Tanrının varlığı konusunda inanışınız nedir?

1-Teizm, tanrının varlığını doğrulayıp insanlara din gönderdiğine inanan bir düşünce akımı. Teizm'e göre tanrı vardır ve tanrının insanları doğru yola sokmak için insanlığa göndermiş olduğu peygamberler ve dinler vardır.(islam, hristiyanlık, yahudilik vs. vs.)

2-Deizm veya yaradancılık, tüm dinleri reddeden ancak Tanrı'nın varlığına inanan inanç şeklidir. Dinler reddedildiği için peygamberler, kutsal kitaplar, sevap, günah, ibadet, ahiret, cennet, cehennem, melek, cin ve şeytan gibi kavramların hiçbirinin deizm inancında yeri yoktur. Sadece evreni ve doğa kanunlarını koyan, bunun ardından evrene ve insanlığa hiç bir müdahalesi olmayan Tanrı'ya inanılır.

3-Agnostisizm, bilinmezcilik ya da bilinemezcilik; Teolojik anlamda Tanrı'nın varlığının ya da yokluğunun, bilimsel olarak da evrenin nereden türediğinin bilinmediğini veya bilinemeyeceğini ileri süren felsefi bir akımdır.

4-Ateizm inanç koşullanmalarını, hayalî yaratıkları ve olayları reddeder. Ateist bakış açısıyla tanrının yanı sıra tüm metafizik inançlar ve tüm ruhanî varlıklar da reddedilir. Kesinlikle tanrı yoktur.

anlamanız açısında şöyle bir şemada bulunmakta = link

Siz hangi inanış tarzına inanıyorsunuz?

• Teizm
    53% (8)62% (5)57% (13)Oy Ver
  • Deizm
    33% (5)0% (0)22% (5)Oy Ver
  • Agnostisizm
    7% (1)12% (1)9% (2)Oy Ver
  • Ateizm
    7% (1)26% (2)12% (3)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
8|13

En İyi Erkek Görüşü

• Dinlere inanmıyoum. Yaratıcı' ya inanıyorum ancak bizi yarattığının farkında olmama ihtimalinden korkuyorum. Hiçlikten gelip tekrar hiçliğe dönmemiz büyük bir ihtimaldir diye düşünmeden edemiyorum.

Not; Eleştri yapacaklar hiç yormayın kendinizi eksileyip geçin.

0|1
    0|1
    • şimdi ben seni eleştiricem ama bunu nefret ile yapmicam bazı embesiller gibi. saygı çerçevesinde eleştirmemde sıkıntı yok sanırım. tanrı inanışına birşey demiyorum inancın o senin fakat hiçlikten gelip hiçliğe dönmemiz kısmına takıldım, çünkü fizik kurallarına göre hiçbirşey yoktan var edilemez var olan birşeyde yok edilemez. bu fizik kurallarına yani bilime aykırı bir durumdur. aslında hiçlikte herşeyden gelmiştir. bigbang olamdan önce ne kadar enerji varsa şimdide toplamda o kadar enerji var..

• ve seninle konuşurken, akılsız, kafir, cehennem yaşasın senin için, senin aklın bu kadar, acizsiniz, acıyorum sizlere gibi aşağılayıcı sözlerle saygısızlık yapıyorlar, bunu aşamadığımız sürece bizler bu bulunduğumuz saçma sisteme mahkum olacağız.

• Şayet yaratıcı kitaplarda anlatıldığı gibi ise; onun karşısına çıktığımda bu düşüncelerinden dolayı bana seni cehenneme atacağım derse, ki hiç bir canlıya zavar vermemek için çabalayan, bir yaprağı bile koparmaya kıyamayan ben, ona aynen şöyle söylerim; ''Sana acıyorum''

Kızlar Ne Diyor 8

• Herkesin içinde bir Tanrı kavramı vardır inanışı ne olursa olsun fakat herkes farklı bir şekilde yaşar olayı her müslüman , hristiyan bir değildir

0|0
    0|0
    • ablacım, tanrı kavramını red eden ateistler var, hristiyanlık müslümanlık vs. teizm kategorisinde. hepside tanrının varlığını kesin kabul eder. bu yüzden teisttirler onlar.

• ateistlerin de yaşattığı bir Tanrı var en kötüsü kendini Tanrı ilan ediyor

• hiç alakası yok ben bir ateistim, şuan beynimde tanrıya dair en ufak bir şey yok, kendimide insan olarak görüyorum, evrende çok önemsiz bir ayrıntıyım, her an dinazorlara düşen gök cismi veya başka bir tehlike yüzünden türüm yok olabilir. kendimi tanrı olarak görseydim, eminim bu kadar aciz görmezdim insanlığı. ateist insanların dünyaya bakış açıları daha realisttir, yani gerçekler acı ve zordur. bu yüzden benim beynim ve mantığım bir tanrı olabileceğine imkan veremiyor. yok öyle birşey

• Biraz sallantılı bir deizm.

0|0
    0|0
  • Sadece evreni ve doğa kanunlarını koyan, bunun ardından evrene ve insanlığa hiç bir müdahalesi olmayan Tanrı'ya inanılır.

0|0
    0|0
  • Elhamdülillah müslümanım

0|1
    0|0
    • hangi dine mensupsun diye sormadım kardeşim soruya dikkatli bakarsan "Tanrının varlığı konusunda inanışınız nedir?" diye sordum, tanrı varlığı,yokluğu,bilinmezliği hakkındaki bir soru, aşağıdaki açıklamayı okumamışsın, soruyu anlamamışsın cevaplıyorsun, bu kadar zor olmasa gerek, okuduğun bir şeyi anlamak. bari teistim, tanrı kesinlikle var bu yüzden müslümanım desen kafi, ama bir şeyleri ispatlama peşindesiniz. soruyu neresinden okuyorsunuz anlamıyorum.

• Deizm büyük ihtimalle.

0|0
    0|0
  • deizm budizm/hinduizm mi oluo

0|0
    0|0
    • Yok onlar yaradana inanıyorlar ama kula ihtiyacı yok bizi salmış çayıra dünya kayıra diyorlar :)

• bu dediğin dinleri araştırdımda, teizmden farklılık olarak öteki dünya yerine bu dünyaya yönelik garip bir din, aslında daha çok yaşam felsefesi gibi, aydınlanma olayları falan varya, bilge adam falan. ama tanrı ile ilgili birşeye rastlamadım. tanrı inançları yok bu özellikleri ile ateistlere benziyorlar ama ateistler dinleri kabul etmiyorlar bu dediklerinde dini öğretiler mevcut garip birşey.

• Teizm.

0|0
    0|0
  • teizm.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Bu dediğin kavramların tam olarak karşılıkları bunlar mı bilmiyorum ? Herhangi bir felsefik yaklaşımlarla inancıma hitap edemem.

Allah'ın varlığına ve birliğine inanıyorum

Meleklere inanıyorum

Kutsal kitaplara inanıyorum

Peygamberlere inanıyorum

Cennet ve Cehenneme inanıyorum

Kader'e de inanıyorum.

6|0
    1|2
    • teizm işte okursan anlayabilirsin karışık değil gayet anlaşılır..

• ba-sing-se, ingilizce god'tır arapça allahtır, türkçe tanrıdır. ben türk olduğuma göre hiçbir güç bana arapça kelime kullandıramaz! istediğinizi anlayın umrumda değil.

• olmasin zaten :)

• İnanç konusunu tekrar ele aldığım bugünlerde yorumlarınıza rastladım ama tatminkar olamadım açıkçası. Şu anda inancımı belirtmek lüzumu görmüyorum. Yorumlarınızı okudum ve birkaç eleştirim olacak. "İnsan evrende çok ama çok önemsiz birşey" lafı ne kadar doğru. İnsanın boyutu ve niceliğiyle bu sonuca varmak yanlış. Jupiter gezegeninin evrende benim çocuğumdan daha önemli olduğu sonucu çıkabilir bu mantıkla. "Önem" nedir? Kıstasınız ne? İkincisi, "fizik yoktan var edilemez diyor" dediniz. Yüzyıllar önceki fizik kuralları günümüzün fizik kurallarından çok farklı. Bilim, sürekli yeni keşiflerde bulunuyor. Bunu da, eskileri reddederek yapıyor çoğu zaman. Binlerce, milyonlarca, peki milyarlarca sene sonra ki keşifleri şimdiden bilmemiz mümkün mü? Bilinmezlik yok mu? Kesin biliyoruz? diyorsunuz. Bir müslüman kitabını okurken kafasında nasıl mutlak bir gerçek varsa, siz de bilimin bugün dediklerine mutlak bir gerçeklikle inanıyorsunuz. Ama, bilim sürekli yeni şeyler ortaya koyuyorken nasıl oluyorda "yoktan varedilemeze" mutlak bir şekilde inanabiliyorsunuz. Hiç şüphe duymuyorsunuz. Bunun ispatı yapılamaz. Bilim, bir zamanlar "dünya düzdür" diyordu. O zamanlarda yaşasanız, buna şüpheci yaklaşanlara ne derdiniz? "Hayır, bilim doğru söyler" mi derdiniz? Ama, yanılırdınız. Yoksa, şüpheci mi yaklaşırdınız ve haklı çıkardınız. Peki ya bugün? Bu bakışla, yazdığınız şu sözleri bir daha okur musunuz?

"bakış açısı işte, sen şüpheci yaklaşıyorsun, objektifsin, bu yüzdn görebiliyorsun. ama bir müslümn o kitabı eline alırkn kafasında mutlak bir gerçek var bu kitap mükemml diye. bu zihniyetle yaklaştığı için zaten mükemml gördüğü bir şeyin kusuru bile olsa görmeyecektir.

Eleştirdiğiniz müslümandan bir farkınız kalmadı.

0|0
    0|0
    • tüm evrenin insan için yaratılması düşüncesine karşı insan evrende önemsizdir dedim. quiper kuşağından çok büyük bir gök cismi dünyaya çarparsa dünyanın tüm düzeni alt üst olur. ama yine evren fizik yasaları ile devam eder. ya da çok hızlı bir kara delik güneş sistemini içine çekebilir. bunlar ve daha fazlası olası şeyler. sadece samanyolunda 200milyar yıldız vardır efendim. evrende keşfedemediğimiz kaç yıldız vardır acaba. tüm bunların insanlar için oluşturulduğunu zanneden insanlar var.

• Ooooo! Tartışacak zemin bırakmadın. Bitirdin şimdi beni. Pes ediyorum. :) Neyse, mantıklı bir tartışma zemininden kaydık. Aşağıdaki sorularıma cevap veremeyeceğini biliyordum :) Bence, artık tartışma tıkandı. Ama, teşekkür ederim. Ben de, bu konu da henüz çok şey bilmiyorum. Araştırıyorum. Özgürce düşünüyorum. En önemlisi de bu.

• :) söylediklerimi mantıklı bulmasanda saygı gösterebiliyorsan bende sana teşekkür ederim.

• Teizm.

Tanrının varlığına inanırım ama dünya üzerindeki adaleti daha görülebilir olsa çok daha iyi olurdu.İnsanların çok büyük bir kısmı Tanrıya inanmıyor inanmadıklarından korkmuyorlar ve bu vurdumduymazlıkları yüzünden hergün yüzlerde insan başka insanlar tarafından öldürülüyor yurtlarından oluyorlar gözyaşı döküyorlar.Tek duamda tanrının insanlara varlığını ama tüm insanlara varlığını hissettirmesidir.Bakın bugün kaç yüz tane din var hatta önceleri din yüzünden savaşlar yapılmış insanlar ölmüş tanrı bizlere kendisini hissettirsin insanların yaşantısı kesinlikle değişecektir dünyada neden olduklarını anlayacaklardır.

0|0
    0|0
    • bir dakka yanlış okumadım sanırım. insanlar inanmadıkları için, ölenler mi var yazdın sen ? oha diyorum. bana ateizm yüzünden çıkan bir savaş göster ozaman ? ben sana müslümanlık adına çıkan bir sürü savaş sayarım. haçlı seferleri müslümanlık ile hristiyanlık arasında çıktı, lanet bir yer için sayısız insan tanrı uğruna öldü, şimdi israil-arap savaşlarının sebebinin ne olduğunu zannediyorsunuz? bunun sebebide din yüzünden. birbirlerine kin güdülerek büyütülüyorlar, bir ateist hümanist büyümekte

• yok öyle birşey kardeşim, şuan dünyada hakim olan sistem laik sistem din ve devlet işlerini ayrı olduğu bir sistem, dünyanın hiçbir yerinde resmi dini ateizmdir diye bir ülke yok, yahu böyle saçmalıkları nereden buluyorsunuz anlamıyorum. ateist insanlar senin anlattığın gibi insanlar değil, en azından ben bir ateist olarak böyle düşünmüyorum ve bir çok bilim insanıda ateisttir onlarda benm gibi düşünüyor. ateistler insan olduğu bilincinde iyilik yapar, bir teistte korktuğu için iyilik yapar.

• yani ateizm belli bir kesime aittir diyemiyoruz, azınlık olarak her yerde var, şuan arap ülkelerinde diktatörlükle yönetilen ülkelerin çoğunun müslüman olduğuna dikkat çekerim. tarihte ve günümüzde çıkan şavaşların tamamının asıl nedeninin din olduğunu görüyoruz. yapmayın arkadaşlar, bunu ateizme atmak ahmaklıktır. görülen bir gerçek ortadayken bu kadarda çarpıtılmaz. şuan bir çok ateist realizme önem veren insanlar, ateizmin geneli bilim insanı ve bilimle uğraşmakta, yapmayın ayıptır.

• 0|0
    0|0
    • bunu önceden çözmüştüm ateist çıktım :D ki öyleyim

• Ks istatistiklerine dahil olmadin.Ilginç bir şekilde agnostik benim soruda fazlayken bu soruda tek çıkmış.

• Luciferyenizm. Lucifer çok seksi.

0|0
    0|0
  • Ben müslümanım

1|0
    0|0
  • bu kavramlar hiç hoşuma gitmiyor ama teizm islam dini için uygun olandır.

0|0
    0|0
  • Şimdilik ne olduğum önemli değil. Son nefesimde ne düşüneceğimi kestiremiyorum doğrusu. Şimdilik tanrı yok gibi.

0|0
    0|0
  • ismini koyamadığım bir tanrı var bana göre daha çok kozmik bir güç

0|0
    0|0
  • Teizm.Ama deistlere sempatim vardır.

0|0
    0|0
  • Teizm ( sözde müslüman )

0|0
    0|0
  • cehennemde yanacizim, kazıga oturtulacizm inanıslarına mensubun.

0|0
    0|0
Yükleniyor...