Şeytan Tanrı'nın mastar halidir. Ben bu söze açıklama getiremedim

Birkaç gün önce internette dolanırken Küçük İskender'in ''Şeytan tanrının mastar halidir'' sözünü gördüm. Ne anlama geldiğini merak ettim. Görüşü olanlar cevaplayabilir mi ?

Güncellemeler:
Konu dışında saçma sapan yorumlar yapmazsak sevinirim arkadaşlar

0|0
5|12

En İyi Erkek Görüşü

• Şöyle birşey varki: Yüce Yaradan İnsanlar kendine şirk koşmasın ve birçok konuda şikayetçi olmasınlar diye belirli Melekleri yaratmıştır.

Mesela ölümleri ele alalım Azraili yaratmışki canı alan olarak o ön plandadır, kimileri onu suçlarken kimileri nedenler silsilesinde neden öldü bu kişi sorusu yöneltilğinde trafik kazası, yada ona benzer ölümler hastalık vs.gibi o yüzden şeytanda aynı amaçla yaratılmıştır, Kötülükleri neden yaptık şeytana uyduk gibi.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Küçüklerin sözüne pek itimat etmem..iskenderi de tanımam..

4|1
    0|1
  • Küçük İskender şöyle yorumluyor.Tanrı tek ve en yücedir.O dağmamış ve doğurulmamıştır.Onun bir ortağı yada yardımcısı da yoktur.Sonsuza kadar hatta aha ötesinde daima o Tek ve en yüce olacaktır.-Mek,-Mak mastar ekleridir biliyorsun.İşte İskendere göre şeytan Haşa Tanrının yerine geçmek istiyor diyor.Yani Tanrı ol-MAK istiyor diyor.Bunu da tabiki felsefik söyleyince popüler oluyor.O da bunun farkında ve diyor ki Şeytan Tanrının mastar halidir.Gerçekten de bu sözü yıllar sonra bile halen konuşuluyor şuan olduğu gibi..Saygılar..

0|0
    0|0
  • Sanırım şunu demeye çalışmış;Şeytan sürekli olarak kötülük faaliyetlerini yapıyor fakat Tanrı sadece izliyor, ne iyilik ne kötülük yapıyor.İyilik yapması gereken ve bundan sorumlu olan insandır, tanrının buna hiçbir etkisi yoktur.Mastar ekini biliyorsundur sanırım, bu ek bir faaliyet belirtir .O yüzden böyle bir şey anlatmaya çalışmış .Hani öyle çokda anlaşılamayacak bir şey değil halbuki .

0|0
    0|0
    • Bende bu şekilde anlamıştım ancak sözü ben yanlış açıklıyorumdur belki diye sormuştum . Teşekkürler

• Şirk koşmanın bir türevi işte..kendinden üstün hiçbir şeye inanmak işlerine gelmeyen güruhun,ortaya birşey koymak yerine, olanı başka şeylere benzetme çabası..

0|0
    0|0
  • Saçmalamış. Tanrının şeytanın çekirdeği olduğunu iddia eden bir söz.

0|0
    0|0
  • Sapıklıktır.

0|0
    0|0
  • küçük iskender değil çip iskender.

0|0
    0|0
  • yani tanrı eyleme geçince şeytan mı oluyor ben bunu çıkardım

0|0
    0|0
  • sanki kuranda bi ayet amk illa açıklanacak saçma sapan bişey olma ihtimali yok

0|0
    0|0
    • Aksini söyleyen olmadı. Mantıklı mantıksız yada uydurma bişey olma gibi olasılıkları var.

• Onun bazı şiirleri güzel değil ,işte böyle güzel laf olsun diye uğraşmış ama olmamış.

0|0
    0|0
  • Küçük iskender kelime oyunu yapmak istemiş başaramamış.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• inandığı şey hakkındaki görüşünü demiş ne var bunda hemen yaygaralar kopuyor daha tanrı değil allah diyolar ya

0|0
    2|0
  • Sacma salak bi söz fazla takilma..

0|1
    0|0
  • Tanrı? Allah demeye dilinin varmadığı yapmacık insanların sözleri... edep ya hu..

1|1
    2|2
    • tabi doğru söyleyenı dokuz köyden kovarlarmş..

• ben zaten sana demedım kı sözü kim dediyse ona demiştm yanlş anlaşıldm sanırm..

• Kusura bakma ben yanlış anlamışım o zaman

• alt tarafı melektir şeytan da. amma abarttınız ha.

0|0
    0|0
  • Bİrde şu var eğer şeytan da bir melekse, neden allah onu engellemiyor.Gücü yetersiz mi allahın. Veya güçleri denk mi. Eğer şeytan nefsimizle oynuyorsa bizim suçumuz yok, şeytanı yaradan allahın suçu vardır.

0|0
    3|1
    • Hee bizim sucumuz yok sen her seyi yap suc baskasinin komik..

• melekim34, cevabın yoksa üyeyi rahatsız etmeyelim değil mi? Dilersen kendi cevabının altına yazabilirsin.

• :D Melekim neyi düşünmemi istiyorsun. Sormadan sorgulamadan inanma mı

Yükleniyor...