıkmış ortaya?

• he herşeyi sen biliyosun sen haklısın.Keşke soykırım yapsaydı da osmanlı,bugün sen olmasaydın.Neden gizlisin ? bakalım profiline,in misin cinmisin,araştırmacı mısın,hangi üniv de prof.sun.

• Ermeni soykırımı yoktur. Bunu söyleyebiliyorum çünkü benim her iki dedemin de anneleri Ermeni. Soykırım olmadığının delillerinden biri de benim bugün hayatta oluşum...

1|2
    2|0
    • el insaf yahu bir de yoktur mu diyorsun? yahu vicdanlı birçok kürt türk bazı ermenileri saklayıp ölümden kurtarmış zaten ona itirazımız yok. burda türkler kötüdür diyen de yok. zamanının ittihatçı faşist yöneticilerinin günahı var var da biz neden bunu kabul etmiyoruz?

• direk bölücü bu ya yeni planları bu sanırım boşverin arkadaşlar he deyin geçin biz bununla konuştukça istediğini yapıyoruz böylelerine prim yaptırmayın

• Vatan haini defol git ermenistanına ne arıyon bu ülkede

• Şimdi milliyetçi kardeşlerimiz burada saydıracaklar ama malesef bu ülkemizin bir gerçeği. Her nekadar soykırımı kabul etmiyorsak da bu olaylar doğru. Daha nice kırımlar da cabası. Redetetmek yerine yüzleşmek gerekiyor.

0|1
    1|0
    • devloetin ideolojik aygıtları sağolsun aynı metinden ezber yapar gibi karşı çıkıyor insanlar. herkes o kadar saf değil onu göstermek bile yeter.

• soykırımın ne olduğu öğren. sözlü yapıcam seni. :)

1|0
    1|1
    • çok komiksin ya cidden!

• :))))) başak cevaba gerek yok ben gönülden en iyi cevap seçiyorum seni:)

• soykırım olmadı tabiiki onalrdan da ölenler olck bu bi savas ama ermenileri destekleynler zaten bizi btrmak isteyn ülkeler azerileri de ermenlr mahvetmdmi?

0|0
    0|0
    • bırakın artık bu bütün ülkeler bizi batırmak istiyor safsatasını! bunun neresi savaş? savaşı ruslarla yapıyorsun, bi devlet kendine tabii olan bir gruba karşı savaş ilan edebilir mi? savaş değil soykırımdır bu bir gün kabul edecez zaten. ermeniler azerilere zulüm yapmıştır osmanlı da ermenilere. sadece türklere yapılan zulümleri zulüm sayıyorsun sen galiba. yazık yaf bu beyinlere.

• Bu arada buna parmak basmadan edemiycem birşeyin yok olması için önce var olması gerekmez mi

bir soykırım içinde önce soy gerekir

sen hangi soydan bahsediyorsun

Türkün halen daha düşmanı o zihniyette bir yeri gelmiş Türkün memeleketinde mi savunuyorsun ben anlamıyorum madem hakkın var açsana o gizli butonunu

0|0
    0|0
    • ermeniler mi soysuz? biri babanı öldürse düşman olmaz mısın o adama? evet düşman ama siz kabul etmediğiniz için düşman, zulmettiğiniz için en basitinden özür dilemediğiniz için düşman. dikkat et belki senin de soyunda ermeni vardır ha, o zaman ne düşüneceksin?

• Burası türkün memleketi değil önce bunu iyice bir kafana sok. şuan böyle düşünmen için bazı sebepler var ama çok yakında gerçekten eşit bir toplum olacağımıza inanıyorum o zaman belki sen beğenmeyip gidersin başkası seni kovmadan önce? Faşistlere düşmanım ben türk kürt başkası farketmez. ayıptır günahtır zulmedenin tarafını tutuyorsunuz ve farkında değilsiniz. sizin gibi devletin yavşaklığını yapan her yanlışında alkışlayan insanlardan tiksiniyorum!

• sen kime yavşak diyorsun it defol git ermeni köpekleriyle yasa babanın ülkesi değil burası. sevmedik o itleri sevmeyecegız zorrruna mı gıdıyor. o zaman TÜRK ÜLKESİNDEN defol. Burası türk kürt laz alevi sünni hepimmizin bir arada yasadıgı bir Türkiye Cumhuriyetidir buraya ermenı dediğin senin gibi soysuzlar ancak gebermek ıcın gelırler. Zulüm nerde lan gidip ermenıstanı mı bastık hangı soy hangı kırım defol git ugrasacak cok ısımız var. herkes haddını bılsın ayakçı takımı ve yandaşları sizi hadee

• bak bu sözü çok severim çocuk

Ceddim ermeni soykırımı yapsaydı Yeryüzünde tek bir ermeni kalmazdı !

ne demek istediğimi anlıyor musun ?

Burası Türkiye burda bu propagandayı yapamazsın ermenistana git hadi

0|0
    1|0
    • Hamile hamile karnı tecavüz edilip karnı deşilen Türk kadınlarını geçmişten dinlediniz mi siz neyin lafını yapıyorsunuz

• onlar da türkiye türkleri gibi karışmış zaten.

• he he dabi

Erkekler Ne Diyor 10

• BIKMADAN OKUYUN

ermenilere osmanlı devletinden itibaren hep haklar tanınmış onları hoşgörü anlayışıyla devletinde yer sağlamıştır.türkler ve ermeniler osmanlı devletinin yıkılışına kadar nasıl geçindiklerini hepimiz iyi biliriz aralarında bir musibete rastlanmamış ancak kurtuluş savaşında ermeniler isyan çıkararak osmanlı devletinin bu güçsüz durumundan faydalanmak istemişlerdir bu sebepledir ki tehcir yani yer değiştirmeye mahruz bırakılmışlardır yalnızca ergin erkek bireyler sevk edilmiştir.

sevk edilen nüfus toplam 438.758, Halep'tekilerle birlikte iskan sahasına varan nüfus ise 382.148'dir. Görüldüğü gibi, ikisi arasında 56.610 kişilik bir fark bulunmaktadır.Göç ettirilenlerle, yeni yerleşim bölgelerine varanlar arasındaki bu 56.610 kişilik fark, belgelerden elde edilen bilgiye göre, şu şekilde ortaya çıkmıştır: 500 kişi Erzurum-Erzincan arasında; 2.000 kişi Urfa Halep arasındaki Meskene'de; 2.000 kişi Mardin civarında eşkıya ve Arap aşiretlerinin saldırısı sonucu katledilmiş, ayrıca bir o kadar, yani yaklaşık 5.000 ve belki de biraz daha fazla kişi de Dersim bölgesinden geçen kafilelere yapılan saldırılar sonucu öldürülmüştür.

0|0
    0|1
    • yine osmanlı hoşgörü palavraları:) ama birşey itirtaf ediyim farklılıklara türkiyeden daha hoşgörülü olduğu kesin osmanlının yalnız öyle düşündüğünüzle de alakası yok. Nasıl geçindiklerini hepiniz böyle biliyorsanız tarih okumamışsınız demektir, resmi tarihte bile böyle değil.Ermeni örgütler Osmanlı nın son yüzyılında faal olup bazı eylemler yapmışlardır ani genel bir huzursuzluk var anlamına geliyor bu. İkincisi Türk Tarih Kurumunun sallama istatistikleriyle konuşuyorsun onları biz de biliyoruz

• direk bölücü bu ya yeni planları bu sanırım boşverin arkadaşlar he deyin geçin biz bununla konuştukça istediğini yapıyoruz böylelerine prim yaptırmayın

• tarihi gerçekler elbet birgün ortaya çıkacak soran sanada hiç kızmadım seninde bi fikrin bi düşüncen var dilin dinin ne olursa olsun düşmanlarımızı desteklemezsen saygı duyarım ama ecdadına güven duymalısın yoksa hiçbirimiz o tarihlerde yaşamadık gözümüzle görmedik kulağımızla duymadık

• Soykırım yapmak isteseydik dünyada bir tane Ermeni kalmazdı öncelikle bunu herkes bilsin. Ermeni tehcirinin esas nedeni Rusya'nın kışkırttığı Ermenilerin doğudaki köyleri yağmalamasıdır. Oradaki Türk halkını göçe zorlamak ve oraları ele geçirmektir. Biz dedik ki :" Böyle saça böyle tarak " onların yapmak istediğini kendi topraklarımızda meşru müdaafa yaptık ve hiçbir şekilde soykırım düşüncesi olmadan haklarımızı savunduk !

Not : Bir Türk olduğum için böyle demiyorum, doğruyu bu şekilde biliyorum.

0|0
    0|0
    • önce bu kahve ağzından kurtulsan belki mantıklı bi iki cümle kurarsın. bunu herkes bilsinmiş nesin sen ağamısın paşamısın? şunu da öğren doğudaki o köyler kürt köyleri türk değil. ermeniler zulüm yapmışsa daha çok kürtlere yapmışlar kürtler de fazlasıyla karşılık vermiş ve sonunda da OSmanlı toptan hepsini kesmiş, durum budur.

• bölücü olsam burda avaz avaz bağırırım bölücüyüm diye. en ufak farklılığpa tahammül gösteremeyen, türkler dışında diğer etnik kökenden gelen vatandaşları ancak türk olduğunu kabul et ondan sonra eşit olalım diyen faşist zihniyettir bölücü olan. ve ne yazık ki çoğunuz öylesiniz.

• Onlardan öldü de bizden ölmedimi?

0|0
    0|0
    • öldü tabii ki, ermeni çetlerle kürt çeteleri birbirini öldürüyordu. yalnız devletin buna müdahil olup hepsini ktletmeyi haklı göstermez?

• Eğer devletin toprağında öldürüyorsa olur. Eli kolu bağlı hangi devlet izlerdi ki

• devlet terörist oalbilir diyorsun? hak var hukuk var sorumluları cezalandırırsın olur biter, savaş koşullarıymış bilmem ne diye konuşursun şimdi ya hatırlatiim nazistlere sor onlar da sana yahudi soykırımının bahane-sebepleri gayet güzel anlatır. kan davasında bile sadece düşmanından yetişkin erkekleri öldürürsün, burdaki gibi tüm aileleri katletmezsin!

• Dedem gözleriyle görmüş soykırımı. Demememi inanacağım, yoksa hiç tanımadığım Ali veya Veli' ye mi?

0|1
    0|0
  • arkadaşım herkes kendi bildiği doğruları savunur

madem ermenilere soykırım yapıldı ozaman türkiyenin doğusundaki ermenistanı kimler kurdu

ermenilere neden göç çıktı peki keyfimizden mi çıkardık

ermeniler anadoluda yüzbinlerce türkü katletti be

geçmişinden habersizsin.. ha ermeni olduğunu düşünüyorum orası ayrı konu

çünkü geçmişte ermenilerin döktüğü atalarının kanını inkar etmen soysuzluk olur çünkü

1|0
    1|0
    • Evet karşılıklı kıyımlar yapıldı bu inkar edilemez. Ama ermenilere dokunulmadı da diyemeyiz. Benim köyümde ermenilerin canlı canlı atıldığı bir kuyu var ve burası ermeni kırımıyla anılır. Yaşanılanlar hala dilden dile anlatılır. Dedem de bu kıyım esnasında sakladığı bir kadınla evlenmiştir ve hala çocukları yaşamaktadır. Tarihi inkar etmek yerine doğruları araştırmak gerekmez mi?

• Bak pupa bu dediklerimi iyi dinle, senin birebir aynını söyleyen yüzlerce kişiyle tartıştım. Peki bu bir tesadüf mü, hayır aynı propaganda, eğitim sisteminden geçildiği için neredeyse aynı cümlelerle konuşuyorsunuz. Örnek1: "Benim de kürt arkadaşlarım var" tercümesi ben faşist değilim. Örnek2: "Devletin ekmeğini yiyip ihanet etmek". Bu lafı duyunca kan beynime sıçrıyor! Neden mi? Ulan devlet kime ekmek vermiş durduk yerde?

• Devlet kamu işlerinin insanlar yararına yürütülmesinin kolaylaştırılması için kurulan bir örgüttür o kadar. Sen vergi verirsin devlet de o paralarla hizmet etmekle mükelleftir. Şimdi devletin ekmeğini yiyen insanlar varsa vergi vermeyen insanlardır. Bu sözde vatan hainleri vergiden muaf mı? Şİmdi sen kendini vatansever olarak görüyorsun ve bunun çok iyi birşey olduğunu düşünüyorsun. Ama ardından devletçi oluyorsun böyle düşününce, sonra da faşist oluyorsun.

• tamamen saçma bunlara seni kim inandırysa niyeti kötüymüş

0|0
    0|0
    • sen saf cahil olabilirsin arkadaşım herkesi kendin gibi sanma. zaten farklı düşünen varsa hemen kandırılmış oluyor yok kötü emellere alet edilmiş oluyor. resmi ideoloji basın v.s ne diyorsa aynı düşünüyorsun sonra da ben mi kandırılmış oluyorum. aç gözünü de bir beynin olduğunu düşünebildiğini kanıtla önce.

• aklını peynir ekmekle mi yedin, harbiden kafa yok sende! ulan senin çevrendeki türklerin hepsi devletçi, faşist olabilir de bu kadar zor mu ermeniler dışında başkalarının da onlara hak verdiğini düşünmek? hasan cemal, cengiz çandar, halil berktay gibi bisürü insan da mı türk değil? hayal dünasında siz yaşıyorsunuz, tüm dünya kabul ediyor türkiye de kabul edecek bigün.

• sen benim soruma cevap ver demogaji yapıp durma maden soykırım var bu kadar ermeni neden yaşıyor sen neden yaşıyorsun bunun cevabını ver ilk önce

• Bu arada site yönetimine ve moderatörlere SELAM olsun. Kimseye çamur atmadan ve provakasyon yapmadan bir İslami soru sorsak dehal kaldırıyorsunuz. Adam resmen reklamını yapıyor ! SİZİN TARAFSIZLIK ANLAYIŞINIZIN ...

1|0
    1|0
    • bu ne perhiz ne lahana turşusu! benim de yayından kaldırılan 2-3 sorum oldu merak etme. ama sen diyorsun ki ben islami bişi sorunca benimkini kaldırmayın ama bu soruyu kaldırın öyle mi? ne reklamıymış bu söyle de ben de bilim akıllı!

• Asıl soykırımı Ermeniler yaptı. Kaç Türk köyünü bastı öldürdü. Soykırım felan yok. Rahat durmadılar yaşadıkları yerde göç edildiler. soykırım mış. Ermeni yalakalığına gerek yok. Bir karış toprak alamazlar. Adamı faşist yaptırmayın.

0|0
    0|0
    • SEN ZATEN FAŞİSTSİN, biz uğraşsak da daha fazlasını olamazsın bu lafları diyorsan.Ermeni yalakalığı mı? ağzını topla efendi öyle konuş! Hazretleri soykırım falan yok diye raconu kesince biz de dağılacaz zaten:) Böyle mi tartışıyorsun sen? O zaman yazma boş yere yer işgal ediyorsun.

• Sen faşist görmemişsin. Hitler'in yaptığı gibi yapacaklardı aslında. Ulan Hitler'e bile saygı duyuluyor. Asıl soykırımı Ermeniler yaptı kaç hamile Türkü öldürdü , kaç köy bastılar çoluk çocuk öldürdüler. Bütün Dünya kabul etmişmiş ulan tüm Dünya Türkiye'ye düşman zaten.

• kabul ediyorsun yani faşist olduğunu, şaşırmadım zaten. Öyle bi hale gelmişsiniz ki bu faşizm illeti yüzünden vicdanınıza perde çekilmiş doğruyu yanlışı göremez olmuşsunuz, yukardan ezberletiliyor bir metin aynen inanıyorsunuz, kör cahilsiniz. kaç tane türkü öldürdü söyle?

• Anne tarafım Erzurumlu.Dedelerim doğmadan süngüyle cenin halinde katledildi.Soykırımı kim yapmış sence?

Dadaş derler onlara.Ermeni zulmüne karşı durmuş kişiler demektir.

0|0
    1|0
    • yapılmıştır da onlar bir yaptıysa 1000 yapmış Osmanlı. bak dikkat et türkler kürtler demiyorum, osmanlı yapmış yani bizim savunmamız için bir sebep yok.

• saçmalamaktan başka birşey yazdığın yok. hmm o zaman bu yapılanların katliam olduğunu kabul ediyorsun dimi?

• Kedinin kuyruğuna basarsan tırmığa katliam denmez diyorum.Sen İsrail'e neden fosfor bombalarını çocuklara doğru ateşliyorsun diye insan hakları davası açamıyorsan eğer,demokrasi getiren USA'ye neden fethediyorsun yasak diyemiyorsan ben daha asırlarca hiçbir şey kabul etmem anladın artık sanırım? Kimse kimseye laf edemiyor o zaman savaşın adaleti yoktur bu kadar.

• ölenlere Allahtan rahmet diliyor ve önümüzdeki maçlara bakıyoruz

0|0
    0|0
Yükleniyor...