Türkçe'nin kafelerde, restorantlarda menünün birinci sırasında olması gerekmiyor mu?

sizce Türkçe kafelerde restorantlarda menünün birinci sırasında olması gerekmiyor mu? örnek Starbucks menüsü ingilizce yada başka bir kafe örnek gösterdim.türkçe yazılıp yanına ingilizce yazılması gerekmiyor mu ? tabelaların türkçe olmasını istermisiniz ?

Güncellemeler:
ne kadar özenti bir milletiz ve umursamaz ..başka ülkelerde çıkınca dili şart koşuyorlar bizde öyle bir uygulama yok .şart olmasın ama bizim ülkemizde bizim dilimiz kullanılsın.şurdaki yorumlar sevindirici ama kişi sayısı üzücü...
türk dil kurumu yada yada türk ocağına bu konu hakkında bir çalışma yapmışlarmıdır ? Yada biz bir bildirim hatırlatma yaptık mı ?

0|0
6|10

En İyi Erkek Görüşü

• çok doğru bi tespit.. beni de sinir eden bi durum.. türkçe yazarsın parantez içinde ingilizcesi.. bu saçmalık tek bizde var galiba.. duraklarda yada bazı yerlerde görüyorum üstte kocaman puntolarla ingilizce altta sanki utanırcasına yazılmış türkçesi.. bir de buraya gelen turistler neden iki kelime türkçe öğrenme gayretine girmezler.. ama bizimkiler bi yere gitse ingilizce bilmese bakalım nasıl alay konusu yaparız kendimizi...

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• tabiki isterim! Türkiye'de yaşıyoruz biz Türkçe konuşuyoruz kimse sahip çıkmıyor amk hep bir özentilik hep birine yalakalık yapma derdinde..

0|1
    0|0
  • Ya class olduklarını zannediyorlar.. ben mesela hiç kullanmam gayet realist bir insanım :) şaka bir yana hakikaten ya nekadar basitleştiriyolar dilimizi. Ben bu konuda Bülent Ersoy'u takdir ediyorum tam anlamıyla hakkını veriyor dilimizin

1|1
    0|0
  • sana kesinlikle katılıyorum zaten adını sen ingilizce değil de türkçe ağzıyla söyleyince de ayy kızım o öyle denmez falan denmesi de cabası iyice yozlaştık sonuçta benimde yabancı dilim çok iyidir ama her şeyi gerektiği zaman gerektiği yerde kullanmak lazım

0|1
    0|0
  • sana katılıyorum sadece kafelerdemı yazısırken konusurken de turkceyı iyi kullanmıyoruz artık.. artık konusurkende yabancı kelımelerı kullanmaya basladık bu üzücü

0|1
    0|0
  • Normal olan türkçe olmaları zaten. Benim çok tuhafıma gidiyor menülerde sırf ingilizce isimlerin olduğunu görmek.

0|1
    0|0
  • Evet olmalı..

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Valla belediyelerden birisi Türkçe ismi olmayan bakkalları bile uyarmıştı.Bir ton haber yaptılar.Ben bir tek bakkal çakkal bırakmazdım Türkçe olmayan.Milletime de Dilime de aşığım kim ne derse desin.Türk'e göre Türk'çe arkadaş.Gerisi fasa fiso.Güncellemene de katılıyorum değerli kardeşim.

0|1
    0|0
  • buna benzer şeyler kapitalizmin kurumlara verdiği güçtür ve gücünü sana ezberletiyor eğer bunu söylediğin gibi engellemeye çalışırsan onlarda seni kendi ve yandaş ülkelerinde başka şekilde engellerler yani pişman olursun iyi olmaz o zaman geriye ne kalıyor sende güçlenceksin olay bu

0|1
    0|0
  • Dünyanın hiç bir ülkesinde Türkçe menü vs bulamazsınız ama biz kendi ülkemizde kendi restoran ya da kafelerimizde ingilizce menü veya isimlerle karşılaşıyoruz. Daha da beteri, bazı tatil beldelerinde bazı mekanlarda hiç Türkçe menü yok, ayrıca bazı mekanlar sadece turistleri kabul edip Türkleri içeri almıyor. Kısaca kendi ülkemizde ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmeye başladık sanki işgal altındayız, bakalım bu duruma daha ne kadar dayanacağız ?

0|1
    0|0
  • İngilizce yazılınca bir şey olmaz, Kürtçe Ermenice yazılsa teröristlk olur, onu da unutmayalım. "Menü" "kafe" "restorant" "tabela" bunlar da Türkçe değil ki :) Türkçe'nin birçok gereksiz yabancı kelimeden arındırılması lazım. Allah'tan computer'a bilgisayar diye karşılık bulabilmişiz :)

0|1
    0|0
  • Evet olmalı. Hatta kafelerin restoranların isimleri de Türkçe olmalı. Ancak bunun tersini de düşünürsek; Türk olarak kendimiz gittiğimiz zaman yurtdışına kendi lisanlarının yanında İngilizce açıklamalarını da görmek baya faydalı oluyor

0|1
    0|0
    • senin dilini menülere koyacaklarınımı düşünüyorsun.ancak türk bir işletmeci yapar onu.

• sorunda orda zaten ben ingilizce yazmasın demiyorum tabi faydalı ama ülkemizde öne türkçenin çıkması gerekiyor açıklama ingilizce yapılabilir

• Evet buna ben de katılıyorum. Haklısın

• "Ay bu çok Alaturka ya" diye Alaturka'yı kötü gören kafadaki insanlar kafe restorant açarsa o menülerde Türkçe görmek biraz zor tabi...

0|2
    0|0
  • bu konuda italyanlar kadar hassas olamadık

0|1
    0|0
  • Son derece haklısın yıllarca hiç bir kullanma kılavuzuna Türkçe girmedi mesela, hala bir çoğunda da yok, fakat bunlara sıra gelmeden önce çekirdek ailenin eğitimi var dostum.

0|1
    0|0
  • Olur mu o zaman ezik oluruz! Böyle düşünüyorlardır ba...

0|1
    0|0
Yükleniyor...