Ahlak kurallarından kopanlar buraya.

bağlı olduğu ahlak kurallarını yıkanlar var mı burada. kendi içine baktığında önceden bağlı olduğu o kurallara göre en aşağılık ama artık bir önemi olmayan şeyler görenler, hissedenler, düşünenler bir çatışma içinde misiniz? ne yapacağınızı nasıl davranacağınızı şaşırdınız mı. her şey saçma mı geliyor. bundan sonra ne yapacaksınız, nasıl yaşayacaksınız? ya da önceden oldu ama şimdi şöyleyim diyebilenler siz de anlatabilirsiniz ne olduğunu.

not. ahlakçılar gelen yorumlara saldırmayın.

not2:rahat edin diye gizli seçeneğini bırakıyorum. çekinmeden içinizden nasıl geliyorsa anlatın.

0|0
4|14

En İyi Erkek Görüşü

• evet ben yıktım..

bu sitede beni bir zamanlar taşlamadıkları kaldı :)

anarko-nihilistim

herşeyi reddediyorum..

öyle yaşayamasam da elimden geleni yapıyorum

ve bu hayattaki derdim bu, aşk zırvaları falan değil..

1|0
    0|0
    • öyle yaşayamamanın geriliminden nasıl kurtulacaksın. veya bunu umursamıyor musun?

peki böyle olmadan önceki halin aklına gelince ne oluyor. daha doğrusu insan kendini kişiliksiz gibi hissedebilir. tam olarak bir şeyi benimseyemiyor, çırılıplak kalıyor. böyle yaşamak zordur herhalde, nasıl üstesinden gelinir ki.

• gizli olmamın sebebi de bu sitede yazdığım şeylerin bu cevapla çelişecek olması...

ben de çoğu zaman normal biriyim çünkü ama derinlerimde yatan bir derdime dokunulunca bu yüzüm ortaya çıkıyor..

• herkes çelişir sanırım. bu çelişkiler mahvedecek bizi.

Erkekler Ne Diyor 13

• Ahlak seviyedir...

Seviye düşünce bir kere kendi seviyende yaşarsın, oraya alışırsın... Etrafında kendi seviyenden insanlar birikir artık. Eskiden yanında kendini rahat hissetmediğin, yanına pek yaklaştırmak istemediğin seviyeden insanlar...

Seviye düşünce insanın içini acıtır. Pişman olur. Eğer hatalardan ders çıkarılmışsa eski seviyeye ulaşmak için çabalanılır. Genellikle de başarılır. O yüzden herkesin hayatında az-çok kötü anılar vardır...

Bu sebepten dolayı ahlak kurallarını yıkanlar, bir süreliğine kendilerini "bu iyi bişey" diye kandırır. Daha "özgür" oldukları hissine kapılır... Sonra etrafına biriktirdikleri diğer ahlaksızlar, kendilerine de ahlaksızlık yaparlar... Bu durumdan rahatsızlık duyanlar kendilerini düzeltir... Rahatsız olmayanlar ise daha düşük seviyelere doğru yelken açar...

Ahlak toplumun bir arada ve huzur içinde yaşaması için konulmuş kurallar bütünüdür. Toplu taşıma aracında ağıra bağıra telefonla konuşmaktan tut, evlilik dışı cinsel ilişkiye girmeye kadar küçük-büyük hemen her kural, toplumun daha mutlu ve huzurlu yaşaması içindir.

Bu kurallardan kopanlar sadece kendilerini değil, toplumu da rahatsız ederler. Bu yüzden toplumdan dışlanırlar. Bu kişileri dışlamayan toplum ise ahlaksız bir toplum olur ve o toplumda hemen hemen hiçkimse huzur içinde yaşayamaz hale gelir.

O yüzden hem kişisel hem de toplumsal huzura kavuşmak için ahlak kurallarından pek de uzaklaşmamakta fayda var diyeyim...

2|1
    0|1
  • şimdi.. ahlak 3 düzeyde ele alınır..

Gelenek öncesi ahlak: kişi doğruyu ve yanlışı algılayacak yaşın altındadır ve doğru yanlış denklemi aileden gelen cezalar ile oluşmaya başlar..

Geleneksel ahlak: icerisinde bulunduğunuz toplumun ahlak anlayışını benimseriz... ve uygulamaya çalışırız..

Gelenek üstü ahlak anlaşıyı: Bu insanlar ahlak anlayışlarını bir kademe daha yukarı çekenlerdir ve nedendir bilinmez geleneksel ahlak yapısına sahip insanlar tarafından ahlaksız olarak nitelendirirler.. Kısaca bir örnek vermek gerekirse bekaret önemli değildir önemli olan karşındaki insanın kişiliğidir..

2|0
    0|0
  • Kendimce doğru bildiğim şeylerden sapmamaya çalışıyorum. Ama sapanları da görünce sinirleniyorum ve üzülüyorum. Bazen zayıf düştüğüm de oluyor ama asla edepten, ahlaktan, adetlerimizden kopmamaya çalışırım. Allah doğru yolda gidenlerden eylesin.

Yanlış yolda olanlara hidayet versin. Bile bile yanlışlığı seçip doğruluğu kötüleyenleri dünyada ve ahirette gün yüzü göstermesin...

1|0
    0|0
    • niye beddua ediyorsun. :) tamam gün yüzü görmeyelim, rahatlayın.

• dikkat edersen ahlak kurallarından kopanlar buraya demişim. hiç kopmamışlarla işim yok.

ama olsun, zaten artını da verdim, sorun değil.

sana da kolay gelsin.

• teşekkür ederim :))

• doğru düzgün bi ahlak kuralına bağlı yaşamadım ama şuanda bi çatışma içindeyim. herşey bana saçma geliyor. şaşırdım. bi ahlak disiplini altına girsem mi diyorum ama çok ta sıkıntıya gelemeyen bi bünyem var.

3|0
    0|0
  • Ahlak yoktur. Ahlak benim gözümde kimi sebeplerden ötürü oluşan kaygılardır. Bu kaygılar ki çoğu tabu ve dogma temelinde kurulmuştur.

İyi bir insan olmak için ahlaka gerek yok.

1|0
    0|0
    • insan iyi olmayı neden ister. olabilir mi. yoksa olmuş gibi mi davranır.

• çeşit çeşit yaşam biçimi var. ama bunda karar kıldın. neydi bunun faydalı olduğunu, ya da böyle olması gerektiğini düşündüren.

ya da böyle bir yaşam sürdün. 70 yaşındasın. tam olarak ne geçti eline.

( canını sıkmak, zorlamak istemem de merak ediyorum. bana sorsa biri cevaplayamam. )

• Elime ne geçecek bilmiyorum. Bilmeme olanak yok. Bütün seçenekleri masaya yatırıp "şu seçmeyeceğim, bu güzel değil, bunun tipini beğenmedim, ahanda bu en uygunu" gibi bir seçim yapmadım. Anlık olarak gelişen şeyler. Belki bir zaman sonra bu fikrimden cayarım, bir garanti veremem.

• yemişim ahlak kurallarını

2|0
    0|0
  • ahlak kuralları dediğiniz şey göreceli bir kavramdır ve kişiden kişiye değişkenlik gösterir...

1|0
    0|0
    • yahu elbet kişisel olabilir. şöyle anla, kişisel kurallarından kopan var mı. her şey önemsizleşti mi. önceki kurallarına göre iğrenç, aşağılık şeyler geçiyor mu içinizden. ha işte böyle bir durumda insan geriliyor, çatışıyor. bi önceye bakıyor bi şimdiye. işin içinden çıkamıyor.

ben de böyle olan varsa siz nasıl devam ediyorsunuz. bu durumdan kurtulmak için neyi dayanak alıp hangi yönde ilerliyorsunuz falan filan.

• partnerınızla yaşadığınız şeyler ahlaksızlık olmaktan çıkar ve sizi rahatsız etmez.

• tabi bir anda olmaz.

tamamdır.:)

• efendi adamı p.çe dönüştüren süreci yaşıyorum sanırım :D anlatacak çok şey var da burası yeri değil benim için

1|0
    0|0
    • neden ki. kimse tanımıyor bizi. ( bilmiyorum senin çekineceğin kişiler var mı. gizli olabilirsin. ) çelişkilerini, çatışmanı, nasıl bu işin içinden çıkacağını ve buna karar vermene sebep olan şeyleri anlatabilirsin. ya da bu şekilde kalma kararını aldıysan onu anlatabilirsin.

• yok beni de tanımıyor kimse.. bi çırpıda anlatacağım şeyler değil ondan.bi daha girdiğimde özetle yazayım bişeyler.

• ahlak seks anlaşılmasın. ahlak düzgün, doğru, edepli, kültürlü, temiz, sadık, efendi, asil olmaktır.

2|0
    0|0
  • davranışım başkalarına zarar veriyorsa yapmam ama vermiyorsa devam

1|0
    0|0
  • Bikaç kez parkta çalıların arkasında tuvaletimi yapmıştım ahlak kurallarına aykırı sanırım :D

1|0
    0|0
  • Kime göre neye göre ahlak?

1|0
    0|0
  • örneğin akrabaların yanına gitmiyorum gördüğümdede ellerini falan öpmüyorum çikinmiyorum uatnmıyorum terbiyesizim :)

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Yolda tanıdık insanları görünce başımı eğer geçerim :))

Misafirler gelince odamdan çıkmayı pek sevmezdim ama artık çıkıyorummm

1|0
    0|0
  • saçma bulduğum ahlak kurallarını çok küçük yaşta hayatımdan sildim. ancak ahlak kurallarım vardır. bir canlıya zarar verecek şeyleri yapmamaya özen gösteririm, aksi ahlaksızlıktır benim için.

1|0
    0|0
  • Ahlak kurallarının ve tüm tabuların canı cehenneme.

2|0
    0|0
    • ya da her şeye s.ktiri çekenler ne yapacaksınız, nasıl bir planınız var diye soruyorum.

• @soran: ahlak kurallarını ziklemeyip, kafama göre yaşıyorum. ülke yobaz, dinine ve ananelerine düşkün insan dolu. fikirleri empoze ettiğin takdirde taşlanıyorsun. durum böyleyken ne kadar çabalarsak çabalayalım değişen hiçbir şey olmaz.

• kimin ahlakı?

1|0
    0|0
    • çocukluğunda sana öğretilen. çoğu kişinin uyduğu, dayattığı.

ya da kendi kurduğun şöyle olmalı böyle olmalı dediklerin.

bunların önemsizleşmesi. ama öncesini düşünüp arada kalman falan. şaşkınlık. ne olacak.:)

Yükleniyor...