Benim gibi ekonomiye devlet müdahalesi olmasın diyenler kimler?

ekonomide devlet müdahalesi olmasın diyorum yani her alanda serbest piyasanın kuralları uygulansın artık ya:D

0|0
2|14

En İyi Erkek Görüşü

• Yanlış düşünüyorsun.Sebebi de şu.Eğer devlet kontrol etmezse yatırımlar ihtiyaçlar doğrultsunda düzenlemez.Belli başlı alanlarda yığılır.Buda daha büyük krizlere yol açar.Zaten ekonomik kriz dediğimiz olayda buradan çıkıyor.Misal diyelim ki özel sektöre bırakıldı.Ülkenin kırmızı ete ihtiyacı var.Özel sektör bu ihtiyacı giderebilmek için bu hayvanları yurtdışından ithal eder(ithal ikame herzaman için daha hazır gelir çünkü).Sonuçta yerli besici iflas etmeye başlar.Onun ardından besin satamayanlarda iflas etmeye başlar.İşte bununu gibi onbinlerce örnekte devlet müdahalesi olmazsa kan gövdeyi götürür.Ha eğer diyorsan ki o ülkenin ağzına bıçmak istiyorum.O halde bu tercihi bilinçli olarak yapabilirsin :)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Ekonomiye devletin müdahale etmediğini savunduğunuz komünist sistemler ekonomiden tutun, insanların ne alacağına, ne giyeceğine, nasıl davranacağına, nerede yaşayacağına kadar her şeye karışırlar...

Ve bu sebeple çökme sürecine girerler...

Ekonomiye karışmayan devlet ismi verir misin bize?

0|0
    0|0
    • soruyu yanlış mı okudum, hızlı mı okudum bilmiyorum; ama ben komünist rejimi savunduğunuzu sandım öyle anladım ve ona göre yorum yazdım... özür...

• Saçmalıyorsun kızma ama neden. Ekonomiye müdahale etmiyorum diyen devlet yalan söyler. Sağlam devletlerin sağlam derin devletleri olur temel gibi düşün. Bunun iş adamı yargı vs vs ayakları vardır. Öyle olması gerektiği için vardır biraz kafa yorarsan anlarsın. Piyasaların serbest kuralları görünürde vardır aslında yoktur.

0|0
    0|0
  • Hangi bankanın ya da holdingin yönetici kademesindesin merak ettim.

Devletin müdahalesi olmasa en basitinden faizler fırlar, bankalar milletin anasını ağlatır. Akaryakıta kuruş kuruş değil lira lira zam gelir. Akaryakıta zam demek herşeye zam demek.

0|0
    0|0
    • yıllardır devlet müdahalesi var sürekli krizler oluyor sen neden bahsediyorsun yani:D

• 2000li yılların başında bankalar vatandaşı inim inim inletiyordu, ben %12 kredi kartı faizi ödediğimi bilirdim.Adam gibi bir hükümet(Akp) geldi de faizler %1,5-2'ye indi.

Krizi Ecevit yaptı, askerlere anayasa kitapçığı fırlatarak.

• zaten serbest ekonomi uygulanıyor, müdahale bazen gerekli, örneğin dövizin aşırı derecede yükselmesi veya düşmesi durumunda, mecburen müdahale uygulanmalı, yoksa ekonomiyi mahveder, bazı zenginlerde ceplerini doldurur.

0|1
    0|0
    • kirli dalgalanma olur o ama ve kurlara mudahale eden ulkenin net ihracati duser itibari kaybolur

• ne on yılı yirmi yılı yani ben genel ilkeden bahsediyorum burada :D

• senen dediğin o genel ilkeyi, on yıl önce, en ağır bir şekilde gördük.

• Devlet piyasayı kontrol altında tutmazsa yemediğimiz kazık kalmaz piyasadan... Bana kalsa özel sektörede devlet standart getirmeli. Zaten özel sektörde devlet olmadığı için insanlar köle gibi pazarda dahil gece birlere kadar çalıştırılıyor, sigortası yapılmıyor,yapılsada patron babasının hayrına yapıyor gibi davranıyor,çalışanı eziyor vs bir sürü örnek ...

0|0
    0|0
  • Devlet sadece denetim pozisyonunda olursa, ekonomi de halka kalırsa daha iyi olur. Özelleştirmeler bu yüzden önemlidir; ama yabancıya gitmemesi şartıyla.

0|0
    0|0
  • klasik iktisat okularında adam smitih in görüşü. bu aralar çok kitabını okudun heralde:) devlet müdahalsi olmasa sınıflar arasında uçurum oluşur. ben daha ço k keynesi desteklerim.

0|0
    0|0
  • işkadını filan mısın şüpheleniyorum güler sabancı çıkacaksın diye :D bize ters öyle işler bizde herşey devletindir :)

0|0
    0|0
  • Biz buna neo-liberalizm diyoruz. Sana da balon.

0|1
    0|0
  • yok canım başka. baban fabrikatör heralde

1|0
    0|0
  • zaten öyleki ! vergi sadece bodrolu çalışandan alınyor.

0|0
    0|0
  • Kriz olunca ne yapacaksın o zaman :D Devlet koş koş diyeceksin.

0|0
    0|0
  • iyice aradaki fark açılsın mı istiyorsun...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• o kafayi sadece klasik iktisat okullari yasiyor saniyordum sende mi :D

0|1
    0|0
  • ekonomiye devlet müdahale etmel, özelleştirilecekse de türk girişimcilerle çalışılmalı

0|0
    0|0
Yükleniyor...