Ötenazi hakkı kişiye tanınmalı mı?

Nedir?:

Yunanca bir kelime olan ötenazi " kolay ölüm, acısız ölüm, iyi ölüm" anlamına gelmektedir. İyileşmesi mümkün olmayan, ölümcül bir hastalığın verdiği acılardan kurtulması için kişinin veya yakınlarının isteği üzerine yaşamına son vermeye yönelik yapılan işlemler bütünü.

Güncellemeler:
Anayasal düzende her bireye yaşama hakkı tanınıyor.Yaşam hakkı olduğu gibi bunun tam tersi kendi hayatına da son verme hakkı da tanınabilir!

0|0
11|12

En İyi Kız Görüşü

• Kisa cevap, evet. Kisi kendi karar verdigi surece. Ama kisi kendinde degilse ve boyle bir durum icin bir vasiyet yazmadigi takdirde ailesinin ya da yakinlarinin onun icin karar vermesini uygun bulmuyorum.

0|0
    0|0
    • Zaten buradaki ince nokta da bu bir kimsenin yaşama hakkı ailesi elinden almamalı.Büyük bir ihtimalle onunla yıllarca uğraşmamak gibi bir düşünce ye kapılabilir insanlar.ani aile bireyleri veyahut yasal vasini bir kimse için ötenazi kararı vermemeli.

• Bu arada tesekkur ederim en iyi cevap sectigin icin.=)

Kızlar Ne Diyor 10

• Bir yanım öyle yaşamaktansa ölmek daha mı hayırlı olur kurtuluş mudur diyor , diğer yanım ne olursa olsun Allahtan ümit kesilmez ...

0|0
    0|0
  • olmalı bence..çünkü öyle acılar varki insan yaşamaktansa 1000 kere ölmeyi yeğler. örneğin bağırsak kanseri.

1|0
    0|0
  • ben kesinlikle taraftarım

0|0
    0|0
  • ya benim iki arkadaşım midesini ilaç ve alkolle doldurmuştu.ölmeyince de pek şikayet etmediler durumdan.

0|0
    0|0
    • Yaşama tutunmak iyi geldi yani

• he.küçük küçük dünyalarda dışarıyla bağlantıyı prztiklerimiz sağlamadığı için malız.onların elinin altında hap varmış işte malken.yutmuşlar tek tek birinin astımı azıtmış o ara intihar etmek istemihorum diye zor bela dışarı atmış kendini.nebilim hotın dediği itlaf şeysi olaydı kız da böyle olmak zorunda kalmazdı.şimdi intihar lafı da edemiyorlar.bi böyle tutunma halleri.hakkaten ha tutuncaz diye yırtınıyolar:/

• tuhaf bir durum hakikaten!Desek vermek gerekir

• dinen uygun değil.öncelikle bunu yazayım da din bekçileri rahatsız etmesin.bence bu insanlara verilmesi gereken bi hak.aslında ben bu konuyla çok geniş düşüncelere sahibim ama tepki çekecek düşünceler.o yüzden bu kadarını söylemekle yetiniyorum.

0|0
    0|0
    • senin benim onun ve diğerlerinin düşünceleri bizi biz yapan acıkça beyan edebilirsin!Tepkiler ya senin doğruluğun yönünde yada hatalı olduğunun farkına varmayı sağlar.

• ya aslında biraz da kırıcı olabilir o yüzden söylemicem.

• Sanırım vasiler konusunda eğer ki doğru anladıysam...

• Asla.İnitihardır.

0|0
    0|0
  • ötanazi evet ölmek de haktır.

0|0
    0|0
  • evet.

0|0
    0|0
  • Zor bi durum.Hastalara şifa diliyorum.

0|0
    0|0
  • Diğer adı intihar böyle bir hak olmamalı..

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• dünyada 7 milyar insan var, hercanlının soyu hızla tükenirken biz inatla çoğalıyoruz, sizce insan hayatına haddinden fazla önem vermiyor muyuz? yaşamak istemiyorum diyenleri öldürmek için devlet ücretsiz telefon ve destek hattı kurmalı, hatta belediyelerde bu konu ile ilgili itlaf ekipleri oluşturulmalı, ciddi olasım var ama toplum beni yadırgıyor:(

1|0
    0|0
  • düşünün ki 30 yaşına kadar güle oynadığınız hayat, boynunuzu kırmanız sonucu fiilen sone erdi. gözlerinizden başka hiç bir uzvunuzu hareket ettiremiyorsunuz. altınıza işiyor, boğazınıza sokulan tüplerle besleniyor, inanılmaz acılar çekiyorsunuz. ayağa kalkabilseniz bir dakika durmayıp atacaksınız kendinizi bir yerden. işte böyle bir noktada olan tahmin edemeyeceğiniz kadar çok insan var. ve bu insanların nasıl insan gibi yaşamaya hakkı var ise insan gibi ölmeye de sonuna kadar hakları var.

sizin varolduğuna inandığınız din gereği eylemin günah olması, anılan eylemi kanun bazında yasaklamak için asla meşru bir neden değildir. öyle olsa idi kanunla alkolün yasaklanması yahut yine kanunla örtünme gibi bi takım yasakların getirilmesi gerekirdi. yani din böyle söylüyor ötanazi yasak olsun demek en basit tabiri ile ahmaklıktır.

kişinin yaşam hakkı üzerinde tasarrufu olmadığını iddia eden görece daha makul görüş ise "kişinin kendi kaderini tayin hakkı" ve insan onuruna yakışır hayat sürme gibi evrensel ilkeleri gözardı ediyor demektir.

demem o ki, hali hazırda türkiye dahil her yerde kapalı kapılar ardında uygulanan ötanazi yasallaşırsa, en azından belirli hukuki kriterlere ve denetime açılacağı için şu anki sonuçlarından daha zararlı bir hale asla gelmeyecektir.

"bireyin isteği ise aslolan, uyuşturucuyu serbest bırakalım" argümanı ise yukarıda örnek verilen insanların durumu ile karşılaştırıldığında son derece adaletsiz ve vicdan yaralayıcı bir yaklaşımdır. birinde acı çeken ve bir takım haklardan istemdışı mahrum kalmış, hayatı çekilmez ve onursuz hale gelmiş bir insan; bir yanda normal yaşantısını daha keyifli hale getirmek isteyen insan vardır.

ki saldırganlık yahut bilinç kaybı gibi toplum için de tehlike arzedeceklerin dışında, örneğin esrar gibi uyuşturucuların, alkolün serbest olduğu her ülkede serbest bırakılması gerektiği kanaatindeyim, kişisel olarak.

sonuç olarak onurlu yaşam=onurlu ölümdür. devletin buna müdahale etme gibi bir lüksü yoktur, olamaz.

bu yıl itibari ile isviçre,belçika, hollanda ve lüxemburg aktif ötanazi hakkı kabul edilmiş ülkelerdir.

0|0
    0|0
  • Elbette bu hak verilmeli. Kurtuluş ümidi yoksa, kişinin acısı bilinci kapatılmadan giderilemiyorsa bu hak tanınmalı.

0|0
    0|0
  • Evet tanınmalı diyenlerdenim ancak dindeki yerini bilmiyorum, intihar ile aynı kefede ise tanınmamalı.

0|0
    0|0
  • hastalıkta hak verılmelı dıe dusunuyorum fakat saglam adam kadın yapcaksa kafaya koymustur hak falan aramaz yapar aga

0|0
    0|0
  • ülkemizde tanınmasın tanınırsa herkes aşk acısını ölümcül hastalık var sayıp bu hakkı kullanmaya kalkar...

0|0
    0|0
  • O zaman polisin intiharları önlemesinin ne anlamı kaldı.Bu da bir nevi intihar.

0|0
    0|0
  • e heralde yani

0|0
    0|0
  • Bence olmalı

0|0
    0|0
  • çok istisnai durumlarda tanınabilir.

0|0
    0|0
  • evet tanınmalı