Atatürk hangi takımlıydı sorunsalı?

FENERBAHÇE
1934 yılında Fenerbahçeli yöneticiler Atatürk'e "İzin verirseniz bir büstünüzü stadımıza koymak isteriz" dediler. Bunun üzerine Atatürk "Şimdi bu büstü buraya koyarsak 'Atatürk Fenerbahçeli'derler ama ben hiçbir takımı tutmam, hepinizi çok severim" dedi.

Fakat Fenerbahçeli yöneticilerin ısrarına dayanamayıp büstün stada konulmasını kabul etti. Atatürk futbol takımlarına büyük destek verdi. Başarılarını tebrik etti, onlara anılar ve övgü dolu sözler bıraktı.

5 Haziran 1932 gecesi Fenerbahçe'nin Kuşdili'ndeki ahşap lokalinde yangın çıkması üzerine gazetelerin başlattığı yardım kampanyası için Atatürk Fenerbahçe'ye para göndererek destek verdi.10 Ağustos 1928'de Atatürk; Galatasaray Kulüp Başkanı Necmeddin Sadak, Galatasaraylı Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati, Galatasaraylı gazeteci Ruşen Eşref, Fenerbahçeli Hüseyin Vasıf Çınar ve Fenerbahçeli Mehmet Sabri Toprak'la birlikte Dolmabahçe Sarayı'ndaydı. Galatasaray Kulübü Başkanı Necmeddin Sadak'a dönüp "Bugün oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçı n'oldu" diye sordu. "3–3 bitti Paşam" yanıtını alınca "Ya, öyle mi? Biz de burada 3–3 berabereyiz" dedi.

GALATASARAY
Atatürk'ün izlediği ilk resmi futbol maçı 21 Nisan 1914'te oynanan Galatasaray-Romanya karşılaşmasıdır. 3 Ağustos 1928 günü, Atatürk adına düzenlenmiş tek kupa olan 'Gazi Büstü Kupası'nı Galatasaray kazandı. Kulüp Başkanı Necmeddin Sadak, sonucu Atatürk'e iletti. Bunun üzerine Atatürk 4 Eylül 1928'de Sadak'a yazdığı mektupta Galatasaray kulübüne teşekkür ettiğini ve takımı kutladığını bildirdi.

BEŞİKTAŞ
Atatürkün Beşiktaşla olan tek bağlantısı bir dönem Beşiktaş 73 numaralı evde oturmasıydı buda beşiktaşın antrenman sahasının tam karşısıydı ve zaman zaman onları izlemeye sahaya inerdi.

0|0
4|8

En İyi Erkek Görüşü

• Bende hasta Fenerahceliyim dedemin babası rahmetlinin Demesine Göre Güneş Sporluymus
    Ama Dedemin babası gene simet inonuyu cok yakından tanir. ona sormus Paşa Hangi Takımlı Diye Fenerbahcelidir. Demiş. Harrington kupasındanberi İsmet paşada Fenerhceyi tutarmiş
    hatta bazı tarih bilmezler cıkıp Fenerbahce cephede carpısmak yerine Harington kupasi macına cıkmsıtır demştir. ve koca bir oha yemişlerdir. harington kupası 29 haıran 1923 de taksim stadında oynanmiştir
    o tarihte kurtulus savasi fiilen bitmis, cepheler kapanmis, İstanbul disinda vatan kurtarilmis, lozan baris gorusmelerine gecilmistir.
    hatta mac esansıdan ismet pasa lozanda gosusmelerdeymiş mac sonu klube telgraf cekmiş haberin gelmesinden sonra (macın kazanilması) bizzat ismet inonunun kendı agzındandir.

buarada dedemin babası memkteb-i sultaniyelidir.

0|0
    0|0
    • Yok güneş spor Atatürkün isim babalığı yaptığı bir klüp kendi kurduğu klübün adı da MuhafızGücü

Bilmediğim şeyleri öğrendim teşekkürler dostum allah rahmet eylesin

• ama düşünce önemli çünkü bunlar orda alttan alttan yerleştirilmeye çalışılan düşünceler laf arasında olsun boş derslerde olsun. Öyle açıkca yapmaya kimsenin cesareti yetmez. Ama dediğin gibi o dönemde gs lisesi türkiye karşıtı çok toplantı ve konferansa yataklık etti. Bigün yolun düşerse dikkat et arka tafata 3 tane bayrak var iç avluda sırası şöyle Fransa Gs Türkiye ve Türk bayrağı daha kısa bir gönderde :)

• evet onu biliyorum fransız bayrsgı turk bayragındna daha yukarda durur gs liesi bahcesinde

Kızlar Ne Diyor 4

• daha önce duymamıstım bunları ve cok hosuma gitti sorunun cvbı zaten içinde takım tutmadıgını söylemiş Atam ama sorun için tesekkürler :)

0|1
    0|0
    • Rica ederim ama bu yazı bazıları için yetmiycek :) Yemin ederim olsun öyle dese de... takımını tutuyodu kendi içinde diyenleri dahi gördüm. Müneccim boku yemişler

• Takım tutmuyodu yazanlara göre

0|1
    0|0
  • bence takım tutmuyordu :)

0|1
    0|0
    • Aynen öyle bunu kendi de demiş zaten tarih sayfalarında yer alıyo ama nedense herkes kendi tarafına çekmeye çalışıyor :)

• çünkü ben de takım tutmuyorum ahahaa

• Ben fanatik Fenerbahçeliyim valla :)

• Beşiktaşlıydı

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Cok gzl bilgiler tskr kardesim takim tutmuyormus iste.

0|1
    0|0
  • fenerbahçede çıkan yangında galatasaraylı futbolcuların antremanı bırakıp su taşıdığını duymuştum.

0|1
    0|0
  • Ortak değerimiz bence ve paylaşma derdi yaşamadan hepimiz sahiplenmeliyiz

0|1
    0|0
    • Ben fanatik Fenerbahçeliyim ama buna rağmen Fenerbahçeliydi demiyorum. Böyle büyük, akıllı bir siyaset adamının takım tutması mümkün değil bence

• ne kadar saçma tartışmalar devri kapanmış bir insanın bu kadar tartışılması çok saçma

0|1
    0|2
    • atatürkün devrini kapatmaya Dünyanın gücü yetmez

• Kemalizm, Atatürkçülük bir devir değil düşünce biçimidir. Günümüzde şeriat yönetimini destekleyen kişiler tarafından yönetilen bir ülkede Atatürkçülüğün bitmiş gibi gözükmesi normal değil mi. Ayrıca Atatürk herşeyden önce sana Cumhuriyet ve Hak ve Özgürlükler bıraktı bugün sen Atatürke küfür ettiğinde devletin buna ceai bir yaptırımı yok ama tepedekine ettiğinde ömür boyu günşe hasret bırakılıyosun. Atatürk'ün verdiği hak ve özgürlüklerle sen bugün hala sokağa çıkıp kendini savunabiliyosun buda demek oluyor ki O'nun açtığı devir Cumhuriyet gitmedikce kapanmaz

• atatürkün yaptığı katliamları ne de çabuk unutmuşsunuz

• hepsini destekliyormuşturr

0|0
    0|0
  • böyle saçmalıklarla uğraşacak vaktinin olduğunu hiç sanmıyorum

0|0
    0|0
  • trabzonsporlu diyenlere burdan selam olsun :)

0|0
    0|0
    • Usta, Atatürk'ün 16 Eylül 1924 yılında asırlık eğitim kurumu olan Trabzon Lisesi'ni ziyaret ettiğini belirterek, ''Trabzon Lisesi'nin spor yurdunu ziyaret eden Atatürk, okul hatıra defterine kendi el yazısıyla, spor tarihimize geçen, 'Bedeni idman, fikri idmanla muvazi gitmelidir' sözlerini yazarak, Türk gençlerine sporun yalnızca bedensel bir uğraş olmadığını, bu uğraşın anlamlı ve başarılı olabilmesinin temel koşulunun bilimsel öğretilere dayanmasından geçtiği mesajını vermiştir. Trabzon ve Trabzonlular'ı her vesile ile öven Mustafa Kemal, 1930'da Necmiati Spor kulübü mensuplarının verdiği konseri izlemiş, mal varlığını Türk ulusuna bağışlama kararı gibi anlamlı ve önemli bir kararı da 1937'de Trabzon'da vermiştir. Mustafa Kemal'in sağlığında 1927 yılında Mustafa Kemal Derneği tarafından İdman Ocağı kulübüne verilmiş olan büst ve bayrak, bugün Trabzonspor Müzesi'ndedir''

• Bunu savunan tek kişi karadeniz teknik üni mezunu bir tarihçi
      hangi takımlı bilemem ama Trabzonlu olmadğı kesin:)

Yükleniyor...