Hayvan yemek bu kadar acımasızca mı?

Eğer gerçekten biraz olsun tereddütünüz varsa,tüm gerçekler için Jonathan safran foer'in hayvan yemek kitabını almalısınız.Ölü hayvan eti yemenin küresel ısınmaya yüzde 40 daha fazla etkili olması,Gelişen sınai hayvancılık için tabağınıza gelen 1 kilo seçmece hayvan için 26 kilo hedef dışı av eklenmesi ve bunun gibi belgelerle kanıtlanmış.Vejeteryan olma çağrısı olmayan sadece gerçekleri belgelerle gözlerinizin önüne getiren bu kitabı mutlaka okumalısınız.Çünkü içinizde bir gram hayvanlara acıma varsa bu kitabı okuduktan sonra vejeteryan olmanız olası.Siz ne düşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
Düşünsenize biri bir gün çıkıp diyor ki hadi hayvan kesip yiyelim diye.Hemen acırdınız hayvanlara.Ama kapitalizm bunları size normal gösterince insanlarda acıma duygusu yok oluyor malesef.Vejeteryanım ve b12 vitaminim eksiksiz olarak çok da sağlıklı,vicdanım rahat yaşıyorum.Hem ekosistemi sınai hayvancılıkla bozmaya hakkımız yok.Artık balıkçılık masum yapılmıyor.Ağların uzunluğu denizden uzaya kadar olan mesafe ile eşit olabiliyor emin olun bu doğaya herkesin ihtiyacı var.
Kitaptan kısa bi alıntı :"tavukların ortalama yaşam süresi bir zamanlar on beş-yirmi yıl arasıydı ancak günümüz broylerleri*genellikle altı haftalıkken öldürülür. tavukların günlük büyüme hızları eskiye kıyasla aşağı yukarı yüzde dört yüz artırılmıştır."

Daha bir çok bilgi için alın kitabı okuyun.Ya facebookta bile zaman geçireceğinize hergün 5 sayfa okusanız 40 günde biter galiba o civarlarda.Ama yeter ki okuyun bilgi bilgidir.Bu arada kitaptaki bilgilerin hepsine kaynak verilmiş...
kürk olayı var bunun bide.daha değerli olması için canlıyken çıkarıyorlar.her tarafta da video var.merak ediyorsanız video çok açın izleyin

0|0
13|31

En İyi Erkek Görüşü

• Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak!Kızıl derili atasözü ama çok doğru dünya üzerinde sadece tek bizim yaşam hakkımız varmış gibi tüm canlıları katlediyoruz!Çok pahalı kürkleriyle cemiyet dünyasının ünlü isimleri hayvan severim hayvan hakları savunucusuyum demeleri apayrı bir muamma!

4|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• YazdıkLarın çok komik mantıksız.. Of of enayi geldiniz enayi gideceksniz.. Soruna sadece güldüm.

:D :D tartsmaya bile değmezsin

5|5
    3|2
  • hayvan etindeki proteinle tahıllardaki aynı değil hayvan eti belli bi miktarda ölçülü olarak yendiinde insana çok faydalı yenmesi grek vejeteryanlık tek yönlü beslenmeyi grektirir bu da bi çok hastalığı berabernde getrr dolayısıyla çok abartmadkça hayvan eti tüketlmelidr

2|1
    0|0
    • vejetaryenlik hastalık getirmez en sağlıklı beslenme yöntemidir

• bilimsel olarak aynı faydayı sağlamadığı açıklanmış nese bu sonuçta seçimle alakalı et yemeyi tercih etmemek de sizin elinizde saygı duyarım.

• Et yemeyerek B12 yi bitkilerden değil de eczaneden almak zorundaysam omnivorum. Bedenim omnivor olduğumu söylüyor. Yani, et yemem gerekiyor. Aksini ispatlarsanız çoktan vejetaryen olmaya hazırım. Vejetaryenliğe o zaman sıcak bakarım ki inanın çok hazırım.

• Ben sırf hayvanları öldürmenin cinayet olduğunu düşündüğüm için vejetaryen oldum. Senin benim gibi kanlı canlı ve duyguları var. Öldürülmeden önce yaşadığı korkuları hayal bile edemiyorum.. Ayrıca biz insanların yaşaması için ete ihtiyacı yok. Ben 2-2.5 yıldır yemiyorum ve gayet sağlıklıyım, diyetisyende ölçümlerim normal çıkıyor. B12 ve çinko takviyesi almam gerekiyor sadece o kadar. Ayrıca vejetaryenlik hastalık getirmez aksine ömrü bile uzatır. Hayvanlar bizim için yaratılmış olayına ben de inanmıyorum. İnansam bile yüreğim dayanmaz.

3|2
    6|2
    • tebrik ediyorum :)

• ahahah nerden biliyorsunuz saglikli oldugunuzu 2 yil sigara icen adamda cikar der bak 2 yildir sigara iciyorum hic bir sey olmadi diye b12 ve cinko takviyesi aliyorsunuz o zaman butun insanlar serumla beslensin ne gerek var yemege meyve felan yenmesin c vitamini felan ilaclarla alinsin

ayrica ilk insanlarin yasam sekline bakin hepsi etle beslenmislerdir ve daha sagliklilardir b12 ye gelince 5-6 yil boyunca eklikligi hissetilmez cunku vucut depolari kullanir ileride zararlarini gorursunuz

• Arkadaşım vejetaryen tanıdıkların olmasa böyle konuşmam ki. Mesela 40'lı yaşlarında vejetaryen olmuş bir adam var, kendisi 20 yıldır böyle ve vücudundan, yüzünden anlaşılıyor sağlıklı olduğu. Çok dinç ve yaşını göstermiyor bile. Bunun örnekleri uzatılır tabii ki bu sadece benim bir tanıdığım.

Evet sırf c vitaminiyle bile yaşanılabilir. Tabii eğer öyle yaşayabileceğin gerçekliğine inanıyorsan. Hiç yemek yemeden yaşayan adamların haberlerini görmüyor musun gazetelerde?

• 4-5 aydır et yemiyorum yumurta da yemiyorum ayrıca yemek istediğimde bile o hayvanların bizim damak zevkimiz için canice katledildiği aklıma gelince ayrı bir iğrenip ve üzülüp yeme zevkim kaçıyor..

1|2
    2|1
  • Bi abuk subuk soru daha

2|1
    0|2
  • ya kürk olayı ama ama bu düşnce tamamen dinimizdeki kurban bayramına ters... ekolojil denge budur... hayvan eti yenmediği takdirde hayvanlar kendileri olecek ve dünya les kokacak.. birsey dinimizce helal kılınmıssa doğrudur diye düşünüyorum..

2|2
    3|2
    • şidetle katılıyorum..

• snblrsnn doğru söyluyor büyük ihtimalle senden yoga yapan yogistin tekisin. allah helal kılmış sen kimsin ki islama laf atacan ve allahın helal kıldığını haram kılmaya çalışacan ufacık şey!

• bu dediklerine hangi kaynaklardan ulaştın... ? çok önemli noluur cevap ver

2|1
    0|1
    • dediğim kitabı aç oku.Sonra git peta nın sitesine bak.Youtube a gir slaughterhouse videoları izle.Bi yığın video var artık görememek aptallıktır.Ama çoğu kitapta

• iltifatın için teşekkürler,asıl veganlığa yatkın biri olarak sen harikasın :)

• teşekkür ederim:) çok teşekkür ederim:)

• uykuluk, böbrek, ciğer falan seven biriyim

4|0
    1|1
  • diri hayvan eti yemek daha canice bence :( hem bitkilerin tüketilmesine daha da karşıyım.onlar da canlı.et yemiyorum ama bu vicdan hipotezleri bana mantıklı gelmiyor.

2|0
    1|0
  • vejetaryen olmak değil de endüstriyel ürünleri mümkün mertebe tüketmemek olabilir bunun cevabı.

1|0
    0|0
    • zaten çiftlik hayvanları olsa yine bir nebze iyi.Ama artık yüzde 90 dan fazla sınai hayvancılık tehlike içeriyor

• birebir hayvanlarla temas kurulması tercihim.tereyağı,peynir,süt vs de buna dahil olmalı esasında.ama sağlıklı beslenmek devlet politikası olmalı.bu sylediğimin gerçekleşmesi için ciddi örgütlenme gerekiyo.yani sen vegan ol köşene çekil o olsun çekilsin bu değil çözüm bana göre.çünkü bir kesim hayvan doğduğu andan itibaren onu bağlayıp,ayağa kalkmasını engelleyerek yumuşak et elde etmek isteyecek.

• İyi demişsin hoş söylemişsin de milyonlarca hayvan var çok küçük bir kısmı yenilebilir.

0|0
    1|1
  • vejetaryenim evet aynen öyle oluyor

2|0
    6|1
    • en iyi cevapsın :)

• @ soran arkadaşım burda vejetaryenlik anlayışını anlatmak çok zor ya hastalığa neden olduğu yada bitkide yeme denen kişilerle karşılaşacaksın 13 yıldır et tüketmiyorum o kitapta yazan her şey de doğrudur

• Öyle değil, o açıdan bakma..

En basitinden et ettir işte. Yoksa çok garip, çelimsiz, hastalıklara davetiye çıkaran bir bedenin olur..

• Çok uzunmuş bu ya :D

1|0
    1|2

Erkekler Ne Diyor 30

• Hintlilerle bir projede çalışırken onlardan etkilenmiştim ve et yiyemez olmuştum birara. Bir canlıyı yeme fikri vahşet gibi görünmeye başlamıştı. Senin de yazın bu açıdan etkileyici. Ben et yiyorum şimdi. Ama, vejetaryenlik hep ilgimi çekmiştir. Vejetaryenlerin et yiyenlere göre daha uzun yaşadıkları söyleniyor. Vicdani yönden de et yemeye iç dürtülerim şüpheli bakmamı sağlıyor. Fakat, sağlık yönünden ikna olmam gerekiyor. Biz, omnivor muyuz yoksa otçul mu?

Vejetaryenlerin (özellikle veganların) demir, protein, çinko, B12, riboflavin, kalsiyum eksiklikleri vejetaryen olmayanlara göre daha fazla. Özellikle B12 vitamini ihtiyacını karşılamak için bitkiler yetmiyor. Vitamin desteği almak gerekiyor. Bu tabletler, birkaç on yıl yada yüzyıl önce yoktu. İnsanların hayvan yemeleri şarttı. İnsanlar, her çeşit bitkiye ulaşamıyordu. Oysa, vejetaryen beslenmede yeteri kadar besin, vitamin, vs alabilmek için çok fazla çeşitte bitki tüketmek gerekiyor. Bu da, marketler sayesinde ancak günümüz dünyasında mümkün. Çağlar öncesinde hiç mümkün değildi. Karalahana, ıspanak, ceviz, soya, mercimek, vs muhakkak tüketmek gerekiyor. Kars yöresini araştırdım biliyorum. Bundan yüzyıl önce, bulgurdan, un ve patatesten başka birşey neredeyse tüketmiyor insanlar. Çünkü, yok. Domates bilinmiyor mesela. Ispanak yok. Gerekli bitkilerin çoğu yok o zamanlar Anadolu'nun pekçok yerinde. Bir de tarih öncesini düşün. Avokadoyu, kerevizi, karnabaharı, brokoliyi, enginarı, soyayı, cevizi, fındığı, börülceyi, kajuyu, karalahanayı, pazıyı çoğu insan bilmiyor. Bu çeşitlilik endüstri ve sanayileşme ve heryere ulaşımın kolaylaşması ve hızlanmasıyla oldu. İnsanların beslenmesinde çeşitlilik yoktu. Her bitki heryerde de yetişmiyordu. Vejeteryan olmak için çok çok çeşit tüketmek gerekiyor. Bu şart. Oysa, bu mümkün değildi eskiden. Beslenme uzmanları diyor ki: "Vejetaryen diyetleri, tipik olarak hayvansal besinlerin dışlanması olarak tanımlanmasına rağmen sağlıklı bir vejetaryen diyeti, bitkisel besinlerin çeşitliliğinin ve bolluğunun öneminin vurgulandığı bir diyettir." Bu ise ancak 20. yüzyıldan sonra mümkün olabildi. Anlatmak istediğim: İnsan metabolizmasının hayvan eti, yumurta, süt tüketmesini zorunlu kılacak şekilde olduğunu görüyoruz. Çok basit: B12yi hiç almayan bir insan yaşayamaz. Eğer, insan metabolizması veya doğasının hayvan ürünlerini tüketemeyecek şekilde tasarlandığına ikna olursam tüketmem. Ama, ben insanların omnivor olduğunu düşünüyorum. Buna aykırı hareket edemem. Ben, eczaneden B12 tableti almak zorundaysam (ki vejetaryenler için bunun şart olduğu söyleniyor. Aksini söyleyene rastlamadım) omnivorum. Açıkçası, et yemek istemezdim. Keşke, bana otçul olduğumuzu kanıtlasan ve et yemeyi çok sevmeme rağmen yemesem. Eti yenmeyen hayvanların kürkü için, dişleri için öldürülmesine kesinlikle ve şiddetle karşıyım.

0|1
    0|0
  • Ben hem bu rapor, hem de eve aldığımız bir karga yavrusunun ölmesi :)) üzerine 3 hafta vejeteryan olmuştum. Fakat sonunda artık kafa durdu ve ete döndüm. Şu anda ise gerek belgesellerden dolayı (habire vahşice yavrularını vs yiyorlar sizi ben mi düşüneceğim dümbükler formatına girdim :) gerekse protein ihtiyacı nedeniyle çok sık et yiyorum.

Burada bazı detaylar var. Vejeteryan mı? Vegan mı? Malum vejeteryan düşüncenin altında hayvan öldürme var ama veganlar hayvanlara kötü muameleye de ekstra hassas. Yani süt-yumurta-peynir-deri de yok.

Bunun en ideali ve ideal olduğu kadar sağlıklısı da av hayvanı tüketmek. Ama o da pek mümkün değil. Etsiz bir yaşam sürmek de ne yazık ki güç, keza çok bilinçli beslenmeniz ve o alternatiflere her an ulaşabilmeniz gerekiyor. Bu da çok kolay değil. (Vejeteryan olunca sokakta satılan şeylerin %90'ı iptal oluyor)

Et tüketiminin lüks olduğu ve et üretimi nedeniyle aslında dünyanın doyabildiği mesnetli bir iddia ama ne yazık ki hayat böyle değil. Doğada da benzer dengesizlik var, somonlar bir mevsim yaşıyor ama bir ayı hayatı boyunca binlerce somon yiyor vs vs

İnsanoğlu daha kontrollü ve bilinçli beslenmeli ve bu fabrikasyon ve plastik tadlı etlerden uzaklaşmalı ama bunu "sıfır" et politikası ile yapmak çok pragmatik gelmiyor bana.

1|0
    1|0
  • Bu kafayla fazla yaşamazsın sen, emin ol..

5|1
    1|3
    • kendi ölümümden başka kimsenin ölümünden sorumlu olmak istemiyorum.Madem öyle al kitabı önyargılarından arınarak bi oku derim

• soran@: Şimdi en akademik kelimelerle yazıp, kötü bir cinsel hayattan falan bahsederdim de, üşeniyorum..

Sana diyeceğim, hiç olmazsa balık ye..

Hadi görüşürüz..

• öyle olmuyor işte doğru beslendiğinde hastalığa yakalanmayı bırak bir çok hastalık engellenmiş olur araştırabilirsin kimsenin et yemesine karışmam fakat yanlış bilgiler dönüyor şu kabulümdür seviyorum tüketiyorum

• Ne alakası var?Hayvanlardan alnıacak besinler olmasaydı Allah onlaı bizim için yenilebilir kılmazdı.Tabii ki kimse zevk için avlansınlar falan diyemez.Ona bende karşıyım.Ama karnını doyurmak için mübahtır.

5|3
    2|1
    • dostum karnını cinayet işlemeyerek de doyurabilirsin ben yapıyorum ve hiç bir sıkıntı çıkmadı.Bir kere de şu işe din karıştırmayın.Öyle bakarsan dünya senin için mübah zaten

• Kardeşim sen kendine referans olarak Jonathan safran foer'in hayvan yemek kitabını alabilirsin.Ancak ben Allah'ın kitabı olan Kur'an-ı Kerim'i alıyorum.Orda bize hayvanların ve türlü türlü nebatlarında birer nimet olarak verildiği yazılmış.Senin dinin sana benim dinim bana.Ok?

• Bitkilerde canlı yeme onlarıda o zaman. Saygı duyarım ama vejeteryan olayı gayet saçma. Bu hayvanlar bize nimet olarak verilmiş. Tamam zevke hayvan avlayana sözüm yok. Ama yemek için yani avlanıyorlar. Bunlar nimettir. Onlarında canı var diyorsan bitkilerinde canı var onları niye kesiyorsun yiyorsun?

3|0
    0|0
  • öyleyse allah için kurban kes -- kurandan alıntı. o ibadeti yapmayı kesersek imandan çıkmış olmuyormuyuz. hayvanlar ölümü bilmez eğer bilseydi aç kalırdınız -- hadis. kaldıki müslümanın vejeteryen olması imkansızdır. hele türk ırıkına mensupsa o zaman hiç ayrı kalamaz et yemekten. sanayi öncesi sabit yerleşimden önceki göçebe türkler ve diğer ırk toplumunun eski yaşantılarını düşün yörük tipi hayat yaşamayorlarmıydı.yanlarındaki en önemli besin kaynağı et değilmiydi. sanıl vazgeçilir et yemeğinden ya. ibrasrı ve dışkıyı denize dökmek yerine tamemen arıtmak lazım.petrolsü makina yağı yerine özellikle pres dışı makinalarda ( gres yağlı makinalar hariç) ince yada kalın makina yağı yerine zeytin-mısır-yada benzeri yağ kullanmak lazım.elektirikli araçların yagınlaşması lazım.herşeyi sonuna kadar tüketmeyipp az yemek yemek lazım.et yemeyi kesmek çözüm değildir.

1|0
    0|0
  • hayvanlar biz insanlar için yartılmış, et insanlar için çok önemli besin kaynağı, balığın insan vücuduna ne kadar faydası var sen biliyor musun?

3|0
    0|0
    • ya dostum.Olabilir ama artık öyle olmuyor hayvan yetiştiriciliği.Bi araştır bak gerçekten o kadar masum değil artık işler.Ve ben ateistim k.bakma ama din karıştırmazsan sevinirim

• Leş yiyorum, mutluyum. Hatta bifteği falan az pişmiş seviyorum, öyle de cani biriyim.

3|1
    0|2
  • vejeteryan olmayi destekliyorum. vejeteryan olan kisi sayisi artarsa et tuketimi ucuzlar. bende bol bol et yerim ucuza doya doya. ozellikle kuzuya bayiliyorum. pilavla doldurulmus mis gibi. pirzolasida ayri bir guzel tabi. afiyet olsun

3|1
    0|0
  • Kardeşim sen yanlış mekanda yemişsin bu güne kadar gel yanıma seni en kral kebapçıya götüreyim fikrin değişir :)

2|0
    0|1
  • Beni ilgilendirmez sonuna kadar ETÇİLİM hacı! :D

4|1
    0|0
  • ölü hayvan eti muhakkak yiyoruzdur, ne yediğimiz belirsiz zaten. bu işi yapanlara da güven kalmadı. ama sırf bunlar var diye de et yemekten vazgeçecek değilim. sadece sebze ile yaşanılamaz. et te bir ihtiyaç..

1|0
    0|0
  • Tabiatta bi denge var mesela et yemek denge bozuyor diyorsan o zaman aslanları asimile etmen gerek bu sefer dengeleri tamamen bozarsın... ancak hayvan kesimi temiz steril ortamlarda usulüne uygun şartlarda yapıldığı zaman böyle bir dengesizlik sözkonusu olmayacaktır herşeyin azı karar çoğu zarar da buradaki konuya iyi bir referans olabilir ;)

0|1
    1|0
  • hee oldu. beyin bedava. yerim tabi hem de çatır çutur. ölü hayvan yiyen zihniyetin de ta ...

aç kalırsam seni bile yerim gram acımam. kürkünü de giyerim ohh miss gibi sıcak.

2|0
    0|0
  • Bende vejeteryanım ama et tüketimine karşı değilim,Keyfi öldürülen hayvanları buna katmaz isek Allah kurban kesmeyi helal kılmış ve helal hayvanlar ve haram olanlar diye ikiye ayırmış.Bahsetmiş olduğunuz kitabı okumak sosyal yaşantımızda fazla etkili olacağını Düşünmüyorum en fazla genel kültür olur benim düşüncem budur...

0|0
    0|0
  • bırakalım bütün hayvanları etobur hayvanlar yesin o zamanda acıyalım. bu arada böceklerde bir hayvandır onları iğrenipte sakın öldürmeyelim.

1|0
    1|0
    • evet böcekleri iğrenip öldürmeyelim tabi ki, bunu söylemen bile çok saçma!

• kinaye nedir acaba anladığın kadarıyla konuşma sende çok saçmasın napıcaz şimdi.

• Allah'ın ayetlerinde geçiyor avlanmak..Hayvan eti yemek..Siz neden bahsediyorsunuz ya.

Saçmalamayın lütfen.

İnsanların fikirlerine daha fazla önem göstermeyin.

1|0
    1|0
  • birileri Avrupa'da çıkan düşünce akımlarında hemen etkilenecek bir sosyal yapı ve ideolojik görüşe sahip. Sanki Batılıların her yaptığı %100 doğru da... Bu görüşe katılmıyorum.

2|0
    2|0
  • küresel ısınma olmasa sorun yok yani, bunu tavuklara iletirim.

0|1
    0|2
  • Earthlings i izle canlı canlı her şey çok net görüntülerle anlatılıyor.Artık ihtiyaçtan çok ticarete döküldü iş kabul,

Ama şu da var vejetaryen olmak sağlıklı değil protein eksiği demek ciddi bir kayıp demek.hayvansal gıdalardan gelen amino asitlerle bitkisel gıdalardan alınıcak amino asitler çok farklı,

ayrıca et yemekte insanın doğasında var...

dipnot; Okadar doğaya duyarlı iseniz,bitkilerinde canlı olduğunu unutmayın,aynı hesap.

0|0
    0|0
  • eğer'den sonrasını okumadım. . .

1|2
    0|0
  • veganlık iyidir.

0|0
    1|0
  • Et yemeyince alamadığın proteinleri nerden karşılıcaksın

PROTEİN VÜCUDUN YAPITAŞI !

2|0
    0|0
    • alınıyor merak etme

• Ohoo o zaman herkes böle yapsa boşanma avukatları zengin olur :D

• et yemeyeceğim diye boşanan sevgili mi olur peh :D sanki görücü üsulü yapıyoruz beni tanıyıp da evlenecek evlendiğim kişi.Hiç alakası yok

• Yalnız doğanın dengesi denilen birşey var soyu tükenmekte olan bir hayvanı avlamadığımız sürece bu gidişat hayvan artışının doğaya vereceği zarardan daha az

1|0
    1|0
  • ölü degil canli yiyin.

0|0
    1|0
  • ekosistem kardeşim ekosistem.

1|0
    1|0
  • allah hayvanları insanların ihtiyaçları için yaratnış. etinden sütünden kürkünden gübresinden.

0|0
    0|0
  • Gereksiz. İyi sen hiç yeme. Bitkilerinde canları var ekosistemi bozma yeme.

0|0
    0|0
  • kürk konusunda haklısın

0|0
    0|0
  • ne yicez :)

0|0
    1|0
Yükleniyor...