Aton ve Akheneton (Aton'un kulu) . Firavun 4. Amenofis bir Peygamber olabilir mi ?

Firavun 4. Amenofis, Mısır'daki çok tanrıcılığı yasakladı ve Mısır tanrılarının isimlerini her yerden sildirdi. Bunun yerine, yerin ve göğün yaratıcısı, hayatın yaratıcısı tek ve bir olan bir Tanrı'ya inandı ve insanları inanmaya çağırdı. Bu tanrı Aton idi. Kendi adını da Akheneton (Aton'un kulu) olarak değiştirdi. Peki sizce 4. Amenofis Allah'ın gönderdiği onbinlerce peygamberden biri miydi ?

Güncellemeler:
Akhenaton’un inandığı dinde erkekler sünnet oluyorlardı. Domuz eti yemek günahtı. Tapınağa girmeden önce el ve ayaklarla yüz belirli bir ritüele uygun olarak yıkanıyor, yani abdest alınıyordu. Cinsel ilişkiden sonra da günümüzde gusül abdesti dediğimiz biçimde mutlaka baştan aşağı yıkanmak gerekiyordu.

bu cümleler de senin linkten, islam ile bütünleşen sözler sanki ilginç. ilk kez görüyorum bunları.

0|0
2|4

En İyi Erkek Görüşü

• (kusura bakma mobilden girdiğim için yorum yapamıyorum tarayıcıdan dolayı) Olabilir.Çünkü Hz Yusufla 4.Amenofis in M.Ö. 1700 lü yıllarda yaşadığı yazmaktadır.O zamanlar Hz. Yusuf insanları Allah a inanmaya çağırmak için birçok mucize göstermiştir.Kuran da Hz Yusuf un rüyasını yorumladığı kişi 4.Amenofis tir

0|0
    0|0
    • (estağfurullah sorun değil :) ) o zaman 4. Amenofis bir peygamber değil, ama bir peygambere Hz. Yusuf'a iman etmiş biri diyebiliriz öyle mi ?

Kızlar Ne Diyor 2

• saçma şeylerle uraşpta dinden çıkmaın.

1|1
    1|1
    • başımıza müftü mü kesildin ya hu :(

• bence de iyi yaparsın. boşa vakit kaybetme.

• kardeşim böyle sorular sorma bu ülkede daha o kadar gelişmedi kafalar,iphonelar yenileniyor,ipadler gelişiyor ama kafalar tahta.Kuran-ı Kerim'de ne demiş oku oku oku İlk okuyun araştırın.Boş konuşup,dinden bahsetmeyin cahiller

• Akhenaton dan önce çok tanrılı dinleri vardı ama bu tanrıların en üstünde amon vardı. O da diğer tanrılara inanmayı reddetmiş amon yerine atonu tek tanrı ilan etmiş. Nereden kafasına esti bunu yapmak bilemeyeceğim.

0|0
    0|0
    • Evet Mısır'ın geleneksel çok tanrıların, baştanrısı amondu. amon diğer tanrıların başıydı.

• Cevabı buldum! Ama sen gitmişsin siteden:/ Özet: hayır peygamberlikle uzaktan yakından alakası yok.

Erkekler Ne Diyor 3

• farzet peygamber idi. yada farzet sıradan biriydi.senin hayatında bi değişiklik yapmayacaksa koyver gitsin.

0|0
    0|0
    • düşünmek, akıl yürütmek her zaman hayatımızda bir değişiklik yapmaz mı ? ben beraber düşünelim diyiyorum !

• anlaşıldı şimdi hakaret zamanı, kendi edebiyle gitmeyeni bir tekme atmak vacip artık. şuuut ve gool, hadi yaylan...

• @Darkneel diyor ki : Komiksin :)))) hatta trajikomiksin :P

• 4.Amenofis Hz. Yusuf la aynı zamanda yaşadığı için onu örnek almıştır

0|0
    0|0
    • Hz. Yusuftan etkilenmiş olabilir mi yani. Hz. Yusufu kendine vezir yapan Firavun olabilir mi sence ?

• Ekinokswest ile ortak dükkan mı açtınız abi siz?

0|0
    0|0
    • bir üye daha Ekinokswest kardeşe atıfta bulundu, ama ben 11 yaşımdan beri tarih okurum. :) tarih güzeldir.

• bizdede 28 liralık sinbo marka pervane var. açınca hava daha sıcak oluyore.

• bir soruya cevap ver veya verme, ama sana uymuyorsa hemen eleştiriye başlamak, kabullenememek, küçümsemek, tenkit neden ? kimse kimseyi sorulara cevap vermek için zorlamıyor !

Yükleniyor...