Evrim mi, yaradılış teorisi mi?

Eveet haydi KS üyeleri. Sizce hangisi mantıklı, evrim mi yaradılış teorisi mi?

Ben peşin söyliyim, yüz yıllık araştırmalarla desteklenebildiği ve çürütülemediği için ben evrimi kabul ediyorum ve Allah'ın bugünkü yaşamı oluşturabilmek için böyle bir ortam hazırladığını düşünüyorum. ayrıca da evrimin varlığını kabul etmek Allah'a inanmamak olduğuna inanmıyorum. Bu başlığın amacı da evrimi kabul edenlere dinsiz, yaradılışı kabul edenlere yobaz demek değildir. Lütfen birbirimizi rencide edici cevaplar vermeyelim.

Güncellemeler:
arkadaşlar bu konuda bilinen iki fikir var, soru "evrime inanıyor musunuz" değil. bu nedenle evrimi beğenmediğiniz için evrime sövmeniz gerekmiyor. yaradılış teorisini mantıklı buluyorsanız onu mantıklı buluyorum diyin ve nedenlerinizi açıklayın. ya da üçüncü bir teorim var diyorsanız buyrun onu yazın :) burada kimse birşeyler kanıtlamaya çalışmıyor ki hiçbirimiz evrimi çürütecek kadar bilgili değiliz, eğer öyle olan biri varsa buyursun tezini yazsın teoriyi üretsin iki yıla kalmaz nobel alır.

0|0
15|22

En İyi Erkek Görüşü

• Evrim teorisinden yanayım. Yaradılış destanı Allah' ın gücüne kıyasla fazlasıyla basit kalıyor(Çocuk masalı gibi) Biz sonradan gelmedik zaten Big Bang' in içindeydik zamanın başlangıcından beri. Soruya 5 yıldız.

1|3
    3|4
    • zamanın başlangıcından beri dünyadaydık. peki dünyanın ilk oluştuğu zaman dilimlerini biliyo musun?

birinde buzullar oluşuyo, birinde denizler, birinde kömür yatakları.. o koşullarda bir canlı türünün yaşadığını söylemek ilim ve bilim adına utanç verici bir fıkradır

• Kesinlikle katılıyorum. Zaten düşünmeyi kendine yasaklayarak yaşamayı tercih edenlerin farkında olmadıkları en önemli şey, menfaat beklemeden inanmıyor oluşları, hep bir menfaat, hep kendine öte tarafta bir yer kapma arayışları, ben daha Allah'ı karşılıksız seven görmedim, insanız her şeyden önce ve dünyayı herkes için yaşanılacak yer haline getirmektir üzerimize düşen. Evrim'e inanmayı geçtim, evrim'i inceleyebilmek bile at gözlüklerini çıkarabilenlerin yapabildiği bir şey sadece...

• Sağolun arkadaşlar.

Kızlar Ne Diyor 15

• Ne diyor evrim teorisi..Maymunlardan mı gelmişiz.Evrim teorisinin çürütüldüğüne dair onlarca kanıt var ...Niyeyse herşeyin yalnızca madde kısmını tartışıyoruz.Materyalistler hiç bir unsuru muhteva yönüyle araştırmazlar.Herşeyi yalnızca dış dünyayla sınırlandırırlar.Materyalizm bir nevi hayatı kısıtlamak amacıyla ortaya konulan bir akım.Ama madden olan her unsur ve kavramı manen hiçe saymak bana göre maddeyi hiçe saymakla eşdeğerdir.Yani Hem Materyalistler hem de evrim teorisi çürütülemez diyenler aslında kendi fikirlerine dahi sahip çıkmamışlardır.Dolayısıyla maddi olarak görsel ve fizik olarak maymundan geldiğimizi kabul etmiş olsak materyalistlerin gözden kaçırdığı önemli bir kıstas var.Bakınız;farelerin genleri insan geninin bire bir aynısı bu demek oluyor şimdi o halde içerik yönünden faremiyiz biz.Farenin genleri ve maymunlarının genlerini mukayese edin bir benzerlik var mıdır?

1|2
    4|3
    • Evrim ruhu,uykuyu ve rüyaları kanıtlasın...Bunlar kanıtlanırsa ben inancımı bırakırım..

• Mühim değil..Soruya yanıt vermedimm.Sorunun özüne inmek istedim..Dediğin şeyler birbirinden uzak şeyler...Ek olarak yanlış bilgilendirmelere sebebiyet veren kişinin ben değil sen olduğunu düşünüyorum.Yazarak kendimi yanlış ifade etmiş gözükebilirim ama anlattığım şeylerin birbiriyle ilintili olduğunu söylemiyorum..Neyse karmaşık konular yazarak olacak şeyler değil.Soruların devamını beklerim.Saygılar.

• tam bir zırva, birincisi evrim teorisi maymundan geldik demez, araştır... birşeye karşı çıkmak için önce o karşı çıktığın şeyin ne olduğunu bilmelisin. ikincisi fare ile insanın genleri benzer değildir. iç organ yapısı benzerdir. zaten maymungillerin iç organları çok benzerdir. insan ile maymunun gen haritası birbirine çok benzer. araştır... evrim teorisi çürütülmedi, din adamları size öyle dediler.

benden sana tavsiye bir şeyi yazarken onu tam biliyorsan yaz ve bol bol araştır :)

• "Madam,I'm Adam " diye bir cümle var. Tersten okununcada aynısı oluyor. İlk tanışma olmasaydı biz burada olmazdık diye bir düşünce var.

Fakat ben bir bilim insanıyım evrime inanıyorum.

2|3
    1|2
    • Nasıl bir evrim inandığınız :)

bir anlatmanızı bir tartışameyı isterim sizinle

• Teşekkürler.

• Ne için ?

• Hz. Adem ve Havva ya inanıyorum. Ama canlıların koşullara göre yapılarında değişiklik olabileceğine de inanıyorum. Maymundan geldik lafı biraz tuhaf gelmiyor mu? Maymunlar zeki ve insana görünüş olarak benziyor diye maymundan mı gelmiş oluyoruz? Yunuslarda gayet zeki ve sosyal canlılardır. Eski insanlar belki daha kıllı olabilir. Görünüş olarak daha hantalda olabilir. Bu maymundan geldik anlamına gelmiyor bence. Aşağıda arkadaşlar Dünya birden oluşamaz diye yazmışlar. Her şey bir düzen mizan şeklinde yaratılmıştır. Şu an yoktan karşımızda zınk diye bir şey peydah olsa kafayı yeriz. Bu yüzden bazı şeyler zamanla olmuştur ve oluyor. Dünya da zamanla bugünkü halini almıştır. Depremler patlamalar. Ayrıca bilim kötü bir şey değildir. Allah ın emri oku dur. Okuyup araştırmakta deneyler yapmakta bir mahsur yok. Tabiki Dünya ya ve canlılara zarar vermediği sürece. Kalpten inanan bir insanda bilim yüzünden inancını yitirmez.

1|3
    1|0
  • şu evrime inananların akıllarından şüpheliyim... bunlar düşünmüyomu maymundan geldiysek bu maymunlar neden şimdi insancık olup aramıza katılmıyolar acep...?

1|4
    1|2
    • inşaat işçisi mantığı.

• Hı hı evet penguenler usumesın... :(:(

• kendi içinde çelişen bir soru sormuşsun..Allah a inanıyorum diyorsun..orada insanın nasıl yaratıldığı anlatılıyor değil mi? Okumak yeterli..

0|3
    1|1
    • evet okumak yeterli, ama orijinal kaynağından, yani Kuran'dan. ve mümkünse anlayabildiğin bir dilde.

• okumadığını anlıyorum. ben okudum, ve biraz düşününce evrimin Kur'an'ın bize bildirdiği yaradılış teorisine ters düşmediğini anlıyorum. ama düşünmek burada kilit nokta, okunanı o kadar basitmiş gibi kabul etmek değil. seninle ya da beyin fırtınası yapmak isteyen herhangi biriyle bunu tartışırım ama ezik ve fikirlere kapalı tip insanlarla bunu tartışma gereği duymam.

• ben insanların inandıkları değerleri tartışmam,kimseye dayatma yapamam..farklı bir bakış açın var bana göre evet ama durduk yere tartışma çıkartıp kaos yaratmam..kendi açımdan çelişkili benim doğrum farklı,senin ki buymuş der geçer giderim..

• Evrim çok farklı bir olay, Allah'ın varlığı çok farklı. Evrim teorisini de doğru buluyorum, Allah'ın varlığına da inanıyorum. Allah bizim evrim teorisi dediğimiz olayı başlattı bence.

0|1
    0|2
  • Hepsi birer teoriden ibaret olduğu için.İspat edebilen çıkmadığı için.Ben sadece Şuan yaşadığım dünyada nefes aldığımı biliyorum.Bu yüzden Allah(c.c) birdir onun elçisidir Muhammed (s.a.v)

Yani demek istediğim hiç öğrenmeden bunları ölmeyi tercih ederim.

Fazla karıştırmak bizlerin harcı değil.

0|3
    1|3
  • evrim TEORİ'si adı üstünde sadece teori bir öngörü.. Kesinliği kanıtlanmadığı gibi, bu görüş çürümeye mahkumdur.

bulunan binlerce yıllık fosiller hiç bir genetik deiğişikliğe uğramamıştır.

asimilasyon denen bir olay var, doğa koşullarına göre canlıların beden yapısı değişebilior. Mesela 20 yıl afrikada yaşa, senden türeyecek bir nesil muhakkak siyahi genleri taşıyor olacak. Bunları ben söylemiyorum, bilim adamlarının raporudur.

0|1
    0|1
    • Zamanın başlangıcından beri Dünya' daydık demiyorum. İlk oluşan atomlardan ibaretiz anlamında söyledim. Bu evrene dışarıdan gelmiş olmamız mümkün değil malesef. Ayrıca senin yorumuna gelince evrim dediğimiz olay 5,000 10,000 yıllarla değil milyonlarca yıl gerektiren bir olaydır. Bu evrime neden bu gözle bakarlar anlamış değilim. Allah' ın en güzel sanatlarından biridir evrim. Ayrıca Dünya 6 günde yaratılmış denilen bir deyim var. 6 gün diye bir şey yok malesef.

• tam bir sallama ustası, birincisi arkadaşı afrikaya koysak hayat şartları zorlaşsa orada yaşayamayıp ölecektir. neden genlerinde oradaki yaşama uyum sağlayacak imkanı olmadığı için. o ortamda doğa sürekli siyahları seçe seçe (bu uzun bir zaman, çocuklarına kadar sürecek kadar kısa değil) belli bir süre sonra o bölgedeki insanlar siyah olacaktır. izafiyet teorisinede teori diyoruz. ama atom bombası bu teoriyle yapıldı. bir teori aksi olmadıkça çürütülemez.

• birde izafiyet teorisine bir göz at. neden bilim insanları bir gerçekliğe kanun demekten çekinir öğrenirsin. teori demek yalan demek değildir. bilimde her teorinin kanıtları vardır.

bulunan fosiller bugünkü modern canlıların bu günlere nasıl geldiklerini çok uzun zaman önce nasıl farklılaştıklarını bize anlatmaktadır.

ara form = link

evrim teorisi çürütüldü diyenlere gelsin :)

• evrimi çürütmek için bilim adamı olmana gerek yok. Aklını kullan ve kainatı oku yeter kardesim. bu benim görüsüm.

0|2
    1|1
    • Biraz akıl birazda mantık olsa

Maymundan gelmek küçük düşürücü bir durum sayılmasa

Çevresel etkenler olmasa

Özgürce düşünen insanlar olsa

Evrime inanmak için bir kanıta ihtiyaç duyulmaz.

• çok düşünme akışına bırak :)

0|1
    1|0
  • Aquatic Ape theory link

0|2
    1|1
  • evrim varolan birşeydir kanıtlarıda var zaten.. fakat yaradılış bir teori değildir bu kadar yazıcam bu saatte

1|0
    0|1
  • tabii ki evrim. bilim aldanabilir ama püsküllü yalan söylemez.

1|0
    0|1
  • EVRİM.

1|0
    0|5
  • evrim teorisi çürütüldü ayrıca Darwin bile mektuplarında hata yaptığını söylemiştir. Bir şeye inanıyorsan onu iyi araştır...

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 21

• Evrim nasıl dinsizlik anlamına gelmiyor.benim bildiğim evrim yoktan var olma diye birşeyi inkar eder.herşeyin evrim geçirerek olduğu tezini savunur.Yaradılış inancı ise Allah'ın yoktan varettiğini savunur.evrim tantıtanımaz 2.si elbete evrimi mantıksız buluyorum 100 yıldır çürütülemedi diyorsun bence sen biraz araştır bak bakalım çürütülmüş mü çürüttülememiş mi bu evrim maddenin en küçük yapıtaşının canlının en küçük hücresinin nasıl oluştuğuna dair en ufak küçücük bi açıklama getiriyor mu hayır.bu mu büyük teori ya da insanı hayrete düşürecek derecede düzenli olan bu kainatın kendi kendine bir üst irade olmadan tesadüf eseri olduğunu savunuyor.bunu mantıklı bulanın ben aklına şaşarım.

0|2
    0|3
    • evrim yoktan var olmayı yok saymaz, aksine savunur. evrimi destekleyen diğer araştırmalar ilk hücrenin nasıl oluştuğuna dair geniş açıklamalar getirmişlerdir, öyle atıp tutmakla olmuyor.

• daha geçenlerde ateşli şekilde evrim teorisini savunan biriyle tartıştım ve yoktan var olma diye bişey yoktur dedi neyse benim isimlerle derdim yok.senin savunduğun teori yoktan var olmayı tanrının varlığını inkar etmiyorsa sorunum olmaz zaten adına ister evrim de ister devrim de.tanrının varlığını inkar eden yoktan var olma diye bişey yoktur diyen.herşey üstün bir iradenin dışında tesadüfen evrim ile olmuştur diyen teoriyle benim sorunum

• Olaya evrim açısından bakarsak hiçbir özelliğin yok.Beyninin ön bölgesi (frontal lob) daha fazla geliştiği için diğer canlılardan daha gelişmiş bir zekaya sahipsin ve bu yüzden hayatta kalarak türünü devam ettirebildin. Benim var oluş nedenimi ise bana göre islamiyet açıklıyor. Yaratıldığın andan itibaren nefs taşıyorsun ve bu nefs emmare seviyesinde kaldığı müddetçe aslında insan değilsin. Yürümen, konuşman, medeniyet kurman, para kazanman, cinsel ilişkiye girmen vb bunların hiçbiri seni insan yapmıyor. Sen aslında bu seviyede kaldığın müddetçe yalnızca hayvan olan bir beşersin. İnsan olmak içinse önce benim bu dünyada bulunma amacım ne sorusunu sormak gerekiyor? Aslında bu soruya verdiğin cevap da senin kim olacağını belirliyor. İnsan olmak için öncelikle arayışa girmek gerekiyor. Bi derdi olmalı beşerin. Niçin buradayım? İslamiyet'in verdiği cevap Allah'ı tanımak için. Nasıl tanıyacağım? Ona kul olarak. Ona kul oldukça onun da nasip etmesiyle ben tekamül etmeye yani bugünün deyimiyle evrimleşmeye başlıyorum. Bu evrim bugün bilim dünyasının anladığı evrim değil. Aslında kainatta evrim vardır. Dinler evrilmiştir, dünya evrilmiştir, insanlık evrilmiştir. Ve hala da evrilmeye (gelişmeye) devam ediyoruz. Dünya var oldukça da bu devam edecek. Kısaca bizi ayıran temel özellik biz hakikatimizi aramakla sorumluyuz. Bugün cansız dediğimiz varlıklar dahi canlıdır aslında ama biz farketmeyiz. Hayvan, bitki, eşya hep kendi hakikatinin farkındadır. Hayattaki tek amacımız kendinimizi bilmek. Kendimizi bilmek için nefsimizi tanımalıyız nefsimizi tanıdıktan sonra da zaten Rabbimizi bilmeye başlıyoruz. Emmare nefis hayvan makamını temsil eder ve kendine varlık atfeder. Benliği vardır, hep ben der. İnsan mertebesine yükselmiş beşer ise bir hiç olduğunun ve aslında sahip olduğu her şeyin ona ait olmadığının bilincindedir. O hem bu dünyadadır hem de değildir.

Evren boşluk kabul etmez. Keza insanın kalbi de boşluk kabul etmez. İnsanın kalbi yalnızca Allah sevgisiyle dolması için yaratılmıştır. Bahsettiğim kalp, kan pompalayan organ değildir. O kalpte Allah olmazsa insan orayı başka şeylerle doldurur. Cinsellik, fanatiklik, işkoliklik, "izm" ler, bağımlılıklar ve bunun gibi pek çok şey. İnsan arayıştadır, susuz kalmıştır ve bu susuzluğunu maddede dindirmeye kalkarsa, madde onu daha çok susatır çünkü madde ölümlüdür. Ölümsüz bir varlık olan insan ancak ölümsüz bir yaratıcıya yönelirse susuzluğunu dindirir, gerçek huzuru bulur. O yüzden Allah "Kalpler ancak beni anarak huzur bulur" der.

Dünyadayken Allah'la birlikte olan insan huzurludur ve başına gelen hadiseler onu etkilemez çünkü Allah'ın ona zulmetmeyeceğini ve hep onu koruyacağını bilir. Ve en önemlisi Allah'a teslim olmuştur. Dolayısıyla da cennettedir. Rabbiyle olmayan kişi ise yaptığı arayışlarla ve hayatı boyunca yaşayacağı hayal kırıklıklarıyla zaten cehennemdedir çünkü kendinin hakikatini bilmez., başına gelen hadiselere üzülür ve sahip olduğu ya da olmaya çalıştığı maddeyle oyalanarak bir ömrü tüketir

2|1
    0|0
  • yaradılış efsanesi fizik kurallarına aykırıdır. yoktan var olma söz konusu,bu bilime aykırıdır, çünkü bilimde hiçbirşey yoktan var olamaz, var olan birşey yok olamaz, ancak birbirlerine dönüşebilirler..

ikinci bir durum evrim zaten bir gerçekliktir. bilimsel teoridir. ara formlar mevcut isteyen varsa linkini paylaşabilirim. yaradılış efsanesi dini bir hikayeden başka birşey değil. evrimi red etmek kör olmaktan daha kötüdür. çünkü gerçeği görememek, gerçeği görüpte görmemezlikten gelmekten daha iydir. evrim teorisi bugün tek başına gitmez, biyoloji, gen bilimi, jeoloji, kalıtım gibi bir çok bilimin paralelindedir. bunu red etmek komple bilimi red etmektir.

üçüncü durum, evrim teorisi canlılarda türleşmeyi açıklar, varoluş sorumuzun sorumlusu evrim değildir. abiyogenez teorisi varoluşumumuzu açıklar, bu teori kapsamındada laboratuvar ortamında protein üretildi. merak eden miller-urey deneyine bir göz atsın.

son olarak cevapları okumadım ama aşağıda evrim teorisini duyup otomatik ses kaydı gibi maymundan mı geldik diyenlerin beyninden şüphe ediyorum. bu insanlar evrim teorisinin ne olduğunu bilmiyorlar ve böyle bir zıtlık mevcut o da bilmedikleri birşeye karşı çıkıyorlar. aslında evrim teorisine karşı çıkan onların beyinleri değil, din adamlarının sözleri. çünkü koro gibi tekrarlamaktan başka birşey yapmıyorlar. evrim teorisi insanlar maymunlardan geldi demez. çok uzun zaman önce maymunların ataları ile insanların ataları aynıydı der. ki bunun kanıtlarıda mevcut. bilim kafasına göre adım atmaz, kanıtlarla adım atar.

1|1
    0|1
    • Harun Yahya gibi adamları gördükçe kendi dinimden soğuyorum, onu takip eden adamların olduğunu görmek de ayrı bi duyguymuş.

• Varlık sonsuzdan beri var mıydı? Varlığın bir başlangıcının olması mı daha mantıklıdır, olmaması mı? Evrim görüşünün Big Bang Teorisi'ne ve Termodinamik yasalarına aykırılığını bilmiyorsunuz sanırım. Eğer evrenin başlangıcı yoksa ısı ölümü denilen olayın çoktan gerçekleşmiş olması gerekirdi ve şu anda evrenin değil yokluğun olması gerekirdi. Evrenin ve varlık aleminin bir başlangıcı olduğu en sağlam evren yasalarıyla kanıtlıdır.

• Evrim hipotezi ile Allah inancı bazı konularda çelişki içindedir.İmanın altı şartından birisi peygamberlere inanmaktır.Hz.Adem bir peygamberdir.Evrim hipotezi Hz.Adem'i bir yere koymamaktadır.İslam'da ve diğer tek tanrılı inanışlarda Hz.Adem insanlığın atasıdır.Kuran'da da bunu görebiliyoruz.Evrim görüşü cinlere ve meleklere de hiçbir açıklama getirmemekle beraber bu varlıkların olmadığını söyler.

Evrim hipotezi sadece insanların maymunla akraba olduğunu söyleyen bir görüş değildir;bununla birlikte birçok şeyi söyler.Evrim hipotezine göre canlılık,kainatta sadece cansız varlıklar varken tesadüfen canlı bir hücrenin meydana gelmesiyle başlar.Bütün canlıların da tesadüfen meydana geldiği söylenen bu tek hücreden türediği iddia edilir.Bu görüş birçok çıkmazla doludur.Bir canlı hücrenin meydana gelmesi için 50 çift proteinin çalışır halde var olması ve hepsinin de kendi çiftini bulabilmesi gerekir.Bunun ise cansız bir ortamda olması imkansızdır.Miller deneyi de bunu göstermiştir.Dünyanın ilk atmosferik ortamı bir hücrenin kendi kendine var olması,çoğalması ve gelişmesi için müsait değildir.

Evrim hipotezine dayanak olarak gösterilen mutasyonlar ve doğal seleksiyon ise evrimcilerin dediği gibi yeni canlı türlerinin oluşmasını sağlamaz.Mutasyonlar canlıların genertiğinde değişikliklere yol açar ve bu değişiklikler canlıda fiziksel bozukluklara yol açar.Evrimciler mutasyonların canlılarda faydalı değişikliklere yol açtığını söyler.Ancak bugüne kadar hiçbir mutasyonun canlıya faydalı olduğu görülmemiştir.Hiroşima,Nagazaki ve Çernobil bunlara örnektir.Yayılan şiddetli radyasyon çevredeki canlı hayatını mahvetmiştir.Sakat doğumlar,kanser vakaları artmıştır.Bilim adamları canlılar üzerinde genetik değişikler de yapabilmektedir.Ancak bugüne kadar genetiği bozularak,değiştirilerek daha gelişmiş bir canlı meydana gelmemiştir.

Meyve sineği deneyi de bu alanda meşhurdur.Bu deney de mutasyonların bu canlılarda sadece bozukluklara sebep olduğunu gösterdi.

Doğal seleksiyon ise doğada güçlü olanın hayatta kalıp zayıf olanın yok oduğunu söyler.Ancak bu durum herhangi bir evrime yol açmaz.Canlılar doğal seleksiyona maruz kalırlar ama bu onların nesilden nesile değişmelerine neden olmaz.

Evrim görüşü,karada yaşayan canlıların deniz canlılarından geldiğini söyler.Denizde yaşayan bir balığın karaya çıkıp buradaki yaşama alışabilmesi mümkün değildir. Aynı zamanda balığın karada yaşayabilmesi için akciğer oluşması gerekir.

Yine iddialardan birisi de kuşlar ve memeli canlıların sürüngenlerden geldiğidir. Bu iddiada da yine gerekli organların olmaması, mevcut organların evrim geçirmesinin imkansız olduğu önümüze çıkar.

Evrimcileri en güçlü kanıtları olması gereken fosiller ise evrimi çürüten en büyük kanıtlardır. Bulunan 350 milyon fosilden hiçbiri evrimi kanıtlamamaktadır. Kambriyen patlaması da evrim hipotezinin cevap bulamadığı bir konudur. Kambriyen patlaması Allah’ın canlıları ayrı ayrı yarattığının en büyük bilimsel kanıtlarından biridir.

0|0
    0|0
  • İnanan biri olarak evrimi desteklemem saçma olur. Evrime inanan Allah'a inanmamak değil diyorsun ama Allah'ın ayetlerine muhalif konuşuyorsun. Allah dünyayı yaratışından, insanların dünyaya gelmesinden, hatta insanlardan önce yeryüzünde cinlerin yaşadığını Kur'anda bildirmiş. Hatta sana bu ayetleri tek tek verebilirim.

Ama hiç bir kaynakta insanın evrim geçirdiği söylenmemiştir. Maymuna dönüşen bir kavimden de bahsetmektedir Allah, ancak Maymundan gelen bir insandan kesinlikle hiç bir yerde bir şey geçmez.

Evet siz bu şekilde inanıyor olabilirsiniz. Ama ben şunu söylerim

Bir şey iddia ediyorsanız, ister doğru ister yanlış. Güneş kadar parlak delil getirmeden iddia etmeyin. İnanan biri olarak Kur'andan daha açık bir delil yoktur.

0|1
    0|0
  • Evrim teorisinde insanların maymundan dönüştüğü de söyleniyor.Madem insan maymundan dönüştü bu gün neden maymun var.Yani maymunların bir kısmı insana dönüştü de bir kısmı dönüşmedi mi?Hepsinin dönüşmesi gerkmez miydi?

Elbette ilk insan Adem ve eşi Havva'dan geldiğimize inanıyorum.

1|2
    0|1
    • Maymundan geldiysek maymun kimden gelmiş merak konusu..

• Bilim adamları dediğiniz nedir ki?Allah'dan daha mı bilgililer.Vermiş olduğunuz linklerin bilimselliği de tartışılır.Çeşitli bilgisayar animasyonları ile oluşturulmuş açıklamalar.Dünyada fiziksel değişimler yaşandığı doğrudur.Bunlar doğal afetlerin yanı sırra iklimsel olayların neden olduğu değişimlerdir.Bunu da Kuran-ı Kerimde zaten açıklıyor.Günümüzde yaşamayan ama geçmişte yaşamış canlı varlıklarını da kabul ederim.Ama insan ilk nasıl yaratımış ise günümüzde de aynıdır.

• şimdi evrim kendi kendine başkalaşım geçirmek demek. Halbuki bilimde başı boş olan şey çöker evrim baştan bilime aykırı bilimde her sistemin üzerinde onu kontrol eden başka bir sistem vardır öyle ise evrim de kontrol eden bir sistem olmadığı kendi kendine başkalaşım geçirdiği için gerçek dışı olduğunu kolayca anlıyoruz.

• canlıların yaşadıkları ortamlara uyum sağlamak için zamanla vücutlarında bazı değişiklikler olduğu doğrudur. bu insanlar için de geçerlidir. ama ben insan türünün maymun türünden geliştiğine inanmıyorum. Adem ve Havva'ya inanıyorum. çünkü aklım ve mantığımla bizim dışımızda muazzam bir Gücün, Yaratıcı Gücün olduğunu anlıyorum. bu Yaratıcı Güc'ü anlayıp,algılayıp kabul ettikten sonra onun bildirği herşeyi kabul ediyorum ve bunu mantığımla artık sorgulamıyorum. çünkü mantık sınırlıdır ve herşeyi kavrayamaz. ama ilk önce mantığım ve akılımı kullanarak herkesin bahsettiği Yaratıcı bir Gücün varlığını kavradım. Ayrıca mantığım bana gayet akıllı bir şekilde kendisinin de sınırları olduğunu ve herşeyi kendisine dayanarak bilemeyeceğimi söyledi...

1|1
    0|1
  • Evrim çok rerörerö.

2|0
    0|3
  • Ben şuna inanıyorum diyelim.İnsan bir enerjidir.Ve enerji yok edilemez olarak bilinir.Ama her enerjinin bir kaynağı vardır.Peki bu kaynak nedir?İnsanlık kendini anlamaya çalıştığı tarihden bu yana bu soruyu düşünmüştür.Bu kaynak birilerine göre sonsuzdur.Birilerine göre başka büyük bir kaynakdan gelir.Bugün tartışılan bu teorilerde bir bakıma bu sorunun cevabı olması için oluşturulmuşlardır.Aslında bildiğimizi sandığımız bu evren çok gizemlidir.İnsanlık bir adım atmaya başladığını düşünür oysa daha emekliyordur halbuki.Bu yaşam bir varolma meselesi değil.Zaten var olan bizlerin yaşam meselesidir.Kendimizi ve çevremizi anlama meselesidir.Ne zaman anlarız o zaman bu sorulara bile gerek kalmayacakdır.

0|0
    0|2
  • kardeşim siz nasıl müslümansınız evrim olsaydı muhakkak Allah haber verirdi.

Evrim gerçek olsa evdeki tüplü televizyon kendi kendine plazmaya dönüşürdü.

Öyle birşey yok. Ben tahmini söylemiyorum araştırdım yani yok..

0|1
    1|4
    • Bu kadar geri olmak için özel çaba gerekir araştırmalarına devam et bence.

• Evdeki televizyonun evrim geçirmesi, canlıların evrim geçirmesinden daha mantıklı geliyor. Bu ülkeyi ve dünyayı cahil bırakan kimseler evrimi gerçekmiş gibi gösterip ateizmi makul bir şey olarak insanlara duyuranlardır. Evrim Teorisi, Felsefe ve Tanrı isimli kitabı size tavsiye ederim. Evrimin ne kadar ilkel ve bilim dışı bir inanış biçimi olduğunu görürsünüz.

• zaten ilamiyetin evrim, büyük patlama, dünyanın sonu vs. Gibi konularla sıkıntısı yok.

İslamiyete uzak müslüman olmayanlar bunların cevaplarını araştırıyor. Müslüman ülkenin verdiği cevaplara baksana memleketin eğitim seviyesi içler acısı. Halbuki dünyada bu konularda en kesin bilgi biz müslümanlarda aklını mantıklı tut çünkü seninde ölümün burdakiler gibi sonun değllde başlangıcın olsun.

• Evrim ne ya. Adnan Oktar a.k.a Harun Yahya kitaplarında çürüttü evrimi.

Sonra da harem kurdu takılıyor o derece karizma.

0|1
    0|2
  • Neyin teorisi bunlar ?

Adı üstünde teori.

Müslüman insan için

Kutsal kitabımız her şeyi anlatmıştır.

Adam inanmıyorsa zaten müslüman değildir.

Adam gibi saygılı biçimde

ne yaşarsa yaşasın

onun sorunu.

Bunun dışında tartışmaya gerek bile yok.

Ha, ateistler diyeceksin.

yoktan var etmek Allah'a mahsustur.

Başarabiliyorsa bilimsel ateistler

yeni bir dünya yaratsın gitsin orada yaşasın :)

böyle bir şey olabilme ihtimali var mı ?

= Yüzde Sıfır !

1|1
    2|1
  • maymunlar sağa insaniler sola tatırma başlıyor :)

0|0
    0|3
  • Evrimi savunanlar lütfen en yakın Orman terörüne gitsinler..

1|0
    0|2
  • "madem maymunlar insandan geldi o zaman şimdiki maymunlar neden insan olmuyor" diyen kaç tane amele sümüğü var bu başlıkta sayalım :(((((((((((((8888888888888

1|1
    0|1
  • Öpücük teorisi

0|0
    0|1
  • en aptal insan bile evrimin bir saçmalık olduğunu bilir

0|1
    0|1
  • EVRİMİN EN BÜYÜK KANITI..

w ww.stongy.com/?tag=darwin

0|1
    1|3
  • yaratılış bir teori değil, inanıştır. evrimle yaratılış kıyas etmek sapla samanı karşılaştırmaya benzer.

yaratılışta tanrı 6 gün diyorsa 6 gündür. ama yaratıcı, hadi lan bir big bang olsun, herşey ışık hızında veya ona yakın bir hızla hareket etsin dediyse, yaratıcının 6 gün 6 milyar yıl falanda sürmüş olabilir.

böyle astrofiziksel şeyleri falan düşüneceğimizze, hayat güzel, sevişelim<3

0|0
    0|2
  • 0|0
    0|1
  • bende senden habersiz tamda aynı şeyleri düşünüyordum dostum.evrimin varlığı allahın yokluğunu kanıtlamaz.üstelik sırtımdaki maymuni kıllarda bunu destekliyor gördüğüm üzere.

0|0
    0|2
Yükleniyor...