Evrim mi yoksa Tanrının yarattığı mı?

Evrime mi yoksa bir Tanrının var olduguna ve onun bütün evreni yarattığına mı inanıyorsunuz ? veya sadece evrimi arastırmak zorunuza gidiyor onun yüzündende herhangi bir dogmatik düşünceye inanıyorsunuz cevaplarınızı merak ediyorum

0|0
6|21

En İyi Erkek Görüşü

• belki ikisi de doğrudur. tanrı ilk başta tabiatın kanunlarını belirlemiş, sonra da olan bitene karışmamış, tabiat kendi özgül kanunları dairesinde (evrim de bunun içinde) ilerlemiştir belki...

veya belki de herşeyi başlatan bir tanrı olmasına ihtiyaç yoktur. madde/varlık hep vardı. kendi doğal ve kaotik seyri içerisinde değişerek kendi içerisinde oluşumlar meydana geldi. sonuçta evrende hiçbir oluşumun kalıcı olmadığını biliyoruz. herkey değişim, oluş, yıkılış, yeniden oluş, yeniden yıkılış halinde. hem herkeyi başlatan bir tanrı olması şartsa, tanrı nasıl başladı, nasıl oluştu? sorusu gelir insanın aklına... işin içinden çıkılmaz...

öylesine beyin fırtınası yapıyorum işte...

1|0
    0|0
    • en iyi cevap

• evet, islam inancına göre allah doğmamış ve doğurulmamıştır. ezelidir ve ebedidir. ancak bunu bize bildiren, yine islam kaynaklarının kendisi. yani islam inancını seçtiğimizde, beraberinde "ezeli ve ebedi allah" tanımına iştirak etmiş oluyoruz... benim yukarıda yazdığım varsayımda, "herşeyi başlatan bir tanrı olması şart mı?" demiştim. bunun anlamı şudur: varlığın başlangıcında bir tanrısal karar olması gerekiyorsa, yani varlık yoktan var edilmişse, aynı mantıkla neden tanrı'nın bir

• başlangıcı olmasın? yok eğer tanrı'nın bir başlangıcı yoksa, o ezeli ve ebedi ise, aynı mantıkla, inançsız birisi için "madde-enerji hep vardı; bir tanrı tarafından yoktan var edilmedi" önermesi mantıklı olabilir. çünkü madde-enerjinin yaratılmamış (ve ezeli)olmasına inanmakla, çok daha karmaşık ve güçlü bir tanrı'nın yaratılmamış ve ezeli olmasına inanmak arasında hiçbir fark yok... ikisi de somut ispati mümkün olmayan varsayımlar... hangisine inanıyorsan onu geçerli sayarsın.

Erkekler Ne Diyor 20

• Evrime inanıyorum, tabi orjinal haliyle (Ciddi anlamda araştırma yaptım ve dogmatik düşünmüyorum).

Aynı zamanda ALLAH'a da inanıyorum.

Gerçek evrim ALLAH'ın varlığını destekler yönde kanıtlar ve yorumlar yapıyor. Kimi insanların evrimi karalama kampanyası altında söylediği "Evrim diyor ki; insanlar maymundan geldi vb. tarzdaki" sahtekarlıkları da kınıyorum...

Evrimin gerçekte ne olduğunu tam araştırın, sağda solda konuşulan, internette, blogda okuduğunuz sahte/yanlış bilgilerle gelip tartışmayın. Gidin biyoloji, moleküler biyoloji, genetik tarzı bir bölüm okuyan birine sorun evrimin gerçekte ne olduğunu öğrenin lütfen.

Dipnot: Şimdi evrime inandığımı söylediğim için bana laf edecek kişiler burada da çıkar, seviyeli bir şekilde istediğiniz yorumu yazabilirsiniz.Seviyeyi düşürüp de kendinizi gözden düşürmeyin.

0|1
    0|0
    • İnancın ne anlayamadım. Müslüman olamazsın çünkü Kuran'da evrimin doğruluğuyla ilgili bir şey yok. Ama deizm de Tanrı'nın müdahalesiyle evrim geçirmiş olabileceğimiz inancı var. Sen neye inanıyorsun ki?

• evrime inanıyosan nasıl müslümansın buda ilginçmiş :D

• @Selin B: Allaha inanıyorum. Elhamdülillah müslümanım. Kuran'ı nasıl yorumladığına göre değişir, evrimin olup olmadığı. Kimi noktalarda evrim görüşünü destekleyen şeyler var.

@AdamGibiAdam: Bunu soran kişiye soracaksın ben Kuran'a dogmatik demiyorum. Umarım araştırıp öğrenirsin evrim konusunda.

@plain: katılıyorum.

@stormsben din alimi değilim. Bilmem.

@Soran: Evrime inanan Allaha inanamaz mı? Müslüman olamaz mı?

• Cevabım biraz uzun oldu kusura bakmayın ama bence okunmaya değer. Ben ALLAH'a inanıyorum. Her düşünceye özellikle bilime saygım vardır evrimide araştırdım ve mantıklı gelmedi. Evrim inancına göre dünya güneşten kopmuş zamanla kendi etrafında dönerken soğumuştur. Ve dünyada mikroorgamizmalar(bakteriler) vardır. Dünya o zaman çok sisli nemli ve sıcak olduğu için mikroorganizmaların oluşumuna müsaittir. Yaşam suda başlamış zamanla sudan evrimleşerek karaya gelmiştir. Yani biz aslında maymundan değil balıkdan geldik:) Mikroorganizmalar tesadüfen bir araya gelip milyonlarca yılda çok hücreli bir canlıyı oluşturmuş bu tesadüflerin devamında günümüz canlıları oluşmuştur. Bana mantıklı gelmeyen en büyük yönüi bu kadar tesadüfün bir araya gelmesi ikincisi ise araformlardır. Araform denilen şey günümüz modern canlıları oluşana kadar meydana gelen absürt şekillerdeki canlılar. Örneğin maymun adamlar kolunun başının bacağının gözünün nerede olduğu belli olmayan canlılar. Eğer tesadüfen oluştu ise yaşam; ne olduğu belli olmayan birçok araform fosilininde bulunması gerekiyor. Bir çok fosil bulundu günümüze kadar ve bulunmaktada lakin bugüne kadar bir tek araform bulunamadı hep günümüz modern canlılarının fosilleri bulundu. Diğer bir üçüncü nedenim ise Dünya o zaman binlerce santigrat derece sıcaklıkda bakterilerinde yaşayamayacağı kadar çok sıcak. Ama herkesin inancı kendine evrime inanan çok arkadaşım oldu herkese saygım sonsuz saygılar..

0|0
    0|0
    • aslında tesadüf deyince, mesela tavlada üst üste 10 kere düşeş atmak gibi bir tesadüf anlaşılıyor genelde. ama doğabilimlerinde kastedilen tesadüf kavramı daha çok "önceden hesaplanmayan" gelişmeler/süreçler anlamında kullanılıyor. ama bu sürecin belli bir "mantığı" olabilir tabii. marksizmdeki "diyalektik materyalizm" buna bir örnektir. doğanın ve insan toplumlarının gelişimini "diyalektik" metoduna oturtur... bunun dışında, ben naçizane şöyle bir değerlendirme yapmaktayım:

• öyle olsun... peki peşinen öyle olduğuna inandığımız için mi (ön-kabul) başka türlü açıklama girişimlerini bir tarafa atacağız, yoksa önce o açıklama girişimlerini ele alıp, obektif biçimde değerlendirip, "işe yaramazlığına" hükmettikten sonra mı "demek ki ancak allah yaratmış olabilir, çünkü bu işlerin başka bir izahı olmadığı sonucuna vardık" diyeceğiz? evvela bu soruya yanıt vermek gerekiyor.

• Ben bu soruna zaten cevap verdiğimi düşünüyorum.

• Şöyle düşün varsın.Gözün var ,kulağın var,Ruhun var,aklın var,düşünebiliyosun.ayakların var yürüyosun vs.Sence bunlar kendi kendine olabilir mi.Evren var ,yıldızlar var ,en önemlisi zaman var.Hadi maddiyatı evrene uydurdunda zamanı,duyguları nasıl uyduracaksın.Sence kendi kendine mi oldu bunların hepsi.Sen doğmadan anne karnında nasıl canlandın.Senin milyonlarca hücren var.Peki bu hücreler nasıl bir araya geldi.Neye göre bir araya geldi de böbreğini veya başka organlarını oluşturdu.Veya ilk ortaya çıkan canlılar sesin varlığını biliyo muydular ki kulakları oluştu.Işığı nasıl hissettiler de gözleri oluştu.Aklı,iradesi,düşünceleri olmayan bi hücre nasıl oldu da ihtiyaçlarını belirleyip kendine mide,böbrek,beyin vs oluşturdu.Bi hayvana dönüştü.

0|0
    0|0
    • beş kulaklı, yirmi bacaklı, otuz gözlü olsak, bu sefer de buna "ne güzel yaratılmışız" demeyecek miydik? demek ki değer ölçüleri izafidir. yani göreceli... biz şimdi bir "durum"un içinde yaşıyoruz ve o durum bize mükemmel bir düzen gibi görünüyor. ama bambaşka bir durumun içinde yaşasaydık, bu sefer de ona mükemmel diyecektik. insanın ben-merkezli değerlendirmesinin sonucudur bu.

• benim görüşüme göre, meseleyi böyle değerlendirmek gerek. şu andaki "durum" mutlak ve değişmez (statik) bir durum değil. diyelim ki 5 milyon yıl sonra evren nasıl bir hal alacak bilemeyiz. ve bugün bile koskoca evrende dünya dediğin, bir nokta tanesi kadar yer. kaotik evren yapısının içinde minnacık bir nokta. niye kendimizi mükemmel kabul ediyoruz? neye göre, kime göre mükemmel? neyle neyi mukayese ettik de mükemmel olduğumuza karar verdik? bilmemne galaksisindeki toz parçasından nefarkımızvar?

• vov çok güzel acıklamıssın sirflash :)

• hamd olsun ALLAH 'ın varlığına ve birliğine inanıyorum, bu nimeti veren Rabbime şükür ediyorum, LailaheilAllahMuhammedurrasullah

eVrim konusuna gelince, batılı bilim adamları bile artık çürüdüğünü açıkladıkları için hiç ilgilenmedim.

0|4
    2|1
    • arkadaş gereken cevabı vermiş :) +1

• mevlananın bir sözü var "aydınlatamayacağın karanlığa asla girme"

• evrim diye bişey yoktur. dogadakı bırcok olay darwin ın yüzüne tokat gibi patlamasına ragmen o hala evrim evrim diye tuttturdu. şeytanın pençesinde olanlar da kendını buna ınandırdı. bu dunyada dalından kopan yaprak dahı Allahın izni ile düşer. bu kadar basit

0|1
    2|1
    • nerden biliyosun olmadıgını acıkla evrimi bilelim neden olmadıgını o zaman hadi

• puhahahahah :D

• peki ya yaprağı koparan bensem ne olacak?

• Allah'a inanıyorum . Çünkü bütün ilim Allah'ın çevresindedir .

1|2
    2|1
  • ineğe inanıyorum o bir Tanrı

1|1
    0|2
  • dinlere inanmadığım kesin.

3|0
    0|2
  • Evrim çok rerörerö.

2|0
    0|1
  • Evrim'e inanmak gerçekten kendini hayvanlaştırmaktır...

Allah'ı arasan istersen bulursun... örnekler mucizeler hala var... fakat inanmak istemeyenler var... İnşallah onların kalpleri mühürlenmemiştir de, doğru yolu görürler...

0|3
    1|1
    • kalp mühürlenmesi nedir arkadas huahahah :D

• niyeti yok geçinmeye, kocasının ismini bilmiyor derler... :D

• ewrim hakkında bilgim war. ama tanrının yarattgına inanıyorum bana mantıklı gelen bu

0|0
    0|0
  • Allah'a inanıyorum.

0|0
    0|0
  • allaha inanmayan hayvandan daha aşağı mertebededir

0|1
    0|1
    • çok ayıp bence böyle bir genelleme yaparak sen hayvandan daha aşağı mertebede olmus oldun

• allahı inkar edenlerden bahsediyorum ben, kur'an da bu şekilde geçiyor çünkü

• evet adam doğru söylüyor nakletmiş sadece, inkar etmekle ne halt yediğinizi bilmiyosunuz genç arkadaşım

• Panspermia Hipotezi kafama yatıyor.

Ayrıca soru ve içerik alakasız. ''canlılığın başlangıcı'' ile ''neye inanıyorsunuz'' sorusunun birbiriyle ilgisi ne?

0|0
    0|0
  • Yaratılmışlığı hissediyorum.Sadece akıl ile değil sezgi ile de bunun var olduğunu düşünüyorum.Ünlü islam filozofu İmam Gazali gibi

0|0
    0|0
  • Evrimin araştırılacak birşeyi yok ki araştırılsın zaten evrim tezlerini yalanlayan bir sürü kitap ve fosil bulundu yani evrim araştırıldı zaten isviçre de en son tanrı parçacığı üzerine araştırma yapılıyodu yani ondan geldik ona gitcez

0|0
    0|1
    • asıl dinlerin arastırılcak birşeyi yok bence sonucta kitaba bağlısın ama evrimi arastırırsan bir sürü olayların oldugunu görüceksin

• "tanrı parçacığı" ya da gerçek adıyla higgs bozonu, tanrı'nın bir maddi parçası değil. bu isimlendirme sadece bir mecazdır. zaten tanrı eğer varsa, maddi değil manevi bir kuvvet olarak düşünmek gerekir. cismani değildir, şekli yoktur.

• keşke önceki yazılanlaıda okuyup öyle cevap yazsaydın biz zaten tanrı parcaığı derken tanrı o parcacıktır demiyoruz o parcayla yaratmaya başlamıştır diyoruz

• Allah'ın yarattığına inanıyorum.Evrimde vardır evet.Ancak o da Allah'ın izniyle olmaktadır.

0|0
    0|0
    • kuranda nerde gecer evrim gercekleşmiştir diye bir sure verebilir misin

• Tabii ki.Cumartesi günü balık tutmaları yasaklanmış fakat buna rağmen tutmuş olan bir Yahudi kavminin maymuna çevrildiğinden bahseder Kur'an-ı Kerim'de.Araf Suresi 163 ile 166.ayetler arasını oku.

• Bazı canlıların geçirdikleri evrim süreci de Allah'u Teala'nın bunu tekrar tekrar yapabileceğine dair akıl sahiplerine verdiği bir uyarıdan başka birşey değildir.

• Neye inanacağımı bilmiyorum o yüzden hiç birine inanmıyorum nihilistim!

2|0
    0|0
  • Herşey hem yaratılmıştır hem de yaratılma özelliğinden uzaktır yani insan bir yönüyle yaratılmıştır bir yönüyle yaratılmamıştır şimdi derinlere inmek istemiyorum yanlış anlaşılabilirim :))

0|0
    0|0
  • Allahın varlığına inanıyorum onun dışında herşey bu kadar düzgün olamazdı..

0|2
    1|1
    • Aynaya bak ve yanıldığını anla ;)

• yanlış anlaşılmasın, sadece merakımdan soruyorum, mesela yunan mitolojisindeki zeus böyle "düzgün" bir dünya yaratamaz mıydı?

• @basküler Bir çok dinden islam dinine geçen olmuştur ve bunlar kuran-ı kerim de olacakların önceden söyledigini gördükten sonra geçilmiştir..Senin gibiler yanarken allah diye bagırır ama fayda etmez :D not:ne olursan ol kimsenin inaçları ile dalga geçme neye tapıyorsan orda sana ögretmemişler belli bu konuda islam kitaplarını oku :):)

Kızlar Ne Diyor 6

• yinemi yav.. aynı sorunun iki günde bir açılması site kurallarınca birleştirilmesini gerektiriyodu sanırım dur bi ulaşim kendilerine...

0|0
    1|0
  • Deizme inanıyorum.

1|0
    0|1
    • bende agnostiğim ve düşünceleri merak ediyorum

• İşte tam olarak bu. Bunlar din değil bunlar sadece korku. İnanmadığım bir şeyden neden korkayım sen Zeus'tan korkuyor musun?

• plain kız kendi yanmayı göze alıyo varsa böyle bişey tasası sana mı kaldı ayrıca eğer varsa dinler bende yanmayı göze alıyorum seni ilgilendirmiyo ama mantık diye bişey var inanılmıcak masallara inanıyosunuz

• evrimi araştıramadım. bunu yapmalıyım. şuan bir fikrim yok onunla ilgili. benim bi saçma gelebilecek düşüncem her şeyin tek olduğunu düşünmem. ya bir şey var ya da hiçbir şey yok demem.:)

ama onun dışında dini bir sistem içine girmedim. hatta içinden çıktım. bakınıyorum be gülüm, dini şeyler dengemi altüst ediyor, yavaştan yol alıyorum.

0|0
    0|0
    • her şeyin tek derken yanlış olmuş. her şeyi aynı görüyorum.

• müslümanların da, müslümanlığı bu kadar basit görmesine de nasıl kılım anlatamam.

• gerçi şimdi düşündüm de, samimi biri olabilirsin plain. özür dilerim çıkıştım birden.

ben zaten zamanında kıldım namaz. şimdi olan bir şey değil.

• Daha önce sorulmuştu bu soru ve siteyi birbirine katmıştı. Yorum yok.

0|0
    0|0
  • Evrim teorisi adı üstünde bir teoridir.

Teorilere inanılmaz. İnanmak fiili ile bilimsel gerçekler aynı potada kaynatılamaz.

Kafama yatan bir teori, halimden memnunum.

0|0
    0|0
    • belki kuranda değiştirilmiş bir kitap peki bunu nerden biliyorsun ?

• dolayısıyla bilim ile dini aynı sepetin içine koyup birbiriyle yarıştırmamak gerek. din, mutlak ve değişmez sabit gerçekler olduğunu öne sürer.

• bi tek sana inanıyorum gerisi hikaye.

inandıgım çok az sey var.

0|0
    1|4
Yükleniyor...