Vejeteryan olan var mı?

Ben inanmıyorum hayvanların tanrıdan bize birer ikram olduklarına. Onlarda en az senin benim kadar canlı ve bu dünyada bir yerleri var. Sırf karnımızı doyurmak için canlıları katletmemeliyiz. Paul McCartney der ya "eğer mezbahaların camdan duvarları olsaydı herkes vejetaryen olurdu" diye ne kadar doğru aslında. Gerçi ülkemizde gerek yok hayvanlar yol ortasında kesiliyor. Buna taktım işte bu ara vejetaryanlığa bakış açınız ne? Mümin arkadaşlar inancınız kendinize lütfen dayatma yapmayın..

0|0
1011

En İyi Kız Görüşü

• evet ben varım

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 11

• islami bir bakış açısına gerek yok nasıl aslanlar ceylanları avlıyor diye kızmıyor doğanın dengesi diyorsak bizimde et yememiz o kadar doğal bence doğanın diyalektiği zaten incelersen sindirim sistemimiz otçul tarzı değil insan et yemek zorundadır bence pek tabi hayvanlara zulmetme hakmımız yok ama yemek için öldürmek ayrı mevzu bence

0|0
    2|0
  • Doğa kanunu avcı av, yazık değilmi o yediğin ıspanaklara marullara maydonozlara hepsinin canı var suladıkca büyüyorlar.

0|0
    1|0
    • Beyin.dll bulunamadı. ERROR

• Masalın konu bazında, anlam ve önemi çok derin sulara dalmak gibi oldu, ama çok teşekkür ettim süperdi.

• Ha Beatles dinliyorsun, V for Vendetta izliyorsun, Nietzche'yi ağlatıyorsun, bak yuvarlak gözlüklerin de vardır senin,

- Bi bitin amk

1|0
    2|0
    • Ha bir ara da, besin piramidiyle, ekolojiyle, bilimle biraz ilgilenin eğer okumanız varsa ve entel olmaya çalışmaktan vaktiniz kalırsa..

• Beatles dinlemem, V for Vendetta izlemedim, Nietzche'yi severim ve gözlüklerim dikdörtgen :/ entel takılmak gibi bir niyetim yok. Olsam ne güzel olur ama. Ben sadece araştırmayı ve düşünmeyi seviyorum.

• Ben vejeteryanım ama bu hayvan sevgimden kaynaklanan bir şey değildir.Allah Kur'an-ı Kerim'de belirtildiği üzere kurban kesimini Allah rızası için yapılması gerektiğini söylemiştir.Yani Allah'a adanan bir ibadettir.Gücü yeten herkez ömründe 1 kez kurban kesmeli.Hayvanları sevmek ile ibadet etmeyi ayıralım.Helal kılınan hayvanlar kesilip yenebilir.Bunu vejeteryan ve etin hiç bir türünü yemeyen biri olarak söylüyorum...

1|0
    1|0
  • Kardeş bitkilerinde canı var yeme ozaman yazık değilmi brokoliye annesinden ayırıp yiyorsun onu eşi dostu orda kalıyor arkasından ağlıyor belki Sudada Bakteriler var içme güneş ışığı yeter sana :D

0|0
    3|0
  • Hmmm peki yumurtadan çıkmış yavru caretta caretta cinsi kaplumbağaların yarısından fazlasının martılar,yengeçler ve suda pusuda bekleyen balıklarca yenildiğini biliyorsun di mi? Sonuçta et sağlanan canlılar savunmazsızsa onlar savunmasız di mi? Ama uzaktan izliyoruz sadece müdahele etmiyoruz çünkü doğa kanunu bu.

Sen deist bir arkadaşımızsın severim seni bilirsin dolayısıyla bunu laf sokma olarak algılama ama doğaya ve bilime inanan bir kişi olarak insan denen canlının besin piramidinin en üstünde yer aldığını bilmene rağmen neden bu kadar kızgınsız et yiyenlere anlamıyorum.Bu da doğa.Biz piramidin hakimiyiz doğal düşmanımız yok kendi ekosistemimizde.Dolayısıyla nasıl köpekbalığı yiyen yoksa bizi de yiyen yok.Biz de hem etobur hem de otobur beslenmeye uyumluyuz.Öyleyse neden yemeyelim?

Yemeyen aslını inkar mı eder tabi ki hayır kime ne kendi seçimidir.Ama doğaya karşı gelmek de imkansız :) He dersen ki o martıların yengeçlerin ağzını burnunu kırarım diye gel beraber dövelim :)

0|0
    1|0
    • Samimiyetinden şüphem yok. Kesinlikle doğrudur da demiyorum sadece düşünüyorum. Hem bence hayvanların birbirlerini yemelerini örnek gösterme bu durumda. Onların düşünce gücü yok. Hem hiçbir martı bu gün caretta caretta yemeyelim sebze yiyelim diye düşünemez. Yani bizimkisi biraz zevkine.

• Tam emin değilim henüz düşünüyorum zaten.

• Peki o zaman :)

• hülya avşarın bir sözünü tüm türkiye kınamıştı söz şöyleydi sanırım hayvanların kesilmesini emreden bir dini anlamıyorum gibi şeyler söylemişti ben de anlamıyorum. Resmen onları boğazlıyoruz evet yiyorum ama yanlış yaptığımı biliyorum. Belki de ekolojik döngü canlılar birbirlerini yerler..

0|0
    0|0
  • vejeteryan değilim et yemeyince doyduğumu hissetmiyorum ben :S ama insani açıdan bakınca sana hak veriyorum. belki etten vazgeçebilirim ama balığı bırakmam onun yerini alabilecek bir besin yok.

0|0
    0|0
  • Sadece kırmızı et yiyemiyorum vejeteryan bölü 2 yani -_-

0|0
    0|0
  • ikram mıdır bilmem ama kebapsız dönersiz de çekilmez bu hayat ya

0|0
    0|0
  • hayır degılım

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• etsiz yaşayamam.et yemek bi zevk benim için..

0|0
    1|0
  • evet bnde vejeteryanım ama isteyerek yememezlık ypmıyrum.. et'in hiç bir türünü yıyemıyrum. .çünkü yesem bir süre sonra bi tuhaf oluyrm midemm bi tuhaf aluyo ağzımda öylee... bu durumdanda gayet mutluyum.. meyve sebzee (ot) :) onlar neyımize yetmıyr..

0|0
    0|0
  • Et yemeyi ve etli yemekler yapmayı seven biriyim.Vejeteryanlık bana gelmez

0|0
    2|0
  • Evet benim..

1|0
    0|0
  • bende bu yoldayım sanırım . kafam karışık .

0|0
    0|0
  • Olma mı.

Ne ka mutluyum otlarımla <3

0|0
    0|0
  • bilmiyorum zamanında çok gidip gelmiştim bu konuda bende.

0|0
    0|0
  • Ben de vejetaryenim. Sana katılıyorum. Hayvanların bizim için öldürülmesine karşı çıktığım için yemiyorum. Et yememizin de şart olduğunu düşünmüyorum. Etçil olsaydık çiğ, kanlı etten midemiz bulanmazdı, ağzımızın suyu akardı tam tersi.

0|0
    0|0
  • Senin aklin karismis. Pazar gunu bize gel de bi mangal yakalim. Kola da getir.

0|0
    2|0
Yükleniyor...