Hiç Kuran-ı Kerim okudunuz mu? Türkçe veya Arapçasını?

Kulaktan dolma bilgilerle İslamı yaşamaktansa madem müslüman olduğumuzu iddia ediyoruz.

Arkadaşlardan duyuyorumda özellikle bayan arkadaşlardan, yok Kuran'da şöyle yazıyormuş, yok Kuran'da böyle yazıyomuş ama varmış, ama öyleymiş diyeceğiniz yerde açıp hiç hımm açtım okudum, doğrusu budur, bize buyrulan böyledir diyor musunuz?

Kimler Kuran'ı Arapça ve mealini okuyabiliyor? Geçenlerde bir kapalı bayan arkadaşla tartıştık, kız tutturmuş burçlar var diyor. Ben de dedim ki yok, nasıl yok dedi, Kuran'da Burc Suresi bile var. Tamam var dedim ama içeriğinde ne olduğunu biliyor musun? dedim, yoo dedi...

O zaman bilmiyosan iddia etmeyeceksin dedim. Burc Arapça yıldız anlamına gelir ve evrende yıldızların dağılımını ve belirli bir sisteme göre döndüklerini, bunları anlattığını söyledim şaşırdı. Ben bilmiyordum dedi...

E kardeşim açıp okumuyosun ki! Zaten bizim halkımız ne kaybediyosa mış miş muşlardan haybetmedi mi hep? Açın her konuda gerçeği okuyup araştırıp öğrenin. -mış muş müşlerle gitmeyin kimseye...

Güncellemeler:
bakalım görüşler ne yönde olucak...

0|0
9|12

En İyi Kız Görüşü

• ben okumaya baslamistim türkce mealini, ama yarim biraktim. cünkü aklim inanilmaz derece karisti ve celiskide kaldim.

daha acik söylemek gerekirse ayetler celiskili gelmeye basladi bana. bir ayette ''allah'in izni olmadigi sürece kimse inanamaz'' diyorken baska ayette ''iman etmeyenler icin azap vardir'' vs benzeri ayetler var. bu dolayisiyla benim kafami karistiriyor. madem allah'in izni ile inaniliyor veya inanilmiyorsa cennet cehennem ne icin var gibi düsüncelere kapilmaya basladim.

dolayisiyla baktimki okudukca daha cok süpheye düsüyorum biraktim.

sonuc olarak yaraticinin varligina inanirim ama hicbir din'e bagli görmüyorum kendimi.

bu arada sunu da belirtmek istiyorum kuranda söyle bir ayette okumustum ''ayetlerimizin bir kismini kabul edip bir kismini inkar edenler bizden degildir'' cümleyi tam olarak hatirlamiyorum ama eger kurani okuyan varsa ayetin dogru seklini hatirlarlar.

o ayete bakip birde müslümanim diyip ama biz erkeklerle esit hakka sahibiz diyen kadinlar bir ayeti inkar ediyolar demektir.

bakara suresi 228. ayete bakmalari yeterlidir.

neye ne icin inandiklarini neleri bilmeden inkar ettiklerini bilmeyenler ben müslümanim diye dolanip birde oruc tutmayan namaz kilmayan kisilere ''kafir'' gözüyle bakmamalidir.

0|0
    0|0
    • müslüman ülkeyiz fakat müslümalıkla alakamız yok Allah sonumuzu hayır etsin.

• Enam 39:Ayetlerimizi, Kur’an’ımızı yalanlayanlar, inkar ve cehalet karanlıkları içinde sağır ve dilsiz kesilenlerdir. Allah sünnetine, düzeninin yasalarına uygun olarak, iradesinin tecellisine tabi, akıllı ve sorumlu kimselerin hak yoldan uzaklaşıp dalaleti, bozuk düzeni, helaki tercihlerine özgürlük tanır. Sünnetine, düzeninin yasalarına uygun olarak, iradesinin tecellisine tabi, akıllı ve sorumlu kimseyi de doğru, muhkem, güvenli yolda yürütür, görevlendirir, İslami hayatı yaşatır.

• ALLAHIN öyle demesinin sebebi körü körüne ALLAHI inkar edenlere artık yapılıcak birşey yok ALLAH dilediğini doğru yola iletir yani inancı olanlara sahip çıkar manasında demiştir onu tefsir okuyarak ayetin manasını anlayabilirsin...

Kızlar Ne Diyor 8

• haklısın..aynen öyle kulaktan dolma şeylerle büyüyoruz ama açıp okumak zor geliyor :) ben okuyorum..ve her okuyusumda ne kadar mantıklı ve gerekli olduğunu yeniden görüyorum..tamamını bitirmedim ama bir konu olduğunda ancak okuduysam idda ederim yoksa arastırı döner okur ben de öğrenirim..bilmiyorsam ''ben okuyorum ama daha böyle bir şeye rastlamadım açıp bir bakayım'' derim.

0|0
    0|0
  • bende arapça olarakta türkçe olarakta okurum.yani arapçası orjinal olduğu için sevap olduğunu düşünerek okurum.ama yasin suresi 69 ayette ''biz ona şiir öğretmedik,bu ona yakışmazda.o bi öğüt ve apaçık bir Kurandan başkası değildir''.yani anlamını düşünüp okumakta alınması gereken öğüdü anlatır..

0|0
    0|0
  • Türkçesini okuyorum henüz bitirmedim. Arapça bilmediğim için Arapçasını okuyamıyorum.

0|0
    0|0
  • arapçasını okuyorum 20 cüz bitirdim 10 kaldı yani nerdeyse yolun sonuna vardım türkçe anlamınıda okuyorum ama hiçbir çelişkiye girmedim...ben herşeyi sorar araştırırım kuran öyle özenle yapılmışki çelişkiye girmene imkan yok giriyorsanda dinini sorgula çünkü senin anne ve babanın anlattıklarından beynin yıkanmıştır yani demek istediğim allahın varlığına inanmıyorsun müslüman değilsin boşuna müslümanım diye numara yapma!

0|0
    0|0
  • Arapçasını bitirmemiş olsamda okuduğum zamanlar oldu ama türkçesini okuyorum çünkü insanların kuranda var diyip günaha girdiği olmayan şeyler var benim verecek cevabım olmalı bilmiyorsam inanmak zorundayım itiraz edemem.Çok haklısınız insanlar kendi inandıklarına bile bilmeden inanıyorlar.

0|0
    0|0
  • haklısın... mealini okumak da önemli araştırmakta...esasen islam dini ilime çok önem verir elbette kuran,Allahın kelamıdır ama sanırım bir çok kişi anlamadan yabancı bir dil okur gibi okuyor oysa türkçe meali ile beraber takip etmek gerek...

0|0
    0|0
  • Arapça olarak okurum herzaman. Türkçe mealını açıp baştan sona okumuş değilim, merak ettiklerimi açıp okurum.

0|1
    0|0
  • Kur'an-ı Kerim'in türkçesi yoktur! Türkçe meali vardır. Meal eşittir tercüme demek değildir.

0|1
    1|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Türkçe mealini defalarca okudum ve merak ettiğim konular olduğunda açıp bakarım. Hatta iPhone uygulaması olarak Türkçe meal yüklü telefonuma.

Arapçasına gelince; İzmir'de ilk ve ortaokulda tüm yaz tatillerinde Kilimcitepe Camii Kur'an kursuna devam etmiştim. Sadece bir kez hatim ettim. Sesim güzel değil ve o kadar ahenkli okuyamadığım için bir daha açıp okumadım. Üstelik dinlemek hoşuma gitse de anlamadığım dilde okumak beni pek sarmadı. 6 ay kadar önce bir açıp okuyayım dedim ama hak getire, unutmuşum. Harfleri ve okunuşu tabii hatırlıyorum ama çok kötü. Çalısmam ve pratik yapmam gerek. Fakat şimdilik düşünmüyorum çalışmayı.

0|0
    0|0
    • şimdilik düşünmüyorum diyorsun ne zaman öleceğini nerden biliyorsun ölüm bir nefes kadar bize yakın ve bence geç olmadan okumalısın bir kardeş tavsiyesi

• Nasılki yabancı dilde yazılmış bir şarkıyı anlamadan dinlersek, yada hiç bir güfte-söz olmadan sadece bir enstrüman dinlerken (solo keman, ney vs) ruh halimiz değişir olumlu duygular içerisine girersek, ama bunlardan anlayanlar için, anlamayanlar için kuru bir gürültü gibidir. Aynen öyle, Kur'anın anlamını bilmeden arapçasından okumak ve dinlemek dahi insanın ruh halini ve bilinç altını o farketmeden dizayn eder. tabi inananlara, inanmayanlar için değil. size doktor Dr Masaru Emoto'nun su deneylerini örnek vereyim.(link hakkım henüz yok):

"Yapılan deneyler sonucunda çok temiz kaynaklardan gelen su örneklerinin ve kendilerine sevgi dolu sözcükler söylenen su örneklerinin aynen kar tanelerinin modeline benzeyen çok parlak, yoğun motifli, simetrik ve çok renkli desenler oluşturdukları görülmüştür.

Buna karşılık çevre kirliliğinin çok olduğu bölgelerden gelen su örnekleri veya negativ düşüncelere maruz bırakılan su örnekleri ise koyu renkli, asimetrik ve tamamlanmamış motifler oluşturmuşlardır." bakın su kristalleri kelimelerin anlamını bilmez.

insan vücudunu 4/3 ünün su olduğunu biliyoruz. İnsana, insandan daha yakın olduğunu bildiren Allah CC. Kur'an a da böyle bir ahenk koymuştur. Okurken orijinalini okuyun. Anlamak isteyen meal- motamot tercüme değil, açıklamasını yani tefsirini okusun. Kuranı yorumlamak için, lisans, diploma sahibi olmak yani alim olmak gerekir. herkes tercüme okur kendi yorumlamağa kalkarsa hata eder. yazdıklarımı kabul edip etmemek size kalmış.

0|0
    0|0
  • kuranı anlamak isteyen meal değil tefsir okumalıdır. Elmalılı Hamdi Yazır Tefsirini tavsiye ederim. Elmalılı Hamdi Hoca, Atatürk'ün emri ile Kur'anı 8 cilt olarak Türkçe'ye tefsir etmiştir. Kelimesi kelimesine yapılan tercümeler (mealler) bir takım yanlışlıklar içermektedir. Din bilgisi zayıf olanlar bu noktada çelişkiye düşerler. Tefsir motamot tercüme değil, açıklamadır. Zaten hiç bir dil başka bir dile motamot tam tercüme edilemez. Bir şiiri bile bir dilden başka bir dile çevirmek zordur. MEAL-TERCÜME değil TEFSİR OKUYUN.

0|0
    0|0
  • evet bence herkes okumalı

zaten okunmaması bana insanların samimiyetini gösteriyor.

Yüce Allah kitap yazmış okumuyorsun böyle bir şey olabilir mi ya.

demekki çoğunluğun müslümanlığı samimi değil.

ben lisedeyken okumaya başladım ve yarıda bıraktım, korktum çünkü saçma geldi bana.

bir süre kendimle çelişkiler yaşadıktan sonra deizmi kabul ettim.

2|0
    2|2
  • Ben zamanında Kuran'ı arapça okuyabiliyordum fakat ara verince tekrar unuttum.

Mealini de okudum tabi hatim etmedim.

Vesvese yapmaktan çok korkarım çok büyük günahtır.

Tavsiyem satılan kuran'ı kerim mealleri var türkçe bazılarını abdest sizde okuyabilirsiniz tam tasfir edilmediği için türkçe olduğundan tabi içinde arapça yani kuranda yazılanlar olmiyacak.

0|0
    0|0
  • şu cevaplardan alevi kökenli ateist kesim kabak gibi ortaya çıkar. zaten kuran onlara hitab etmiyor. bunların babaları 70-80 li yıllarda tanrıtanımaz ateistken, artık ateizm prim yapmayınca çocukları içlerindeki bir tanrıya inanır olmuşlar. yani modern putperestler. gerçek aleviler zaten bunlar gibi kuranı inkar etmez. burada kimseye sataşmıyorum. ama gerçek bu.

1|0
    1|3
    • gercek aleviler kimdir peki bi aciklama yapsan. yada esasen alevi kelimesi nerden gelir?

• hem masumca soru sor, hemde bir yandan eksiler yolla :) Alevi kelimesi arapçada Hz.Ali taraftarı demektir. ama kelimenin nereden geldiğini olarak bilemiyorum. alevilere sor. :) Gerçek Alevilere gelince. Onlar Peygamberimiz, Hz Ali Hz Hüseyin Hz Hasan ve On İki İmam gibi inanan, ibadet eden ve yaşayan onların dünya ve ahiret görüşüne bağlı onların taraftarlarıdır. yoksa lafla sözle sazla (olanlar alınmasın) değil. her karşılarına çıkan -izmlerin arkasına takılan, her asırda değişenler değil.

• okumadım. okuyacağımı da pek sanmıyorum

0|0
    1|0
  • hem türkçesini hem arapçasını okudum.eğer islam tarihi bilginiz varsa çok daha iyi anlayarsınız hangi ayetin hangi olayın üzerine indiğini mesela

0|0
    0|0
  • arapcasini da turkce mealini de okudum

0|0
    0|0
  • Türkçe mealini okudum.Okudukçada dinimi daha çok sevdim

0|0
    0|0
  • Ben okuyabiliyorum ama uzun zamandır okumuyorum nedense :S

0|0
    0|0
  • ben geçen hafta başladım şuan yaklaşık 6da1 gibi bir kısmını bitirdim. ancak benim okuduğum kısmında geçen miras paylaşımı konusu ve şahitlik konusunda kuran 2 kadını bir erkeğe denk görüyor ve bu bana mantıklı gelmiyor. okurken eleştirmekten de korkuyorum bi taraftan o yüzden yarım bıraksam mı diye düşünmedim değil.

0|0
    0|0
    • Mealini değil tefsirini okursan daha iyi analrsın..

Elmalılı hamdinin var en güvenilir olaraktan.

Mirasta erkek neden fazla pay alır ?

Sana kısaca şöyle özetliyim eğer o kadının kocası ölürse Kardeşinin bakamsı zorunludur.

ama kadında öyle bir zorunluluk yok bu bile yeterli sanırsam Ve daha birçok şey var.

• ayeti ekswik unutmuşsun der ki; ya 2 erkek şahit yada bir erkek 2 kadın getirin birinin unutması durumunda diğerinin hatırlatması için... o yüzden...

• tamam işte 2 erkek yeterliyken bir erkek bir kadın şahitliğe yeterli olamıyor bir erkek 2 kadın diyor. bu konuda bir erkeğin boşluğunu 2 kadının doldurabildiğini söylüyor gibime geliyor. ama burda bu tartışmayı iyice uzatmanın manası yok bence

Yükleniyor...