Nihat Hatipoğlu kafamı karıştırdı bilgisi olan?

Dün gece yine nihat hatipoğlunu dşnliyordum sahura kadar ve dediki soru üzerine adem ile havva yaratıldı ve Allah meleklere adem ile havaya dizçökmelerini söyledi ve meleklerden birisi dediki Allahım bu insanları neden yarattınızki onlardan önce yine cinleri dünyaya yollamıştınız ama size şirk koştular savaşlar çıktı.vs. Allah yinede adam ile havaya biyad edin dediklerinde hepsi biyad ettti fakat melek olan şeytan etmedi ve orda şeytanlaştı iste sorunda burda e şeytan Allah adem ile havaya biyad edin dediğinde karşı çıkıp şeytan olduysa Allahın bizden yani insanoğlundan once dünyaya yolladığı cinlerin zamanında şeytan yoktu ozaman o onlar neden helak oldu savaşlar çıktı kötülükler yaptı anlamadım bilgisi olan varsa lütfen aydınlatsın... şimdiden teşkkürler ederim.

0|0
3|7

En İyi Erkek Görüşü

• Şeytan cinler zamanında elbette lanetlenmemişti. Ama cinlerin de insanlar gibi nefisleri var. Rahmani ve şeytani cinler diye ikiye ayrılmalarının nedeni de budur. Allah ayet-i kerimesinde " Ben insanları ve cinleri yalnızca bana kulluk etsinler diye yarattım." diyor. Yani cinlerin de yargılanacağı bir gün var. Dolayısı ile nefis sahipleridirler.

Ayrıca Nihat Hatipoğlu mu birebir bunu söyledi yoksa, biat edin'i sen mi o şekilde söyledin bilmiyorum ama Allah orada bütün meleklere " Ademe Secde edin" diyor. Biat etme farklıdır, onun emrine kulak vermedir. Burada secde söz konusudur. Secdeden kastı zaten Allah ayetinde belirtiyor. " Biz insanı en güzel şekilde yarattık. Onlar daha sonra kendilerini aşağlıların aşağlısı yaptılar." (Tin Suresi)

Buradaki secdeden maksat, yeryüzünün en değerli varlığının insan olduğunu ifade etmektir. Yoksa tapınma değildir.

Son olarak şeytan melek değil cindi. Çünkü melekler nurdan cinler ise ateşten yaratılmışlardır ve şeytan isyan edince " Ben ateşten o ise topraktan yaratıldı, ateş topraktan üstündür." diye isyan etmişti.

0|0
    0|0
    • biyat etmeyi ben yazdım yanlış olmuş yani adem ile havvadan once dünyada cinler varken şeytan şeytanlıkyapmıyordu ama cünlerde nefis irade olduğu için yineden kötülükler çıktı.Peki şeytan cinlere neden karşı çıkmadı

• teşekkür ederim çok güzel ya böyle şeyleri anlatsan sbaha kadaar dinlerim:D

• Rica ederim. Sabaha kadar sorsan söylemekten aciz olmam ben de : )

Kızlar Ne Diyor 3

• Benim bildiğim şeytan bir melek değildir cin taifesindendir. Melekler nurdan şeytan cinler dumansız ateşten yaratılmıştır. Bazı cinler ifritleşir. Cinlerin kötü olanlarına şeytan denir biliyorum. link

1|0
    0|0
    • e tamam işte şeytanda şeytanlıktan önce Allahın yanındaki bir melekti

• Şeytan melek değildir linki okursan anlarsın. Melekler nurdan, şeytanlar ve cinler ateşten yaratıldılar. Şeytan cinlerdendir. Allah onunda secde etmesini istedi etmedi. Cinlerde nefs vardır bu yüzden Allah a karşı geldi. Eğer şeytan bir melek olsaydı Allah a karşı gelmezdi.

• önceden hepsi allaha ibadet için yaratılmıştı yapıyorlardı neden yapıldığı önemli

• Adem a.s ilk yaratıldığında meleklerin ona secde etmesini söyledi. Bütün melekler secde etti fakay şeytan ben ateşten yaratıldım o ise topraktan ben ondan üstünüm secde etmem dedi ve sonra şeytan kıyamet gününe kadar bu görevle cezalandırıldı. Şeytan bir melek fakat bu suçundan dolayı ebedi cehennemlik.

0|0
    0|0
    • soruyu okumamışsınkı bunu bende biliyorum

• senin cevabınla tatmin olmadım teşekkür ederim ama yinede

• şeytan çok haklı.

0|0
    1|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Güzel noktaya değindin. Bende bunun gibi bir çok açık yakaladım. Tüm bildiklerimin kulaktan dolma olduğu gerçeğini gördüm ve sorgulama ihtiyacı hissettim. 4 yıldır aralıksız kafa yoruyorum. Üzülerek söylüyorum ki çıkardığım sonuç şu; Yaratıcı peygamberler dahil hiç kimse ile iletişim kurmamıştır. Kitaplar ise insanlar tarafından hazırlanmıştır.

1|0
    1|1
    • sen bence boşa zaman geçirmişsin.Kurandakş mucizeler bile bu devirde yeni yeni bilim adamları tarafından bulunurken sen neyden bahsediyorsun?

• Hangi mucize? Dünya' nın yuvarlak olması gibi küçük bir gerçeği bile barındıramayan bir kitaba Allah' ın kitabı demem ben. Ayrıca cin olayı başından sonuna kadar hurafe öyle bir şey yok. Bu evrende cinlerin gerekliliğini göremedim ben. Ben söylemiyorum Allah' ın yarattığı düzen söylüyor.

• bildiğin kadarı ile önceden şeyan melek... ayrımı yoktu bu olaydan sonra çıktı diz çokmeyi kabul etmeyenler cehenneme gönderilecekti ama kıyamete kadar adem oğullarını doğru yoldan çıkarmak için allahatan izin aldılar diye biliyorum

0|0
    0|0
  • cache10 ahbap: cinlerin iyi olanıda var kötü olanıda var.

öyle kötü cinler var ki bazı insanları sapkınlığa götürüyor. bu cinler şeytandan daha çok gaddardır. yani savaş çıkması için şeytana gerek olmadığını anlıyoruz.

0|0
    0|0
    • peki Allah neden kötü cin yarattıki kötülükler çıkacağını bile bile

• kötülüğü seçmenin onların elinde olan bir şey olduğunu düşünüyorum. sonuçta cinler ve insanlarlar Allah'a kulluk etmek için yaratıldı lakin ibadet edenlerde var, etmeyenlerde(insanlar şeytan tarafınedena kandırılabiliyor bu ayrı konu, sonuçta hakikati seçmemiz için akıl verilmiş bize, cinlerinde kullanabileceği bir aklı vardır.)

• Abow tam sormalık soru ama şeytan olmasada hırs ve istekli olmaz mıyız bütün kötü özelliklerimizi şeytana atamayız sonuçta irademiz var bize hangisi cazip geliyosa onu seçeriz.

0|0
    0|0
    • kötülüğe sevk eden şeytan şeytan olmasa ne kötü düşünce olur nede başka birşey

• ozaman şeytansızde aynı şeyler olcaksa şeytan neden var.Hadi diyelim senin dediğin gibi ozaman cinler yaratılırken neden şeytan ozaman karşı çıkmadı?

• Bununla ilgili birçok hadisi var ayet varmı bilmiyorum araştırısan bulabilirsin. Bak diyorum ki şeytan bizi yolumuzdan sapmaya meyillendiriyo cinlerin zamanında cennet cehennem yoktur ve zaten şeytan bu durumda kısmen başarılı müslümanların %60+ sı namaz kılmıyor cinler zamanında cennet cehennem olmadığı için tamamen iradeleriyle hareket etmişlerdir ee irade sahibi yaratıklar azı kabullenmez savaş kötülük çıkmış olabilir.Cinle ve şeytan ateşten biz topraktan yaratıldık şeytan bizi küçümsediğineden

• bilgim yok

0|0
    0|0
  • çok mantıklı yere dokundun. Onlar rivayet mi Kur'an da yazıyor mu o önemli. Bence Nefis cinlerde de var

0|0
    0|0
    • yok nefis olması sıkıtı değil zaten şeytan mesela kötülüğü düşündüren meyil ettiren o onu anlamış değilim.

• evet ama insanlar için o .. Kur'an 571 yılında indirildi Cinler için değil bizim için indirildi. İnsan alemine göre şeytan var ama diğer alemlerin kitabını filan bilemediğmz için yorum yapamıyorm. Bir alime sormak lazım hakkaten 10 numara soru ;)

Yükleniyor...