Bizim insanlardaki şu Paris-Londra vs. merakını anlamıyorum...Ülkemizdeki güzellikleri göremiyor musunuz?

Bigün Romada kafede otururken yanıma bi İtalyan gelmişti...Biraz sohbet muhabbet derken, ben aslen Türk olduğumu, 6 ay için burada olduğumu söyledim...Oda İtalyaya 12 yıl önce gelmiş, aslen Meksikalıymış...Her neyse muhabbet ederken ülkelerin güzelliklerinden söz açıldı ve bana İstanbuldan bahsetmeye başladı...Sanırım 6 yıl önce bi gezi için gelmiş...İstanbulun tarihi yapılarını, mimarisinin olağan üstü olduğunu, özellikle coğrafyasının çok güzel olduğunu ve yurt dışında diğer gezdiği yerlerden apayrı bi çekiciliği olduğunu söylemişti...Sonra arkadaş olduk, ve halàda görüşürüz onunla internette falan...Ben bu şeyleri daha öncede bi çok ülkede tanıştığım insanlardan duymuştum ve sevinmiştim...ama O insanlar bizim ülkemizi bu kadar överken ve hayranken bizim insanlardaki Paris-Londra merakı anlamıyorum. Neden sizce?

0|0
2|6

En İyi Erkek Görüşü

• iç güdüsel bir hal olsa gerek. mesela ineklerde bu davranış vardır. kendi çiftliklerindeki otları beğenmezler (halbuki aynı ot) çiti kırar gider yan çiftliğin otlarını otlarlar, yerler...

yine bir tanımlama getirecek olursak uzaktaki bilinmeyenin oluşturduğu merak ve onun cazibesi diyebiliriz.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• bende istanbulu cok severim ama yurtdisinda yasiyorum,

belki orda yasasaydim boyle demezdim,bilemiyorum

belkide insan ulasamadigi yerlere gitmeye heveslenir

yoksa londra paris istanbuldan hicte guzel değildir

ama merak iste

0|1
    0|0
    • Ya tabi merak olabilir ama insan bu kadar kör olamaz ki...Paris, Londra, Roma, bana hep yapmacık yerlermis gibi geliyor...Ha kötü mü? Elbette değiller, çok güzeller gerçekten...Ama İstanbulun hiç bişey yapılmadan, sadece doğal bile yetiyor insana...Yabancılar İstanbula hayran ama bizim insanlar ona hakaret ediyor...Bence değerini bilmiyolar...

• Hay ağzını sağlık senin ya, aşağıdaki arkadaş seni okusunda ibret alsın ibret :) Bende öyle diyorum...Sırf şu boğaz manzarası bile herşeye değer :)

• yani dimi :)

• İnsan elindekilerin kıymetini bilmez

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Paris, Londra, Tokyo, Berlin, Atina gibi şehirler alt yapı ve şehirleşme bakımından inanılmaz seviyelere çıkabilmiş yerler. İstanbul gibi dere yatağına evlerin yapıldığı ve yağmur yağdığında insanların boğulduğu yerler değil. Toplu taşımanın insanca yapıldığı, hizmetin yandaşa verilmeden, peşkeş çekilmeden yapıldığı ve medeni yönden gelişmiş yerler. Kimse "neden İstanbul'da bir Big Ben" yok demiyor, "neden bizim de Londra metrosu gibi tam manasıyla işlevsel ve hayati öneme sahip bir metromuz yok." diyor. Tarihine değil, insanca yaşamaya özeniyoruz.

Sekiz bin küsür yıllık tarihi eserlerin çıktığı bu şehirde bu eserleri "çanak çömlek" olarak nitelendiren bir başbakan var. Bu şehir artık güzel değil. Binlerce yıllık bu tarih artık çirkin. Yunanlılara geri verin, şehircilikten hiç anlamıyoruz.

2|1
    0|1
    • Be ahmak adam, biz Şehirin doğal olarak güzelliğinden bahsediyoruz...Trafiğinden, yolundan, ondan bundan bahsetmiyoruz ki...Sen her yazılanı g. . . 'le okuduğun için, böyle anlıyorsun...Ayrıca senin gibi Türk ve Müslüman olmayan birinin buraya Yunanlılara verin demesi normal ama NAH ! alırlar diyorum sana ! Sus şimdi...

• Senin bahsettiğin yerler, İstanbulun 10'da 1'i kadar bile değerli değil...Dünya bunu biliyor, sen bilmesen ne olur :) Seninle bu konuyu tartışmayacağım daha fazla...Hadi iyi geceler sana...

• Şehri koruyamadıktan sonra en değerlisi olmuş, neye yazar? Ego mastürbasyonu yapacağınıza azıcık mantıklı düşünseniz şu şehir çok güzel bir yer olacak. Lakin olmuyor, başaramıyoruz.

• Yabancılar ta nereden geliyor tarih eserlerimizi görmeye biz daha yarım saatlik yeri görmeye gitmiyoruz.

0|0
    0|0
    • O kadar haklısın ki...Bizim Urfamızda, İstanbulumuzda, Karadenizimizde öyle çok yer var ki güzel...ama kıymet bilmiyoruz işte...

• Bende yok.Bu tamamiyle sömürgeci anlayış trafından oturtulmuş imajların beynimizdeki canlanış eseri.

0|1
    0|0
  • Ayvalık

0|0
    0|0
  • televizyon televizyon televizyon :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...