''Ateist'' lik kavramı tam olarak neyi ifade ediyor?

Bugün fizik öğretmenimle epey tartıştım bu konu üzerine çok tartışılası bir konu. Ateist lik tam olarak neyi ifade ediyor? Benim öğretmenim bizlerin inandığı allaha inanmıyor. Onun için allah sırf insanları sınamak için afrikadaki insanları açlıktan öldürmezmiş , onun inandığı tanrı bir adama 3 kadını hak görmezmiş , ve sırf tahrik ediyorlar saçmalığından dolayı kadınların başını kapatmazmış. Çok tartıştım ama bir türlü bir noktaya varamadım. Çünkü çok tartışılası bir konu. Peki bu düşünceye sahip bir insana biz ne diye tabir ederiz? Yani ateistler bildiğim kadarıyla allaha hiç inanmıyorlar fakat bu adam bir allaha inanıyor. Ama daha farklı şekilde. Çözemedim konuyu. Benimde kafamı karıştırdı. Siz ne düşünüyorsunuz?

0|0
10|10

En İyi Erkek Görüşü

• Sana yardımcı olmak istedim ve yazayım dedim.

Normalde herkes kaos oluşsun dalgamızı geçelim havasındadır.

Bence senin hocan bir deist. Sırayla ne demektir ve yıllarca kafamızı karıştıran, çarpık ve mantık dışı, yanlış algılarla Türk gencini bilimden, üretmekten, yenilikten, öncülükten alıkoyma hedefini pervasızca yürüten ve neyi nasıl yanlış anladığımızı önyargısızca okuyun arkadaşlar. Son örnekte Aslı Çakır ALPTEKİN'in başarısını, doping falan diye gölgelemeye çalışan iç ve dış mihraklara da dikkatinizi çekerim. Asıl dertleri Türk genci bilimden uzak dursun, gerekli şeyleri biz icat eder satarız. Sanayi devrimi sonrası batı dünyasının temel anlayışı bu.

- Ateizm Yaratıcıya gerek duymayan, onun yerine, 4 adet doğa gücünü koyan ve bunların zamanla şu an gördüğümüz, algıladığımız ya da algılayamadığımız herşeyi oluşturduğuna inanan ve hızla yayılan bir dünya görüşüdür. Eğitim seviyesi yükseldikçe ateistlerin Allah'a, Yaratıcıya daha fazla yakınlaştıkları bir araştırma sonucu görülmüştür. Nüfuslarının 2050 yılında 2 milyara yaklaşacağı tahmin ediliyor.

- Deizm ise Yaratıcıya ihtiyaç duyar, herşeyi ama herşeyi yaratan, vareden ve tanımlanması oldukça imkansız büyük bir güç olarak algılar. Yalnız ahlaklı ve iyi bir insan olmak için bir din ya da yola ihtiyaç duymaz, sayıları oldukça yaygındır. Herşeyi yarattıktan sonra evrene ve insanlığa hiç bir müdahalesi olmayan Tanrı'ya inanırlar. Dini ritüeller olmadığı için ateistlerle biraraya gelebilirler. 2050 yılında nüfus olarak 1.5 milyarı aşabileceği tahmin ediliyor.

- Anti Ateizm, her tür belanın, şanssızlığın, savaşların, çözemedikleri ya da anlayamadıkları sorunların, ateizmden kaynaklandığına inanan, bilimin bilmek anlamına gelen b harfini atarak ilimden yana tavır alan, Allah' ın düzeni ve yaradılışın da bir kanunu olan tekamül yani gelişim ya da evrim gerçeğini sadece bir İngiliz araştırmacı olan Darwin'le eşdeğer gösterip, sapkınlık gibi tanıtan, Yine Allah'ın ilk emrini sorduğunuzda yüzünüze anlamsızca bakan, okumayan, araştırmayan ve bilmek adına yapılan çabalara karşı çıkan, bilim ve akıl karşıtı bir anlayış.

- Anti Deizm, kendi inandığı değerleri herşeyden üstün tutan, inançlarını başkasına gerektiğinde zor kullanarak kabul ettirmeye çalışan, Bir insan Allah'a, Yaratıcıya inansa ve kendince mutlu ve huzurlu, ahlaklı ve dengeli bir insan olarak yaşasa bile bundan rahatsız olan, mutlak suretle kendileri gibi şekle girmeden inançlı olunamayacağını düşünen, hatta başkasının dini inançlarını yadırgayan, eleştiren ancak onlara nisbeten çağın çok gerisinde kalmış bir anlayış.

Saygılar

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• 1|2
    1|0
  • Ben anlamaz Allahın varlığına birliğine ve bize farz olanlara inanıyorum..

0|1
    1|0
  • Deist olmasın...

0|0
    0|1
    • o açlıktn ölen çocuklara vaad ettiklerini biliyr musun sen Allah'ını Selin B. Sen kızgın ateşte yanarken onlara vaad edileni?

• benm yorumum altına bana hakaret etme balık beyinli. Benim kanıtlanmış derecem var senen zeki olduğumu her şekilde kanıtlarım. İnsan nasıl bir mekanizma ki tesadüfler sonucu oluşsn angus

• Bende insan kendi kendine oluştu dedim mi? Din afyon diyorlarda harbi öyle sizin kafa gidip geliyor. Ben deisttim yani yaratıcıya inanıyorum.

• Din konusunu ve Allah'a inanç konusunu ciddi anlamda 4 sene boyunca kendi kendime tartıştım,araştırıp kitapları okudum.Benim düşünce tarzın ve öğretmeninin ki benziyor açıkçası. Şahsen ben Deist'im. Benim bir Allahım var,allahım var çünkü insanlar inanmazlarsa boşluğa düşerler.İnanmak bir ihtiyactır.Sevgi de öyle, o yüzden Allah'ı seviyorum.Herkesin düşüncesinde tanrı farklıdır aslında.Benim için de tanrı, öyle kadınlar kapatacak türden değil.Bize sınamak istiyor doğru olabilir,ve ona inanalım istiyor da oalbilir.Ama inanmıyorsak da öleceğiz,toplumdan dışlanacağız diye bir şey söz konusu olmamalı?

0|0
    1|0
    • Eğer deistsen Allah'a inanamazsın. Çünkü Allah müslümanlığın tanrısıdır. Deistler dinleri kabul etmezler ve sadece tanrıya inanırlar. Allah bir tanrıdır ama her tanrı Allah değildir. Hem deizmde Tanrı bizi sınıyor gibi bir şey olamaz. Tanrı evreni yaratmıştır ve başka hiçbir müdahalesi yoktur.

• Yanlış diyorsun. Tanrı herkes için din korkaklar içindir. Bir çok ateist tanıyorum ve hiçbirinin de deistlere korkak dediğini görmedim. Hem yalnız olsak ne olur ki? Sırf yalnız olmamak için teist mi olalım? Zavallı olan bir seçim varsa oda bir gram bile düşünmeden aileden görmeyle teist olmaktır.

• tamam uzatmayalım.

• Hocan bir yaradana inanıyorsa söylediklerine bakılırsa deisttir.

deist yazıp araştırabilirsin internette.

0|0
    0|0
  • onun düşüncesi de bana saçma dünyaya sınav olarak geldik madem hiçbir zorluk çekmezsek sınav bunun neresinde olur?herkes mutlu olacaktı madem tüm bunlara ne lüzum vardı direk cennete doğsaydık?dünyanın amacı da bu değil mi zaten ne kadar zorlanırsan zorlan Allah'a isyan etmediğin sürece bu sınavı geçersin bence budur

0|0
    1|0
  • hocanla aynı pencereden bakıyoruz

2|1
    1|1
  • tanrıtanımaz.ALLaha inanmayan.

0|0
    0|0
  • Onu bunu bilmem de İslamın sürümünü değiştirmesi gerektiğini düşünüyorum.

0|1
    1|0
  • Hocan dediklerinde haklı ama Ateistliği sevmiyorum. Allaha inanıyorum.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• iyi de islam bir erkek illa 3 kadınla evlenecek demiyor ki. Kaç kez meal okudn dümbk diyeydin. Dünyanın 13milyar yıldır var olduğunu düşün 60 insan yılına ebediyeti vaad ediyorr.

Allah yoksa evren nasıl meydana geldi? İnsanın mekanizmasını bilseydi Tıp okusaydı hiçbişeyin tesadüf olamayacağını anlardı

0|0
    0|0
    • dünya 4.6 milyar yaşındadır kardeşim.

• "onun inandığı tanrı bir adama 3 kadını hak görmezmiş"

"fakat bu adam bir allaha inanıyor."

Bu iki cümleden Allah'a inandığını anlayabiliyoruz zaten.Soruyu okuyanların öğretmenin dinlere inanmadığını anlamış ama bir tek sen anlayamamışın.

• Olm siz beyninizi kullanınca para mı alıyorlar? Yada sizin beyin benzinle mi çalışıyor? Yapmayın lan az düşünün kafanız acımaz korkmayın.

• bu adamlarla tartışılmaz bile

1|0
    1|1
  • ateist değil zaten göründüğü üzere. deist muhtemelen. benimde olduğum gibi.

0|0
    0|0
  • deist öğretmenin yani Allah'a inanıyor ama dinlere inanmıyor yani allah'ın dünyaya müdahale ettiğine inanmıyor...

ateist dediğin ise bu tartışmalara hiç girmez, allah'ın olmadığına inanır

0|0
    0|0
  • Ateiste göre tanrı diye birşey yoktur , çünkü herşeyin bir cevabı vardır.. cevapların bittiği yerde yoktur. çünkü sürekli sorulacak sorular vardır

0|0
    0|0
  • Bunları düşünmesi ateist olduğu anlamına gelmez ki. Söyledikleri de son derece mantıklı. Fizik hocası haklı. Dağılın beyler.

0|0
    0|0
  • İyi ozaman herkes zengin olsaydı,iyi kötü olmasaydı,herkes kusursuz olsaydı...OZaman imtihanın ne anlamı kalır ? afrikada açlıktan ölen insanlar olmasaydı,bir halimize şükredermiydik ?

0|0
    1|0
    • Neden sırf sen haline şükredesin diye çocuklar açlıktan ölüyor? Ne sadist sizin Allah ya.

• o açlıktn ölen çocuklara vaad ettiklerini biliyr musun sen Allah'ını Selin B. Sen kızgın ateşte yanarken onlara vaad edileni?

• Ne vaad ediyor? Haline isyan etme, her şeye rağmen şükret, ibadetlerini ve farzlarımı yerine getir bende seni cennete alayım. Oldu paşam.

• Çocuk ergen Nicki : ATAİST bu çocuk ergenligin verdiği özgür iradesi ile sağa sola küfürler ediyor ve bu çocuk o zamanlar efsane oluyor sonra bu çocugun yolundan gidenler kendilerine ateist dediler sırf ata'nın ruhunu yaşatmak için

0|0
    2|0
  • Senin öğretmenin Kuran'a inanmıyor.Doğa kanunlarına ve mantığına inanıyor ;)

0|0
    0|0
Yükleniyor...