Bir kelime arıyorum.

şimdi diyelim ki biri tanrının varlığı ya da yokluğu ile ilgili bir şey diyemiyor. bir dini yok. merak ettiğim acaba bazı kelimeleri sürekli söylese tanrıyı bilebilir mi. böyle bir şey duydum. inanca gerek yok. bir kelime ya da cümleyi sürekli söyledikten sonra ( zikir ) bir şey oluyormuş. ne oluyor, nasıl bir şeyden bahsediliyor merak ediyorum. ne diyorsunuz saçma mı? bir de nasıl bir kelime kullanmak lazım. böyle mistik bir kelime duydunuz mu?

bana göre tanrıyla ilgili kafasında bir şey olmayan, bir dini benimsememiş kişi tanrıyı bilemez. bu zikir öğrenilenlerin açığa çıkmasını sağlarmış gibime geliyor. yani dini yönü olmayan birinin karşılaşacağı sonuç bir dindarın karşılaşacağından daha farklı olur değil mi.

0|0
2|6

En İyi Erkek Görüşü

• Doğuştan kör biri sürekli mavi kelimesini tekrar ederek mavinin nasıl bir şey olduğunu algılayamaz. Aynı şekilde özel bir kelimeyi tekrar ederek tanrıyı algılamamız mümkün değil. Böyle bir şey olsun zannetmiyorum.

Dediğini doğru anlamışımdır umarım.

0|0
    0|0
    • iyi yakaladın. dediğin mümkün. ya da insanın içinde gizli kalmış bir takım şeyleri açığa çıkarır. kişinin hayal dünyasına kalmış.

• hayır bu dogru degil

bazı kelimelerin özel bir etkisi vardır, bu islamda böyledir

benim anlayamadıgım konuyu acan arkadas ateist ve allah var mı yok mu bunun ıcın mı okuycak

yoksa ateıst bır arkadası var hakıkatı bulması ıcın mı okunacak bırsey arıyor?

bak sana önerim, kendın ya da onun nıyetıne, 72 bin la ilahe illallah oku..

bak bakalım varmıymıs yokmuymus

ınanıyor mu ınanmıyor mu

görücez

Erkekler Ne Diyor 5

• dini yönü olmayan birinin karşılaşacağı sonuç bir dindarın karşılaşacağından daha farklı olur bu kanaatteyim

0|0
    0|0
  • İslam inancı olmayan biri sadece cenesini yorar. Bir sozü zikredicene gidip hakikati kaynagından ögrenmek lazım uniye gitmeden kulaktan sözlerle doktor olmaya benzer bu iş bence

0|0
    0|0
    • yahu kişi müslüman olma derdinde değil ki. karşılaşacağı farklı bir şey olur. ne olur bilmiyorum. bulacağı şey ne kadar gerçek değil onun da derdinde değilim. böyle kelime duydunuz mu asıl soru bu.

• İslamda yok malesef.Diger inaç olarak görünenleri bilmem

• ağızdan çıkan değil niyet önemli.. ALLAH affetsin

0|1
    0|0
    • neyi affediyor?

• tanrıyı bilememek bir suç da affedilmesi mi gerekiyor. kesin mi. bilemiyorsa bilemiyor.

kurandan yola çıkıp yorumlaşmayı devam ettirme olur mu.

• sorgulaya bilirsin bu vardın dinde ama insan beyni o kadar geniş düşünebilme ile yaratılmıştur ki soru içinde sorularla dinden de uzaklaştırabilir. kuranı yorumlarkende doğru yorumla lütfen. benim amacım polemik yapmak değil konuyu açtığım için özür dilerim

• öyle birşey yok. olsa da dini olmayan adama o kelimeyi tekrar ettiremezsin. neden etsinki?

0|0
    0|0
    • biri dinsiz olabilir ama tanrı ile arasında bir bağ olabilir. eder niye etmesin ki. bir dine ait olmayan bir kelimeyi edebilir. herkes için geçerli olabilecek bir kelime.

• hatta bir dine ait olsun. sırf meraktan kelimeyi sürekli söyleyebilir. belli olmaz. neyse böyle bir kelimeyi duyanlar vardır belki.

• Bence o söz "Manüle" olmalı. 500 defa tekrarlayınca, gökten bir huni iniyor.

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 2

• sorundan bişey anlamadım

0|0
    0|0
  • kapalı bir kutuya abra kadabra diyip açmaya çalışman aptalca olur

0|0
    0|0
    • bu çok uzun bir süreç. kelimeyi tüm gün boyunca, aylarca söyleyeceksin. tabi bunun bir takım kuralları var, bilmiyorum. :)

Yükleniyor...