Olimpiyatlarda madalya kazanan sporculara ödenen ücreti tartışalım mı?

Olimpiyatlara katılan her sporcuya 60 cumhuriyet altını verildi.

Altın Madalya karşısında ise tam 2 bin cumhuriyet altını ile ödüllendirilecek.

Gümüş madalya kazananlara 1500 cumhuriyet altını verilecek.

Bronz madalya kazananlara da 1000 cumhuriyet altını verilecek.

Bir cumhuriyet altınının 640 lira olan fiyatı baz alındığında bir altın madalya kazanan sporcu 2 bin 60 adet altının karşılığı 1 milyon 318 bin liraya ulaşıyor.

Bizim ülkenin verdiği katılan sporcu başına 60 cumhuriyet altını yaklaşık 40000TL yapıyor. Bu ücreti dünyanın önemli ekonomi ülkeleri bile olimpiyatlarda madalya alan sporcularına veremiyor.

Ayrıca şunuda düşünmek gerek olimpiyatta madalya kazanan birisi geleceğini garantiye alıyor. Artık spor yapıp çalışmasına bile gerek yok. Yani verilen ücreti iyi ayarlamak lazım.

Arkadaşlar tamam iyi güzel hoş. İstiklal Marşımızı göndere çeken bu sporcularımız yıllarca emek veriyorlar da bir madalyaya bu kadar ücret gerçekten dudak uçuklatıyor. Ne yani 20 altın madalya almış olsaydık 25 milyon TL ye yakın sadece sporculara harcama yapılmış olacaktı. Bence bu ücret çok fazla. Sakın futbolcularla karşılaştırmayınız. Çünkü futbolcuların aldığı ücretler tüm dünyada böyle. Ancak olimpiyatlarda diğer ülkelerin sporcularına verdikleri ücretleri duysanız kendimiz Karun filan sanıyoruz galiba dersiniz.. Bunun en büyük nedeni sanırım vatandaştan alınan vergiler. Fikirlerinizi bekliyorum.

Güncellemeler:
İlk kez bir olimpiyatta stadda İstiklal Marşımız okunacak. Bu sağladığı tanıtımın benzeri için milyonlarca dolar ödemeniz gerekir. Yani ülkenin tanıtımını için en önemli organizasyondur. iki bayan atletimizle de grur duyuyorum. Aldıkları paralar sonuna kadar helal olsun. Yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum. Ben verdikleri paraların çok olduğundan değil, sporda ve eğitimde bu kadar materyal , altyapı eksikliği varken günü kurtarmak amaçlı, tribünlere oynanan bir hükümet akp şovu olarak düşünüyorum

0|0
2|13

En İyi Erkek Görüşü

• Ben bi sporcu olarak söylüyorum o altınların her gramı helaldir. Bir sporcu senin gibi keyfi yemekleri yiyemez her gün kalorisine, yaşam tarzına kendi istediği gibi şekil veremez, sosyal hayatı kısalır, okul hayatında derslei büyük ihtimalle düşer, uyanış kalkış saati hatta tuvalate çıkma saatleri bile önemlidir ve daha birçok etken daha vardır. Yıllarını bu işe verir bi ton para spor salonuna aylık öder, spor için gerekli araç gereçlere para öder ne karşılığında hiç bir şey. Ve senin aklına bunca zaman neden devlet bu gence para vermedi sorusu gelmezken onca sene sonunda aldığı parayı düşünüyorsun yazıklar olsun.

0|0
    0|0
    • Haklısın ülkemiz sporcusuna destek çıkmıyor.amatör branşlar üvey.sporun giderlerin çok olduğunun farkındayım. Zaten öyle olmasaydı, bu kadar genç dinamik insanların olduğu ülkemizde çok daha fazla sporcu çıkardı.Zaten ben buna kızıyorum. Sen sporcuların ihtiyaçlarını, altyapılarını yeterli hale getirmeden sadece günü kurtaracak bir teşvikle bundan sonra başarı bekleyemezsin. Tabiki ücretler cazip olacak. Ama önce planlı, uzun vadede başarı getirecek altyapı, teknik ekip, antrenor gereklidir.

• Aynen dostum o paranın üçte biri bile daha gelişme çağlarına yatırılsaydı en azından ortalama altın madalya alan ülkeler arasına girerdik.

Kızlar Ne Diyor 2

• Bosuna okuyorum gec kaldim mi olimpiyatlara katilmak icin ?

0|0
    0|0
  • Hemen servet tazegülle evlenmeliyim :D

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• 25 milyon tl türkiye için çerez parası

0|0
    0|0
  • Arkadaşım Devlet bu Olimpiyatlardan hiç para almıyor mu sanıyorsunuz siz? Sporcuya 1 veriyosa, bu Oyunları komite edenlerdende 3 alıyor...Duymadın mı, Olimpiyatların açılış gününde tam 800 Milyon kişi izlemis...yani nerdeyse dünyanın 6'da 1'i...e buralardan ve diğer yerlerden gelen paraları Olimpiyat Komitesi nereye ödüyor sanıyosun? Katılan Ülkelere tabiki...merak etme, kimse zarar edeceği işin altına girmez...

0|1
    0|0
    • Evet doğru söylüyorsun. Kimse zarar edeceği işin altına girmez. Ve burda işin altına girmeyecek olan İngiltere'dir. bahsettiğin gelirlerin çoğunu ev sahibi ülke alır. Arkadaşım ben sporun gelişmesine, teşvik edilmesine birşey demiyorum. Eğer amaç buysa tabiki ücretler cazip olmalı.Teşviğin ve başarının artmasının tek yolu bu değil.Kolay yolu seçiyoruzsSadece öyle çok paralar vererek gerçekleşemez. Bkz: Türkiyede Futbol. Ayrıca: link

• Yok kardeşim olur mu öyle şey...sporculara kaç altın veriyorsa, emin ol ülke verdiğinden en az 2 katını oradan alıyordur...Sadece teşvik amaçlı komple zarar edeceğini bile bile bu kadar para sarf etmez...Ayrıca, Türkiyede Futbol hal� tam anlamıyla gelişmemiştir...Bunun maddi sebebi çok açıktır ama tabi düşünce olarakda gelişemediğimiz için bu hallerdeyiz...Genel olarak Tüm Sporlara önem veren bitek FB Kulübü var, ki bu yetmez...

Ha bide, Güncelleme güzelmiş Akp filan:)

• nası olsa kazanamıyolar diyebu kadar uçukdur

0|0
    0|0
  • 40 bin lira prof sporcuyu maksimum 3 ay kadar ayakta tutar, daha fazla değil.

0|0
    0|0
  • thy nin reklam için barcelona klubune verdiğinin yanında hiç bir şey..

daha iyi reklam olmazdı bu olimpiyatlar. helal hoş olsun

0|0
    0|0
  • eğer naim süleymanoğlu gibi efsane olacaksa helal ossun. olamayacaksa da varsın gerisini millet tahlil etsin bana lafmı düşer

0|0
    0|0
  • atatürkden gelen bi gelenek olsa gerek bukadar para vermek çok iyi spora teşvik ediyor zaten az madalya alıyoruz emin ol amerika kadar madalya alsak bizdede düşürürler fiyatı bence şuan çok normal

0|0
    0|0
  • E şunu düşün.Bizim madalya sayımız 2, adamların onlarca ya da yüzü geçkin.Biz de o sayıya gelelim biz de azaltırız.

0|0
    0|0
  • Okadar verdiklerini sanmıyorum abartmışlar biraz

0|0
    0|0
  • zaten alamıyr kimse doğru dürüst altın kazakistan bile bizi 6 ya katladı

0|0
    0|0
  • Hak ediyorlar bence

0|0
    0|0
  • gerek yok