Atatürk'ün Nutuk'ta sözünü ettiği ve beklentisi olan Türk Gençliği miyiz?

Mustafa Kemal Atatürk bu güzel ülkeyi kurduğunda hiç bir zaman kendi gençlik hayallerini unutmamış ve ülkenin geleceğine yönelik bütün hayallerini yine çok güvendiği Türk gençliğine emanet etmiştir. Haberlerde de görürüm bazen. Şimdi size soruyorum sizce biz Atatürk'ün Nutuk'ta sözünü ettiği ve beklentisi olan Türk Gençliği miyiz?

Güncellemeler:
Birbirimizle tartısagımıza kendi düşüncemizi paylaşalım

0|0
8|11

En İyi Erkek Görüşü

• Onunla aynı çağda yaşasaydım

-hatalarını söylerdim

- o da beni idam ettirirdi.

Şimdi kendini bilmezler çıkıp ne hatası varmış o bizim atamız

gibi saldırıya geçmesin.

Hatasız kul olmaz.

Askeri bir deha ancak idelojisi çok zayıf.

Nutuk okudum.

Çok satan kitaplar listesinde

Adolf Hitler'in Kavgam kitabını bile geçemeyen bir kitabı

zorla sevdirmeye çalışmak

eğitim sistemi olmuş güzel ülkemde.

3|2
    1|1
    • Çok garip, soykırım yapanın kitabı, Yurtta ve Cihan'da barışı öngörmüş bir liderin kitabına tercih edilmiş.

Yayılımcı ve katleden bir ideoloji, Marksizm'in Komünizm'in karnlı ve iğrenç çarklarında 'onursuz' yaşamaya mahkum edilmiş halkların kaderlerini anlatır, onları benimser.

Kendi çağdaşlarından fazla halk desteğine sahipken bu ülkeye iğrenç ideolojiler getirmek yerine 'demokrasi ve halk iradesi' ni getiren Atatürk, dünyanın en büyük siyasi adamı ve askeri lideridir.

Erkekler Ne Diyor 10

• İçinde hitabeyi okuduktan sonra kendini bulan herkez onun gençleridir..Allahın lutuf gösterdiği bu insan yüce türk halkına hediyedir..yüce türk halkı diyorum çünkü ancak böyle bir deha yüce olan insanlığa hediye edilebilir...beklentisi olan gençler bizleriz..bunu hisseden seslenişi duyan...gerektiğinde dostta dost düşmana gerçek düşman olabiliriz..biz güce atamızın izinde damarlarında asil kan dolaşan türkleriz...hitabeyi okuduğunda nabzı hızlanan her türk genci onun gençliğidir...

1|1
    0|0
  • Yaptığı yenilikler sayesin de dinimizin gerekliliğini yaşamaz olduk.Yobaz,irtica gözüyle bakılıyor.Ayrıca din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması gerekir dediğin de.Acaba Allah'ın sadece dinde karışması gerektiğini.Ama devlet işlerinde karışmasın mı demek istemiş?Dünya Allah'ındır.Sadece Allah'ın kanunları geçer.Atatürk'ün bu konuda istediklerini umarım yanlış anlıyorumdur.Ayrıca Atatürk'ün adını kullanan o kadar çok asalak var ki.Bu düşüncelerden ve ne istediğinden habersizler.Çünkü onlar işine gelen gibi yorumluyorlar.

2|0
    3|1
    • Ben sizlerin bu düşüncesine karışamam. Benim sinir olduğum böyle konuşup adamın tanıdığı her haktan utanmadan faydalanmanız. İçimde kalmasın söyleyeyim dedim, seninle polemiğe girmeyeceğim çünkü dünyadan haberin yok.

• Modernlik adı altında tesettürü istemeyenler.Atatürk'ün görüş ve düşüncelerini yaşadıklarını iddia edenler.Bir çok sünnete safsata diyenler.Gericilik,yobazlık diyenler.Hayal aleminde yaşamayın artık.Biraz gözünüzü açın.Belki bir çoğunuza bu durum hoş gelebilir.Çünkü rahat olmak.Yasaklardan uzak yaşamak istiyor olabilir.Böyle bir kıyaslamayı neden yapayım?Ama onun yaptıkları (sünnetlerimiz)kaldırılıp.Yerine kendi istediklerini getirmesi durumu çelişkiye düşürmüyor sanırım sizi.

• Heykellerini yapıp neredeyse ondan yardım isteyecek kişiler var.Şuan gerçekler görmüyorsunuz.Ama gördüğünüz de çok geç olabilir.Yeteri kadar kişinin arkasından konuştum sanırım.Daha fazla uzatmayacağım.Siz onun getirdikleriyle yaşayın.İsterseniz bize de gerici,at gözlüklü deyin.Sizin yaptıklarınız size.Bizimkiler bizedir.

• link ben sustum sen anla

0|0
    0|1
  • Hayır ne yazık ki değiliz.

Birileri çıkıp eline mikrofonu alıp 'burası benim coğrafyam' 'burası benim toprağım' 'burası benim başkentlerim' derken tepkisiz kalıyorsak,

ne yazık ki değiliz..

2|0
    1|0
  • Sorulara 'gizli' den cevap verip Atatürk hakkında bilip bilmeden konuşan arkadaşlar.. Sizlerle açık açık tartışabilmeyi isterdim.

0|0
    0|0
  • Ata'ma canım feda ama benden bi bok olmaz

1|0
    0|0
  • ben sana soruyorum sen nutuğu biliyormusun ezbere bu soruyu soruyorsun

0|0
    0|0
    • Her türk gencinden olması gibi Söylev bende de var. Okuyorum herzaman merak etme. Bana bu soruyu soracagında kendinde cevap ara

• Nutuk ezberlenmek için yazılmış bir metin değildir.

Bu soruyu sormak için Nutuk'u ezberlemek ne alaka? Vatan, millet, lider sevgisi olan herkes böyle bir soru sorabilir. Canı ister Nutuk'u referans verir, canı ister İstiklal Marşı'nı.

Cevap verirken argümanlarınız da sağlam olsa tadından yenmeyecek..

• Evet o benim.

0|0
    0|1
  • muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur...

o yılların hitler ve mussolini benzeri moda söylemlerinden biri. at gözlüklerine gerek yok aç oku araştır istersen. Atatürk'ün devri Atatürk ölünce bitti. daha sonra onu değişik guruplar kendi çıkarları için kullanmaya başladılar...

2|0
    2|1
    • ne?sen atatürke faşist mi dedin?şimdi istiklal mahkemelerinden de bahsedesin!

• Cumhuriyet Rejimi propagandası yapılacak en güzel rejimdir!

• Biz Cumhuriyet Rejiminden Bahsetmiyoruz. Bugün ülke Cumhuriyet, Demokrasi düşmanı Ergenekon ve 28 Şubatçı Darbecilerle uğraşıyor. İnönün CHP si tarafından yorumlanıp gerçek anlamından saptırılarak halka dayatılan, bir baskı ve korku aracı olarak kullanılan Laik Rejimden bahsediyoruz.

Cumhuriyet ve Lakillik çok farklı şeyler. Kahrolsun Halkın Cumhuriyetinin ve Demokrasisinin düşmanları...

• sevmiyorum o adamı

0|0
    3|2
    • Neden seni refah bir ülkelere getirdiği için mi yoksa özgür olmanı sagladıgı için mi ?

• Farkındayım yalnız 'umrunda olmayıp' da 'umarsızca' davranacağın en son konu budur!. Bir dahaki sefere sözlerinin arkasında daha net durabilmen dileğiyle..

• sen ve senin gibileride ben sevmiyorum...

Kızlar Ne Diyor 8

• İlk önce Hz.Muhammedin istediği gibi edeplimiyiz ona bakalım zaten öyleysek büyük sözü dinler ata'mızın istediği türk gençliği oluruz ;)

1|2
    1|0
  • Gençliğin fikri zikri ıphoneda

0|0
    0|0
  • Üretmekten uzak, yatmaya endeksli , sürekli tüketen bir toplumuz.

Onun vaktiyle yaptıklarını tüketip satıp harcayıp, en lüks araçlara binince geliştiğimizi zannediyoruz.

Bu kadar(!) gelişmiş bir millet olduk.

0|0
    0|0
  • Değiliz çok yazık ki..

0|0
    0|0
    • tiki_serseri ye katılıyorum..köküne kadar :D:D:D

• yüzüncü yılda elektrikler gitti iftar vakti :D tüh napalım başka zaman katarım ışığı :(

• Bekleriz canım :D

• Nutuk mu? hayır maalesef..acı bir gerçek..nurlanmış bir gençlik var önümüzde yığınla...

1|0
    0|0
  • evet bence.bana güvenebilir.

1|0
    0|1
  • oluyor öyle.tarihsel zaman etkisi diyelim.

0|0
    0|0
  • alakamız yok.

0|0
    0|1
Yükleniyor...