Bu ayeti anlamadım açıklayabilecek var mı?

''NİSA 34. Allah’ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur. Onun için sâliha kadınlar itaatkârdır. Allah’ın kendilerini korumasına karşılık gizliyi (kimse görmese de namuslarını) koruyucudurlar. Baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.'' Burada resmen bir kadın erkek eşitsizliği yok mu? Sizi dinlemezse kadını dövün diyor ? Ben mi yanlış anlıyorum nolur yardım edin

0|0
4|4

En İyi Erkek Görüşü

• doğru anlıyorsun.

kadın erkek eşit değildir.islamda.kadını dövmede vardır.

islamiyet muhammedin uydurduğu bir dindir.

tüm dinler uydurmadır.

allah belki vardır.belki yoktur.

ama dinlerin isa musa muhammed in uydurması olduğu

önyargısız kafası çalısan bir insnın birazcık araştırmayla anlayacağı şeydir.

bizim ülkemizde insanlar okumadan inandıkları için

böyle okuyup gördüklerinde çok şaşırıyorlar.

hatta inanmak için kuran okuyup ateist olan çok kişi var.

1|2
    1|4
    • valla kuranı çok kez okudum incilide tevratıda okudum ama gayette elhamdulillah müslümanım...desene dünyada dinlerin uydurma olduğunu anlamayacak kadar zavallı olan 6 milyardan fazla insan yaşıyor doruyu bilen sadece sizsiniz aman yardım edin biza yaw:-)

• peki peygamberin muhammedin o çok sevdiği amcası abdulmüttalib i neden müslüman yapamadı.

kureyş kabilesinin lideri olan amcası dinini yaymasına en çok yardım eden onu koruyan müslümanlığın yayılmasına en çok emeği geçendir.peki neden müslüman olmamıştır?madem müslüman olmadı neden yeğenini bu kadar desteklemiş ve korumustur.çünkü sonuç süperdir:kureyş kabilesinin liderliğinde hindistandan ispanyaya uzanan büyük arap imparatorluğunu kurulmuştur bu sayede.

• kendisine en çok güvenen,en çok inanan amcası neden ben atalarımın dinini bırakmam deyip müslüman olmamıştır?çünkü muhammed in ne yapmaya çalıstığını biliyordu.muhammed gerçek peygamber olsaydı ona herkesten çok güvenip seven amcası abdulmüttalib inanırdı.

Kızlar Ne Diyor 4

• ilk öğüt ver dinlemezse yatağında yalnız bırak e yine dilemezse bir kere vurma hakkı var.. dinimizce bu böyle..ve sonra sana itaat ederse baska birsey düşnme devam et diyor.. ayrıca erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusdur diyor.. onu koruduğu için kadınında görevleri yapacak yani hiçbir adaletsizlik yok sen eve para getireceksin eşini hersyden sakınacak koruyacaksın sonra o seni dinlemeyeck böyle bir adalet olabşr mi

0|2
    0|0
    • Biz eşimle bir hayatı paylaşıyoruz bana itaat etmek zorunda değil ki o da özgür bir birey, anlaşamıyorsanız aranızda problem varsa efendi gibi konuşursun olmadı ayrılırsın dövmek ne demekmiş ya kendini savunamayacak gücü yetmiyen birine vurmak nasıl Allah'ın emri olabilir?

• zaten ayrılmak bunlardan önce yapabileceğin bişey ordaki yatak ayırmak kavramı burdan geliyor...işte tecvid okursanız anlarsınız...ayrıca arkadaşım bunlar kolay şeyler orda 3 tane madde söylemiş ille döveeksin diye bişey yok orda aldatmayıda katıyo sonuçta başkaldırı derken valla karım aldatsın değil tokat dkolunu bacağını kırarım:-)

• tecvid konusuna bakıyorum teşekkür ederim, Lakin dediğim gibi hiçbir şart altında zarar veremem Allah'ın bir kuluna

• Ayetler yorum ister ,nereye çekersen oraya gider o yüzden işin erine sor bunu .bi çok doçenti dr. prof.u Kuranın ayetlerini açıklıyo git onları dinle ,bizi değil.

0|1
    0|0
    • +1 oh ya işte böyle düşünenler akın soruya gelin ya:-)

• oldu arkadaslar yaa eşiniz elin adamıyla konussun etsin gitsin açık kıyafetler giysin siz eşitlik diye birşey yapmayın.. var mı böyle birşey .. konu saptırılıyor kmse bilmiyor değil bilmiyor numarası yapılıyor burda...

0|0
    0|0
    • yahu eşim eğer böyle şeyler yapıyorsa benim eşim değildir artık boşanırsın, zaten içinde böyle şeyler olan bir kadını dövsen de yola getirsen kaç yazar lütfen.

• arkadaşın linkini aldım izniyler her yorumuma koyucam ki herkes görsün izlesincevap güzel bence:-) link

• yoruldum abi yaa izlsinde belki rabbim açar anlayabilitesini:)

• dövün yazıyor, başka nasıl anlayabiliriz ki.

0|1
    1|2
    • alttaki yorumumu oku...

• :) sağol, vay sen böyle nasıl dersin demediğin için.

snbrsnn; şiddeti doğru bulmuyorum. ama insanız yanlışa düşebiliriz. gerçi doğa da acımasız ve doğada şiddet var. açıkçası bu konuda kafam karışık. :) o yüzden burada kalsın bu.

• link izle en güzeli:-):-)

Erkekler Ne Diyor 3

• hayır arkadaşım işte okuduğun gibi anlarsan olmaz bunun yanında tecvid okuman lazım ama ben anlatıyım sana ordaki dövün sadece ufak bir tokat yere yatırıp ağzından kan getirmek değil...söz dinlemezse değil mesela eskiden şu vardı kadın başını kapatmalı ama mesela eşi istiyor farz olan bişey ama kadın yapmıyor o zaman bu devreye girer yoksa tatile gidelim dedi mesela kadın yok dedi hadi yatakta yalznı bırak tokat at değil durum...ayrıca kadın erkek eşitliği yok o yönden düşünürsen islamiyet kadar kadını düşünen başka din yok ki...dini nikahta kadına mehir veriyorsun boşanma olursa kadın sorun yaşamasın diye...onun dışında burdaki ayette söylenene dikkat et eşitsizlik yok "erkekler kadınların koruyucusudur"...burda aslında sana sorumluluk var koruyacaksın diyo eşitsizlik olsa korumu derdi...

2|1
    0|0
  • yaw şu gizlinin mesajını kadırmasaydın keşek tam kapak yapıyodum:-gelmiş baan yok amerikada araştırma yapılmışta dine inanmak beynin geriletiyomuş diyo ben buraya yazıyım o okusun gizliden girmiş bide çok güvenen inanan insan çıkar mertçe...arkadaşım bu mesaj sana ateist olan

"arkadaşım öyle bakarsak işe ben 5 vakit namazlıyım ama şu an ankara üniversitsinde akademisyenliğe başlıam asistanlık master doktora artık allah ne verdiyse...ve sen bilmiyorsun sanırım ilk göz ameliyatı müslüman farabinin yaptığını geometriyi mısırlıların budluğunu ilk astronomiyi ve edebiyatın kraılını iranlıların yaptığını ve hepsinin müslüman olduğunu?...o araştırmayı yapan doktorlara mail at bunlarıda yaz...celal şengör ateisttir ve türkiyenin en iyileirndendir ama cahit arf değildi mesela"""

0|0
    0|0
    • ben kaldırmadım kendi silmiş kardesim

• ha analdım:-)yazık yaw neyse:-)girip okur işallah:-)

• aynen arkadaşım linkteki vidyoyu izle en güzel cevap zaten bu adam kuranı ezbere biliyo zaten:-)biliyorum arkadaşım farkındayım zatn dediğim gibi araştır en güzeli sorgulamak günah değildir rahat ol sadece allahtan başkası vrmı deme o sıkıntı:-)

• Dinde çok ufakta olsa esneklik var , anlamayacak bir şey yok " erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur " buyuruyor ve " Baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün " buyuruyor . Yanlış hiçbir şey yok .

0|0
    0|0
    • kadını değil dövmek el kaldırmak bile günahtır bana göre, sonuçta kadında erkekte Allah'ın kullarıdır ve eşittirler değil mi ?

• link Bakın bir nebze sorularınızı cevaplar

• bak arkadaş yengesiyle dayısının örneğini vermiş soran arkadaşım okuaybilirsn...sorman güzel bişey tabikisor ki öğren sonra kafanda soru işareti kalır yarın öbürgün büyür..aten ortada ateist dolu birini çeksek diye dolanıyo salaklar...insanın azıcık beyni olsa bi kere kuranda cebelitarıkta tatlı suyla tuzlu suyun karışmadığı yazı anlatıylıyo o kadar 1400 yıl önce yazılmış daha bilim 5 yıl önce açıkladı ama işte allah kalbi mühürlerimi inandıramazsın...bide işlerine gelmyio tabi:-)

Yükleniyor...