Sizce gerçekten Atatürk'ün partisi olabilir mi?

Evet arkadaşlar sizce Chp Atatürk'ün partisi olabilir mi? Ben Chp'nin Atatürk'e yakışan bir parti olduğunu düşünmüyorum, tamamen sol kesime ait bir parti olduğunu düşünüyorum.

Atamız ne kadar da güzel dememiş mi " Biz ne bolşeviğiz ne de komünist;ne biri ne diğeri olamayız. Çünkü, biz milliyetperver ve dinimize hürmetkarız." diye ? Bu cümlede Atatürk'ün dikkat çektiği tehlike Komünizm değil de nedir? Bir insan hem Kemalist hem de solcu olabilir mi? Atatürk'e göre hayır...Topu sizlere bırakıyorum lütfen seviyeli cevaplar verirseniz sevinirim.

Güncellemeler:
Bir de bunu okuyun öyleyse...Atatürk2ün nutkundan alınan parçalar link

0|0
4|14

En İyi Kız Görüşü

• asla olamaz bu kadar net ne chp ne de başka bir parti. Atatürkü anlamaya herkesin ne gücü yeter ne kapasitesi... Atatürkü anlamayanlar için geçerli bir takım cevaplara baktım da sadece yazık... diyebiliyorum

1|0
    0|0
    • Hala inanamıyorlar nutkunu bile inkar edecekler.

• Haklısın..Cevap için teşekkürler.

• rica ederim...

Erkekler Ne Diyor 14

• Mustafa Kemal in dünya görüşü ve siyasi görüşü şu zamanda ki düşüncelerden tamamen farklıdır,kimse onun düşündüğünü düşünemez,düşünseydi şu andaki yaşadıklarımızın hiç birini yaşamazdık,hangi siyasi parti olursa olsun,onun düşünceleri ve davranışlarında bencillik olmayan milletine kendini adayn bir tek adamdır,bir çok siasi geldi geçti,bir tanesi bile onun yerini tutamadı,çünkü tam milliyetçi,tam halkçı,tam bir yenilikçi çagdaş bir devlet adamı ve lider,günümüzde hiç bir siyasi partinin ideolleri on zamandaki ideollerden 180 derece tersdedir.kimse onun yerini dolduramaz,

1|0
    0|0
  • Atatürke en yakın parti chp dir.ama bu demek değilki chp 4-4lüktür.kesinlikle iyi yönetilmiyor

2|1
    0|0
    • Kurduğu için olabilir ama düşünce olarak kesinlikle değil.

• Atatürkün ölmeden önce bıraktığı Chp programı ile şimdi Chpnin durumu arasında fark var tabii ki. Ama bir de şu var; Sağ ve sol kesim Atatürk'ü kendi tarafına çekmeye çalışıyor. Atatürk'ü türk milliyetçisi diye sağa çekmeye çalışanlar ile devrimci diye sola çekmeye çalışanlar aynı uç noktaların zihniyetidirler. Atatürk Kurtuluş Savaşını emperyalistlere karşı verdi. Buna karşın komünist olduğunu düşünmüyorum. Etrafta 1980 darbesinde kalma fikirlere sahip insanlar görüyorum hala. Bende komünizmi savunmuyorum ama en azından savunmadığım şeyin ne olduğunu biliyorum. Benim eleştirdiğim zihniyet: 1980 darbesinde solcu kesim amerikan bayraklarını yakarken ülkücü kesimin komüniste düşman kesilip amerikayı dost görmesi. İster solcu olsun ister sağcı o senin vatandaşın kardeşim, bu ülkeyi ikinizde seviyorsunuz.

Her neyse Chpnin Atatürk'ün bıraktığı gibi olmadığı doğru. Ama şu an Türkiyede ABD destekçisi olmayan hiç bir partinin meclise giremeyeceğini herkes biliyor. Ben Akp Mhp Chp ve Bdp içinde yine her ne kadar yanlışları olsa da Atatürk'e en yakın Chpyi buluyorum.

1|0
    0|0
  • Komünizmin neresi tehlikedir öncelikle bunu açıklasan daha güzel olur. Kendi kişisel görüşlerini, bir başka ağız üzerinden söylemek yersiz. Kemalizm sadece bir ideolojidir, bir insanın siyasi çizgisi ile paralellik göstermez. Ama yine de söyleyeyim.

Evet her kemalist solcudur.Hem her solcu kemalist değildir. Üstelik chp'ninde sol değil,solun ortası bir parti olduğunu hesaba katarsak..misyonu gereği her rejim, aydınlanmacı bir rol üstlenir.Ta ki kendisini sarsacak bir rejim ortaya çıkana kadar. Sosyalist düşünce ve komünizmde boşu boşuna çıkmış bir düşünce ideolojisi değil zaten.Atatürk; bir brujuva Türkiye'si istedi hep, çünkü kurduğu devlet maddi-kaynaklar üzerine dayalı bir devletti zira..Ve Atatürkün, komünizm ile birleştiği tek nokta, emperyalizmi yurttan kovmaktan ibaretti. Gerisi,ülkenin kalkınması için liberalizmin işiydi. Türkiye boşuna emperyalist ülkelere liberal olduğunun sinyallerini vermedi.Her ne kadar en büyük destekçisi komünizm olmuşsa da..

Komünizm içinse(leninist-marksist düşünce) iş sadece emperyalizmi yurttan kovmakla sınırlı değil, insanın insanı sömürüsünü engellemekti.

Daha hiç bir ülke tam bir komünizm yaşamadı. Çünkü insanlar komünizm yaşayabilecek bilince hiçbir zaman sahip olmadı. Herkese iş,herkese aş, herkese eşitlik.. Bu mu tehlike? Hayır en büyük tehlike, hala solcu geçinen geri cumhuriyetçilerdir.

Bir de Atatürk'ün, liberal emperyalist devletler ile savaşırken, sırf Rusyadan yardım alabilmek için Sosyalist Türkiye bile kurmak zorunda kalabileceği düşüncesi olduğunu K.karabekire söylediğini unutmamak gerekir.

komüniz Türkiye için o gün ki şartlarda uygundu veya değildi, bu kendi içinde çok derinlemesine tartışılır. Ama komünizmi bir tehlike yapmaz. Tam aksine, komünizm sınırların ötesinde bir rejim düzenidir.

1|0
    0|0
    • Komünizm hiçbir şartta uygun olan bir rejim değil ben böyle düşünüyorum en azından..

Ben sözlerinden bunu anladım herkesin fikri tabi, cevap için teşekkürler.

• Komünizm ülke yönetiminin ulaştığı en üst bilince dayanır. Şu gün yada o dönemler de Türkiye ye uyar mıydı uymaz mıydı bu kendi içinde ayrı bir tartışma olabilir. Ama Komünizm, öyle bize uygun değil o halde kötüdür diye geçiştirilebilecek bir rejim değildir.

Sana da teşekkürler..

• Atatürk ' ün partisinden ismi dışında eser kalmış olsaydı zaten seçime bile gerek yoktu halbuki ismi dışında ağırlığı yok partinin zaten çıkan oy ' da sol kesimin en büyük temsili partisi ve Atatürk ' ün kurduğu parti ismini taşıdığı için yoksa bu parti sağ parti olsaydı alacağı oy yüzde 5 idi maksimum.Atatürk ' ün kurduğu parti diye bu kadar oy cıkıyorsa ya onun zamanından izler taşısa onun çizdiği yoldan kaymalar olmasa ne kadar oy çıkacağını siz düşünün ilk oy benden olurdu ;)

1|0
    0|0
  • O sözün Atatürk'e ait olduğuna inanmıyorum. Atatürk isteseydi bu ülkeye sosyalizmi getirirdi. Ama karşı çıkan çok olucakdı. Chp'ye gelince tabanı sol, tavanı faşist bir parti. Dikkat ederseniz Atatürk'e en büyük kötülüğü yine kemalistler yapmıştır. Saçma sapan fikirleriyle karalama yapmışlardır. Koyu bir sol , sosyalizmden geçer. Chp sol değildir. Liberaldir. Orta şekerli kahve hesabı...

1|0
    0|0
    • Ben iyi biliyorum marxists dostum. Ülkenin Şeriat ile yönetilmesi için ayaklanma başlattı diye asıldı. Bizler de kitaplarda İngilizler'in Musul'u almak için oynadığı bir oyun diye öğrendik. Yıllarca uyutulduk ama tarih, bizim uydurmasyon olarak gördüğümüz o aptal kitaplardan ibaret değildir kardeşim.

• Her 2 durumda da asılması doğru olmuş o zaman. Atatürk Cumhuriyeti bu ülke için iyi gördüyse Şeriatı kabul etmesi beklenemezdi değil mi,?

• Politikacıların her sözüne güvenilmeyeceğini öğrenmen gerek... Bu Atatürk olsa bile! Politikanın esası budur çünkü, maça 4-4-2 formasyonunda çıkacağız deyip 4-3-3 formasyonunda çıkmaktır.

1|0
    0|0
    • Yani o sözü söylemişse bile, o şekilde düşündüğünü sanmıyorum.

• Güvenmiyorum sadece benim rahatsız olduğum konu " Atatürk'ün düşüncesinin partisi " ilan edilmesi.Tezatlığı dile getirmek istedim hepsi bu.

• chp zihniyeti mustafa kemal üzerinden politik yapıp kendi çıkarlarını gözetmiştir hep

Türkiye cumhuriyetinde chp li yıllar demokrasinin yüz karası olduğu yıllardır

1|0
    0|0
  • Atatürk'ün Sovyet liderine yasdığı mektubu hiç okudun mu ? Yoldaş diye başlayan...

3|0
    1|0
    • Yoldaş sadece devrimcilere mi deniliyor?

• Ben Atatürk'e mason mu dedim de sen Museviliği karıştırıyorsun ? Musevilerin nesine hürmetkar olacakmışım !

• onun gibi ufku geniş bir devlet adamının olamaz olmamalı

1|0
    0|0
  • he evet olabılır ne alaka chp gıbı bır partı hemde kılı olamaz

1|0
    0|0
  • Chp eski Chp değil. Yine diğer partilerden daha iyi ve daha çağdaş ama eski chp değil.

1|0
    0|0
    • Evet sadece kurucusu olduğu için öyle..Cevap için teşekkürler.

• Siyasi görüş; kararsız

1|0
    0|0
    • Olabilir cevap için teşekkürler.

• Akp olmasaydı ülke kalkınamazdı..

1|0
    1|0
    • Akp değil konumuz lütfen...

• Chp döneminde ne yapıldı en insan. Sizin gibiler var yaaa. olmaz olsun

• Akp olmsaydı bu ülke kalkınamazdı diyen arkadaşım?

Atatürk'ün ölümünden sonra bu ülkeye koalisyon hariç Chp bir defa geldi Ecevitle ve Amerikaya en çok dayanabilen, devlete kazık atmayan tek adam oydu. Sonradan ipini çektiler avruplalır kıbrıs barış harekatı yüzünden. Bu ülkeye Chp tek başına 1 defa geldi ve diğerinde koalisyon vardı. O yüzden Chpyi eleştireceğine biraz Amerikayı içimize taşıyan sağ zihniyeti eleştir, çünkü ülkeyi hep onlar yönettiler ve yönetiyorlar da şu an.

Kızlar Ne Diyor 3

• ''Biz ne bolşeviğiz ne de komünist;ne biri ne diğeri olamayız. Çünkü, biz milliyetperver ve dinimize hürmetkarız. '' bu cümleden sadece komünistliği tehdit olarak mı görüyorsun? ve bunu bir de Atam'ın ağzına mı koyuyorsun...

1|1
    0|0
    • link bunu oku o halde...Nutuk okumadın sanırım.

• Ben de oy veriyorum...

• Olabilir ben mantıksız buluyorum herkesin fikri...Cevabınız için teşekkürler.

• herkesi aynı kefeye koyamam ama babam o partideydi annemi kapalı diye konu ediyolarladı türban da değil kapalı derken

1|0
    0|0
    • İşte düşünün durumu.Bir etiket nelere kadir.

• onlar kendi hallerinde bağımsız parti olmuşlar yahu

1|0
    0|1
Yükleniyor...