Bugün 8 Mart 2011, Kadınlar Günü. Bugün kadınlar için ne yapmak istersin? 250 Xper puan değerinde uzman sorusu

Bugün Kadınlar Günü.

Bugün elinde tüm olanaklar olsaydı kadınlar için ne yapardın? Bir kadını veya tüm kadınları, nasıl mutlu etmek isterdin? Hangi kadın sorununu ortadan kaldırmak isterdin?

En iyi iki cevabı veren bir kadın, bir erkek üyemiz 250'şer Xper puanı kazanacak. En iyi cevapları seçmek için sizlerin verdiği oylar geçerli olacak. Cevaplara oy vermek için cevabın sol alt köşesindeki ok işaratlerini kullanınız. Beğendiğiniz cevap için yukarı ok, beğenmediğiniz cevap için aşağı ok. Aynı cevap için birden fazla oy kullanamazsınız ancak istediğiniz kadar cevabı oylayabilirsiniz.

Bugün 8 Mart 2011. Kadınlar Günü kutlu olsun. Kadınlarımız mutlu olsun.

Güncellemeler:
Kızlarda RealGuiding, erkeklerde de knaveofhearts en çok oyu (yukarı ok-aşağı ok) alarak 250 Xper puan kazandılar.

Güzel paylaşımlarınız için hepinize teşekkürler.

3|1
14|17

En İyi Kız Görüşü

• Tüm dünya kadınlarının "8 Mart Dünya Kadınlar Günü"nü kutlayarak, ben de bu konuda düşüncelerimi ifade etmek isterim..

Ne acıdır ki, "Kadınlar Günü" olarak kutladığımız bu 8 Mart gününün biz kadınlara ayrılması da, hakları için mücadele veren kadınların yanarak ölümüyle sonuçlanan bir olayın ardından, yaklaşık 60 yıl sonra gerçekleşebilmiştir.. Ben o yangında yanarak can veren kadın emekçiler ve o kadınlarla aynı koşulları paylaşıp, yine onlarla aynı kaderi paylaşan erkek emekçilerin, anıları önünde saygıyla eğiliyorum.. O muhteşem mücadelelerini canı yürekten kutluyorum..

Günümüzde artık erkek egemen toplumdan bahsetmek ve bunun değişmesine çalışmak, tüm uğraşımızı buna adamak, bizi çok farklı sonuçlara, yanlış yönlere götürebilir diye düşünüyor ve bundan kaygı duyuyorum.. Zira, erkek egemen toplum yavaş yavaş yerini, bilgi ve zekanın egemenliğine bırakmış bulunuyor.. Bunun neresi kötü ki, bundan kaygı duyuyorsun diye sorabilirsiniz..

Elbette, bilgi ve zekanın egemen olduğu toplum kötü değil.. Kötü olan, bu bilgi ve zekayı kullananların kapitalist ve dolayısıyla emperyalist gücün, bu düşüncenin elinde toplanması.. Kötü olan bilginin "tekelleşmesi", her kesimin bu bilgi birikiminin sonuçlarından yeterince yararlanamamasıdır.. Hatta, bilgiyi üreten kadın-erkek tüm geniş kitlenin bu bilginin nimetlerinden yeterince yararlanamamasıdır kötü olan..

Günümüzdeki güncel durumu bu şekilde belirledikten sonra, bu durumu değiştirebilmek, iyileştirebilmek için neler yapıla bilinir, ona bakmamız lazım.. Eğer, elimde tüm olanaklar olsaydı ve tüm güç bende olsaydı, belki de ben de o acımasız emperyalistlerden biri olabilirdim.. Olmazdım demek çok kolaycılık olurdu diye düşünüyorum.. O nedenle gücün belli kişi ve toplulukların elinde bulunmasına karşıyım..

Her şeyden önce kendimiz, yani biz kadınlar bilinçlenmeliyiz.. Kadınları bilinçlendirmeliyiz.. Ki, kadın-erkek ayırt etmeksizin çocukları doğurup, onları yetiştirip, onlara yön gösteren biz kadınların bilinçlenmesi öncelikli konudur.. Kadınların aile kavramından hareketle, erkek çocuğunun evin temeli olarak düşünmesinin, kendi kadınlığını aşağılaması anlamına geldiği bilincine varması gerekir..

Bu öncelikli yapılması gerekenlerin de birinin eline sihirli değnek verilerek veya birine bütün imkan ve güçleri teslim ederek yapılamayacağına göre; Öncelikle bilinçli kadınların ve bu konuya destek verecek erkeklerimizle hep beraber, yoğun bir şekilde çalışma ve gayret göstermemiz gerekecektir..

Dünyamızdan sömürü, şiddet ve savaşların sona erdiği, insanlığın yüceldiği bir düzenin en yakın gelecekte görmemizi dilerim..

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu olsun..

Sevgilerimle..

11|10
    7|5
    • sitede gördügüm en entellektüel yazı:)

• DOSTUM KADINLARI BİLİNÇLENDİRMEK MESELESİNE DAİR bir şe söylemek lazım.. kadınların bilinçlenmesinin önündeki temel nedenleri ortadan kaldırmak lazım.. yoksa senle benle çözülecek üç beş günlük bir iş değil... yani engel devam ediyorsa sen anlatır o gün ikna edersin..ama koca hayatt tabi engelerin devam ettiği hayat devam ediyordur..yani asıl erkeklerin bilinçlenmesiyle ilgilensek daha iyi olur.. onlar zaten mücadele ediyorlar...

• Helal olsun

Kızlar Ne Diyor 13

• 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü... Bugün kadınlarımızın ömür boyu gösterdikleri çabaları anımsıyoruz, tebrik ediyoruz. Kadın olduğu için zulüm gören, şiddet gören, öldürülen, eğitimi olmayan, aşağılanan kadınlar için fark yaratmayı diliyoruz. Elimizde keşke sihirli çubuklar olsaydı da değiştirebilseydik diyoruz ama gün 9 mart olduğunda annelerimize, kızlarımıza, eşlerimize, değer verdiğimiz kadınlara aldığımız bir buket çiçek veya güzel söz solmaya başlıyor ve öteye gidemiyoruz.

Ben ilk mesleğime bundan 15 yıl önce 8 martta adım attım. O günden beri emek vermenin anlamını, bir kadın olarak gösterdiğim çabanın anlamını her gün biraz daha iyi anlıyorum. Bu belki de benim şansımdı. Çünkü ekonomik bağımsızlığıma kavuşmak için önemli bir adımdı. Kimseye boyun eğmemek, istediklerimi yapabilmem için önemli bir fırsattı. Bunları anlatıyorum çünkü kişisel çabaların da ise yarayabileceğine inanıyorum. Bugün kadınlar için bangır bangır güzel sözler söylenecek..Ama yarın unutulacak. O yüzden bugün komşu Fatma Teyzeye örüp sattığı patikler için fikir verin, ihtiyacı olan bir kıza bir kitap alın veya yol gösterin, bir kadına yapmak isteyip te fırsatı olmadığı bir konuda yardım edin, bebeği olan bir kadına bir saat bakıcılık edin...Siz bir şey kaybetmezsiniz ama onların hayatında fark yaratabilirsiniz...

Bütün kadınların Dünya Emekçi Kadınlar Günü nü kutlarım..

3|7
    0|1
  • elimde sihirli değnek mi var yoksa sadece dünyevi olanaklarla mı?

ilk seçenek için öncelikle kadınların inanç nedeniyle öldürülmesini ve dayak denen olguyu ortadan kaldırırdım...

ne yazık ki yok...ne yazık ki "töre", "inanç" vs...kadınlar baskı görmeye devam edecekler...kadınlar da mutlu olsun erkekler de..asıl sorun da bu sanırım..erkekler ve kadınlar mutlu olamıyorlar beraber..bizler birbirimiz için yaratılmadık mı? öyleyse neden kavgadayız?

çok doluyum..günlerdir kadınlarla ilgili haberler okuyorum...

öldürülenler erkek olsa yine üzülürdüm inanın...

ne bileyim..

4|6
    1|1
  • öncelikle kadınların ezilmemesi için hatta kadının kadını ezmemesi için çalışmalara başlardım.bu toplumdan nasibini almış kötü yerlere itilmiş terkedilmiş çaresiz kadınlara değil sadece erkeklerede yardım ederdim.ama en çokta insanların yıkanmış beyinlerinden cahiliyetlerinden çıkmasını ve yerine bilinçli beyinlerin koyulmasını sağlardım.zaten bu oldumu gerisi gelirdi diye ddüşünüyorum.biraz mantık biraz hoşgörü biraz sevgi biraz saygı biraz duyarlılık vs vs hepsinden biraz biraz koyup insanlık hamurunu yeniden yoğurup açmak isterdim ellerimle ve buna tüm dileklerimi serpiştirirdim.---kadınlarımızın günü kutlu olsun---birgün bi çocuk babasıyla oynamak istemiş babasıda yorgunmuş ve çocuk avunsun diye bir dünya haritasını alıp yırtmış bölmüşte bölmüş al bakalım bunları birleştirip dünya haritasını doğru bir şekilde yaparsan oynarız ama yapamazsan ben dinlenirim demiş tabi babası bu oyalanır durur bununla nasıl olsa o kadar karışık şeyi yapamaz diye düşünürken çocuk içeri gitmiş dünya haritasını yapmaya koyulmuş ve 20 dk sonra gelmiş baba bitirdim demiş adam bakmış şaşırmış hakkatten yapmıştı doğru bir şekilde.çocuğa nasıl yaptığını sorduğunda çocuk: arkasında bir insan portresi vardı o insanı birleştirince arkada da dünya haritası ortaya çıktı demiş.yani burdan çıkarılcak sonuç dünyayı değiştirmeye çalışmayalım önce kenddimizi değiştirelim düzeltelim.herkes kendini düzeltirse dünyada yavaş yavaş düzelir zaten.o yüzden önce insanlarımızın kendilerini değiştirmeleri lazım bu eziyetlere karşı koymak istiyorsa bilakis de kadınlarımız.ana bacı deriz sayarız severiz ama başkasının anasına bacısına küfrederiz..ben bu durumdan utanç duyuyorum dilerim birgün değişim geçirir bazı insanlarımız.onları geleneklerinden dolayı yadırgamıyoruz sadece başkalarını ezdiklerinden hatta töreye kurban verdiklerinden dolayı kınıyoruz.

3|4
    0|0
    • yaşanmış bir olayla örnek vermek isterim ayriyetten..saat akşam 8 kız işten çıkmış eve gitmek için minibüsü bekliyormuş içinde 8-10 tane çocuk olan bir minibüse binmiş bundan rahatsız olmuş ama buna mecburdur elbette.kötü düşünmekte istememiş tabi.sonra erkekler buna birden hücum etmişler şöför de dahil.kızın ağzını bantlamışlar bağlamışlar hareket etmesin diye.yüzünede çuval geçirmiş birisi.ve herkes işini gördükten sonra bi çocuk yüzünü açıp bakmak istemiş.gördüğü kişi kız kardeşi çıkmış...

• Benim görüşüm; hergün kadınlar günü 'deliye hergün bayram' yani. bir kadının yücelmesi ve toplumdaki yerini belirlemesi kendi elindedir. tabi bu biz batılı kadınlar için daha olası bir durum farkındayım. bizim yaşam hakkımız elimizdeyken doğudaki kadınlarımızın da bizimle eşit olabilmesi için; kızları okula göndermeyen zihniyete,berdel ve töre cinayetine kurban edilmelerine, küçük yaşta evlendirilmelerine, işsiz dolayısıyla 'güçsüz' bırakılmalarına, üzerlerine kuma getirimesine, dövülmelerine, onlarca çocuk ve özelliklede erkek çocuk doğurması için zorlanmalarına karşı olabilecek herşeyi yapardım.

3|4
    0|1
  • imkanım olsa bütün kadınlarımıza ekonomik özgürlüklerini verirdim. yılın 1 haftası erkeklerle kadınların yer değiştirmesini sağlardım. gerek fiziksel gerekse ruhsal şiddet gören kadınların ise bu şiddeti uygulayan erkeklerle yer değiştirip, erkekler akıllanana kadar böyle kalmalarını sağlardım. ama yok... bu durumdaki kadınlar bile aynısını yapamaz herşeye rağmen. değiştiriyorum...

6 ay şiddet gösteren erkeklerin yarısını diğer yarısının karısı yapardım. diğer 6 ay da yer değiştirirlerdi. akıllanana kadar :)

2|7
    1|1
  • 8 Mart ı ortadan kaldırır, Dünya Erkekler Gününü erkeklere hediye ederdim ki, kadınlar sadece bu günde hayatlarındaki erkeklere özel bir şeyler yapsınlar, diger günler kendileri olsunlar diye.

2|5
    1|1
  • Hiç bir şey.

Kadınlar güçlüdür.

1|4
    1|1
  • Neden hep kadınlar güçsüz zavallı görünür erkeklerin gözünde öncelikle bunu çözmeye çalışırdım. Küçümsenmelerini, fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalmalarını engellerdim. Töre cinayetlerini ortadan kaldırmak isterdim..

2|2
    0|1
  • bence kadınların mutlu etmenin yolu alışverişten geçer 8 mart dünya kadınlar gününde onlara bu olanagı saglamak harika olurdu yada bir kadının kendini seven birinin oldugunu bilmesi ona mutluluk ve güven verir ayrıca her kadın güzel olmak ister ve en önemlisi söyle bir günde ona güzel oldugunu hissettirmelisiz yorumlarıma katılıyorsanız oy ermeniz yeterli :D şimdiden teşekkür :) :)

1|1
    1|3
    • saçmalamanın daniskası, yetmiyo onca günler alışveriş ile içi boşaltılıyor... esnaf mısın sen yoksa...

• tabiki hayır ögerenciym ama bu benim kendi düşüncem bu benim esnaf oldugumu göstermez herkesin fikri kendinee

• Cinsel istismara uğramış kadınlara töre adı altında yapılan zulümlerin önüne geçmek amacıyla kadınlara verilen cezanın aynısını onu yapan erkeklere de uygulatırdım ki insan hayatının sandıkları kadar ucuz olmadığını görsünler diye.

3|2
    1|2
  • Türkiye den bildiriyorum Bu gün 18 Temmuz 2013.Ve kadınlar hala şiddet görüyor ve öldürülüyor..

0|1
    0|0
  • 8 Mart dünya kadınlar günü kutlu olsun peki kadınlara hak ettiği değeri alabiliyorlar mı? bence onlara verilecek en güzel hediye hak ettikleri değeri göstermek sağlıklı mutlu ve huzurlu günler dileği ile hepinize iyi geceler dünya kadınlar gününüzü bir kez daha kutlarım kadınlar olmasa neşe kalmaz hayat çekilmez olur yapayanlız olursun sana sadakatle bağlanmış birini ararsın bulamassın bu yüzden kadınlara hak ettikleri şefkati saygıyı değeri gösterelim tüm kadınların dünya kadınlar gününü kutlarım mutluluk dolu bir hayat geçirmeniz dileği ile hepinize by by

0|0
    1|0
  • bugün 26 ocak şimdiden düşünmeye başladım

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• Kesinlikle kadınların sadece bir gün hatırlanmasının önüne geçerdim. 8 Mart ne yazık ki kadınların yemeğe çıkarıldığı, çiçek verildiği, özel hissettirildiği bir kepazelik. Kadınlar sadece o gün özel değil ki bre şapsal! Kadınlar doğduğu andan itibaren özel ve doğurduğu andan itibaren ayrıca kutsal. Bu yüzden ne çiçek ne ilgi ne yemek bekliyorlar! Sadece biraz saygı. Ataerkil yalanına biraz olsun ara verilmesini istiyorlar. Sesleri bastırılmasın, gece sokağa çıkmak bir namus meselesi olmasın istiyorlar.

Söyleyin bana, çok mu şey istiyorlar!

Şimdi tekrar edeyim, elimde tüm olanaklar olsaydı eğer, sadece gerçekleri gösterirdim tüm inasnlığa. Zaten gerisi gelirdi; kadınlar o hayal olan mutluluğa ulaşırlardı.

9|5
    3|3
  • Eğer sevgilisi olan bir erkek olsaydım kadınlar gününde SEVDİĞİM'e kendi ellerimle yapabildiğim güzellikte bir yemek ve mum ışığında bir masa hazırlardım. Gecenin devamında ona hediye olarak aldığım papatyaları takdim eder SENİ SEVİYORUM deyip bir öpücüğü hak ederdim. Daha fazlası için ısrar etmez ve buna razı olurdum.

Eğer evli bir erkek olsaydım. Eşimi yatağına götürdüğüm kahvaltı tek bir gül ve öpücüklerle uyandırır. Ben seni çok seviyorum be hatun derdim. Onun özel eşyalarının arasına küçük kağıtlara notlar saklar eğer çalışıyorsa işyerinde bile beni düşünmesini sağladım. Akşam saatlerinde onu arar bu gece dışarıda yiyeceğiz derdim. Onu bir otele götürüp önce romantik bir yemek ısmarlardım. En uygun bir zamanda hediyeni vermek için sabırsızlanıyorum derdim Yemeğin bitiminde oteldeki önceden hazırladığım odadaki gül yaprakları bulunan yatağın üzerine oturup şarap içmek istediğimi ve devamında sana sarılıp uyumak istiyorum derdim.

6|3
    3|4
  • benim cevabım biraz tuhaf gibi olacak ama eminim ki kadınların yüzde doksanı bu hediyeyi beğenirdi benim hediyem kadınları erkek yapardım erkekleri de kadın yapardım birbirinin durumlarını daha iyi anlarlardı kadınlar için bundan güzel bir hediye olabilir mi özellikle şiddete maruz kalan kadınlar için bulumaz bir hediye olurdu şiddet uygulayan erkekleri kınıyorum bizi doğurup büyüten analarımıza bacılarımıza şiddet uygulayanları

6|2
    3|3
  • Peki ya olmasalardı...

Bir annenin eksikliğini, bir sevgilinin eksikliğini, bir kadının emeğinin eksikliğini bu düzen nasıl kaldırabilirdi?

balık suya olan muhtaçlığını su dışına çıktığında anladığı gibi bir gün bile olsa tüm erkeklere kadının eksikliğini yaşatıp kadınların değerini daha iyi anlamalarını sağlardım.

6|2
    0|2
  • Yapabileceğim tek şey var: "hepsini bugünlük rahat bırakmak". Ne isterlerse yapsınlar vallahi hiçbir işlerine karışmayacağım...

3|0
    0|2
  • Kadınlara karşı şiddeti durdurmak için çabalardım

3|5
    1|3
  • bugün 8 mart(kadınlar günü) evet, dün ve evvelki gün kadınlar dövüldü, tecavüze uğradı, töre için katledildi, elimde olsa onlara bir gün değil bir ömür dayaksız, darpsız günler hediye etmek isterdim hem de tüm kalbimle, hepimiz insanız ve yaşamak insan gibi yaşamak herbirimizin en doğal hakkı...

3|2
    0|1
  • kadının yaşamış oldugu şiddeti ortadan kaldırırdım ve sadece onların yaşayabildigi rahat edebilacekleri bir şehir inşa ederdim nedeni ise onlar herzaman saygı duyulmayı hakeden insanlardır

1|2
    0|5
  • sabah annemin bugününü tebrik ettim çok duygulandı bugünün değerini en iyi anlayan annelerimizdir ..büyüklerimiz

3|2
    0|4
  • onları saygıyla selamlıyorum başımızın tacıdırlar

2|1
    1|3
  • Tüm olanakları kullanma imkanım olsaydı,

1. Yapacakları her hangi bir harcamaların tamamını devletin karşılayacağı bir kanun çıkarırdım.

2. Tüm kadınlar T.C. kanunları önünde her zaman haklıdır kanunu da çıkarırdım.

Bundan sonra sanırım ülkemizde bulunan ve hatta bütün kadınları mutlu ve memnun etmiş olurdum.

0|0
    0|0
  • bayanların fazla istediği birşey yok doğrusunu sölemek gerekirse. birazcık ilgi. birazcık sevgi. birazcık verilen değer yeter onlara. yeter ki karşındaki erkek bunu görebilsin ve uygulayabilsin.

0|0
    0|0
  • kadınların sosyal hayata daha katılımcı ve kendi ayakları üzerinde durabilen birer fert olabilmeleri için, her alanda her durumda pozitif ayrımcılık yapardım..

0|1
    0|0
  • 8 mart geldi heryer neşe doldu

kadınlar hayatımza güneş gibi doğdu

ha şimdi mesalam bu şiir

çok da güzel eyi oldu.

1|0
    1|3
  • kadınlar çokk güçlüdürler

0|0
    0|0
  • dünya erkekler günü varmiydi :o ?

0|0
    0|0
  • kadın vardır dünyaya deger kadın vardır saç teli etmez hangisinin günü?

0|0
    0|0
Yükleniyor...