Tanrı kimdir? Tanrı'ya inanır mısınız?

Merhaba arkadaşlar,

Önyargılı olmayın! Gerçekten tanrı kimdir? nerededir? tanrıya inanır mısınız? Sizi tanrının varolduğuna inandıran en büyük neden sebep nedir? Ya da İnandırmayan en büyük sebep nedir?

Aramızda farklı dine mensup arkadaşlar var mı?

• Müslüman
    62% (13)68% (13)65% (26)Oy Ver
  • Hristiyan
    5% (1)5% (1)5% (2)Oy Ver
  • Musevi
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Ateist
    24% (5)5% (1)15% (6)Oy Ver
  • Diğer
    9% (2)22% (4)15% (6)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Sende bende onda..

0|0
12|23

En İyi Erkek Görüşü

• Basit bir fıkrayla Durumu izah etmeye çalışayım;

Adamın biri her zaman yaptığı gibi saç ve sakal tıraşı olmak için berbere gitti. Onunla ilgilenen berberle güzel bir sohbete başladılar. Değişik konular üzerinde konuştular. Birden Allah ile ilgili konu açıldı...

Berber: " Bak adamım, ben senin söylediğin gibi Allah'ın varlığına inanmıyorum."

Adam: " Peki neden böyle diyorsun?"

Berber: " Bunu açıklamak çok kolay. Bunu görmek için dışarıya çıkmalısın. Lütfen bana söyler misin, eğer Allah var olsaydı, bu kadar çok sorunlu, sıkıntılı, hasta insan olur muydu, terk edilmiş çocuklar olur muydu? Allah olsaydı, kimse acı çektirmez, birbirini üzmezdi. Allah olsaydı, bunların olmasına izin vereceğini sanmıyorum..."

Adam bir an durdu ve düşündü, ama gereksiz bir tartışmaya girmek istemediği için cevap vermedi.

Berber işini bitirdikten sonra adam dışarıya çıktı. Tam o anda caddede uzun saçlı ve sakallı bir adam gördü. Adam bu kadar dağınık göründüğüne göre belli ki tıraş olmayalı uzun süre geçmişti. Adam berberin dükkanına geri döndü.

Adam: " Biliyor musun ne var, bence berber diye bir şey yok"

Berber: " Bu nasıl olabilir ki? Ben buradayım ve bir berberim."

Adam: " Hayır, yok. çünkü olsaydı, caddede yürüyen uzun saçlı ve sakallı adamlar olmazdı."

Berber: " Himmm... Berber diye bir şey var ama o insanlar bana gelmiyorsa, ben ne yapabilirim ki?"

Adam: " Kesinlikle doğru! Püf noktası bu! Allah var, ve insanlar ona gitmiyorsa, bu gitmeyenlerin tercihi.

2|2
    0|0
    • Fıkra güzel fakat saçma, Tanrıya gitmeyen ama mükemmel yaşayan o kadar çok insan var ki? Diyelim ki berber örneği gerçek tanrı ego sahibi mi?

• KEFENİN CEBİ VAR EĞER ZENGİN OLUP DA SADAKA VERİRSEN BU SANA ÖBÜR DÜNYADA FAZLASIYLA GERİ DÖNER

• bu kefenin cebine değil amel defterine gidiyor canm :)

Kızlar Ne Diyor 12

• elbette bir yaratıcı var. mesela bir masa düşünün biz onu yapmak için uğraşmadığımız sürece o meydana gelmez. hak din islamdır. illuminatinin inandığı daha doğrusu taptığı bir tanrı var. iki cinsiyetli olduğunu görünce şok oldum güldüm çünkü yaptığımız masa bize benzemiyorken , koskoca evrenin yaratıcısına biz nasıl benzeriz dedim. hiçbir şey tesadüf eseri meydana gelmez doğada bile bir açıklaması yokken bunun evrenin tesadüfen oluştuğunu söylemek saçmalık olur.

0|1
    0|0
  • Tanrıyı göremiyorum , Tanrı her yerde olabilir...

Neden inanma konusunda bazı süregelen olayların başının olması gerektiğini düşünüyorum, damdan düşer gibi enerji maddeye dönüştü , bilmem ne patlaması oldu o oldu bundan oldu gibi olayların başlaması içinde bir etken olması gerektiğini düşünüyorum.Başlangıç olmalı ki gerisi gelsin.Ben bu başlangıcı Tanrıya bağlıyorum , öyle olduğunu düşünüyorum...Her görmediğimiz durumun olmadığını söylemek bana saçma geliyor.Algılayamadığım soyut şeylerin olduğunu da düşünüyorum o yüzden dine inanırım , Rab'a inanırım.

1|1
    0|0
  • Ben tanrıya inanırım/ müslümanım. Fakat eğer ailem ateist olsaydı bende ateist olurdum ve bu benim için doğru olan olurdu.

Doğrusunun bu olduğunu bildiğim için inanıyorum. Hiç araştırma merakım olmadı.

0|2
    0|0
    • benim ailemde müslüman ama öyle pek namazında niyazında değillerdir. ben dedim ki onlar beni dünyaya getirirken bana sormadılar o halde din seçerken dinimde nasıl davranıcağımı seçerken bende onlara sormıcam. araştırma yaptım ve islamın ne kadar güzel bir olduğunu anlayıp müslüman olduğum için şükrettim. ailem kapanmam konusunda hiçbir şey dememişken birden benim kapandığımı namaza başladığımı görünce şaşırdılar. şimdi ben onları bu yaşımda namaza davet ediyorum.

• Müslümanım.

0|0
    0|0
  • en basitinden anne karnında oluşan bebeği düşün..yada tohumdan neler olduğunu düşün..yaz ve kışı düşün...

0|3
    0|0

• bunu mu demek istediniz : link

0|0
    0|0
  • inanırım.. bunla ilgilide kimseyle polemiğe girmem

0|1
    0|0
  • farklı bir dine mensup biriyim E şıkkı

0|0
    0|0
  • Bir yaratıcı olduğuna inanıyorum

0|0
    0|0
  • aslında tam ateist de değilim. deistim ben. bi yaratıcı var. ama dinler saçmalık. 9 yaşındaki kızla evlenen bi peygamberi olan bir dine inanacağıma, babasız doğan bi peygamberi olan bi dine inanacağıma vs vs... dinsiz olurum daha iyi

0|1
    1|1
    • Himayesine almak için evlenmesi gerekmiyor? Evlatlık edinebilir? Koskoca peygamber bu benim kızım dedikten sonra kim ne diyecek?

• keanu. beynim yıkandı tertemiz oldu. sanada öneririm

• göz atmaktan fazlasını yaptım okudum. hala da ikna olmuş değilim

• İnanıyorum.

0|1
    0|0
  • ınanmıyorum ben varlıgına kıtabına bana sacma gelıyor cunkı ataist ben

0|0
    0|0
    • Dilini düzgün kullan önce

• ben ınanmıyorum ama ınanlara saygı duyyorum yargılamıyorumda herkesın dusuncesı kendıne dıye uusnuyorum oguzhan haklı oldugun konular var elbette bır tanrı var ama bu benım ınamak ıstedıgım tandı degıl dıye duusnuyorum

• aynen katılıyorum bu durumaa.. dinler zaten toplumları bir arada kurallar zincirinde tutmaya calısan olgulardır... ben bu olguları din olmadanda yasayabiliyorum.. ve din iel bir hayatı yasamıyorum.. yasatılıyor o ayrı... inanc zaten vicdani bir durumdur... neden inancların yorumu olur onu da anlamıyorum.. ben boyleyim kabul edilmesi lazım.. fakat inanlar hemen sahip cıkıp bir ispat yada karsısında ocu varmıs gibi davranıyorlar ( her inanclı icin demiyorum bunu ) ... erdemlilik önemli birseyy...

Erkekler Ne Diyor 22

• Allah'ı kendin gibi insan olarak düşünürsen yanlış sonuçlara varırsın. Allah insan değildir, insana benzemez, insanda ki acizliklere sahip değildir. Mekan insan için geçerlidir. İnsan kıyasla düşünen bir varlıktır. Bir şeyi düşünmek için onu başka bişeyle kıyaslar. Güzeli çirkinle kıyaslar, çirkinide güzelle kıyaslar. Uzunu kısayla, kısayı uzunla kıyaslar. Öyle anlar neyin uzun olduğunu neyin kısa olduğunu neyin güzel olduğunu neyin çirkin olduğunu. Sen Allah'ı insanla kıyaslıyorsun. İnsan gibi olduğunu düşünüyorsun. İnsan gibi sureti olduğunu sanıyorsun. O yüzden yanlış sonuçlara varıyorsun. İnsanın aklı sınırlıdır ve herşeyi kavrayamaz... Allah'ın olduğunu düşündüren şey, bir tasarımın olması, herşeyde bi tasarım var. Bu tasarımın bir yaratıcısı vardır. İnsanın DNA'sında 3.2 milyar harf vardır. DNA insana ait tüm bilgileri içinde barındıran gözle görülmeyecek kadar küçük bir moleküldür. Kütüphanelere sığacak kadar bilgi var içinde.. Bilgiden söz ediyoruz burda. Bilgi varsa bilginin sahibi vardır onu yazan biri vardır. Daha sayısız örnek verilir. Mesela insanın akciğeri otomatik bir yapıdadır. Sadece onun otomatik olmaması insanın ölümü demektir. Yani ufacık bi ayrın. O ayrıntı olmasa insan ölüyor. Burda aşama aşama bir gelişmeden bahsedemeyiz. Sistemin en ufak bir parçası eksik olunca sistem çöküyor. Demek ki bu sistem herşeyiyle varolacak ki insan hayatını sürdürebilsin. Bu da yaratılış demektir.

1|1
    0|0
  • o her seyde aynı yasayı uygulayan o mutlak bilinc tanrının varlıgını kabul ettiriyor bana

canlıların dogumu tüm canlılar ilk aylarında hep aynı sekilde evre geciriyorlar

hepsi bir erkek bir disiden meydana geliyor

0|0
    0|0
  • Desitim. Bana göre bir yaratıcı var ancak bu tarif edilen gibi değil. Yani bir gücün bir şekilde var olması en akla yakın olanı. Bu gücün bilinçli olması da şart değil bana göre.

1|0
    0|0
  • Evren Allah"ın var olduğunun göstergesidir

1|3
    0|1
  • bende bunu düşüyorum ben neden Müslümanım onlar niye Hristiyan veya Ateist Deist biraz çevreye aileye bağlı bir şey bence kaderle ilişkili bi de insan neden Müslüman olduğu için şükreder ki O kişiler Hristiyan diyelim ailesini kendisi seçmedi ki ailesi yüzünden Hristiyan oldu ben de ailem yüzünden Müslümanım

hadi açıklayın bunu

0|0
    0|0
  • Müslümanım Allaha inanırım diğer inanış biçimlerine de sonsuz da saygım vardır çünkü ben ateist bir aileden dünyaya gelseydim ateist olucaktım ama gel görki müslüman doğdum müslüman öleceğim sadece bu yüzden bile sonsuz saygı duyabilirim tüm insanlığın seçimlerine aynı saygıyı da beklemek umuduyla...

0|0
    0|0
  • bir yaratıcının olduguna inanıyorum.

1|1
    0|0
  • Tanrıya değil Allah'a inanırım.

1|0
    0|0
    • tanrı inanmak demek bir şeye ama şimdiki zamanda daha çok tapmak sıfatıyla kullanıldığından bize tersmiş gibi geliyor. tek yaratıcı ALLAH'tır..

• tanrı nın varlıgını ıcımde hıssedıyorum ama dıyemıyorum tanrı ıste orda yada surda gercekden onu yurekden hıssedıyorum var oldugunu sezıyorum zaten varda akla gore

0|0
    0|0
  • tanrıya inanan arkadaşlara lafım..

tanrı sizi korusun allah bizi! nokta.

0|1
    0|1
  • Evet inanıyorum. Fakat kim olduğu hakkında hiç bir fikrim yok. Sunduğun seçeneklerden hiç birine bağlı değilim.

0|0
    0|0
  • Elhamdülillah müslamanız.

0|1
    0|0
  • bir tek sivri sineğin kanadını yarat sana inanalım!

1|0
    0|0
    • +1 güzel.. bunu yalnızca tek yaratıcı Allah yapabilir..

• BAKIN ARKADAŞLAR BUNLAR GÜZEL İYİ NİYETLİ AMA DÜŞÜNCESİZCE LAFLAR TEKNOLOJİ İLERLİYOR İLERDE YAPAY KALP YAPAY BÖBREK YAPILABİLİR YAZMADAN ÖNCE BİRAZ DÜŞÜNÜ VEYA MESELA KAİNATI YAPIN DA GÖRELİM FALAN DEYİN

• bi insan tesaduf eseri warolamaz ki kimsede inar edemez

0|1
    0|0
  • tek atesit olan erkek benim demek ki : )-

0|0
    0|0
  • hayır tanrıya inanmıyorum ve tanrı insanların icat ettiği bir saçmalıktır...

0|0
    0|0
  • Tanrı olmak istedim.Tanrı benim.

0|0
    0|0
  • Tanrı babam olur.

0|0
    1|2
  • Ay biliiv in gad

0|0
    0|0
  • seni yaratan