Kız kardeşim ders çalışmak istemiyor, ona nasıl yardımcı olabiliriz?

Arkadaşlar kız kardeşim 11. Sınıfa geçti her dönemini sınıf birincisi bitirdi sınavlarına düzgün çalıştı ama okulların açılmasına bu kadar az kalmışken hiç ders çalışmıyor sonuçta çok değil 12.sınıfta sınava girecek annem babam ben ne yapsak bilemedik ona nasıl yardımcı olabiliriz

Güncellemeler:
kardesimle arkadas gibiyiz kendisi bu durumdan şikayetçi zaten bana da kendimi hazirlayamiyorum herkes çalışıyor ama benim canım istemiyor geri mı kalicam derslerden dedi yoksa baskı uygulamıyoruz kardesime :)
Çok teşekkürler arkadaslar yorumlarınızı birde kardesimle birlikte okuduk o da okuyunca rahatladı bende ilginize çok teşekkürler :)

0|0
5|8

En İyi Erkek Görüşü

• Nasıl ders çalışacağını bilmiyorsa tabiki de ders çalışmak istemez. Her dersin nasıl çalışılacağını, nasıl eğlenceli hale getirileceğini birisi öğretmesi gerekir. Bunu da işinde uzman öğretmenlerden yardım alarak yapabilir. Atılacak ilk adım bu olmalı bence.

Her ebeveynin yaptığı kitaplarla dolu odaya çocuğu kapatmak ve saatlerce orda kalıp kafasını kaldırmadan çalışmasını beklemek. Bunu kesinlikle yapmayın.

Onun ders çalışacağı saatleri belirleyin ve o saatlerde evde eğlenceli aktiviteler bulundurmayın. (misafir, komşu vs )

Odasında TV, internet, (bana kalırsa cep telefonu da dahil) bunları barındırmamaya dikkat edin. Kullanacağı saatleri belirleyin.

Ve benim annemde en çok kızdığım şey "bu günlük de çalışmayıver" cümlesini sakın kurmayın. Ders çalıştığı saatlerde sorumluluk veya yapması gereken bi iş vermeyin.

asgari olarak gerekenler bunlar sanırım.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Eğer sınıf birincisi ise Kendini kasmasına gerek yok...ancak önemli olan yükselmek değil yükseldiğin yerde tutunabilmektir...bende zamanında çalışmaktan arada sırada bıkardım, kız kardeşinin gözleri daha açılmamış...onu uyandıracak bir söz veya olay görmesi lazım...benim aklımı başıma getiren söz babamın şu sözü idi..."Oğlum, İlerideki hayatında emir vermek mi, emir almak mı istersin" diye söylemişti...O an ilerisini düşündüm...Gerçektende haklıydı, çalışmalarımı sıklaştırdım bir ders programı yaptım ve harfiyen uydum, dışına çıkmadım zamanı gelince dolaşıp zamanı gelince çalıştım...Bugün geldiğim noktada ise Emir veriyorum ;))

0|0
    0|0
  • belki size söyliyemiceği bi derdi vardır?

belki kendince sorunları sıkıntıları vardır.?

aman ne sorunu olacak evde işte yediği önünde yemediği arkasında, pcsi var harçlığını eksik etmiyoruz demekle olmaz bu iş bu kalıptan çıkarın artık kendinizi, abla gibi değil arkadaş gibi yaklaş yaklaşki sizden çekinip kendi içine atmasın sorununu, siz böyle üstüne gittikçe dahada sıkılacak dahada uzaklaaşacak derslerindende sizdende onun için üstüne gitmeyin, alttan alın dost gibi arkadaş gibi konusmaya çalışın.

0|0
    0|0
  • Fazla kastırmayın hatta hiçbirşey demeyin o da biliyor ders çalışması gerektiğini kendi hatasını anlar er yada geç tekrara başlar ders çalışmaya tatilin etkisinden kurtulmak kolay değil

0|0
    0|0
  • Öğretmenlerinin konuşmalarını isteyin onlar daha ii anlarlar rehberlik hocası ile konuşun arasın. görüşsün ler konussun öğretmenler böyle sorunlarn üstünden defalarca gelmislerdir sız istemeden başka bir hata yapabilirsiniz

0|0
    0|0
  • üstüne gitmeyin, biraz kafa dağıtsın

0|0
    0|0
  • sıkmayın demekki çalışmadan hertürlü güveniyo kendine baskı yapmayın okuldan soğmasın ders yap diye ısrar etmektense bi derdi olup olmadığını anlamakta fayda var

0|0
    0|0
    • Evet ama iyi biryeri kazanmak istiyor ve kendiside bu durumdan şikayetçi bana abla herkes çalışıyor herkes hazırlanıyor ama benim canım istemiyor geri mı kalicam diyor

• belki karmaşık bi dönemde yani bilemeyiz ki yani çocukluğuna inmek lazım

• aşık olmuş olabilr.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Azcık rahat bırakın ya ben de öyleyim okul zamanı çok çalışıcak merak etmeyin kendimden biliyorum çünküm

0|0
    0|0
  • siz onu zorladıkça inat yapar bakın bi kendi kendine çalışıyor mu çalışmıyorsa bilgilendirin daha bilinçsizdir.

0|0
    0|0
    • @ söylesene ya:D çok çalışan arkadasları varsa onlarla takılsın.görsün onları heveslensin.

• Ne bu baskı anlamadım? Rahat bırakın çocuğu biraz...

0|0
    0|0
    • Kendisi çalışmak istediğini ancak kendini toplayamadigini söylüyor ailemle bu sorunu çözmeye çalışıyoruz o bizden daha üzgün bu konuda

• Okullar başlayınca oturtacak ister istemez...

• hem şuan neye çalışacak ? 11.sınıfa geçmeden 11.sınıf konularına mı ? ben hiç öyle şeyler yapmamıştım yaz tatilinde çalışmak falan ancak 12. sınıfa geçerken evette...

0|0
    0|0
  • okul açılsın çalışır merak etmeyin ..

onun daha iki yılı var bu kadar sıkmayın.

son sene bile çalışsa yeter.

0|0
    0|0
Yükleniyor...