İnsanlarda zeka kriterleriniz nelerdir?

Aldığı eğitimin düzeyi mi, mizah anlayışı mı, olaylara bakış açısı mı, insan ilişkilerinde başarılı olması mı, hafızasının ne kadar kuvvetli olduğu mu ?

Benim aklıma şimdilik bunlar geldi, peki sizin kriterleriniz neler arkadaşlar ?

0|0
7|6

En İyi Kız Görüşü

• zeki olup ailesi ve çevresel etkenlerden dolayı okuyamamış hala binlerce insan var.. Olaylara bakış açısı düşünce yapısı farklı olan insanlar daha zeki gelir bana..

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• e)hepsi

0|0
    0|0
  • Bence aldigi okul egitimden yola cikilmamali, zeki olup olmadigini göstermez. Alcak gönüllü, hemencik herseyi kapmasidir bence. Ama herkez kendine göre birazda aptaldir..

0|0
    0|0
  • tarif edemediğim bir pırıltı ve herhangi bir alanda/düzlemde yaratıcılık bende en ağır basan kriterler.

0|0
    0|0
  • o saydıklarının hepsi

0|0
    0|0
  • bana göre herkesin bi salak tarafı vardır zaten

0|0
    0|0
  • olaylara olumlu yönden bakan ve alçakgönüllü olan insanlar hep zeki gelmiştir bana

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Eğitim düzeyi kesinlikle değil, ÖSYM'nin o sınavlarından yüksek puan almak ve yüksek puanlı bölümlere girmek zekiliği göstermez, saatlerce çalışan çoğu kişinin yapabileceği bir iştir. Keza fiyakalı bir üniversiteden mezun olmak da aynı şekilde zekiliği göstermez... Ben ismi lazım olmayan üniversitemde profesör olduğu halde "akademisyen" demeye bin şahit isteyecek kişilere tanık oldum. Eğitim düzeyini, ünvan, koltuk, protokolü geçiyorum bi kere... Zekiliği eldeki bilgilerle mantıksal analiz yapabilmeye bağlarım hep, hayal gücüne ve düşünce üretme yeteneğine bağlarım. Mesela bir kitaptaki bilgileri aynen ezberleyen değil de, onları yeniden işleyip daha farklı noktalara varabilen kişi zekidir bence. Özene bezene çekilmiş bir filmi izlerken bir ayrıntıdan mana çıkarabilen kişi zekidir. Kıyıda köşede kalmış bir şeyi kavrayabilen kişi zekidir. Olaylara bakışı ve kuvvetli bir hafıza da zekiliğin olmazsa olmazı. Ama zeki bi insanın kafası çok dolu olduğundan, bazen bazı şeyleri unutabiliyor :) Zekilikte insan ilişkilerinde başarı önemli değil, Einstein'ından John Nash'ine kadar çok örneği var. Zeki insan ister istemez entelektüel birisi olur çıkar, çünkü sürekli öğrenmek isteyen bi kafaya sahip olur

0|0
    0|0
  • hafızanın zeka kriteri olması hiç işime gelmez çünkü bende rezildir :) aslında bahsettiklerinin hepsi var gibi. yalnız bunların hepsi zamanla gelişen şeyler, özellikle gelişmiş bir mizah anlayışı, olayları yorumlama şekli kültürle çok alakalı zekayla olduğu kadar. istediğin kadar matematik dehası ol, toplum içinde bunları sergilemezsen zeki olarak nitelendirilmiyorsun.

0|0
    0|0
  • Maddi durumu iyiyse zekidir benim için

0|0
    0|1
  • Çabuk öğrenme, çabuk adapte olma. Ama diğerleri de önemli kriterler

0|0
    0|0
  • Bakışlarından bir insanın zeki olup olmadığını anlayabiliyorum.

0|0
    0|0
  • Kendini ne kadar geliştirdiği önemlidir.

0|0
    0|0
Yükleniyor...