Big Bang teorisi ve kafamı kurcalayan durum? görüşlerinizi merak ediyorum gerçekten,

mantıklı bir cevap eminim gelecektir... Soruyu açıklayayım size;

Hacim olarak 0 enerji olarak çok yoğun olan evren, hacimsel olarak düşündüğümüzde yoktur, ama bu onun yok olduğu anlamına gelmez diye düşünüyorum. Fakat bir çok kaynaktan araştırdığıma göre evrenin yoktan var olduğunu iddia etmekte. Bunu benim kafam almıyor, bu çok saçma bir şey, yoktan var olmak...

Şimdi böyle bir saçmalığın olamayacağını düşünerek, yoktan var olmanın ne anlama geldiğini düşünemeye çalıştım. Bilim insanlarının yoktan var olmadan kast ettiği şey maddesel olarak var olmamız ise, bu mantıklıdır, enerjisel olarak var olan bir şey maddeye dönüştü ve maddesel olarak var oldu.

Fakat o enerjinin dahi hiçbir şey yok iken birden orataya çıktığını bilim insanlarının söylemek istediği şey olduğunu düşünmüyorum. Bu imkansızdır. Ve çok uçuk bir şeydir. gerçekten mantıksız.

Arkadaşlar siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz, hiç bir şey yokken birden herşey ortaya mı çıktı, yoksa enerji olarak var olan birşey simetri çatlağı ile maddeye dönüşmeye başladığı için mi yoktan var oldu diyoruz.

Hangisini savunuyorsunuz, nedenlerinizle açıklayın, söylediğiniz şeyi destekler düşünceler olsun lütfen, Ayrıca lütfen konuyu din ile karıştırmayın, ayetler göstermeyin. Benim sorum yok tan var olmaktan kastedilen şeyin ne olduğudur...

0|0
1|13

En İyi Erkek Görüşü

• Aslında hiçbir zaman bugünkü anladığımız ve hayal ettiğimiz manada boşluk olmadı.Şöyle ki enerjinin de kendine göre türleri vardır.Bunu şimdilik Maddesel ve Manasal olarak iki türe ayıralım.Bugünkü anladığımız(şuanda bilinen,bilinmeyen,ölçülebilir değerlere sahip) enerji türlerine maddesel enerji türü diyelim.En başta var olan o dönüşüme tabi olmamış enerjiye de manasal enerji diyelim.Bu manasal enerji belli bir eşik değerden sonra maddesel enerjiye dönüştü.İşte sonra bildiğimiz olaylar meydana geldi.Yani aslında o yoktan varolma olayı maddesel enerji türü için geçerliydi.Yoksa manasal enerji hep vardı.Hemde çok çok çok daha büyük olacak bir şekilde :)

0|0
    0|0
    • yaklaşımın gayet mantıklı fakat bunu nerden biliyorsun? hani bir bilim insanının bit tezi mi? merak ettim, normal soruyorum, yanlış anlama...

• henüz bilim yok denecek kadar az ken bunu hz.ali mi söylemiş? nasıl kuranı alıp ayetleri şimdiki teorilere benzetmeye çalışan din adamalrı varsa, senin işte o hesaba dönmüş. şimdiki teoriler çağımızın evren hakkında en mantıklı açıklamaları, bunu ayetlere yama yaparak, ayetlerinde mantıklı olduğunu ileri sürerler, seninkide şimdiki bir açıklama eminim bigbang a yorumlanarak açklamaya çalışılmıştır. çünkü hz.ali zamanında bigbang yoktu, bu imkansız...

• Hz.Ali evrenin en başta bir noktadan(0 yoğunluk,sonsuz hacim.Noktanında tanımı aynıdır.Bilirsin.Sonsuz kere sıfır olma durumu) var olduğunu taa o dönem söylemiş dostum ;) Kızarsın dediydim sana değil mi?Peygamber Efendimiz:"Ben ilmin şehriyim Ali de kapısıdır.O kapıdan geçmedikçe şehre varamazsınız." buyurmuştur.Bu bizim bilimsel araştırmalar yapmamıza engel değil.Ancak bayağı bir yol göstericidir diye düşünüyorum ;) Bence tarafsız bir gözle okuyup öyle bir değerlendir dostum.

Kızlar Ne Diyor 1

• Enerjiden madde elde edilmesi...

Neden enerji değil de madde tercih edildi? Bende bunu merak ederim..

0|0
    0|0
    • nasıl yani madde tercih edildi? varlık yokluk sınırını neden maddeye göre mi belirliyoruz diyorsun ?

• haklısın aslında enerji olarak hep var olan bir şeye neden yok diyoruz? neden maddesel düşünüyoruz? ama öte yandan da enerji olarakta düşünürsek, bu sefer hiç bir şey yokken, yani her şey 0 iken birden ortaya çıkmasıda son derece bilim dışı, arada kalıyorum böyle :S

• Evet öyle...enerjiden madde yapımında da örneğin radyoaktif elementler var..Bunların yarısı madde yarısı enerji veya geçici madde durumunda.O halde enerjiden madde yapmak için kararlı elementleri seçmek zorundayız 164 nolu element gerekiyor.

Erkekler Ne Diyor 12

• Okuduğum bilgiler ve izlediğim belgeseller yoluyla öğrendiğim üzere 'büyük patlama' evrenin sıfırdan yaratılması değil evrenin genişlemesi süreci imiş.Zaten dikkatli okursanız büyük patlama olmadan atom büyüklüğünde bir evrenden söz edilir.Dolayısıyla yoktan var olma diye birşey yoktur.Büyük patlama gerçekleşmeden önce atom büyüklüğünde bir evren vardır,yoğunlaşır ve sonunda patlama gerçekleşir.Bu patlamayla evren genişlemeye başlar ve şimdiki evrenin oluşmasını sağlayan yapıtaşları ortaya çıkar.Biraz araştırırsanız büyük patlama ve evrenin genişlemesiyle ilgili kanıtları bulabilirsiniz.

0|0
    0|0
    • sağol ;) bende bunu öğrenmiştim geçenlerde... hatta büyük patlama denilmesinin nedeni güm diye birşeyin patlayıp ortaya çıkması değil. Genişlemeden ötürü büyük patlama denilmektedir. sinir oluyorum bigbang yazıyorum google'a allahın ispatı sayfaları çıkıyor hep..

link bunu oku :)

• Kur'an'da da geçen ayetler varmış.Biz kainatın yaratıcısı ve onu genişleticiyiz şeklinde.Bilimsel deliller yanında dini kanıtlar da isterseniz kutsal kitabımız da genişleyen evrenden bahseder.Büyük patlama ve genişleyen evren bazılarının dediği gibi safsata değildir yani.

• safsatadır genişleme olayıda yakında bir makale daha hazırlayacağım bu konuda ;) mucizeleri bir bir nasıl kandırdıklarını yazacağım :)) teşekkürler...

• pampa bi şey dicem o boşluk hep vardı yani evren atom büyüklediğindeykende o boşlukdaydı sonra patladı ve o boşluğa gök cisimleri geldi bence boşluk var ve evren bi yere kadar genişleyecek sonra boşluk tamamen evren olacak evren bidaha büyümeceyek ama evren nerden geldi adem nerden geldi ışınlandımı buraya bide bi şey sorcam insalar dünyaya geldi kıtalar ayrılırken hiç mi asyadaki bir insan amerikadaki insanla muhttap olmadı birden ayrıl mı ya kıtalar bence burda bi kopukluk oldu yoksa amerikadakadaki yerlilerde ademden konuyu saptırdım kusura bakma bide bunları büşünürken dini olayları göz önünde bulundurmamak gerekir unutmayalım ki çoğu bilgiin ateisttir bizimkiler allahin işine karışma der sadece

0|0
    0|0
  • Alt yorumda belirtildiği gibi, cevabın "higgs bozonu" ve sonrasında yaşanacak gelişmelerde hayat bulacağını düşünüyorum. Antalya'da oturan varsa, 4 Eylül tarihi, saat 16:00'da AKM Perge salonuna bekliyorum. Bu arada böyle bir soruyu burada sorman çok hoş.

0|0
    0|0
    • aslında sorum biraz daha farklı higgs bozonu parçacıklara kütle kazandırdılar, bu saniyenin 100 milyarda biri kadar bir süre sonra evrenin soğumasından sonra gerçekleşen olaydır. benim sorduğum soru simetri çatlağı oluşmadan önce o "0 hacimindeki yoğun enerjinin" gerçektende yoktan var olduğumudur? yoksa maddesel olarak yok olduğumudur? dediğiniz gibi maddesel olarak yok olan bir şey higgs bozonları sayesinde var oldu (maddesel olarak)

• bu sorunun sonunda bok yolu görünüyo arkadaşlar

0|0
    0|0
  • Evrendeki herşeyi en ince ayrıntısına kadar incelemek doğru olmaz.Bu uzarda uzar,insanı delirtir bildiğin.

0|0
    0|0
  • Hiç birşey yoktu demek yalnış olur. Enerji vardı. Onun adıda " higgs bozonu"dur. Bing bang'den sonra fırlayan parçalar bu enerjinin içinden geçerek gerekli gezengenleri filan oluşturmuştur.

0|0
    0|0
  • 1.paragrafa cevap. Sen de yoktan varedildin dostum. Önceden varmıydın niye?

0|1
    0|0
    • şimdi işi maddesel düşünürsem evet ben yoktan var oldum. Ama enerji boyutunda düşünürsem boyutu, ben hep vardım. Sadece madde değildim. Bigbanda toplam olarak ne kadar enerji varsa şuanda o kadar enerji evrende mevcut. Yukarıda da sorduğum gbi bigbang teorisinin yoktan var olmadan kast ettiği şey maddesel olarak yok olduğumudur?

• ben herkes değilim :)

• Ne diyim yahu. :)

• Akıl kavrayamadığını inkar eder.

0|0
    0|0
  • Tam adamına sormuşsun,tamamen hayal ürünü...

0|0
    0|0
  • ben daha big bang kadar saçma teori duymadım burda tanrının devreye girdiğini düşünüyorum :)

0|0
    0|0
  • bob marley ne demiş

kadın yok dert yok

gizliwert

0|0
    0|0
  • Yoktan var edilmek nedir biliyor musun gece yatarsın rüya görürsün ne olur mekan vardır zaman vardır rüyanda ama nerede sadece zihninde dünya hayatı ve evren de aynı sen mi dünyaya doğdun yoksa dünya mı sana doğdu bunun cevabı çok önemli?

0|0
    0|0
Yükleniyor...