Türkiye de futbol Avrupa da futbol?

Türkiye dışındaki hiçbir Avrupa ülkesindeki taraftarlar sadece başarılı diye ülkenin büyük takımını desteklemiyor. Peki sizce Türkiye de neden böyle? Neden Diyarbakır da yasayan biri Diyarbakırspor u değil de Galatasaray ı, Bursa da yaşayan Bursaspor u değil Fenerbahçe yi, Rize de yaşayan Çaykur Rizespor u değil Fenerbahçe yı destekler?

0|0
2|3

En İyi Kız Görüşü

• Ne yazık ki böyle. Ülkemizde güçlü olanın yanında olma hayranlığı var. Takımlarının gelişmemesinde suçlu kişiler taraftarlardır. Şimdi sen kendi doğu büyüdüğün yerin takımını desteklemiyorsun gidiyorsun 3 büyüklerden birini tutuyorsun maçlarına gidiyorsun ve ürünlerini alıyorsun bu takımlar para kazanıyor. Ya konya, Ankara vb. takımlar? Bunlar az kazanıyor taraftar desteği az, ürünlerini alan yok 3 büyükler kadar haliyle orada maddi durum olarak fark epey açılıyor. Biri senede 200 M€ gelire sahipse Ankara vs.40-50 M€ gelire sahip haliyle ortada ciddi bir fark var. Tabi ben illa kendi memleketinizden takım tutun demiyorum kalbiniz hangi takım için atıyorsa onu tutun ama günümüzde çok fanlık var.

Mesela bir taraftar her zaman takımının arkasında olmalı. Takım kötü sonuç alınca teknik direktöre istifa, oyuncuya kazma vs. deniliyor peki o kazma dediğiniz burak 2 sezon üst üste mi ne gol kralı oldu ee o zaman en iyisi diyordunuz Türkiye de hatta 2013 yılında Ronaldo ile kıyasladınız :D

Bakıyorum Almanya ligine sıradan bir takım lig sonuncusu hatta stad full çekiyor peki Türkiye de sonuncuyu bırak ilk 5 te yer alan 3 büyük dışında ki takımlara bakıyorum stadlar bomboş bunun sorumluları ise oranın yaşayan taraftarlarının güçlü takımı desteklemeleridir.

İspanya, Almanya, İtalya, Fransa, Portekiz vb. liglere bakın hiç biri güçlü takımın fanlıklarını yapmıyor doğup büyüdüğü yerin takımını destekliyor onun ürünlerini alıyor. Eğer avrupa da büyük takım fanlığı yapanlar olsaydı tıpkı bizim ülkemizde ki gibi; Real Madrid, barcelona, bayern, City, Chelsea, Manu, PSG, Juventus vs. dışında diğer hiç bir takım desteklenmezdi. Özellikle Almanya ligine bakıyorum 2. lig takımlarında bile stadlar tıklım tıklım dolu kendi memleketinin takımlarını destekliyorlar çünkü !

0|1
    0|0
    • Süre dolunca EİG. benim içimden geçenleri dillendirdiniz. Gidip Dortmund da yaşayan biri bayern Münih i, newcastle da yaşayan chelsea yi desteklemiyor ama bizim ülkemizde ne yazık ki böyle değil bir eskişehirspor luyum. eskişehir de sadece bu durum yok ama bizim de passolig den başımız dertte. eğer sistem olsa ve herkes şehrinin takımını desteklese lige de denge gelir. Galatasaray gibi takımların bir çok borcu olmasına rağmen ayakta kalması da Ankaragücü nün parasızlıktan ligden düşmesi de taraftar yüzünden küme düşmesi (sürçe lisan ettiysem affola) de taraftar yüzünden

• Zaten bu Futbolun başındakiler ve bu insanlarımızla bizim futbolumuz ilerlemez. Hatta şu an wolfburg ve evertoon maçına bakıyorum stad tıklım tıklım dolu seyirciler deminden beri destekliyor tutkulu bir şekilde. Hatta özellikle Real Madrid ve bayern maçı bayern kendi sahasında 4-0 yenik bazı taraftarlar stadı terk ediyor ama gene taraftarların çoğu stadda skor 4-0 olmasına rağmen 0-0 mış gibi takımlarını destekliyorlar olay filanda çıkartmıyorlar. Oysa bu olay bizde olsa taraftar sahaya iner, yabancı madde atar, olay çıkartır vs.

Futbol olarak çok çok gerilerdeyiz hatta bana göre bizden çok daha fakir ülkeler var Afrika da onlar bile bizden daha görgülü. Önce ülkemizde ki insanların zihniyeti değişmeli güçlünün yanında olma olayları bırakılmalı, maç kaybedince yönetim istifa vs. şeyler yapılmamalı. Gerçi bu yazdıklarımı anlayan sizin gibi çok az sayıda insan var zaten bu gidişle biz hep bu kafayla devam ederiz hep hüsrana uğrarız.

• Dortmund iç saha maçlarında stadı dolduruyormuş geçen yılki ortalama ayni zamanda rekor 86000 biletli seyirci

Kızlar Ne Diyor 1

• bu ezelden beri hep böyle

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Türkiye futboluyla avrupa karşılastırmak yanlış olur.

0|0
    0|1
  • onu bende anlamıyorum gercekten. herkez 3 buyuklerın pesınde.

0|1
    0|0
  • Bencede bu durum soz konusu ne kadar dogru tartisilir.

0|0
    0|0
Yükleniyor...