Tanrıyı kıyamete zorlamak!

Her zamanki gibi derin bir mevzu ile karşınızdayım. Birkaç ay öncesinde bir tartışma programında böyle bir konu vardı, internette de makaleler bulunmakta. Merak ettim. Kıyamet gününün gelmesinde insanların etkisi varmıdır, geciktirebilir mi yada daha erken olmasına sebep olabilirmi?

gizli gizli de olsan gel,

benim kıyametim ölümüm diyenler parmaklarınızı yormayın c şıkkını işaretleyin yeter

• Hayir, Allah'ın ilmi herşeyi kuşatmıştır, bişey değiştirmez
    38% (3)25% (1)33% (4)Oy Ver
  • evet, insan kendi sonunu hazırlar
    38% (3)50% (2)42% (5)Oy Ver
  • Fikrim yok( ilgilenmiyorum)
    24% (2)25% (1)25% (3)Oy Ver
  • Diğer(yorumlariniz)
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
7|11

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle soru başlığını beğenmedim. Bu sorun aslında kaderle ilgisi olan bir konu. Bir başka soruda kaderle ilgili şeyleri yazmıştım ancak sana da şunu söyleyeyim : İnsanlar kendi kaderlerini kendileri belirlerler fakat Allah'ta kadere müdahale eder. Ne yaparsak yapalım kıyametin bir süresi vardır ve bu kainatın kaderidir. O süre dolduktan sonra kıyamet kopacaktır. O süreyi belirleyenler yine de insanlardır. Allah insanların gelecekteki hallerini zaten önceden bildiği için o süreyi ona göre ayarlamıştır.

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 7

• Eğer gerçekçiyseniz bu vaad ne zaman olacak?" diyorlar.

De ki: "Size vaad edilen öyle bir gündür ki, ondan ne bir an geri kalabilirsiniz, ne de ileri geçebilirsiniz." (SEBE/29-30)

Yaklaşan yaklaştı. Onu Allah'tan başka açığa çıkaracak yoktur. (NECM/57-58)

ilgili ayetlerdende anlaşıldığı üzere herkesin bir ömür seyri olduğu gibi dünyanında bir ömrü vardır.. ömrü bitince kıyamet tecelli edecek.. insanların azıtması veya hak yola dönmeleri onalrı kıyamet günü korunma altına alınma veya azaplı bir kıyamete maruz kalmalarını sağlar sadece...

1|0
    0|0
  • Kıyamet alametleri vardır.Bunları araştır insanların köpeklere daha çok değer vermesi,anne babanın değilde çocukların sözünün geçerli olduğu zamanlar kıyamet alametidir.Küçük alametler bunlar.Yani insan hazırlar kendi sonunu.Ama aslında tarihi kaderde bellidir.Bunu bir tek Allah bilir.Allah bilir ancak Allah insanlığın yüzünden olduğunu da bilir.Yani insanlar hazırlar...

0|0
    0|0
  • Kıyamete insanın etkisi de katkısı da yok.Her şey en baştan yazılmıştır kal-ü belada.Zamanı gelince her şey.Ondan önce asla olmaz.

0|0
    0|0
  • Kuranda geçene göre insanın elinde...İsra Suresi 13.ayet öyle diyor.

0|0
    0|0
  • Kıyamette insanların etkisi yok, kıyametin insanda etkisi olur

0|0
    0|0
  • Hayir, Allah'ın ilmi herşeyi kuşatmıştır, bişey değiştirmez

0|0
    0|0
  • (bknz: allahı gaza getirmek)

0|0
    1|1

Erkekler Ne Diyor 10

• kadere inanıyosan boş sorular sorma derim :) kahinatında bir kaderi var

0|0
    0|0
  • eminim bazıları hemen kader diyecek Allah zamanını belirlemiş diyecek.Ama bunların kader kavramını bilmediklerinden dolayı böyle dediklerinede eminim.

peki onlara sorum. ecel bellimi belli. o halde sigara içen biri hakkında ne yorum yapıcaz ömrünü nasıl kısaltıyor olabilir.

0|0
    0|1
    • yorumun dikkatimi çekti biraz açar mısın?

• evet detaylara girmek istemedim sadece bir düşünce uyandırmak istedim ilk etapta kader denen şeyin tanımı islam alimlerinin çoğuda dahil olmak üzere yanlış yapıyorlar

• kendi sonumuzu kendimiz hazırlıyoruz...

1|0
    0|0
  • kaderde her şey yazılı değişmez bu nedenle kıyametin oluş zamanı da değişmez

0|0
    0|0
  • Allah evreni yarattı olacaklar insanlardan sebebtir ama kıyametin nasıl algılandığına göre değişir

0|0
    0|0
  • Inanmayan göre insan kendi hazırlar yada kopacağına hiç inanmaz..Inanana göre vakit bellidir, ve o vakit şuan beklemededir..Dileyen inanır dileyen inanmaz..

0|0
    0|0
  • hayır, İnsanoğlu, yazgıya göre şekilleniyor... insanoğlu istediği kadar zorlasın, bi karıncanın insanı ittirmesi kadar zorlar Allahı tabiri caizse...

0|0
    0|0
  • İllimunati denen şeyin amacı buydu sanırsam. Kıyametin saatin bellidir insanlar sadece kaderde yazılanları yerine getiriyorlar hepsi bu.

0|0
    0|0
  • İnsanların kyefine göre karar vermek :S Hem de Allah ? :S Saçma bea :S

1|0
    0|0
  • Bence ne kadar dinsiz imansız çoğalırsa o zaman kıyamet gelecek :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...