Osmanlı'nın yardımı için Kanuni ve oğluna İngiliz gelin teklif edilmiş; bu konu hakkında ne diyorsunuz?

Osmanlı'nın yardımı için Kanuni ve oğluna ingiliz gelin teklif edilmiş ; bu konu hakkında ne diyorsunuz? hem Kanuni için hem de şehzadı Mustafa için ; İngiltere'yi İspanya'ya karşı korumaları ve maddi yardım için defalarca böyle tekliflerde bulunmuşlar. hem birinci Elizabeth ; hem de saraydan başka kızlar önerilmiş.

Ancak Kanuni Süleymen bunu kabul etmemiş .

böylesi olayları her iki taraf açısından da nasıl değerlendiriyorsunuz?

0|0
28

En İyi Kız Görüşü

• Osmanlı'nın gücünü kırmak için bu taktikler her zaman yapılmıştır ki başarılı da olunmuş

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

• Şu anda yapılan evliliklerin çoğu da servetin bölünmemesi ya da artması için.O zamanki neden ülke savunmasıyken şimdi sosyal statü ve aile çıkarları için yapılan evlilikler var.Kısacası aynı durumun laciverdi.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• tarihi olayları o tarihsel döneme göre değerlendirmek lazım.tarihçiliğin birinci kuralı budur.

bu zamanın insanı,bu zamanın değer yargılarına göre değerlendiremez.o zaman böyle birşey oluyorsa gayet normalse..gayet normal olarak değerlendirmeliyiz...şayet o dönemler öyleydi...1800 lü yılların sonlarında bile istanbulda esir pazarı vardı.oradan insan satın alabiliyordun.kadın erkek falan...bu tarz şeyleri bugunun bakıs acısıyla bakmamak lazım..

o zamanlarda padisahlara,hükümdarlara kadın,esir,köle hediye etmek adetti.

mesela cem sultanın annesi venedikli korsanların padişah a hediye ettiği bir italyan bir esir kadındır..harem e alınmış şehzade anası olmuştur sonra...

0|0
    0|0
  • Konuya sadece evlilik olarak anlamında bakarsak, Osmanlı Padişahları daha önce de diğer beyliklerin kızları ile evlenip onları da Osmanlı Nüfusuna bu şekilde kattı malum olduğu üzere.

Ama bu şekilde yapılan evliliklerde o beylik/eyalet/ülke Osmanlı tebasına katıldı. İngilizlerin elbette ki böyle bir şey yapacak halleri yok, sadece siyasi ve askeri ortaklık için teklif edilmiş bir durum olsa bile (ajan, içten karıştırma, komplo vs hepsini bir kenara atalım) Osmanlı için kabul edilebilir bir durum değildi.Çünkü Osmanlı dış siyaseti ve cihad anlayışı buna izin vermez.En amiyane tabirle elin gavur memleketi için diğer gavurla harp etmez. edemez..

0|0
    0|0
  • Şimdi Avrupa Birliğindeydik mikimouse

0|0
    0|0
  • Devletler birbirlerini yıkmak için çeşitli oyunlar oynarlar. Bu kadınları da muhtemele ajan olarak teklif etmişlerdir. Ben Osmanlı'daki birçok padişahın yabancı uyruklu kadınlarla evlendiğini duydum artık doğru mu bilmiyorum da Osmanlı'nın yıkılmasında bir kadınların bir payı olabilir !

0|0
    0|0
  • Ne düşündüğümü söyleyeyim. Gram umrumda değil. Tarih dediğin şey tam olarak şu; Bataklıktan çıkarılıp, güzelce süslenip insanların önüne sunulan bir yılandır(yalandır). Bilmem yeterince açık olabildim mi ?

0|0
    0|0
  • Abi nereden buluyorsun bu soruları ya merak ediyorum :)

0|0
    0|0
  • stratejik evlilikler

0|0
    0|0
  • her milletten var haremde, ne gerek var?

0|0
    0|0
Yükleniyor...