Evreni ışıktan hızlı genişleten takyonların çalışma şekli ile ilgili fikirleriniz?

Bilmeyen arkadaşlar için söylüyorum. Takyonlar evrenin genişlemesini sağlayan şeylerdir. Şey diyorum çünkü madde değiller ışıktan hızlı ilerliyorlar. Ne oldukları da belli değil. Asıl soru şu; Evren hiç bir şeyin ışıktan hızlı gitmesine müsade etmiyor. Peki bu evreni ışıktan hızlı genişleten takyonlar evrenin içinden itme kuvveti mi uyguluyor yoksa dışarıdan çekme kuvveti uygulayarak mı genişletiyor? İşin en ilginç tarafı ise evrenin genişleme hızı yavaşlaması gereken yerde artarak devam etmektedir. Meraklı arkadaşlar buyursun beyin fırtınası yapalım.

Güncellemeler:
Bu arada vatandaşın biri herkesi eksileyip soruyada 1 yıldız verip kaçmış. Kılım galiba.

0|0
35

En İyi Kız Görüşü

• Takyonlarda benim anlayamadığım nokta şu. Enerjileri azaldıkça hızları artıyor ve sanal kütle değerleri yüksek olduğundan çekim kuvvetine girmiyorlar ve evreni büyütmeye devam ediyorlar , tamam. Ama enerji sıfır olduğunda sonsuz hıza ulaşmış oluyorlar. Peki sonsuz hızdan sonra nasıl daha fazla hızlanabiliyorlar ?

1|2
    2|1
    • Daha hızlanmıcak sabit hızda büyüyecektir

• Evren takyonlara madem ışıkıtan hızlı gidiyorsun o zaman kabul ama ışık hızının altına inmeyeceksin diyip tokatlamış muhtemelen. En yavaş takyon ışık hızının altına inemiyor dursa bile..

• Aynen öyle çok karmaşık bir durum.

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 5

• hocam benim fizikle pek alakam yok . fakat takyonlar için wikipedi de farazi parçacıklar denmiş. tabi wiki ne kadar kaynak olur orası tartışılır ama burdan elde ettiğim bilgiye göre takyonlar somut olarak ispatlanan şeyler değil daha çok varsayımsal olması gerektiği düşünülen parçacıklar gibi geldi.

0|1
    2|0
    • Mesela karanlık madde ve karanlık enerji dediklerimiz henüz kanıtlanmamış ama bilim adamları orda olduklarını biliyorlar. Bir çok şey toriden ibaret. Amacım sadece fikir alış verişi yapmak.

• konuyla tam alakalı değil ama discoveryde bu tarz evrenle alakalı güzel belgeseller çıkıyor.. morgan freeman ile evrenin sırları ve bir kaç tane daha var buna benzer program. genelde de michael kaku diye çekik gözlü bir fizikçi var onu konuşturuyorlar .kara delikler , solucan delikleri , zaman yolduluğu, karanlık enerji vs eğlenceli oluyor :)

• Onları yakaladıkça izliyorum. Şu kaku varya onun dehşet fikirleri var. İlginç ve sempatik adam :)

• Evren doğal olarak ışıktan hızlı gitmesine izin vermiyorsa dışarıdan çekme kuvveti daha mantıklı...Fakat evrenin dışı nasıl olabilir?orada neler var ? sorularını sorduğumzda aklım almıyor...

0|1
    2|1
    • Saçma sapan eksileyenin...

• Şuan uzayı büken motorlar üzerinde çalışıyorlar. Hiç harereket etmeden ışıktan hızlı gitmeyi planlıyorlar. He birde Einstein ağabeyimizin solucan delikleri var. Onu da yabana atmamak lazım :)

• Onlar zaten bambaşka bir şey ya...

• takyon diye bişey olmadığını düşünüyorum

0|2
    3|0
  • evren genişlese nolur biz daralmışız bu lanet olası dünyada

1|2
    2|0
  • bence evreni sınırlandıran (? diyorum sınırlı mı sınırsız mı bilimyorum) tabakada ilerliyor bu meletler

0|0
    0|0
Yükleniyor...