Kültürlü insan ne bilir?

Her insna genel olarak ilgisi farklı alanlardadır. Ama kültürlü diye nitelendirdiğimiz bir insanın bilmesi gerekenler nelerdir?Bu hangi ana maddelerle sunulur? Dünya üzerinde var olan sınırsız bilgiden , beynimize doldurulması gereken hayatı bilgiler nelerdir?

Ben bir kaç tane yazacağım sizden de gözden kaçırdıklarımı ya da unuttuklarımı eklemenizi beklerim..

1. Güncel takip (Dünya)

2. Yaşadığımız ülkenin özelliklerini gerek coğrafyasıyla, gerek tarihiyle bilemek. (Dünya'nın yedi harikasından artemis tapınağının Türkiye'de olmadığını bilenler var.)

3.Dünya üzerinde coğrafi bilgilere neredeyse hiç sahip olmadığımızı farkettim. Slovekya'nın orta doğuda olduğunu iddia eden var. Ülkeleri ve can alıcı önemli özelliklerini bilmek gerekir.

4. Dünya tarihinde değişiklik yapmış bilim adamlarını ve tarihçileri ve ne yaptıklarını bilmek gerekir.

5. İlk yardım hususunda kesin kes bilgi edinilmeli...

...

Aklıma bunlar geldi ya sizlerin ekleyecekleri?

0|0
0|11

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle hiçbir şey bilmediğini bilir..

0|0
    0|0
    • her ne kadar sorumun cevabı bu olmasada güzeldi :)

Erkekler Ne Diyor 10

• Soruda daha ziyade "ezberci insan" profili çizmişsin. Kültürlü insanla ezberci insanı ayıralım. Kültürlü insan okuduklarını ezberleyip ya da TV'den gazeteden görüp, sonra böyle maddeler altında hazır klişe kalıplar yağdıran insan değildir. Kültürlü insan, zıt görüşleri içeren kaynakları kullanan, zıt görüşleri çarpıştırıp senteze gidebilen, farklı dallardan ama az ama çok bilgi sahibi olan, bu bilgileri işleyen, yeni bilgilere ve yorumlara ulaşabilen, yani gerçek analiz yapabilen kişidir. Şu şöyledir dedikten sonra, "neden öyledir?" diye bir soru geldiğinde çatır çatır açıklayabilen kişidir. "Ee yani çünkü öyle" demez, açıklar... Millet bilmiyor olabilir, sen Artemis tapınağının Selçuk'ta olduğunu bilebilirsin, ama bu senin "kültürlü" olmana yetmez. Kültürlü değilsen orada tıkanır kalırsın. Kültürlü olsan Artemis'ten hareketle yeni noktalara gidersin. Kültürlülük alakasız gibi gözüken konuları birbirine bağlamakta saklı gibidir, hayattaki her şeyin birbirine bağlı olduğunu anlayabilecek kadar "gerçek bilgi" ve daha önemlisi mantıklı neden-sonuç ilişkileri kuran bir bakış açısına sahip olmak gerekir...İşte Google'da ne varsa bilenleri de biliyoruz, dünyada ne olup bittiğini analiz edemiyorlar. Çünkü kültürlü değiller, bilgi çöplüğü içindeler

1|0
    0|0
    • Haklısın kültürlü olmak için analizci seyivesine varmak gerekir. Buda birikimle olur elbet. Ben sadece bazı can alıcı bilgileri sundum bir insanın bilmesi gereken zira bunları bildikten sonra kendileri farketmeden analiz yaparlar zaten.

• bu yazdıkların aslında herkesin bilmesi gereken şeylerdir. bu yuzden bunlara genel kültür denilir. kültürlü insan dediğin farklı birşeydir. yani git bütün öğretmenlere sor fizik mi daha kolay kimya mı diye herkes kimya der. ben fizikte sınıf birincisiyken kimyadan hocaya yalvararak geçmiştim :=)

buradaki ana fikir benim genel kültürüm zayıf ama kültürlüyümdür ;)

neyi bilmek istiyorsam ilgimi çekiyorsa onu araştırırım. mesela parfiria ne demektir biliyor musun?

link

mesela amerikada çok var k9 dişlerinin üzerine seramikten ya da porselenden uzamış görüşte vampir dişleri de yaptırılar bunu internette bulamazsın.

0|0
    0|0
    • keşke açıklamayı tam okusaydın. Bende zaten ilgili olduğunuz alanları sormadım. Herkesin bilmesi gereken can alıcı konuları sordun. Dünya'da sınırsız bir bilgi ağı var bu bilgi ağından alınması zorunlu olunan konular. Kültürlü değilsen cahilsindir ortası yok.

• cümle kurmasını iyi bilirim. Türkçe'yi iyi kullanıyorum. ama cümlenin öğelerini hep umursamadım onlar yüzünden edebiyat dersinden zayıf alırdım. ingilizceyi iyi bilirim. ama sebject+verb+object umurumda değildir. açıklamanın tamamını okudum. ilgili oldugum şeyleri sormadığını da biliyorum. sadece sana değişik bir bilgi vermek istedim ilgini çeker diye. link

• Bildiğini bilenin arkasından gidin

Bildiğini bilmeyeni uyandırın

Bilmediğini bilene öğretin

Bilmediğini bilmeyenden uzaklaşın

KONFİÇYÜS

ben kültürlüyüm. genel kültürü sevmiyorum çünkü bir laf vardır. herkesin bildiğini biliyorsan hiçbirşey bilmiyorsundur. 2x2= 4 oldugunu herkes bilir. bcxbc=abc bunu çok az kişi bilir uğraşma ben söyleyeyim b2 c5

• iki kere iki dörttür, bunu bilmek icin matematik profosorü olmaya gerek yok

kültürlü insan:

oturmayi ve kalkmayi

anlatmayi ve anlamayi

sevgiyi ve saygiyi biliyorsa

kültürlüdür

bu üc ana maddeden birini bilmeyen kültürlü insanin

af edersniz ama tüküreyim öyle kültürlüye

0|0
    0|0
  • Kısa ve öz tek bir cümle vardır.Önce kendini ve kendinden başlayarak herşeyi bilmek için sorgulama ve bu uğurdaki çaba.

0|0
    0|0
  • Slovekya diye bir yer yok ama Slovakya diye bir yer var.

1|0
    1|0
    • Slovakya olarak da söylenebiliyor slovekya olarak da :) ama bilmişlik taslamak bedava!

• Attığın linklerin hemen hepsi aynı site :)

• komedisin. Aynı değil iyi bak.. Beyazı göre göre bir kere siyah dedin ya peki sen haklısın arkadaş :)

• günlük gazete okusun o bile biyere kadar kültür artışı sağlar. ayda en az bi tane kitap okusun. zamanla kültürlü hale gelir. ama en önemlisi buna isteği olsun

0|0
    0|0
  • kim milyoner olmak isterde cıkan soruları bilmeli :)

bi de en az bir dil bilmek

0|0
    0|0
  • Bence aslında genel gidişata dair geniş bir bakış açısına sahip birinsan senin bu dediğin kapsamdadır.

0|0
    0|0
    • Sınırsız bilgi akışı içerisinde herkesin bilmesi gereken can alıcı noktalara değindim ben.

• Bende en canalıcısndan bahsettim zaten ;)

• Önce kendini bilir.

Bir çok ilgi alanı olsa da mütevazı olması en güzeli.

0|0
    0|0
  • Her şeyi bilirim demez bir kere.

Çünkü her şeyi bilmesine imkan yoktur. Bunu bilir.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...