Galatasaray Fenerbahçe düşmanlığı ne zaman başladı?

hep merak etmişimdir ne zaman başladı hangi olayla başladı bu düşmanlık

Güncellemeler:
bu soruyu sorarken bile kavga ediyonuz :)

0|0
14|81

En İyi Erkek Görüşü

• Özellikle Galatasaray'ın Avrupa başarılarından sonra başladı ve UEFA Kupası ile körüklendi. Çünkü Aziz Yıldırım bunu unutturmak için yerel rekabeti sinir harbi haline getirdi. Oysa Galatasaray için sinir harbi Fenerbahçe kadar genlerine işlememişti. Bu yüzden 15 senedir Kadıköy'de galibiyeti yok... Salt futbol ile açıklanacak birşey değil bu.

Bir enstantene :

"Şükrü Saraçoğlu'nun yapımı esnasında Aziz Yıldırım basın mensuplarını çağırır ve Galatasaray buradan çıkamaz der. Bir basın mesubu da "Galatasaray Avrupa'da seyircisi olmadan Leeds deplasmanından çıktı diye cevap verir. Aziz Yıldırım bunun üzerine "Ama orada 50 bin kişi Galatasaray'a küfür etmemişti der"

Çok ciddi bir Galatasaray çekememezliği mevcut yani. Bunu şu örneklerle kanıtlayayım :

-Galatasaray finale çıkmışken Selim Soydan ve Kalkavan Fatih Terim'e yüklü bir para teklif eder, gel Fenerbahçe'de çalış diye. Terim'in kabul etmeyeceğini biliyorlar, sırf final öncesi kafa karıştırılsın diye...

-Galatasaray final sürecinde Fenerbahçe taraftarları giyilmedik forma bırakmadılar, en son Arsenal idi..

-Bir Fenerbahçe taraftarı Galatasaray finale çıktığında intihara teşebbür etti..

-Aziz Yıldırım başarıyı gölgelemek için "tesadüf" saçmalığını uydurdu...

Bazıları 6-0 falan demiş hakikaten KOMİK :) O bir andır, oysa kıskançlık bir süreçtir.

0|2
    1|0

Kızlar Ne Diyor 14

• Düşmanlık cahillerin işidir, rekabet futbolun ruhunda var.

Zaman vermek yanlış olur taraftarlar birbirini sindirememezliğe ne zaman başladı bilinmez.

0|2
    0|0
    • 1950 lerde bu kadar yoktu sanırım

• Dusmanlik degil rekabet fakat rekabeti dusmanliga cevirenlerde olmuyor degil futbol acisindan konusursam mesela fenerbahceliler meloyu sevmez meloda onlari sevmez bu saha icindede saha disindada aynidir bu dusmanliktir fakat burak yilmazla emre belozoglunun saha ici rekabetini goruyoruz saha disinda dostluklarinida :)

1|1
    1|0
  • Fenerbahceden oonce kurulan sacma birtakim futbol oynamayi becermeye yani emeklemeye basladigi zamann

0|0
    0|0
  • Sag twix sol twix ayri oldugundan beri. :)

0|2
    0|0
  • Ne zaman Fenerbahçe kuruldu o zaman başladı.👊

0|3
    0|1
  • hiç anlayamadıgım şeylerden birisi de budur işte.

0|1
    0|0
  • bilmiyorum

0|0
    0|0
  • Böyle rekabet olmasa tadı çıkar mı?

0|0
    0|0
    • rekabet ayrı düşmanlk ayrı

• Düşmanlık değil rekabet bizimkisi.. Galataya 6 çakmıştık o zaman başladı galiba ;)

0|0
    0|2
  • Her takim arasinda rekabet normal dusmanlik degil

0|0
    0|0
  • Onun adı düşmanlık değil rekabet.

0|0
    0|0
    • sanmıyorum birbirilerini öldürecekler nerdeyse olmadı mı hiç

• dün başladı

0|0
    0|0
  • her iki tarafta kıskançlık fesatlık var.. ama çok yanlış şu 3 günlük dünyada değer mi?

0|0
    0|0
  • Ezelden ebede :)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 80

• Sen sadece Türkiye'de ki rekabeti gördüğün için bunu söylüyorsun. Başta İngiltere, fransa, almanya ve ispanya olmak üzere diğer tüm ülkelerde bu tür rekabet ortamları fazlaca abartılacak holiganizme kadar gidilmiştir. Kaldı ki bununla ilgili filmler bile mevcuttur. Çoğu avrupa kulüpleri derbi maçları öncesi ve sonrasında çok sayıda taraftar ya yaralanır ya da ölür. Bunu fanatizmin uç noktasıdır. Türkiye'de buna örnek gösterilebilecek tek derbi de Karşıyaka - Göztepe derbisi olabilir. Fenerbahçe-Galatasaray abartıldığı kadar düşman değil dişe diş rekabet gösteriyor sadece.

0|0
    0|0
  • Ali sen baslatti once.. sonra bu omer cavusoglu zibidisi korukledi sonrada azize ve gayri mesru cocuklari volkan emre ve manevi evladi mamut cehenneme cevirdi adamlar agzindan tukuruk cikmadan konusamiyorlarki..

0|0
    0|0
  • Takımın biri zamaninda 7 yedigi halde nasilda 6 tane caktik dediginde ve digeri sahasinda cok uzun süre yenemedigi rakibinin stadina bayrak dikip sampiyonlugu kutladiginda ve bu kutlamaları laflari ve hareketleriyle cirkinlestiren bazi taraftarlar yüzünden basladi. ve artik oyle abartildi ki sirf rakip diye uefa da başarısı istenmez oldu. abi sonucta ikiside turk takımı. Kendi aramizda bir rekabet var ama bunu cirkinlestirmeye gerek yok. tamam bizim uefa var ama eger ulkeye bir katkısı olacaksa siz sampiyonlar ligi kupasini alın. Millet boyle dusunmedigi sürece bu dusmanlik devam eder. ...

0|0
    0|0
  • Dusmanlik degil rekabet diyelim futbol cahilleri yine tarih vermis surda basladi diye bu rekabet en basindan beri vardi turkiyenin iki devi oldugundan buda cok normal.

0|0
    0|0
    • vardı her zman

• Ne 6-0 dan nede GS nin kupa finalinde 5 atmasından nede kadıköye bayrak dikilmesinden başladı çok eskilere dayanır bu ama ozaman bu rekabet daha keyifliydi yanyana maç izlenebiliyordu ama yine rekabet üst seviyedeydi.

• Biz mutluyduk sonra fenerbahçe diye klup kurdular.

0|0
    0|0
  • Ya ne dusmanligi uc bes tane kendini bilmez aliyo alkolu sonra olanlar oluyo takimlarin adi cikiyo
    ben koyu galatasarayliyim bunu yazdigim icin eksiler olcak belki ama
    derbilere misafir takim seyircisi alinmiyo passoligden once ben fenerbahce tiribununde ve besiktas tribununde maclara gittim sezonun ilk yari kapanis macini besiktas tribunun de izledim ve bir kimseye zarar vermeden bir kimseden zararr gormeden izledim ciktim akil sagligi lazim bizim millete ve
    grup olarak hareket ettikleri icin bunlar yasaniyo
    bir arastirma derki grup halinde hareket eden insalarin zeka seviyesi 13 e duser

0|0
    0|0
  • 6-0 dan sonra..

0|0
    0|1
    • onlarda uefa kupası aldı :D şaka bir yana bu böyle gidecek mi

• Skorlarla çok ovunuyonuz da. Şükrü saracoglunda kupa kaldirdik. Geçin 6-0 falan hikaye 7-0 , 5-1 skor ararsan bulursun. Stadinda ezeli rakibin şampiyonluk kupasi aldi onun heaabini ver sen

• 6-0 hep gözümüzün önünde. Sanki dün gibi.

• Tarihsel bir kavgadan tribunlere cikmisfir. İlk takim besiktastir o yuzden cimbomla feneri sallamaz fener ise galatasaraya fransiz oldugunu soyler cimbomda bizim isimiz futbol irk milliyet degil der asil suc gazetelerindir aslinda he bu arada galatasarayli olarak soyleyim en baba takim besiktastir karakteri konusur gonlumuz sari kirmizi o ayri ama fenerde serefsizdir cimbomda fener karakterini futbolla gostermez sacma sapan konusur

0|1
    0|0
  • Bir Beşiktaş'lı olarak;
    fenerbahçe düşmanlığı hiç şüphesiz çok uzun yıllardır bir mafyatik müteahhit takımı olmasından ileri gelir. doğal olarak bu mafyatik iktidar yapısına ve "her ne şekilde olursa olsun kazan" mottosuna mizaç olarak en yakın taraftarın en yoğun olduğu takımın fenerbahçe olduğu gerçeğini de göz önünde bulundurursak "bir ailede, hem fb'li hem bjk'li hem gs'li var efendim, yok ki farkımız değil mi" klişesinin sikkoluğuyla baş başa kalmamak imkansızdır.

0|1
    0|0
    • aziz yıldırımdan önce bu kadar yoktu sanırım

• Göztepe ve Karşıyaka dan eski bir rekabettir. Çıkma sebebi yanlış hatırlamıyorsam milli takım muhabbetidir. İlk futbol takımları kurulduğu zaman tek milli takım seçilen Beşiktaş olmuştur. Bu da diğer takımların rekabetini zaman için düşmanlığa cevirmiştir.
    PS: İnşallah doğru hatırlıyorumdur. :D

0|0
    0|0
  • Bjk liyim ne hali varsa görsünler ;-) :-)

0|1
    0|0
  • ne zaman knk bılmıom bn

0|0
    0|0
  • 3 temmuz sürecinde galatasaraylılar paralelcilerle birlikte oldular fenerbahçeyi haklı davasında ezmek istediler

1|0
    1|2
    • Ahahahahah ulann ne guldum bee:D bir tarafına bisi batta paraleli bitirdi diyceniz :D

• Ahahaha inandın yani buna ha...:D Ah şu fb taraftarı :D

• Savaş yapanlara söyle. Laf savaşına girmeye çok meraklılar

0|0
    0|0
  • Metin oktay ağları delip 7 attımız gün papazın çayırını aslan yuvası yaptıgımız gün UEFA ve Super kupayı alıp düśman çatlattığımız gün ve en son kadıköyde söke söke şampiyon oldugumuz gün basladı heralde

1|0
    0|0
  • rekabet

0|0
    0|0
  • Biz onlara çaktık onlar bize çaktı muhabbeti herzaman var Bizim millet böyle seviyor yapıcak birşey yok. Tabi bunu sopalı bıçaklı kavgaya dönüştüren militanlarda var apayrı birşey tabi bu ne rekabete girer nede düşmanlığa resmen kendi içimizde iç savaş

0|0
    0|0
  • Seferoğulları ile tellioğullarından bu yana :D

0|0
    0|0
  • Gs nin fb ye düşmanlığını düşünmüyorum. Gs hep bu Tff den cektigi icin oyle görünüyor. Boyle guzel iki takim var rekabet var ama onun da icine ictilar resmen artik derbiler bana siradan geliyor.

0|1
    0|0
  • Bende; bizi uefa'ya şikayet etmek için fax yağmuruna tuttuklarında başladı. Mesele şike değilken uyduruk kanıtlarla Aziz Yıldırım ve gerçek FB taraftarı sindirilmek istendi. Üstelik futbolda ne kadar para döndüğü ortada.

0|0
    0|0
  • Tam bilmiyorum. TV de bu derbiye özel eski maçları yayınladıklarında, taraftar kol kola falan yani. emin değilim ama belki emre belözoğlu sebebiyet vermiş olabilir. ya da aziz yıldırım veya 6 kasım 6-0

0|0
    0|0
  • Ikiside ben beşiktastan sonra en büyüğüm diye tartisiyor ışte. Birinci belli ikinci kim diyoruz bizde.

0|0
    0|0
  • Kitleyi kullanmanın en iyi yolu bu ve benzeri düşmanlıklar tepedekilerin işine geliyor, aslında düşmanlık yok "var" gibi gösteriyorlar saf olanda bunu yiyor.

0|0
    0|0
  • 1907 fenerbahçe diye bir takım yaptılar...

1|2
    0|1
  • futbolu sevdirende rekabet değil mi zaten tabi bazıları bunu abartıp düşmanlığa ölüm kalım savaşına çeviriyor onu demiyorum.

0|0
    0|0
  • Okadar takim icinde daha iyi oynayip kendini belli eden takimlarin taraftarlarida farkli olur bu iki takim herzaman zirve icin mucadele etti ve bu rekabet 100 yil icinde gercekten seviyesiz bir hal aldi sonumuz hayir olsun...

0|0
    0|0
  • Galatasaraylıların Fenerbahçeyi kurması ile başladı.. :D hahahaha ağır oldu biraz ama olsun :))

0|0
    0|0
  • aziz yıldırımın başkan seçilmesinden beri

0|1
    0|0
  • Ne zaman sürekli Fenerbahçe yenmeye başladı, o zaman işte.)

0|0
    0|0
  • düşmanlık yokki nereden çıkardın. ben fb liyim, abim cinconlu, küçük kardeşim 8taşlı düşmanmı olacam kardeşlerimle. anca birbirimize sataşıyoruz o kadar, oda tatlı bir sataşma.

EZELİ REKABET, EBEDİ DOSTLUK.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    50
Yükleniyor...