Peki bizim yaptığımız ne?

Başka bir devlet ülkemize saldırınca ve topraklarını alınca işgal etmiş oluyor ama bizim ülkemiz başka ülkelerin topraklarına saldırınca ya da topraklarını ele geçirince fethetmiş oluyoruz.

Ayrıca Türkler 1071 ve daha sonrasında öncelikle alakası olmayan toprakları yani Anadoluyu fethetti, daha sonra ise Avrupa'nın bir kısmını. Ancak Timur biim ülkmizi ele geçirince işgal etmiş ve kötü olarak nitelendiriyoruz. Peki biz Anadoluyu işgal ederek kötü birşey yapmış olmuyor muyuz zamanında?

0|0
5|3

En İyi Kız Görüşü

• 1071 Malazgirt ile Türkler Anadolu'ya girmedi. Ondan önce büyük Türk göçleri olmuştur.Bunlar Hindistan, Mezopotamya, Mısır, Anadolu, Avrupa, Doğu Avrupa, Kafkasya, Hazar Denizi vs. 1071'e kadar zaten Anadolu çoktan Türkleşmişti. Tarihi bu denli at gözlüğüyle öğrenmek gafletinde neden bulunursunuz bilmiyorum. Tek bir kaynaktan ya da okuldaki at gözlüğü takan ve size de takmak isteyen bir öğretmenin ağzından çıkan üç beş saçma ve yanlış bilgiyle tarih öğrenilmez. Anadolu Malazgirt'ten önce zaten Türk'tü. Dolayısıyla sen kalkıp "alakası olmayan topraklar" diye nitelersen cahilliğin dik alâsını yaparsın. Avrupa'da hâlâ Türkler var; Gagauzlar, Peçenekler, Uzlar, Kumanlar hatta Hunların torunu Macarlar.

Ayrıca Timur'dan bahsediyorsun ki yazık sana, Timur'un kim olduğunu bilmiyorsun. Sizin gibi tarih bilgisi cılız hatta hiç olmayan insanlar Türk devleti olarak yalnızca Osmanlı'yı bilirler. Timur'un Türk Dünyası'na inanılmaz bir katkısı vardır. Türk Tarihi denilince yalnızca Selçuklular, Osmanlılar gelmesin artık akıllarınıza! Bir Cengiz Han mesela, çoğu akılsız, Avrupalının çarpık zekasından çıkan o iğrenç düşüncelere kapılıp, koskoca Temuçin'i barbar(!) diye nitelendirir.

Sana şu kadarını söyleyeyim. Savaş, Türklerin kanında vardır. Cengiz Han Yasası'nı bilmiyorsundur muhtemelen. Onda ilk kural nedir biliyor musun?

Savaştan kaçana ÖLÜM!

Bahsettiğin ikilem SAF TUTMAYLA ilgilidir. Ben neyim, TÜRK'üm! Öyleyse sahip olduğum toprağı fethetmişimdir! Ama bir örnekle açıklayacak olursak bugün Doğu Türkistan olarak geçen bölge, işgal altındadır. Neden? Çünkü Uygur Türklerine hem baskı ve zûlüm yapıyorlar hem de topraklarına çöküyorlar.Kim? Bir zamanlar Kür Şad ve 39 çerisiyle milyonluk sarayını bastığımız Çin! Bu, İran'da kalan Güney Azerbaycan toprakları için de geçerlidir.

0|1
    1|1
    • Peki o zaman Kürt halkının daha Türkler Anadoluda yokken bu bölgede yaşadığını da biliyorsundur at gözlüğü takmıyorsan.O zaman işgalci olan onlar değil Türk halkı şu an o zaman.?

• Ha birde t�bir-i c�zise yediğiniz tasa tükürmeyin. İşgalci dediğin milletin topraklarında yaşıyorsun. Türk töresinde içimizde yaşayan azınlığa karşı kötü davranılmaz. Davranılsaydı şu an bu ülkede geçmişte bize isyan çıkaran ne kadar döküntü varsa idam edilirdi. O yüzden kelimelerine ve ithamlarına dikkat et.Biz kendi ülkemizde işgalci değil ama sen şu an asalak olarak benim ülkemde yaşıyorsun ve benim memleketimin imkanlarından yararlanıyorsun. Bunun adına ne deniliyor onu da bilen bilir.

• Ok. At gözlüğü !

Kızlar Ne Diyor 4

• O zamanlarda savaş nedeniyle acı çekenler için yapmış oluyoruz ama savaş sistemi böyle.

İki taraf da savaş süresince acı çeker, aslında kazandığında o acılar çekilmemiş olmuyor ama getirisine bağlı olarak halkın tavrı değişiyor. Yine de kazanılan savaş zafer, kaybedilen savaş yenilgi. Alınan yer fethedilir, elinden alınmış olan kişiler işgal etti der. Bir zamanlar ülkeden parça almış olanlar da biz bunu işgal sayarken fethettik diye düşünüyorlardı.

Bunu kötü ya da iyi olarak adlandırmak insana kalmış bir şey, ben şahsen savaşta yensek de yenilsek de desteklemiyorum. Ama devletin bir kurulu oluyor, devletin ilişkilerinde bir noktaya geliniyor, bir karar veriliyor ve bu karara göre eyleme geçiliyor.

Tavsiyem, zamanında olanları düşünüyorsan yapman gereken şey ders almak olsun, bu böyle olunca böyle olmuyor mu o zaman, zamanında niye böyle yaptık ki diye düşünürsen boşa yorulmuş olursun. Şimdi böyle ya da şöyle yapmamalıyım deyip eyleme geçmek daha iyi.

0|0
    0|0
  • Hoşnut değilsen çek git. Türkiye'de değilsen de adını anma Türklerin. Birinin memleketini ele geçirmeye çalışıyorsan; o kişiye göre kötü, kendi insanına göre iyi ve güçlüsündür, bu böyledir. Ama biri çıkıp da "biz kötüyüz, Anadolu'yu neden fethettik, neden topraklarımızı ele geçirmeye çalışanlara kötü dedik?" derse, orda dur derim.

0|0
    0|1
  • Eğer Fatih İstanbul'u fethettiğinde İstanbul'da bulunan bir Bizanslı olsaydın "Kostantinopolis işgal altında" olurdu durum. Açıklayıcı oldu diye düşünüyorum

0|0
    0|0
  • :D doğru didin bende düşünmüştüm bunu :D ama milliyetçi duygularımla geçiştirdim soruyu :P

0|0
    0|0
    • Aslında milliyetçilik kadar kötü birşey yok bu dünyada.

• Yutulursak o zaman kimse laf etmesin.Dünya düzeni deyip geçelim.

• ne istediğini anlıyorum ama muhattabın benim gibi bir fukara mıdır onu bilemedim :D

Erkekler Ne Diyor 3

• İyi de bu bizim tarih anlatışımız nasılsa diğer devlet ve milletler için de aynı. Ülkeler yeni kazandıkları toprakları fethetmiş olurken, kendi ülkeleri ya da müttefik ülkeleri bir başka ülke tarafından fethedildiğinde ise işgal edilmiş olurlar. Bu her devlet ve millet için aynı.

Ben farklı şekilde anlatan bir millet görmedim ve duymadım şimdiye kadar. Hatta bizim milletimizle alakası olmayan bir çok olay da bu şekilde anlatılır tarihte. Roma Tarihini incelerken "Jül Sezar Galya'yı fethetti", Galya tarihini incelerken de "Galya Romalılar tarafından işgal edildi" diye anlatılır. Bence son derece normal.

0|0
    0|0
    • Çünkü milliyetçilik nedeniyle böyle lanse ediliyor.Yani milliyetçiliğin kötü birşey olduğunu düşündüğüm için bu soruyu sordum.Asıl topraklarımız Orta Asya.Elalemin topraklarını gelip atalarımız işgal etti.

• Asya steplerinde, bozkırlarında takılıp kalsaydık diyorsun yani. İyi de şimdi de doğduğumuz şehirde kalalım, dışarıya gitmeyelim, başka şehire göçüp orada çalışmayalım o zaman. Senin bu dediğin sadece insanların değil, tüm canlıların doğasına aykırı. Afrikadaki hayvanlar da kuraklık zamanında göç ediyor biliyorsun.

İnsanların yapısında bu dediğin olsaydı belki bir sürü insan açlıktan ölürdü ama ne kavga ne de savaş olmazdı. Barış içinde sürünür ve ölürdük.

• Sadece biz fetih yapmıyoruz yakın tarihte bile bunlara israil gibi ülkelerde dahil topraklarını genişletti yani fetih yapmış oldu.Timur ülkemizi ele geçirmedi geldi ve gitti anadolu beylikleri için yapılmış bir savaştır ve osmanlının işlerine karışıyormuş durumuna düştüğünden kötü algılandı.Anadoluya moğol istilasından gelen türkler burada yaşamaya başladıktan sonra bizans ve ermeniler tarafından türk köylerini yaktılar insanları katlettiler ardından çıkan savaşları biz kazandık ve anadolu Türk yurdu oldu sonrasında dahada fazlası oldu tabiki.

0|0
    0|0
    • Bizim de asıl topraklarımız Orta Asya olmasına rağmen buralarda işimiz ne? Elalemin topraklarındayız işte.

• Biliyorum merak etme.Ancak bizim de orada kalmamız gerekirdi.

• Moğol istilası ve yaşam zorlukları yüzünden göç edildi.Bizim sülale zaten 1700lü yıllarda göç etmişler anadoluya şuanki kazakistandan ama bana soracak olsan orada yaşamak isterdim ata topraklarımda.Zaten geri dönme niyetimde var.

• tarih zaten toplumlara göre görecelidir .. birisinin zaferi diğerinin hezimetidir .. tarihi objectif olarak ele almak kolay iş değildir, zaten mümkün de değildir ..

0|0
    0|0
    • objectif ne la, objectif ne ... imkan olsa kendimi eksilerdim ..

Yükleniyor...