Aşk insanların hayatında neden bu denli önemli yer kaplar?

Arthur Schopenhauer aşkın insanların hayatındaki öneminin bu kadar büyük olmasını sadece insanın bilinçaltında yatan soyunu devam ettirme isteğine bağlamış.Tabi bu istek bilinçaltında yattığı için insanın bunu fark edemeyip insanların bunun yerine aşka daha soylu ve kutsal anlamlar yüklediğini söylemiştir.Aşkın insanların hayatında çok önemli ölçüde yer kaplaması hatta bazı durumlarda insanları intihara bile yönlendirebilecek güce sahip olmasının nedeni sizce nedir?

0|0
3|1

En İyi Kız Görüşü

• Arthur'un ağzını öpebilirdim bunu yanımda söyleseydi. Kendisine katılıyorum.

Aşkın insanı intihara sürüklemesi diye bir şey yok. Unutalım onu bir kere. Sadece sorun yaşayıp bunu çözmek yerine ölümü daha kolay gören insan var. Ki araştırmalara bakarsanız extreme intihar girişimlerinden (yüksek bir yerden atlamak gibi mesela) kurtulanların yüzde doksanından fazlası -diye hatırlıyorum- ilk adımı attıkları anda pişman olmuşlar.

Yani neymiş, aşk yüzünden intihar edilmezmiş. İntihar tamamen kişiliksizlikle alakalı.

Aşkın insanların hayatında bu kadar ölçüde yer kaplaması da değer vermesi gereken şeyleri bilmemesinden. Aşk diye diye bitiyorlar; talepleri, fırsatları "mucize aşkı" "ebedi aşkı" bekledikleri için reddediyorlar, kaçırıyorlar ve sonra kendilerini mutsuzluğa itiyorlar. Aşkın getirdiği mutsuzluk fırsatları değerlendirememekle alakalı. Aşkın getirdiği mutsuzluk hayır veya evet demeyi bilmeyişle alakalı.

Aşk hissini sağlayan vücuttaki maddenin kimyasal formülü açıklandı biliyorsunuz. Yapılan çalışmalara göre de aşka genel bir ömür biçtiler. Aynı kişiye karşı aşk en fazla 2 sene sürebiliyor. Bundan uzun sürede gördükleriniz sevgi ve bağlılığın eseridir. Aşk insana sevgi ve bağlılığı getirmez. Aşk insana anlık zevk verir, bunu değerlendirmek ve işin sonunu bağlamak insana bağlı olan bir şeydir.

Özetle aşk kötü bir şey değil ama aşk diye bir şeyin varlığı insanın onu kabullenip onunla uyumlu şekilde haraket etmesiyle alakalı. Aşık olduğunu söyleyen birisi aşık olduğunu düşündüğü ve buna bağlı olan nedenler yüzünden için intihar girişiminde bulunursa aşk bazılarına kötü veya saçma bir şey gelir. Ama aşık olduğu kişiye bağlanıp onu seven ve bunu uzun süreli bir ilgiye dönüştürmeyi başaran çiftleri gördüğünüzde aşka olan inancınız perçinlenir.

Bence aşk tamamen kişinin kendisiyle ve dünyaya bakışıyla alakalı. Tek başına bir kavram asla olamaz.

(burada insanlar arasındaki aştan bahsediyoruz elbette)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• bence bu hayata tutunmanın yolu aşktır.aşk denilince akla sadece sevgili gelmemeli mesela bi müziği sevmek,bi hobi edinmek,birini sevmek insanı hayata bağlı kılar

0|0
    0|0
    • Insan bunlar olmadan yaşayamaz mı yani?

• Aşk veya bağlılık insanları hayattaki sıkıntılarından soyutlayıp onları çözmüyor maalesef.Ancak o sorunların geçici bir süre dikkatini çekmemesine veya daha az dikkatini çekmesine neden oluyor ki aşk veya bağlanma duygun azalıp yok olduğunda hayatındaki diğer sorunları yine apaçık görebiliyorsun.Üstelik daha da artmış olarak.

• insan bunlar olmadan da yaşar ama şu an bile bunları yalnızlığa aşık olarak söylüyosun.

• Benım için önemı yok artık

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• çünkü sevgi duygusu seni o derece tetikler ki sevgin bir anda yok olduğunda bir organın kesilmiş gibi hissedersin. Bir organı kesilen insan nasıl strese girerse sen de aynı derecede strese girersin ve yaşamanın anlamı olmadığını anlayıp intihar edersin. Sonra o kişi senin onun için intihar ettiğini öğrenince o da intihar eder. sonra kızın ailesi kızım senin yüzünden öldü diye senin ailenle kavgaya gi... ben nerden geldim buraya lan ?

0|0
    0|0
Yükleniyor...