Can Dündar'ın Nazım Hikmet hakkındaki yazısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

PİRAYE'YE MEKTUPLAR

Nazım Hikmet'in hayatı bu tezin ispatıdır adeta...

Nazım'ın hep uzağındaki kadınları sevdiği söylenebilir.

Piraye ile 1935'te evlendi. Ertesi yıl tutuklanarak içeri girdi. "Adını kol saatinin kayısına tırnağıyla yazdığı" bu kadınla 1950'de çıkana kadar yazıştılar.

17 yıllık ilişkileri boyunca yazılan 581 mektubu Piraye Hanım'ın oğlu Memet Fuat yayınladı geçenlerde... Nazım, karısına şöyle yazıyordu:

"Seni nasıl seviyorum biliyor musun? Ot yağmuru nasıl severse, ayna ışığı nasıl severse, balık suyu ve insan ekmeği nasıl severse, sarhoşun şarabi, şarabın billur kadehi sevdiği gibi, annenin çocukları, çocukların anneleri sevdikleri gibi, Lenin'in ınkilâbi ve inkilâbin Marx'ı sevdiği kadar, velhasıl seni Nazım Hikmet'in Hatice Zekiye Pirayende Piraye'yi sevmesi gibi seviyorum."

Can Dündar'ın Nazım Hikmet hakkındaki yazısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

0|0
2|3

En İyi Erkek Görüşü

• aşk tek tarifle olmaz... kaldıki eger nazım sadeec tek kadına asık olsa ve hep onla olsa nazım olmazdı ve bu muhtesem dizeler de cıkmazdı ortayaa...

ne guzelki özlemeyei de hasretide... sevmeyide hisetmeyide doya doıya yasadı nazım...

herkese boyle hayat diliyorum...

aşkın solmayan meyvesinde ... sımsıcak hayat...

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Bundan yıllar önce okumuştum bunu diyorum.Belki 10 sene olmuştur.

0|0
    0|0
  • Okuyabilsem düşüncemde.:D

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Hem Nazım şiirleri hem de Can Dündar yazıları benim için önemlidir. Aşklar! uzaktayken, ulaşması zorken çekicidir. Özlem vardır, istek vardır. Elini uzattığında tutamamanın heyecanı vardır. Uzaktayken hayalinde yaşar, yaşatırsın. Aşkın doğasın da vardır ulaşılmayanın cazipliği.

0|0
    0|0
  • eee diyorum. ne dusunmemizi bekliyorsun. gayet normal yani.

0|0
    0|0
Yükleniyor...