2012 Olimpiyat Oyunlarında Türkiye'nin başarısızlığını neye bağlıyorsunuz?

Böyle rezillik olamaz. Sunu bir okuyun da beceriksizliğimizi görün. link

Siz 2012 Olimpiyat Oyunlarında Türkiye'nin başarısızlığını neye bağlıyorsunuz?

0|0
3387

En İyi Erkek Görüşü

• Sporcu yetiştirmek kolay iş değildir. Almanlar, Ruslar, Birleşik Devletliler gibi spora önem veren milletler neredeyse bir yüzyıldır sporcu yetiştiriyor, spora önem veriyor

Hükumet sadece kendi havasını atıyor. Şu kadar sporcu gönderdik diye. Başka bir numaraları yok. Başarı istiyorlarsa bu işi ciddiye almaları lazım. Boş konuşmayıp suçu başkalarında aramayacak kadar da bilinç.

Bu ülkede spor ya boş zaman aktivitesidir ya da vakit kaybıdır. En başta bu algının değişmesi lazım.

2|1
    0|1

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 86

• Türkiyede şu olgu var. sporcu olacagım da ne olacak olgusu. Gerek yok cünkü görmediniz mi altın madalya getirdikten sonra o kadar insanın deger verilmeyip kenara itildigini?

altın madalya getirdi eee? sonra yok. kayıp. Ve kimse ilgilenmedi kac kere.Eskileri hatırlayın biraz.

Ayrıca spor yapan kişi aynı zamanda bir meslek sahibi olmalı di mi? ama Bugunden yarın ne yiyecegimi düşünen bir milletiz. Cok zengin olmadıgımızdan böyle olmak zorunda . elimizden gelen bu.

sporcu olup da ne olacak felsefesi hakim.ve dogru bir hakimlik.

sporcu olan kişi ya spor yaparak ekmek kazanacak ya da başka bir işe girecek sporu bırakacak. ikisini bir arada götürebilen yok.

Bana şunu soyleyin zengin olup işleri tıkırında giden sporcu var mı ?

Yani varlıklı bir aileden gelip sporcu olan kim var? kimse.

Sporcuların hemen hepsi istisnalaar haric orta halli aile ya da yoksul aileden geliyor degil mi?

o sartlarda da yapılacagın en iyisi bu. spor yapan kişi ufak yaşta keşfedilip hatta ileride de olsa kesfedilip okullardan bu yaptıgı spor dalından dolayı odüllendirilip burs alarak okuması o kişiyi motive edecektir.

Sırf atletizm cirit atma futbol basketbol voleybol vs... spor dalından iyi olan kişinin burs ile uniye yerleşmesi icin cabalar harcanmalı bence.

Yurtdışında bircok dalda sınava bile girmeyip sadece sporu iyi olan kişileri kesfederek okullara alınan bir sürü insan var. burda da yapılmalı.

Gerci bunu düşünmesi gereken bizler degiliz. Olanları herkes goruyordur.

Yine de 1-2 altın birkaç gümüş bronz bir şekilde geldi işte.

Tebrikler tüm sporcular. ödül alan almayan. vesselam.

2|1
    0|0
  • Sporcuyu tarif etmek lazım.Yetiştirmek lazım.

Evet oraya gidenler mukemmel insanlar. süper sporcular . ciddi anlamda iyiler.

ama neye göre bize göre.

Onlardan daha iyi olanlar varmış demek ki.

Daha fazla antrenman ve daha fazla spora yatırım yapılmazsa her sene husran olur

1|0
    0|0
  • Bunun yüzde 90 ı Türkiye'de ki spora verilen deger ve önemden kaynaklanıyor, yüzde 10 u da sporcudan. yüzde 90 lık kısıma antrenör yetersizliği, halkın ve medyanın futbol haricinde baska bir spora deger vermemesiyle gelen yetersiz reklam, sponsor destegi ve sporculardaki gelecek kaygısı, çoğu milli sporcunun aylık 2500 tl 4000 tl gibi komik paralarla bu işi profesyonel olarak yapmalarını beklemek, insanların direk 1. 2. 3 lük beklemesine ve devletin basarısızlardan gelir destegini kesmesinin yarattıgı korkuyla gelen aşırı baskı ve stress vb vb vb bla bla bla gider bu boyle. Şurda en son laf edecek kişiler varsa 1. devlet 2. si bu adi medya 3. sü ise halk yani biziz.

Nedendir ki hiçkimse bu sporcular olimpiyatlara çıkana kadar nasıl calısıyor ne ediyor, nasıl geçiniyor ne şartlarda ne yogun baskılarda bu işi yapıyorlar düşünmezlerken; olimpiyatlara gelindiginde yerin dibine vuruyorlar. Be medya be insafsız halk koskoca 4 yıl neredeydin de şimdi gelip sporcuna laf ediyorsun, hangi basarısında arkasında oldun, kaçınız gitti bi judonun bi halterin türkiye şampiynasına yada kacınız açtı izledi bi kafkas şampiyonası balkan şampiyonası, kaçınız gitti orda destek verdi de şimdi laf ediyorsunuz bu insanlara. bizim ülkemizde belli başlı 2-3 brans haricindeki bütün sporcular, geçim derdi ve gelecek kaygısı gibi sorunlarla ugrasmaktan,üzerlerindeki gereksiz ve aşırı baskı olmadan, kafaları rahat bir şekilde kendi antrenmanlarına konsantre oluyorlar? Olimpiyatlara katılan sporcular eger bi avrupa şampiyonası yada dünya şampiyonasında derece almadıktan sonra 3 kurus maaşla ve çoğu farklı mesleklerini yaparak hayatlarını sürdürüyorlar.

Medyaya da lanet olsun, hiçbir gazetenin spor sayfasında bir tane amatör branşı yüceltmezler, bir sporcunun, farklı bir branşın reklamını yapmazlar ama gelirler ne zaman bir yerde başarısız olunur yerin dibine vururlar.

Olimpiyat klasmanında yarısmak bile bir onurdur, her sporcu avrupa şampiyonasına dünya şampiyonasına katılabilir ama gidip olimpiyatlarda yarısmak her babayigidin harcı değildir, oyle sizlerin gidip fitness salonlarında 15 dakka koşup 1 saat agırlık kaldırmanıza beenzemez olimpik sporcu olmak.

diğer ülkelerdeki o başarılı sporcular kaç yasından beri eğitiliyorlar,halk destegi alıyorlar, devletin maddi manevi destegini alıyorlar biriniz arastırdı mı? Bu ülkede kaç ailenin spor bilinci var, kaçı çocugunu daha coook küçük yaslarda bir spor bransına yonlendiriyor? yüzbinde biri. Diğer ülkelerde spor bir hayat tarzıdır bir yaşam bilincidir. Her branşa saygı duyulur.

Bu kötü sonucarın sebebi bu ülkede ki herkesten kaynaklanıyor.Ama ilk önce devletten kaynaklanıyor. Sen kendi sporcunu doyurmaz ona iyi bakmaz isen, o kişi geleecegini, ekmek parasını mı düşünsün yoksa gidip antrenmanını mı yapsın.

2|2
    0|0
  • spor ülkesi olmak için gereken malzemeler;

1-En az 30milyon Genç Dinamik nufus(Var)

2-Para:var diceksiniz var çünkü aşağıda asıl para eden eksiklerimiz o var dediğiniz paraları tüketecek.

2-Altyapı,tesis,malzeme(Yok)

3-Eğitimli teknik ekip(Yok)

4-Spor bilimi ve hukuk uzmanı, akademisyen(Yok)

5-Ve en önemlisi spor kültürü.(Yok)

küçük yaşlardan itibaren öğrencilerimiz spora özendirilmeli, Diğer ülkeler için tarifini verdiğim bu yemekteki eğer yoksa kesinlikle sağlayamayacakları şey "nufus" ki o bizde yeterince var. Spordaki başarılı ülkelere şöyle bir mercek tutarsak ör:abd . adamlar spora tonla para harcıyorlar. bu işi bilim felsefesi seviyesinde yapıyorlar. eğitim sistemindeki çarklar saat gibi işliyor. öğrenciler küçük yaşlardan itibaren Türkiyedeki gibi LYS SBS sınavına hazırlanacaklarına hobileri çerçevesinde spora başlıyorlar. Ve eğer yeteneklilerse bu işi ilgili spor dallarında uzman üniversitede hem okuyorlar hemde geliştiriyorlar.

Tabiki Abd gibi bir ülkenin seviyesine erişmemiz şu aşamada hayal gibi gözüküyor. Ancak potansiyelimizi doğru bir eğitim sistemiyle harmanlayarak ve kasamızdaki paraları saçma sapan yerlerde harcamadan doğru kişilerin ellerinde doğru yatırımlarla harcarsak NEDEN BAŞARI GELMESİN.

0|1
    0|0
  • Türk olmalarına bağlıyorum.

biraz düşününce çok güzel gerçekçi bir sebep. aynı kişi başka ülkede olsa çok daha başarılı olabileceğine eminim. bu herhangi bir kişide olur halterci veya güreşci herneyse. bu ülkedeki iğrenç, ilginç, yargıcı zihniyetin buradaki her iş kolundaki başarısızlıkta parmağı var.

1|0
    0|0
  • evet üzücü bir durum bu durum şunu gösteriyor ki bizim spora olan ilgimiz sadece izlemede kalıyor malesef.

1|0
    0|0
    • ya tamam yenilebilirsin de yani sonucta ulkemdir ona da tamam ama neden hava yapıyorsun o kadar kazancaz diyorsun bari deme yani haksız mıyım

• evet

• aynı dili konuşuyoruz o zamansa.

• Senin ülkende doğru düzgün olimpik havuz olmasın, sporculara imkan sağlama. Düzgün atış sahası ve antrenmanı olmadan olimpiyatlara yolla sonra başarısız olunca da sporculara beceriksiz de. Maçları sunan bazı gerizekalı spikerlerle olimpiyatlara giden sporculara laf söyleyen insanlarla uğraşmak zor. İmkan sağlayın adamlara. Ülkesinden desteği göremedikten sonra nasıl ilerleyebilsin adam, DNA'larına işlenmedi ya bu sporlar.

1|0
    0|0
  • Arkadaşlar ben size profesyonel bir sporcu olarak açıklayayım. İlk önce okullardaki beden eğitimi derslerine çok önem verilmiyor. Bir top veriyorlar peşinden koşuyor çocuklar. Bu böyle olmaz bilinçli bir beden eğitimi dersi lazım. Isınma hareketleri ile başlayacak çocukların gelişimi için uygun hareketler yapılacak ve son olarak esneklik yaparak bitirilecek. Okulu geçtim çocuğun içinde heves olacak herkes sporcu olabilir fakat başarılı olamaz. Önemli olan bir unsurda alt yapı ve malzemeler. Çalışacak imkan yoksa nasıl bu iş yürütülecek ? Düzenli idman yapmadan nasıl gelişecek sporcu ? Her okulun bir spor salonu olmalı bence. Belirli illerde olimpik düzeyde çalışma alanları olmalı. Sonra spora teşvik edilmeli. Mesela bir arkadaşım var 2 kere dünya şampiyonu oldu belediyeden aldığın şey çeyrek altın okulu bile kıza laptop veriyor. Düşünün yani bu kadar değerli bir dünya şampiyonu. Bazı lüzumsuz yerlere yatırım yapacaklarına spora yapsalar bu ülke gelişir ve başarılı olur diyorum ben.

0|1
    0|0
  • Gencleri Spora tesvik edecek imkanlari Sunmaz isen olacagi bu.

Ögrenciler Okulda Spor dersi aliyorlar ama nasil ?

Ondan Sonra her kesimin gidecegi Spor Komplexlerimi var Spor Hocalari desen onlarin aldiklari

Diplomalar Avrupada ilk okul diplomasi gibi geciyor.

Avrupadaki Üniversitelerde okudunmu Spor üzerine Egitim bile daglar kadar farki o yüzden

normal seyler bunlar bidaki olimpiyatlardada ayni Sonuc olacak Arkadas yazmis cizmisdi

kizmisdik Arkadasa dersiniz ama neye fayda sakalim yokki inandiriyim Sizi.

0|0
    0|0
  • bence bizim seviyemiyz zaten buydu hiç bi madalya alamamak çünkü spora yatırım yok okullarda beden eğitimi dersleri hep boş geçiyor , daha önce aldıgımız madalyalar halil le olsun naimle olsun bulgaristanda yetiştiler sonra bizi madalyaya boğdular bizde türkün gücü dedik hani onlar gitti noldu halterde sıfır çekiyoruz 10 sene sonra belki bronz madalya almaya baslarız calısırsak

1|0
    0|0
  • neyde başarılı olmuşki bu ülke atletizme başarılı olsun? elle tutulur bi tarafını göster bu ülkenin 1 tane sözümü geri alıcam

1|0
    0|0
  • eğitim sistemimizden kaynaklanıyor...yarış atı gençlerimiz..gelecek kaygısı var..bu gençlerden hiç birşey cıkmaz...sabah 7 de okula gidip okuldan dersaneye sonrada akşam eve gelen çocuk ne zaman sporla ilgilenecek...sporla geleceğini idame ettirip ettiremeyeceğinde meçhul..

0|0
    0|0
  • Beden dersinde bile ÖSS ye çalıştığımız zamanları düşününce çok garip değil bu durumumuz. Ailesi tarafından spor yapmak için desteklenen var mı? Ben at binmeye çok meraklı birisiyim fakat kendi paramı kazanana kadar ailem hiçbir zaman destekçi olmadı mesela bana bu konu da. Ayrıca çok iyi voleybol oynarım. Okul takımında oynuyordum lisedeyken fakat o kadar işte. Bizim kültürümüzde yok spora yönlendirme. Başarı denildi mi ya doktor ya mühendis olmak geliyor akla.

1|0
    0|0
  • Türkiye tam manasıyla kalkınmış müreffeh bir toplum değil, insanlar tüm zamanını iş bulma ve ailesini geçindirme derdi ile geçiriyor, spor yapmak sadece hobi seviyesinde o da ancak gelir seviyesi belli ortalamanın üzerinde olan insanlar arasında yani...Ayrıca futbol ve basketbol hariç sporculuk bir geçim kaynağı değil ülkemizde, bunun için Derya Büyükuncu ile yapılan röportajı okuyabilirsiniz, yıllarca sponsor bulamadığını ve federasyondan doğru düzgün maaş alamadığını anlatıyor, bu şartlarda kim ne diye bir ömür spor yapacak ve olimpiyatta madalya alabilecek seviyeye gelecek? Sporcuya değer verilmiyor o yüzden başarısızız...

1|0
    0|0
  • ibadete lafım yok da namazı spor sayan vatandaşlarımız var. beden eğitimi dersinde sınava çalışılırsa destek verilmezse ponpon kızlar çıkacak diye korkulursa olacağı budur.

0|0
    0|0
  • Olmuyor çünkü bu güzel ülke çıkarsa çevrelerine bel bağlamayı seviyor, yani spora ve sporcuya yatırım sıfır. Belli branşlar hariç tabi. Boksu çocuklar korumalik yaparak geçinmeye calisir, atletler idmanda ayakkabı bulamaz, okcuyla robin hood diye tassak geçeriz, gullecilere falan direk deli deriz. Ne olabilirdikki başka.

1|0
    0|0
  • kardeşi geçmişte altın kazandı fakat şimdi sakat diye abisini olimpiyata götüren bi mantıktan ne beklenir ki.

1|0
    0|0
  • hiç gitmesek daha iyi önemli olan kaç sporcunun gittiği önemli değil kaç tane nitelikli sporcu gönderiyoruz bu önemli

1|0
    0|0
  • güce dayalı sporlar (güreş, halter vs) daha tamam olmadı... hele bir onlar olsun, bakarız.

tabii abd'de hiperaktif çocuğa enerjisini boşaltsın diye (doktorun da yönlendirmesiyle) yüzmeye yazdırılar phelps olur, biz de basarız ilacı embesil olur.

tabii bir de tv star yüzücümüzle 33ncü olduk, 36 kişi arasında. hani ben de katılsam çok değişen birşey olmazdı. tabii 6 alimpiyattır da bundan daha iyi yüzücü çıkartamamak da garip.

2|1
    0|0
  • dert ettiğin şeye bak sanki sana mı alıyorlar :D

0|0
    1|0
  • Erkekler Devam
    66

Kızlar Ne Diyor 33

• başka şeylerle birinci olmakla meşguldük ----> link

1|0
    0|0
  • Güreş ata sporu bi onda altın almışız almasak kendimizi atalım zaten :D

0|0
    0|0
  • Türkiye'de ne kadar başarılı sporcu yetiştiriliyor ki?Aslı'nın 1500 m koşuda 1.liğinde bile internet haber sitelerinden bazılarında kızın fotoğrafı mozaikli gösteriyorsa(1.lik değilde o dikkati çekmiş mozaiklemişler resmi),milletimiz anca twitterda,facebookta yorum yazıp(yine aynı şekilde sporcuların başarısından çok kıyafetlerini eleştiriyorsa) sporun s sini bilmiyorsa,küçüklükten beri beden eğitimi derslerinde dersin boş geçtiği bir ülkede başarısızlığı çok görmemek gerek.

1|0
    0|0
  • Bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın lütfen arkadaşlar! Kaçınız profesyonel olarak bir spor yapıyorsunuz? Olimpiyata KATILABİLMENİN ne demek olduğunu bilmiyorsunuz. Ayrıca Türkiye'de spora ve sanata verilen değerden de bihabersiniz. Devlet sahip çıkıyor mu sanıyorsunuz o sporculara? Zaten hepiniz 50 mt. yi 20 sn.'de yüzersiniz değil mi? Eminim öyledir :D

0|0
    0|0
    • Tamam ama biz zaten orada ben olsam 50 mt yi 20 sn de yuzerim demiyorum zaten sadece diyorum ki basbakanimiz neden laf yapiyor diyorum madem 750 lira maas veriyor daha cok versin neden orada biz iste 10 tane madalya aliriz falan diyorlar salliyorlar niye salliyor basbakan o zaman madem bu sporculara onem vermiyor?

• Kim diyor 10 madalya alırız diye? Diyen varsa da bunda diğerlerinin suçu ne? Nasıl onları beceriksiz falan diye aşağılayabilirsiniz? Elinde baklava, kola yattıkları yerden olimpiyatları izleyip atıp tutan insanlar var yok o bile katılsa bilmem ne madalyası kazanırmış şöyle derece yaparmış böyle iyiymiş. Birilerini başarısız görebilmek için ondan daha iyi olmak gerekir o örneği bu yüzden verdim varsa daha iyi olan yattığı yerden konuşmasın kalksın o temsil etsin ülkeyi rezillikten kurtarsın sizi.

• bağlamıyorum ağlıyorum

0|0
    0|0
  • Bizim ülkemizde spora bir hobi olarak bakılıyor onlar çok küçük yaşlardan itibaren bu iş için eğitilirken biz onların profesyonel olduğu zaman da spora başlıyor yeni yeni kendimizi geliştiriyoruz. Özellikle ailelerin bunda büyük payı var çünkü çoğu çocuğunun bir sporcu yerine okuyup bir avukat mimar vs. olmasını tercih ediyor. Ayrıca ben bizde dsiplin olmadığını düşünüyorum bakınız Çin'e adamların işi ne kadar ciddiye aldığı ne kadar çalıştığı ortada

0|0
    0|0
  • sporculardan kaynaklanan bırsey degıl bu kadar sınırlenmene gerek yok halk olarak bız sahıp cıkamıyorz ve onlarda yeterınce sponsor bulamıyorlar calsma sartları farklı oluyor dıger ulkelere gore bız sahıp cıkıp elımızden gelenı yaptık da onlar mı yapmadı sacma ornegın pınar saka elınden gelenı yaptı ama basarılı olmadı neden sponsorum yok dedı ya saka gbı kadının antranoru bıle gelemmıstı cuvaldızı once kendımıze batırmalıyız

0|0
    0|0
    • Bende onu soyluyorum zaten fransaya gittim arkadasim sarkiciydi fransizlar arkadasimin onunde egildiler onlar sanatciya deger veriyorlar biz hem deger vermiyoruz hem de kamuoyu araciligiyla halka yenicez sinyalleri geliyor.

• tüm herkesin beden dersinin 5 oldugu bir ülkede olimpiyatlarda sıfır cekmemizi ateistler bile acıklayamaz

0|0
    0|0
  • hadi digerlerini gectim 3 tarafı denizlerle cevrili bir ülkeyiz ama adam akıllı yüzücü yok! yazık ya haklısınn

0|0
    0|0
  • disiplinsizlik.

rusya eskiden sovyetler birliği zamanında, şuanda Çin'in uyguladığı ağlata ağlata,zorlaya zorlaya eğitim ve idman programını uyguluyordu ve başarıda kaçınılma sondu.

He bunu savunmuyorum elbette ama disipline edilmiş genç bedenlerin başarılarını görünce, yaptırımın şart olduğunu düşünenlerdenim.

0|0
    0|0
  • hiç izlemedim.hele birinin koltuk altı kılları vardı gazetede gordum tam sogudum

0|0
    0|0
  • 1500 m de altın ve gümüş bizim. Demekki umut var.

0|0
    0|0
  • Parklarda spor yapan teyzeleri kondisyoner olarak alsaydık daha başarılı olurduk bence

1|0
    0|0
  • bence sporcuların üzerinde çok fazla baskı var yani o yüzden stres yapıyolar.. mesela başbakan sporcular için biz buradan altın kupayı alıp gidicez falan diyo o yüzden de stres yapıyo sporcular

0|0
    0|1
  • fightingggggggggggggggggggggg!

0|0
    0|0
  • Senin gibilerinin kicinin ustunde oturmasi faaliyetlerde bulunmamasi sonra oraya kadar gelebilmis turk sporculatmri elestirmesine borcluyum yavrum ha spor yapiyorum diosan seni niye goremedik?

0|0
    0|0
  • Hırs azim sabır .

0|0
    0|0
  • altın madalyalar geldi çok şükür . o değilde derya çok taş kim ne derse desin yaaa .taş gibi adam maşallah .ahhahahah çok yakışıklı herif

0|0
    0|0
  • Başarısızlık değilde şansımızın döndüğüne inanıyorum

0|0
    0|0
  • Atletizmde altın ve gümüş madalya bizim.

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    13
Yükleniyor...