Ses tonu ayarlama sıkıntısı

16 yaşında bi erkek kardeşim var konuşurken ses tonunu ayarlamakta sıkıntı çekiyor(misal çok tok bi sesle konuşuyor, bir an yükseltiyor bir an alçalıyor, kalınlaşıyor yada inceliyor) ben kardeşiyim alışığım ama dışarıdaki insanların yanında ses tonunu ayarlayamayınca çok utanıyor ve sessiz kalıyor, bu sorunu nasıl düzeltebiliriz doktorluk bir iş mi yoksa doktora gitmeden de düzeltilebilecek birşey mi?

Gayri resmi cevap verecekler analarını da alıp gidebilir...

0|0
4|2

En İyi Kız Görüşü

• ses eğitimi alması gerekiyo.benim de ses tellerimde nodule var ve bu yüzden sesim değişip duruyo.daha doğrusu şöyle söyleyim fazla yüksek sesle konuştuğumda sesim kısılıyo :(

0|0
    0|0
    • Bu eğitimi nereden alabilir?

• Kocaeli de yaşıyorum büyük ihtimalle vardır, yarın bi hastaneye gidip bilgi alırım... teşekkürler

Kızlar Ne Diyor 3

• şu an ergenlik çağındadır. erkek çocukların ses tonları bir süre böyle oluyor sesleri çatallanıyor. endişelenecek bir durum değildir. zamanla geçer.

0|1
    0|0
    • Bu yaklaşık 3 yıldır böyle tam olarak kaç yaşında sesi normale döner?

ve çatallanmayı azaltmak için tavsiye edebileceğniz birşey varmı?

• hmm belki ergenliği uzun zamandır devam ediyordur...

• ergenlikten dolayı olabir ama önce kbb uzmanına randevu alın.

0|0
    0|0
  • ergenlik muhtemelen düzelir diye düşünüyorum

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Kekeleme çocuk yaşta tıbbi tedavi ile giderilebiliyor. Hatırladığım kadarıyla buna benzer bir sorun yaşayan ufak bir arkadaşımız, doktor kontrolü altında bu sorunu atlatabilmişti. Bunun sebebi psikolojik diye biliyorum.

0|1
    0|0
    • Kekemeliğin nedenlerini, nasıl bir konuşma bozukluğu olduğunu ve nasıl düzeltildiğini biliyorum, bu ses tonu ayarlamak la ilgili kekemelikten tamamen ayrı birşey ve nasıl düzeltileceğini de bilmiyorum

• Tam emin olmadığımı söyledim. Hatırladığıma göre buna benzer bir sorunu dinlemiştim/duymuştum. Bunun psikolojik olduğunu söylememin nedeni; konuşurken heyecanını, mutluluğunu ve üzüntüsünü dengeleyemiyor oluşundan dolayı, ses tonlamasında sıkıntı çekeceği yönündeydi. Yani bu benim görüşürüm. Ama bu konu ile neresi ilgileniyor, inan bilmiyorum. Benim düşüncem psikiyatri ilgilenir. Umarım düzelir kardeşin.

• Umarım, cevap için teşekkürler

• reçetemi yazalım

0|0
    0|1
Yükleniyor...