'Kan Kokan Moda' nereye kadar? Moda için katliam nerede biter?

Kürk ve deri kıyafetler aksesuarlar içinde şıklık yarışında insanlar etrafımdan geçerken burnuma gelen kesik kesik kan kokusu.Ruhuma saplanan binlerce bıçak darbesiyle canı acıyan ben ve benim gibiler.aslında canımız onlar kadar yanamaz.zihnimde istemesemde canlanıyor her seferinde.masum savunmasız canlar ait oldukları yerlerden koparılmış tıkış tıkış aç susuz kafeslere tıkıştırılmışlar.adı insan olan varlıklar ellerini kafeslere daldırıyorlar rastgele içlerinden birini alıyorlar.diğer canların önünde kürk ve derilerine zeval gelmesin diye iğrenç şekilde öldürülüyorlar ya da canlı canlı onlara ait olanları ellerinden alınıyor.kediler köpekler tilkiler sincaplar tavşanlar vaşaklar vizonlar pumalar kurtlar özellikle kanada da kafalarına kancalı sopalar vurularak öldürülen foklar ve daha bir çok masum can..her canlı ölümü tadacaktır şüphesiz.peki hangi can böyle bir amaç için bu şekilde ölmeyi hakeder?Allah ın kıyamet gününe kadar bize emanet ettiği bu hayvanların bu şekilde öldürüldüğünü bile bile kim nasıl giyer bu hayvanlara ait olan derileri ve kürkleri.Bir afişte şöyle yazıyordu:''Moda için katliamın sonu nerede biter?''Ya sizce?

Güncellemeler:
et yemek yememek,vegan ya da vejeteryan olup olmamak herkesin kendi tercihidir.ben bazı arkadaşların tepki vermesini anlamıyorum ama alışkın olduğum bir durum.kürk ve deri lükse girdiği yerine kullanılabilecek alternatifler olduğu için yazmayı uygun buldum.

0|0
5|7

En İyi Erkek Görüşü

• Vakti zamanında hayvan hassasiyetiyle vejeteryen olmuş (ama beceremeyip bırakmış) biri olarak bu konunun mübalağa edildiğini düşünüyorum. Vegan olduğunu (süt, peynir, yoğurt, yumurta vs de yemediğini, suni deri kullandığını, kaz tüyü yastık kullanmadığını varsayıyorum) iletmişsin fakat bahsedildği gibi "kan kokan mutfak" realitesi yanında kürk ve deri kıyafetler devede kulak kalıyor.

Mamafih belgeselleri izleye izleye etobur ve bu konuları umursamaz oldum biraz. Yavruları çatır çatır yiyenler, leş yiyenler, 5 kişi bir olup açlıktan ölmek üzere olan hayvanı parçalayanlar 2 m cüsse ile hap kadar hayvanı yiyenler vs. Özetle doğada hayvanlar arasında çok daha vahşi şeyler oluyor. Tamamen "dressed to kill" modundalar.

Tek fark onlar doymak için yapıyor biz lüks için yapıyoruz. Ama insanın lüks için yaptığı çoğu şeyden de farkı yok.

0|0
    0|0
    • hayvanlar ihtiyaçlarından fazlasını öldürmüyorlar. ihtiyacından fazlası için veya lüks sebepler için katliam yapan türleri soyları yok eden bir tek insanlıktır. o yüzden insandan önce ekolojik denge sürmüş zaten milyonlarca yıl. insanla beraber ama daha çok sanayi devrimi ve kitlesel üretimle ekolojik denge bozulmuştur. bütün hayvanlar öyle demekle açıklanabilecek bir durum değil.

• "Tek fark onlar doymak için yapıyori biz lüks için yapıyoruz" kastım bu zateni farklı birşey söylemedim. Ama et yerken eskisi kadar huzursuz olmuyorum sadece.

Erkekler Ne Diyor 6

• Güzel olan ve para eden her şey öldürmeye değerdir. Yasa dışı yapılmadığı sürece bir sakıncasının olacağını sanmıyorum.

0|1
    2|1
    • o zaman sende para edersin öldürülüp organların satılabilir.hemde bir başkasına can verip tekrar hayata döndürürsün.yasal olarak yapılabilir.evet olabilir

• evet senin de derini soyalım ayakkabı yapalım. ruhunu kaybetmişsin sen. yazık.

• katılıyorum kızlar

• ''Kan kokan moda.'' ''Kürke hayır!'' demeyi biliyorsunuz da balıkların kafasını koparım lüp lüp mideye indiriyor. Tavukları hareket edemeyecek kümeslerde tutup ışık oyunlarıyla yumurtlamasını sağlıyor. Danaları sopalarla dövüp çiftleştiriyorsunuz. Bana göre tilki, timsah falan hayvansa sokakta dövülen sokak köpekleri ve bu saydıklarım(1) 1500 kat hayvan. Bırakın popülist yaklaşımları ya adam gibi VEGAN olun, savunun karşı çıkın her duruma. Ya da hiç bik bik etmeyin.

* Balıklar hariç

0|0
    0|0
    • ben zaten veganım ve hayvanlara yapılan tüm kötü muamelelere karşıyım.senin söylediklerinin hepsini fazla fazla biliyorum arkadaşım.işinize gelmeyen şeyleri başka şeylerle örtmeyin lütfen

• Türkiye'de vegan olman imkansız ya ne olduğunu bilmiyorsun ya da Amerika'da falan yaşıyorsundur. Sana kolay gelsin kürklerle savaş konusunda. Ben ömrümde balık yemedim, hergün 10 tane köpeği besliyorum ve kürk de giyerim beğenirsem. Ben bir kuşla bir ineği aynı kefeye koymuyorum. Ölümünden etkilenmem için bir canlının memeli olması gerek. Sinekleri yakarak öldürürüm ama kimseye izin vermem köpekler konusunda gibi.

• türkiyede vegan olmak imkansız değil bence sen bu konuda eksiksin.vegan insanlar var ülkemizde.ve ben vegan olmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum.sen niye bu kadar tepki gösterdin anlamadım zaten.ben yazıda düşüncelerimi belirttim.ne yapmaya çalıştığını anlamadım.herkes kendinden sorumludur sende öylesin bende.köpeklerinle mutlu bir yaşam dilerim

• Sadece kürk değil ki.

Evine giren et nerelerden geliyor. Hayvanlar nasıl kesiliyor

Hazır sütler hayvanlara ilaç vererek daha çok alınmak isteniyor.

Kısaca şu belgeseli izlemekte yarar var. Earthlings

0|0
    0|0
    • ben et yemiyorum ama kimseye yemeyin diyemem.nasıl kesildiklerini biliyorum.sadece kürk değil elbette sadece tepkimi yazdım.ben birçok belgesel video gördüm.yazı okudum.çoğu şeyin farkındayım.hiçbir derneğe üye değilim ama takip edip destek veriyorum.sokak hayvanlarıyla ilgileniyorum.hayvanlarla ilgili çok sorun var.hepsinden aynı anda bahsetmek zor.

• tüketici kullandıkça devam eder bize baglı bişey

0|0
    0|0
  • kazanma hırsı bitmediği sürece bitmez.hırssız olmalı ilk başta gerisi zaten daha bir muamma...

0|0
    0|0
  • Katılıyorum yazdıklarına

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• hayvan severim ama vejetaryan değilim. aşağıdaki yorumu görünce cevap vermeden geçemedim.balıkların kafasını koparıp demişsin ya omega 3 sadece balıkta var . eksikliğinde görme kusurları , büyüme ve gelişmede azalma oluyor. tavuklar kesiliyor ama doğanın dengesi bozulmayacak şekilde yenileri besleniyor. onların usulüne uygun bir şekilde kesilmemesine karşıyım .ineklerde aynı keza . çok fazla et sevmem ama tahılların yetersiz kaldığı zamanlarda nadiren yerim . tabiki sokak köpekleri içinde birşey yapılmalı ve sen fark etmeden birileri birşeyler yapıyor. bu konuda haklısın ama . toplum bilincini uyandırmak için yazılmış bir yoruma bu kadar sert çıkmana şaşırdım ve biraz da üzüldüm. zarar verilen ekosistemde bizde yaşıyoruz ve birileri o hayvanları katledip kendi ceplerini dolduruyor. sen bik bik etme diyeceğine yorumsuz kalsaydın çok daha iyi olurdu bence . bu benim naçizane yorumum ...

0|0
    1|0
  • bence de bu çok ama çok pis bişey. sonuçta bu hayvanlar da uçadı yada yürürdü, yaşamaya çaba gösterirdi, birilerinin annesi yada babasıdırlar, yada onun gibi bir hayvanın çocuğudur. bize grip gelebilir ama onların da duyguları var her ne kadar hayvanlar alemi hakkında fazla bişey bilmesem de. ben şahsen küklerden nefret ederim aşırı havalı duruyor olur bir gün de kürkleri beğenirsem imitasyonunu alırım. böyle bişey yapan ve alan insaların bırak insanlığından hayvanlığından bile şüphe ederim. diikat et, bu bizim günümüzde değil sadece.1500'lü yıllarda da kürk hayranlığı vardı. bu her zaman vardı ve inan çok kötü çok pis bişey. çok doğru adlandırmışsın - kan kokan moda. bunu yapan ve bu tür şeyleri alan insanlar - ÖLÜN SİZ ÖLÜN!

0|0
    0|0
    • evet haklısın medenileştiğini söyleyen bununla övünen insanlığın kendisiyle çelişmesi ve yüzyıllar geçmesine rağmen hala ilkelliğini ve zalimliğini gösteren net kanıtlardan birisidir bu vahşet

• Teşekkürler güzel soru.. Bir hayvansever olarak düşüncelerine katılıyorum... Benim babam kürkçüydü zamanında.. Rusya'dan ithalat yapıyordu.. Ancak bir zaman sonra suni deri ve kürklere döndü.. Vahşeti anladı.. Sonra da bıraktı..

Herkes duyarlı olsa, hayvanlar daha AZ ölür.

0|0
    0|0
  • Hiç bitmez.

Herkes senin benim gibi düşüncelere sahip değilki..

Ragbet varki hala devam ediyorlar.

0|0
    0|0
  • kürkten deriden uzak durmak olası ama ayakkabıdan uzak durmak sanırım zor bayağ. hemen hemen hepsinde deri var. ve yediğimiz hayvansal gıdada aynı problem, yunus gösterilerinde de. sorun tamamen kitlesel tüketim. kıyafet için katledilenlerin yanında, yemek için bimem kaç yüz hayvanın aynı anda öldürülmesi, canlıyken parçalanması. dayanılmaz görüntüler vardı earthlings belgeselinde. tüketim toplumundan önce hayvanlar bu şekilde çok sayıda ve kitlesel öldürülmüyordu. ışık almayan yerlere tıkılmış, hormonlarla şişirilmiş şekilde ölmeyi beklemiyorlardı.

ve herhangi bir canlı öldüğü an o anın duygusu tüm vücuduna geçiyor. yediğimiz her ette, onların korkularını vücudumuza alıyoruz. gerçekten bu belgeselleri, sadece ilgilenenler izliyor. tüm topluma izletilse, hayatta et reyonundan geçemezler.

0|0
    0|0
    • evet doğru söylüyorsun birçok sorun var.çoğunu gördüm inanki hayat tarzım değişti diyebilirim bir yıldan beri

• mücadele eden insanlar sonuç alabiliyor. o yüzden az ya da çok farketmez, sivil toplum kuruluşlarına destek verilebilir ve etrafa anlatılabilir. ne yazık böyle konularla ilgilenmek bile marjinal bir davranışmış algısı var, çok tuhaf gerçekten. veya insanlar sosyal mesaj verme deyip dalga geçiyor. insan da ilgilenmezse dünyayla içindeki canlıları kim kurtabilir ki...

Yükleniyor...