Araba kullanırken debriyaj ve gaz pedalına basış şekli nasıl olmalı?

herkese merhaba;

Bugün araba kullanmayı öğrenmemin ikinci günü.Gaz debriyaj ayarını iyi yapamıyorum gaza az basacağım yerde çok basıyorum.Debriyajı da unutup bıraktığım oluyor arabayı istop ettiriyorum.Bilmiyorum 2. günü ama normal midir?Size sorum debriyaj pedalı sert ben tam bastım zannediyorum pedala fakat hoca tam basmadın diyor.Tabi debriyaja sonuna kadar basmadığında da araba gitmiyor.Size sorum ayakların pedallara basış konumu nasıl olmalı.Debriyaja basarken nasıl olmalı gaza basarken nasıl olmalı.Bu soru benim için önemli.

0|1
3|21

En İyi Erkek Görüşü

• ilk başta söylemem gereken şey şu; hiçbir şey için canını sıkma. Çünkü bende seninle aynı derdi yaşıyorum :) 2 saat boyunca o gaz ve debriyaj ayarını yapamadım. Bunun diğer adı KAVRAMA NOKTASI imiş. Debriyaja sonuna kadar basılı tutarken çok az bir şekilde gaz vereceksin. Motorun sesinin değiştiğini fark ettiğin anda gaz ayağını sabit tutacaksın. Debriyajdaki ayağını yavaş yavaş çekeceksin. Hızlı çekersen araba stop eder. Ama unutma gaz ayağın sabit duracak. Bu benim babamın anlattığı yöntemdi. Diyelim ki bu kavrama noktasını bilmiyorsun. Arabayı vitese geçirdin. El freni inik. Ayak debriyaj da diğer ayak ise bu sefer frende duracak. Araba gider diye korkma gitmiyormuş. İşte bu yöntemle de kavrama noktasını öğreneceksin. Nasıl mı; frendeki ayak asla oynamayacak, basılı şekilde kalacak. Debriyajdaki ayağını çok yavaş bir şekilde kaldıracaksın. Araba hafiften titremeye başladıysa kavrama noktasını keşfetmiş olursun. Sana bunları anlattım ama henüz ben bile denemedim. İnternetten videolardan gördüğüm kadarıyla yardımcı olmak istedim. Umarım başarabilirsin ;)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• Debriyaj nasıl kullanılır (Stop etmeden araç nasıl kaldırılır, arabada ilk kalkış nasıl yapılır, araba nasıl kaldırılır, kavrama ayarı, yarım debriyaj,) Sevgili sürücü adayı arkadaşlar araba kullanabilmek için öncelikle debriyajın çalışma mantığını çözmeniz gerek eğer debriyajın çalışma mantığını çözdüğünüz ara araba kullanmanın %51 ni çözmüşsünüz demektir. Bu makalemde size debriyaj nasıl kullanılır onu size yazılı bir şekilde anlatmaya çalışacağım...

Öncelikli olarak hangi ayağımızla hangi pedala basacağımızı kısaca anlatmam gerek sırasıyla ayakları kullanma pozisyonu şu şekilde olmalı. Sol Ayak Sadece Debriyaj pedalına basacak , Sağ Ayak ile de Fren ve Gaz pedalını kullanacağız.

Öncelikle aracımız bindiğimiz zaman rutin yapmamız gereken hazırlıkları yapacağız (koltuk, dikiz aynaları vb..) ayarlarımızı yaptıktan sonra ilk önce sol ayağımızla debriyaj pedalına sonuna kadar basacağız ve sonrasında vitesimizi boşa alıp marş basarak (kontak anahtarının çevirerek) aracımızın motoruna ilk hareketi vermiş olacağız bundan sonra yapmamız gereken şey sağ ayak ile frene basıp el freninin indireceğiz sonrasında ise hangi yöne doğru çıkacaksak o yöne doğru sinyal vereceğiz.

Evet bundan sonra yazacaklarımı dikkatlice okuyun ve iyice ezberinize alın. Sol ayağımızı parmak ucu ile debriyaj pedalına basıyoruz ve sol ayağımızı topuk kısmı kesinlikle yere temas edecek aksi halde ayağınızı debriyajdan kaldırırken debriyaj pedalının arkasındaki yay ayağınızı sert bir şekilde ittirir ve arabayı stop ettirirsiniz. O yüzden debriyaj bastığımız zaman sol ayağımızın topuğu kesinlikle yerden kalkmayacak. Bu arada sağ ayağımız halen fren üzerinde freni bırakmak yok çünkü durduğumuz nokta rampada ise ön veya arkaya doğru kayar ve bir kazaya sebebiyet verebiliriz. Sol ayağımızı debriyaj pedalından çok yavaş bir şekilde kaldırmaya başlıyoruz bu işlemi yaparken kesinlikle acele etmeyin bu debriyaj ayarında acele ederseniz aracı her seferinde stop ettirirsiniz ama acele etmemeyi kendinize

0|1
    0|0
  • Araba kullanırken debriyaj ve gaz pedalına basış şekli nasıl olmalı?

-Otomatik

0|0
    0|0
  • Sol ayağın debriyaj pedalının tam üzerinde olsun. Yeni başladığın için sol ayağın hep debriyaj üzerinde olsun. Sağ ayağın çok hassas olmalı özellikle frene basarken. Gaz ve fren pedallarına sağ ayağınla bas. Ama sert değil, ayağınla okşar gibi. Gaza ne kadar bastığını kulakların ölçmeli. Gözün her daim yolda kulağında her zaman motorda olmalı. Bütün bunların dengesini ayarlayacak olan da dikkatin. Dalgınsan direksiyona geçmemeye çalış.

0|1
    0|0
    • Ha bu arada sol ayak debriyajın tam üzerinde olsun derken ayak tabanı tamamen pedalda olsun demek istemiyorum. Sol ayağın debriyajda olacak, debriyaja parmaklarınla basacaksın.

• evet ben gaza bazıları farkında olmadan çok basıyorum gaz pedalı çok hassas.

• Fren pedalı daha hassastır. Eğer gereğinden sert basarsan zeminde toprak ya da kaygan olursa kaydırırsın arabayı. Dengeyi iyi kurmak lazım. Arabanın tepkisini hissetmen lazım. Arabayı hissetmeye çalış.

• öncelikle bir arkadaşından yardım al ve boş bir araziye git mümkünse düz bir alan olursa öğrenmen için kolay olur.

1-- debriyaj ve frene bas

2-- arabayı çalıştır

3--- radyoyu aç ve güzel bir parça çalsın stress olmazsın hem :)

4-- vitesi Bir e at

5--- sol ayağın debriyaj da kalsın sağ ayağını frenden çek

6--- sol ayağını yavaş yavaş çek ama bırakma taki araba hafiften hareket etmeye başlayıncaya kadar ( Ayağın Debriyajda ve araba hafifçe ilerliyorsa BU nokta nın adı KAVRAMA noktasıdır )

7---sol ayagınla debrıyaja bas aynı anda sag ayagınla frene bas ve dur

8--- 5 ten 7 ye kadar olan kısmı 2-3 kere çalış

9--- çalışmalar bittkten sonra tekrara ayagınla kavrama noktasına gel ve hafifçe ama abanmadan gaza basarsan ne araba istop eder nede sen stress olursun iyi denemeler :)

0|0
    0|3
  • Ayağınızın tabanıyla değil de.. parmaklarınızın ucu ile daha kuvvetli ve daha hakim olarak basabilirsiniz pedallara.. Bir de koltuk ayarınızı doğru yapmak çok önemli yeni başlayan biri için.. Özellikle ayağınız debriyaja basılı iken koltuğunuzu rahat edebileceğiniz ve pedala tam basabileceğiniz (yani ikisi birden) bir pozisyona ayarlayın.. ilk günler için herkesin yaşadığı şeyler takıcak bir durum yok. ama nasıl öğrenirseniz öyle gidiyor o yüzden hocanızı iyi dinleyin ve tatbikatı fazlaca yapın derim.

0|0
    0|0
    • debriyaja nasıl basmam lazım tüm ayak tabanımla mı gaza nasıl basmam lazım ona da ayak ucumla basıyorum.

• ayak ucuyla basın.. ayağınızı da havada tutmamaya çalışın yani topuğunuz yere temas ederse daha rahat kullanırsınız pedalı.. aksi halde hem yorulursunuz hem kavramayı yakalamanız güç olur.

• Okuduğun hiçbir yazı sana bu konuda yardımcı olmaz.

Tek yapman gereken booool bol pratik.

O araba daha çook duracak. Ama zamanla alışacaksın ve sorun çözülecek.

0|0
    0|0
  • gaza az bastıktansonra debriyajdan ayağını cekersen araba stop etmez.ilk zamanlar bu şekilde kullanırsan kolay öğrenirsin zaten geliştikçe o debriyaj gaz oranını ayarlarsın.

0|0
    0|0
  • depreyaja aban abanabildigin kadar gaza ise nazik bas (: arabayı kaldırırken ise depreyaja tam bas vitesi 1 e at ve depreyajı yarıya kadar kaldır o arada gaza hafiften bas ve sonrasında araba kalkar duruma gelince depreyajı biraz daha hızlı bırak ve araba bögürmeye başlayınca aynı işlemi vitesi 2 ye atmak için uygula sonra devam

0|0
    0|0
  • Arabayı vitese tak. Gaza dokunmadan, ayağını yavaş yava devriyajdan çekmeye başla. Belli bir seviyeden sonra debriyaj araba titremeye başlayacaktır. O titreme seviyesi idealdir debriyaj için.. Ayrıca bu yöntem ile de arabayı yokuşta geriye kaçmadan da kaldırabilirsin.

0|0
    0|0
  • bu durum benim içinde sıkıntı. benim araç kia rio , debriyaj çok yukarda kavrıyor . aracı özellikle yokuş yukarı kaldırırken istop ettiriyorum :) bolca pratik yaparak aşılacak bir durum . başka tür bir kolay yolu yok .

0|0
    0|0
  • Gazdan debriyaja geçerken gaz pedalı'na : 'Bak debriyaja gidiyorum ama, seni hala seviyorum' der gibi ayrılmalısın gazdan.

Debriyaj'a : Bak ben sana ne dedim, gaz'ı aldatıyorum ben aslında seni seviyorum! der gibi konmalısın pedala.

0|1
    0|0
  • Aynı oranda yavaş yavaş basmalı debriyajdan yavaş yavaş çekmelisin. gaza biraz fazla basıp debriyajdan sonra çekebilirsin. Debriyaja kuvvetli basmalısın vites geçişlerinde veya kalkışlarda

0|0
    0|0
  • bu sadece senin sorunun deyil çok dert etmene gerek yok çünki bütün kadınlar yılar geçsede hala aynı şeyi yapıyolar ve hep yapacaklar.

0|0
    1|0
  • Debriyajdan kaldırırken,gazada hafif hafif yükleniceksin işte en basit olayı bu.

Bunu öğrenebilmen için pratik yapıcaksın başka yolu yok

0|0
    0|0
  • Zamanla alışırsın sınavı geçtikten sonrada otomatik vites araba al kurtul bu dertten valla çok rahat otomatik:)

0|0
    0|0
  • pratikle olacak işler abla bunlar anlatmakla olmaz yani öyle düşünüyorum ne kadar anlılsada işi yapacak sensin zamanla alışırsın

0|0
    0|0
  • Bu zamanla alışılacak bir şey. Sadece panik ve heyecan yapmayın zaten onlar kendi kendilerine gün geçtikçe yerlerini bulurlar;)

0|0
    0|0
  • ayağını gazda sabitle hafif hafif debriyajdan kaldır ayağını çok kolaya panik yapma

0|0
    0|0
  • Altındaki bebeği ne tarz kaldırmak istiyorsan ona göre bir denge kurarsın

0|0
    0|0
    • Çok güzel özetlemişsin bravo. debriyajı geç birakırsan araç bağırır balatayı erkenden yersin, sert bırakırsan araç stop eder fakat yeteri kadar gaza basmışsa sert bir kalkış olur. Zamanla gaz ve debriyajı senkronize kullanmayı öğrenecek arkadaş.

• Tahteravalli gibi dusun.orantili ol..

orangutan babadan tavsiyeler.anladin sen:))

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• pıratık yapman gerek bunu sureklı dengede tutucan ıkısınıde sakın olucan oncelıklede bırde yuksek topuklu gıyme bu surecte babet yada sandelet gıykı daha cok hısset

0|0
    0|0
  • bunu pratikle asabilirsin ancak

0|0
    0|0
  • aynı sorun bendede vardı :D kendimi anımsadım bi an

0|0
    0|0
Yükleniyor...