Makine mühendisliği kazandım bu yıl ama işsizlik konusundan kafam karışık...

Daha üniye başlamadan üstüne bi de inşaat mühendisliği diploması alsam mı diye düşünüyorum.Ne dersiniz sıkıntı yaşar mıyım iş konusunda ?

Güncellemeler:
yoksa sadece makine mühendisliğinde mi ilerlemeye çalışayım ?

0|0
3|21

En İyi Kız Görüşü

• kazandigin universite onemli fakat zaten muhendislik alanlarinda issiz kalacagini dusunmem ustune bi isletme masteri yapip isletmecilerin ekmegini bile ellerinden alabilirsin.. bide universite boyunca kendini gelistir meslegini yapabilecegin biyerde ayak isleri bile olsa calismaya bak genc yasta tecrube sana buyuk arti katar ayrica donemlerin boyunca notlarini iyi tut imkanin varsa erasmus yada baska bisekılde yurtdısına cik cikamam diyorsan dilini gelistir ingilizcen cok iyi olsun.sertifikalar almanya bak toplamda 5 saatte eline verdikler kagıt parcasi cv inde goz doldurur bunu unutma :) kısacasi kendini gelistirebildigin kadar gelistir.. boylece ise basvurdugunda rakiplerinle kendi arana acık ara fark koyarsin... basarilar dilerim.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Makine mühendisiyim hiç uzatmadan mezun oldum. Asla tavsiye etmiyorum. Dersleri falan geçersin termo akış makine elemanları cart curt her türlü geçilir. Ama mezun olup iş görüşmesine gittiğinde sana söylenecek 1000-1200 tl lik maaş yaptıklarının hiçbirine değmicek. İşletme okumadığına lanet ediceksin.

0|0
    0|0
  • istanbulda bi arkadaşım var makine mühendisi.hiç işsiz kalmıyo.hatta iş yerini beğenmiyo gidiyo kafasına göre başka bi yer buluyo.daha işsiz kaldığını bilmem.çalışırken bi de yüksek lisans yapıyo :) zeki adamın hali başka ya :)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• iki ev arkadaşım makine mühendisliği okuyor.uzattılar :) ama aynı dönem arkadaşlarımızdan birisi bursada otomobil sektöründe 2 kişi de asansör yapım firmalarında..evet 4-5 sene öncesi kadar çok değil ama makine mühendisliği alanında işsizlik yok..mühendislik fakültesindeyim bir çok daldan arkadaşım var genelde işsizlik yüzde 1 civarlarında..jeoloji ve çevre müh sıkıntıda..mak müh.den şüphe etme bence..

0|0
    0|0
  • Ekleme yapıyım çok uluslu büyük şirketlerde stajlarını yapmaya bak otomotiv sektörü düşünüyorsan ( Ford,Renault,Bosch,Pirelli vb.) okulu +1-2 senede bitir ama bitirdğinde ingilizceyi akıcı bir başka dili hiç olmazsa intermediate olarak konuş. Büyük sektörlerde büyük firmalarda ileri yaşlarında aylık 15-16 bin liraya çalışma gibi bir hedefin varsa ekmeğin aslanın ağzında olduğunu buradaki insanların multikültürel, yurtdışında çalışmışlıkları, en az 2 akıcı dil, deneyim ve zekaya sahip olduğunu bu yüzden bunları yapman gerektiğini bil.

Kısacası lisans derecesi bi b*k değil kendi başına :)

0|0
    0|0
  • herşey sana bağlı :) Dil'in çok önemli olduğunu hatta artık olmazsa olmaz olduğunu söyliyim, en azından ingilizceyi akıcı konuşamayan birisinin en başta eleneceğini ekliyim.

üniversitede birşey öğrenmeyeceğini bil, üniversitelerde verilen mühendislik eğitimi sadece kişiye analitik düşünmeyi kısaca mühendis gibi düşünmeyi öğretir yoksa bitirince harikalar yaratmayacak ya da yeni buluşalar yapmayacaksın. Ben endüstri mühendisiyim dünya kadar arkadaşım işsizken cok uluslu bir şirkette piyasa ortalamasının çok üzerinde bir maaşa çalısıyorum. Yani öyle yan dal, çap falan kastırma kendini yazıktır saçlarına

0|0
    0|0
  • makine mühendisliğinin üzerine inşaat mühendisliği okumak çok güzel bir fikir. İki bölümdede ortak olarak öğretilen birçok ders vardır, ve sen bu derslerin birçoğundan muaf sayılırsın , örneğin; sayısal analiz, teknik resim, fizik, matenatik mühendislik matematiği, statik , mukavemet, dinamik, termodinamik, akışkanlar mekaniği, bilgisayar programlama vss... makine ve inşaat beraber çift anadal yapman durumunda sana tavsiyem makine mühendisliğinin mekanik tesisat (ısıtma, soğutma, klima, doğalgaz tesisatı, soğuk hava depoları, havalandırma tesisatları, doğalgaz tesisatı) alanında iş bulmaya çalışman olacak. çünkü mekanik tesisat bilgin ile inşaat yapı bilgini birleştirdiğinde extra bir mühendis olabilirsin. eğer bir kaç sene şantiyelerde tecrübe kazanırsan sonra kendine bir ofis te açabilirsin ve çok iyi paralar kazanabilirsin. yalnız şunu sana söyleyeyim en az 5 sene okuyacaksın 5+ da olabilir.

0|0
    0|0
  • ikisi bir anda gitmez birbirlerine zıt meslekler bana sorarsan eger ikisinide araştır hangisi kafana yatarsa onu ilerler ben kısaca fikir vereyim inşaat mühendisliginde olmazsa olma autocad bilmelisin ve en az ismini bildigin kadar bilmelisin makine okursan bundada solidworks bilmelisin aynen en az ismini bildigin kadar bilmelisin birde makineyi tercih edeceksen eger cnc tezgahları var nedir ne degildir bunları araştırmalısın nasıl kullanıldıgına bakmalısın kısaca inşaat mühendisi inşaatlarda makine mühendisi sanayide iş bulur (: bunları araştır kafana yatana yönel tekrar söylüyorum ikisi zor..

0|0
    0|0
  • geçmiş olsun kardeş sende bizim kervana katılmışsın...okumaya başla eğer makinenin derslerinden sonra okula devam etmek istersen helal dicek herkes sana...termodinamik diye bişey var bak bu dersin adını unutma beni anıcan :D:D

0|0
    0|0
  • kardeşimsin makine mühendisliği ile inşaat mı okuyacaksın çıldırdın mı? 4 yılda makina müh bitirirsen alnından öperim senin, ne inşaat mühendisliği, ayrıca korkma makine müh ölmez meslek, asla işsiz kalmazsın. başlarda biraz az kazanırsın ama illa kazanırsın, sonra giderek artar maaşın ;) bunlar şehir efsaneleri kafanı yorma sen...

0|0
    0|0
  • önemli olan ne okuduğun değil, mesleğinde ne kadar başarılı olacaksın önemli olan bu

0|2
    0|0
  • ben bir makine mühendisyim .zevkime göre işten ayrılıyorum.şimdi allah kısmet ederse yurt dışı projem var.İşsiz kalmaz makine mühendisleri.Çünkü mühendisliğin tüm ilm,inin toplandığı çok çok geniş bir kulvardır makine mühendisliği.Analitik ve zeki kişiler genelde bu bölümü seçer ve hakkıyla bitirir.Birçok ceo ve üst düzey yönetici bu bölümü bitirmiştir.

0|0
    0|0
  • iş kolay. dıploama sımdı herkeste var. sana abı tavsıyesı. yaz donemı okul tatıl oldumu meslegınle ılgılı bı ıse gır cıraklık yap. okul bıttıgınde sana cok faydası olacak asla işsiz kalmazsın. bu ulkede kım aclıktan olmus. ustune bıde ınsaat muh dıplaması alayım dedın mı fosil olursun artık. 3o yasında 2 dıplomalı ıhtıyar ve tecrubesız bı adam olursun.

0|0
    0|0
  • sanmıyorum, makine güzel bölüm, alanı geniş. yine de nerede uzmanlaşman gerektiğini araştır derim.

0|0
    0|0
  • Hep makine mühendisliği istemedim ama kazanamadım tembelligim yüzünden, çevre mühendisliğini kazandım iş olanağı var diyorlar, makine mühendisliğinde şuan iş olanağı pek gözükmüyor elektronik ve inşaat ön planda sen bilirsin geçiş yapabilirsen yap bence

0|0
    0|0
  • Makine mühendisi ve işsiz olan hiç bir arkadaşım yok, hepsi de iyi yerlerde çalışıyorlar. Mak mühendisliği üstüne inşaat diploması alman için tekrar sınava girmen gerekmezmi ? Çünkü bukadar ayrı bölümlerde çift anadal vb yapma olanağın yok...

0|0
    0|0
  • dil öğren, diploma almak için değil mühendis olmak için çalış boş kalmazsın. çalışmayana ne olursa olsun ekmek yok.

0|0
    0|0
  • arkadasım işsiz kalan bi tane makine mühendisi göster lütfen ya .abim sadece aldıgı bi sertifikayı aylık bi milyar a gitmeden okutuyo .onun dısında da 2.5 milyara calısıyo. mühendisde acıkta kalacaksa hiç kimse okumasn.

0|0
    0|0
  • Vatana millete hayırlı birisi olman dileğiyle başarılar dilerim . Yanlız devlette calısmak ıstersen yuksek puanla atanıyolar

0|0
    0|0
  • sadece kendi alanında temel bilgiler konusunda en iyisi olmaya çalış. başka da bir uğraşa kaptırma kendini. makine mühendislerinin türkiyede piyasası iyidir.

0|0
    0|0
  • yaşamazsın bizim mahallede rasim abinin kaportacı dükkanı var istersen oraya sokarım seni

0|0
    0|1
  • makina iyidir pişman olmazsın

0|0
    0|0
  • ağır sanayi gelişirse kalmazsın. okulu uzat 1-2 sene :D iş var ama ya geliştir kendini.

0|0
    0|0
  • zor iş bulursun..

0|0
    1|2
Yükleniyor...