Kadere inanır mısınız? İnsanın her yaşadığı kader midir?

insanın her yaşadığı kader midir? kaderimizi değiştirebilir miyiz? mesela evleniceğimiz kişi belli midir?

0|0
7|21

En İyi Erkek Görüşü

• Her yaşanılan kaderdir. Kaderi yazmak senin elinde ama evleneceğin kişiyi de Allah bilmektedir. Zaten Allah bilmese bizden bir farkı olmazdı ve Allah olmazdı . Allah insanlara irade vermiştir. İyiyi kötüyü, doğruyu-yanlışı ayırt etmek ve seçim yapmak bizim elimizdedir. Allah bizim hangisini seçeceğimizi bilmektedir. Ancak Allah bildiği için biz o seçimleri yapmayız.

Mesela takvimde yazar : Cumartesi günü güneş tutulması yaşanacaktır der. Ancak yaşanılan bu gökyüzü olayı takvim yazdığı için yaşanmaz. Zaten güneş tutulacaktı ve takvim o yüzden yazdı. İŞte Allah'ın kaderimizi bilmesi de böyledir. Biz zaten yapacaktık ve bizim yapmış olduğumuz ve olacağımız her türlü eylemleri Allah bilir.

Ayrıca bir Müslüman kadere inanmak zorundadır. Çünkü kadere iman, imanın altıncı şartıdır ve bir Müslüman : " Ben kadere inanmıyorum, bazı şeyler tesadüf vs. " derse kafir olur ! Mesela bazı şarkılar falan var. Kader, kahpe kader falan diye sözleri vadır. Bunlar bile adamı küfre götürür. Aman dikkatli olalım .

1|0
    1|0

Erkekler Ne Diyor 20

• insan yasami boyunca onune bir cok secenek gelir bunlardan birini secmek durumundadir

diger secenegi secseydin hayatin daha farkli olabilirdi

yani insanin kaderini insanin tercihleri de belirler

tabi ki onceden yazilmis bir kadere sahipsindir ama senin tercihlerin olayi farklilastirabilir buna da cuzzi irade denir insan cuzzi iradesini kullanarak kaderine yon verebilir

umarim seni aydinlatabilmisimdir ... ;)

1|0
    0|0
  • İnsan kendi isteği ile yaptığı işlerden sorumlu tutulacağını bildiği için seçme hürriyetini iyi işlere kullanır. Cezayı gerektiren işlerden sakınır. Böylece kader inancı, kişiye sorumluluk duygusu kazandırır.

Kadere inanan bir kimse çalışmalarında başarılı olamadığı veya bir felâketle karşılaştığı durumlarda karamsarlığa düşmez, morali bozulmaz. Çünkü, Allah'ın her işinde bir gaye ve hikmet olduğunu, insanın sınırlı güce sahip bir varlık olarak yaratıldığını, gücünün yetmeyeceği işlerden sorumlu olmayacağını bilir ve Allah'ın takdirine boyun eğer, ona sığınır. Bu inanç, insana rahatlık verir, üzüntüsünü giderir.

Kader inancı bize, kâinatta her şeyin bir plân dahilinde ve bir gayeye yönelik olarak varedildiğini, her şeyin bir sebebi olduğunu öğretir.

Bu inançla insan hayatta başarıya ulaşmanın yollarını ve sebeplerini araştırarak üzerine düşen görevleri yerine getirmeye çalışır.

0|0
    0|0
  • Kader belliyse neden yaşıyoruz oturalım hiç hakeret etmeyelim gibi mantıklar mevcut toplumda.Ben bu fikri eleştirmek istiyorum önce;

Kader dediğimiz kavram yapacağımız seçimlerin bizi nereye götüreceğinin önceden bilindiği anlamına geliyor bence.Ölüm şekli ve zamanı gibi durumlar değiştirilemez mesela öyle yazılmıştır alnımıza.Ama özgür irade yaratıcımız tarafından müdahele etmem dediği çok ulu bir güçtür insanoğlu için.Dolayısıyla seçimlerimiz bize bırakılmıştır.Belki hayatının nasıl sonlanacağı veya kiminle evleneceğin vb. şeyler değişmez evet ama kariyer,inanç sistemleri,yaşam yeri gibi bağımsız olgular tamamen kişinin kararlarıyla şekillenir.

0|0
    0|0
    • Ölüm şekli belli midir sence? Bence belli değildir sadece zamanı bellidir.

• Ya insan hak ettiğini bulur gibi mantık var bende..Sonuçta insanın elindeyse bazı şeyler ölüm şeklini de değiştirebilir gibime geliyor...Atıyorum kimisi ayyaş gibi yaşar ama gider çöplükte ölür , kimisi namazını kılar gider secde de ölür bunun gibi düşündüm.

• Evet işte zaten insan ölmeden önce bir şekilde haber ediliyor insanlara ben böyle düşünüyorum.Ölüm şekli de kişiye bağlı olabilir.Neyse :))

• kadere inanmak imanin sartlarindan biridir kader ikiye ayrilir biri senin elinde olmayan seyler yani nerde dogacagin annen baban milletin irkin rengin vs biz bunlardan sorumlu degiliz birde kendi irademizle karar verecegimiz kader vardir onlardan hesaba cekiliriz kurani kerimde gecer hersey levhi mahfuzda yazilidir Allahin iradesi disinda yaprak dahi agactan dusemez evlenecegimiz kisi kaderimizdir ama onu biz seceriz yani kaderimizde kimle evlenecegimiz yazilidr yaradan onu onceden bilmis ve kaderimize yazmistir ayrica su uc sey hic degismez derler dogacagin ve olecegin tarih birde evlenecegin kisi

0|0
    0|0
  • Kadere inanıyorum.Herşeyi yaparız kendi yolumuzda ilerlemek için ama bazen ne kadar da diredsek de bazı şeyler hiç değişmez.Evleneceğimiz kişi kader yolumuzdaysa onla karşılaşır ve umudun ışığında o karanlık yolda beraber ilerlenir.

0|0
    0|0
  • Benim bu konuda farklı bir düşüncem var. Şöyle ki: Yaşayacağımız şeyler önceden belli değil. Biz kafamıza göre yaşıyoruz. Fakat bizim neler yapacağımızı Allah sadece biliyor, müdahale etmiyor. Çünkü neler yapacağımızı önceden belirleseydi bize akıl vermezdi.

0|0
    0|0
  • kadere inanırım. ama kader konusa çok derin bir konu. tam olarak ne öğrenmek istiyorsun. kısaca alacağımız her nefes bile kaderdir. ki evlilik gibi çok önemli bir olay haliyle kaderdir. ama şunu unutmayın. allahın ilmi sonsuzdur. allah bildiği için biz falan kişiyle evlenmiyoruz. bizim o kişiyle evlenmek istediğimizi ve gayret göstereceğimizi bildiği için allah takdir ederse o kişi ile evleniriz. yani biz isteriz o nasip eder.

0|0
    0|0
  • inanırım.

0|0
    0|0
  • kadere inanırım çok da güzel bi lafı vardır varsa kaderinde die başlar hayatın bize karşı anlayışı buyken çırpınmak boşa :D hee evleneceği insan konusuna gelince de öyle bişey varmış garibim şimdi nerde beklio beni :P sevgilisi var mıdır acaba bak içime kurt düştü !

0|0
    0|0
  • gelin ata binmiş yinede yanasip dermiş,herkez başkalarının değil kendi rızkını yermiş.kader kitabının sayfalarını oumayan insan,devamlı futursuzca kitabında olmayanı istermiş.

1|0
    0|1
  • inanırım ona sekil vermek bızım elimizde tabı secenekler kısıtlI a ve b sıkkı vardır bırısını secmek senın elinde ...

0|0
    0|0
    • ah almıştır belki de :)

• evet bide şöyle diyolar bazı insanlar bu dünya da acılarını yaşayıp bitirirlermiş direk cenette giderlermiş

• ben ona ınanıyor ve cok mantıklı buluyorum ...

• evleneceğin kişi bellidir, ona varmadan önce evlenebilirsin baskasıyla, ama boşanıp yine onla evlenmektir kadaer. inanırım.

0|0
    0|0
  • Kadere inanırım fakat kaderin açılımını anlamını iyi kavrıyabilmek lazım. Arzularımız ve isteklerimiz geleceğimizi belirler.

0|0
    0|0
    • yani kaderimiz var ama istersek değiştirebiliriz böyle mi sence?

• Sen şimdi kaderimde ölmek var dersin kendini köprüden atarsın ? Bu kader mi oluyor sen kendin isteyerek atlıyorsun.Elinden gelen ne varsa yapacaksın sonra gerisini Allah'a bırakacaksın.

• Bu soruyu sorararken daha önce den biliyormuydunuz böyle bir soruyu soracağınızı

0|0
    0|0
  • ben insanların kaderlerini kendilerinin yarattıklarına inanıyorum

0|0
    0|0
  • kadere inanırım.kader değiştirilemez

0|0
    0|0
  • kadere inanırım ama kadere inandım diye de mal mal bekleyemem olduğum yerde

0|0
    0|0
  • inanmamam için nedenim yok

0|0
    0|0
  • Kader diye birşey yok yaa.Anlayın artık şunu.

0|0
    3|1
  • Hayır.

0|0
    3|2
    • yaşadığımız herşey kendi elimizde mi sence?

• Karma karışık.

Kızlar Ne Diyor 7

• İnanırım bazen her şey insanın kendi elindedir , bazen müdahale bile edemezsin yaşadım biliyorum.

0|0
    0|0
  • kader var ancak senin cüz i iraden var

bir de yaratıcının külli iradesi

kız olarak doğmak kaderdir ancak evleneceğin kişi sana baglı

0|0
    0|0
  • inanmak zorunda olduğum için inanıyorum sorgulamıyorum düşünmüyorum.bu benim kaderimmiş dediğimi de bilmem pek.sorana inanıyorum diyorum işte.

0|0
    0|0
  • Evet...

Bazı kaderler bellidir , bazıları da bizim elimizdedir.

0|1
    0|1
    • +19092012 :)

• iç dünyasını bilemeyiz ama neye göre iyi bi insan kime göre? ama bence de bazı şeylerin önüne geçilemiyo,mesela kazaların dümdüz yolda olmıcak bi şekilde kazalar oluyo engelliyemiyosun gibi...bunun gibi çoook örnek var

• ikinci yorumun mantıklı geldi mathesisim :))

• Kadere inanırım.

0|0
    0|0
  • bu dünyadaki iki şeyi değişdiremezsin...biri kazandığın rızkını diğeri evleneceğin kişiyi.

0|0
    0|0
    • nıye ıkı seyle kısıtladık bence bu tarz ornekleri cogaltabiliriz.

• Kesinlikle kadere inanırım. Eğer kader diye bir şey olmasaydı hiç tanımadığım yolda gördüğüm birine aşık olup 2 yıldır onunla uğraşmazdım. Kadeeer kadeer kadeer deyince hep kendime kızıyorum. Nedeen nedeen bu kalbime acı veren zalimi seviyorum? :(

0|0
    0|0
Yükleniyor...