Herkesin aynı fikre sahip olması farklılığı öldürmez mi?

Selamlar Arkadaşlar..

Mutlu,huzurlu bir gün diliyorum hepinize..

Yaklaşık 8 aydır burdayım.Buranın daimi ziyaretçilerindenim desem yanlış bir cümle kurmuş sayılmam.Şöyle ki;Yeri geldi bilmeden kırdığım insanlar oldu.Yeri geldi hakszılık yapan arkadaşlarıma fikrimi dile getirdiğim anlar oldu.

Söz konusu Ks'deki bir çok soruya karakterim gereği tarafsız bakıyorum.Ks'de üzüldüğüm bir kaç noktayı dile getirmek istiyorum umarım bunu bana çok görmezler..

İnsanlar her zaman her yerde aynı fikre sahip olmayabilirler.Başkasının savunduğu fikre benimde yandaşlık mecburiyetim kabul görmez..Ortada bir problem var ise bunu gelip birebir konuşmak yerine engelleyen arkadaşlarımın bunu onlara bir getirisinin olmadığını belirtmek isterim.Burda beni tanıyan kişilerin benim kimsenin hakkına ya da kişiliğine saldırmayacağımı bilir ki öyle de..Engel basan kişilerin hassasiyetlerinin olduğu noktaların kendi nezdimde bir açıklamayı merak etmiyor değilim.Yanılıyor muyum benim gibi düşünen yok mu?

0|0
6|11

En İyi Erkek Görüşü

• Yer yüzünden aynı inanca, aynı kültüre, aynı mezhep ve etnik kökenler arasında bile birebir aynı fikirli iki insanı görmek mümkün değildir. Hatta bunu daha bir dar alana sığdıracak olursak, ailede bile bu böyledir. Ancak zıt fikirlerin, yahut değişik düşüncelerin insanlar açısından çok büyük problem olmaması gerektiği kanaatindeyim. İşin inanç boyutu elbette farklıdır. Orada söz bana değil, tabii olduğum dine düşer, hükümleri ne ise o uygulanır. Ancak yine de hiç bir dini inanç sisteminde de, başka inanca sahip olana cephe tutulduğu görülmez. Bazı lanetlenmiş kavimler ve izm li görüşler haricinde. Bilakis " Siz onların ilahlarına hakaret etmeyin, Onlar da sizin ilahınıza hakaret etmesinler." diye uyarıda bulunulmuştur.

Engelleme veya yasaklama konusuna gelince ;

Kişiler kendilerine zıt fikirde olanları, gerek sanal ve gerekse reel hayatta olsun çoğu zaman görmek istemezler. Belki de ortada çok küçük nedenler olmasına rağmen, hatta olmamasına rağmen bu böyle kabul görülmüştür. Belki de insanın fıtratında olan acizliktendir. Yine de söylemek isterim " Çakıl taşı altına değerek değer kazanmaz, altın da değerinden olmaz. " : )

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Yazını sonuna kadar okudum.Ama en sonunda benim gibi düşünenler yok mu dedin.Sonuçta bu bile farklılık aranmadığı hissiyatı verebilir.Doğrusu farklılık ,karşıtlık iyidir.Sonuçta yalnış bildiğimiz şeylerde ortaya çıkar ve biz biraz daha bilmeye yaklaşırız.Dediğin gibi bazıları direk engelliyor.Ama zaten amaç bilgi değilse bu okadar da kötü değil.Bırak öyle yapsınlar.Sen bu sitenin daimi bir üyesisin.Ve yorumların çok güzel doğrusu.Her bütünlüğün içinde bir karşıtlık olmalıki onun dengesi korunsun.Bu site ve sizin gibi değerli üyeler sayesinde sıkıntı yaptığım bazı sorulara cevap buldum.Yani fazla soru sormuyorum.Çünkü sormayı düşündüğüm bazı sorularla karşılaşıyorum.Bu daha güzel oluyor.Umarım daima sorularınızla ve cevaplarınızla karşılaşırız.

2|0
    0|0
    • Eleştiriler için teşekkür ediyorum..Yazımın sonunda gizli bir "ironi"vardır.

• Eleştiri yapıcı olursa eleştiridir.Umarım yapıcı olmuşdur.İroni gizli olmaz ,zaten açıkta.Ben o hissiyatı verebilir dedim.Ama bu soru tam yerinde bir soru.Asıl ben teşekkür ederim böyle güzel bir soru sorduğun için.

• Rica ederim.

• fikirler farklı lakin :saygı ..sevgi...ortak payda olmalıdır...

2|0
    0|0
  • Tamam ben seni engellemiştim

engeli kaldırdım

seni engelledim diye

illa ki kötü biri olman gerekmiyor

Farklı fikir değil

kişisel tercih

o an sinirliydim ve engelledim

biri beni engellese bu kadar önemsemem

sen de önemseme.

1|0
    0|0
    • Engelleyecek kadar önemsenmez.

• "Engel basan kişilerin hassasiyetlerinin olduğu noktaların kendi nezdimde bir açıklamayı merak etmiyor değilim"

Ne güzel söylemiş atalarımız. Kimse ayranım ekşi demez. Herkes kendini görür.

Ben ölüm fikirlerin çakışmamasıdır.

1|0
    0|0
    • Sorumu tekrar okumanı tavsiye ederim.

• Tekrar okuman sana birşey kaybettimez..Özet geçeyim kimsenin şahsına adice bir yorum yapmıyorum.

• Boşver,eskiden olanlar olmuş. Kime hiç bir şey anlatamazsın. Herkes salya sümmük bilgedir.

• Tek seslilik kötüdür, çok seslilik iyidir. Çünkü çok sesler birbiriyle çarpışır ve sonuçta ortaya bir gerçek çıkar. Herkes aynı şeyi söyleseydi insanlık bu noktaya gelemezdi.

1|0
    0|0
    • Sonumuz karanlık demek ki aynı şeyleri söyleme mecburiyeti var bir yerlerde baş gösteren.

• her devirde olan bir şey ki bu. Ama eninde sonunda hep "aykırı sesler" kazanmış :)

• Engel basanlar zaten onlar için birşey düşünmüyorum artık. Herkez aynıysa orda kimse yoktur

1|0
    0|0
    • Ne güzel de söyledin.."Herkes aynıysa orda kimse yoktur."

• haklısın :)

1|0
    0|0
  • katılıyorum.

0|0
    0|0
  • doğrularımı yazarım herkes de benim doğrularımı benimsemeye bilir engellerler tamam engelledin de neden kalkıp benim yoruma engelleyen vatandaş yorum yapar bazılarının bu huyunu sevmiyorum ayrıca ben doğrularımı söylüyorum

0|0
    0|0
  • neler diyosun böyle ;D

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• canım zaten gercek arkadas gercek dost hatalarımız oldugu zaman bızı uyaran elestıren kısıdır.ben senın durustlugune samımıyetıne ınanıyorum.zaten eger karsıdakını hep haklı cıkarırsak hatalarını soylemezsek elestırmezsek asıl bu hata olur yalancılık olur.ama herkes senın benım gıbı dusunmez.herkesın bır karakterı vardır bunu degıstıremeyız.herkesı oldugu gıbı kabul etmelıyız.

1|0
    0|0
    • Teşekkür ederim canım..Tabi ki onları olduğu gibi kabul etmeseydin onların yaptığı şeyin aynısını yapardım

• Karşımızdaki insanı bizle aynı düşünmüyor diye eleştiri adı altında yargıladığımız için karşı tarafa rahatsızlık veriyoruz. Keza karşı taraf için de aynı...

Karşı taraf da kendi düşüncesinin 1 adım ilerisine bile katlanamadığı için sürekli söyleneni yanlış anlama derdinde.

Toplum olarak ne saygı çerçevesinde tartışmayı ne de tartışırken karşımızdakine empati yapmayı becerebiliyoruz.

Bu yüzden KS de engeli basmak, gerçek hayatta lafı gediğine oturtup kaçmak, alelade laf sokmayı zafer sayıyoruz.

Zaferden ziyade kişiliğimizin olgunluğunu gösteriyor bu...

0|0
    0|0
  • herkesin aynı fikre sahip olmsı farklılığı öldürebilir yada öldürmeyebilir...konuya göre değişir bakış açıları..engeli neye göre bastığıma gelince..haddini bilmeyen,saygı sınırını aşan,tartışmdan ziyade laf üstünlüğünü benimseyen üyeler görünce hiç beklemem basarım engeli..

1|1
    0|0
  • ben henüz toplumca farklı fikirlerin varlığına tahammül edebildiğimizi düşünemiyorum...o,bu,şu...gibi kişiseleştirmeden böyle söylemek mümkün..kaldı ki KS de toplumu yansıtan ufak bir kesim..hoşgörü seviyemiz ne zaman artarsa farklı fikirleri de kabul etme anlayışımız o derece artacaktır diye umuyorum..

1|0
    0|0
  • haklısın aynını düşünüyorum

1|0
    0|0
  • düşünmüyorum senin gibi.

0|0
    0|0
Yükleniyor...