Kıymet mi bilmeyiz yoksa kıymetimiz mi bilinmez?

Karşımıza geç çıkmış insanları yolun dışına sürerken,

Bir gün geri dönüp onu deliler gibi arayacağımızı hiç hesaba katıyormuyuz?

Hayat her zaman cömert davranmaz bize!

Tersine, çoğu kez zalimdir.

Her zaman aynı fırsatları sunmaz.

Toyluk zamanlarını ödetir;

Hoyratça kullandığımız arkadaşlıkların,

Eskimeden yıprattığımız dostlukların,

Savurganca harcadığımız aşkların hazin hatırasıyla yapayalnız kalırız bir gün...

Bir akşam üstü yanımızda kimsecikler olmaz;

Ya da olması gerekenler yanımızdakiler değildir...

Ne güzel demiş Mungan üstad, evet parçalayın edebiyatı ya da gerek yok diyenler başsın tek yıldızı .

Gizli : kaybol,babanı da sevmezdim zaten.

0|0
38|21

En İyi Kız Görüşü

• Kıymetimiz bilinmez iyi niyetimizden dolayı hep yok oluruz yalnız kalırız beni tanıyan bilir gerisi bağlamaz deriz ama bunu derken bile hep gerisini düşünürüz insanlar bizi üzerler umursamazlar iyi niyetimizi suistimal ederler ama biz yine onlara yürürüz..Artık koşma zamanı onlara doğru değil arkamıza bile dönüp bakmadan çok uzaklara koşma zamanı..Eğer takılıp düşecek olursak kıymetimizi bilen ama yeterli gelmeyen kişiler tutacak elimizden yılmamak gerek biz varken onlar ilgilenilen mahluklardı yukarlardaydı ama biz yokken oldukları yerden çok sert düşecekler sonra ne mi olacak iki tarafta kaybederken tek bir şey kazanacak.GURURUMUZ !

7|1
    2|4

Kızlar Ne Diyor 37

• değer verdikçe kaybeden oluyoruz bazen..

Ya da değer verdiklerimiz değerimize değmiyo

Hiç ummadığımız insanlar halimizi hatrımızı sorarken hep beklediklerimiz varlığına ihtiyaç duyduklarımız olmuyolar..

Hep bi bahaneleri var

hep bi yokluklarına yakıştırdıkladı başlıkları var..

Şimdiye kadar gitmez dediğimiz kaç kişi gitti?

mesela..

İNSAN TELEFON DEFTERİNİ TEMİZE ÇEKERKEN BAZI İSİMLER ÜZERİNDE DURUR.

Onca zaman sonra birkez arasanız, sesini duysanız... Ona edilebilecek

bir çift sözünüz yoktur! Birlikte gittiğiniz filmler, meyhaneler, evler

birbirinizi yıllar sonra özlemenizi sağlayacak sevgiyi aşılamamıştır

size.Yalnızca bir isİmdir şimdi o.Temize çekerken atlarsınız

hemen.Derhal çevirirsiniz sayfayı telaşla, alalacele.Oh, isim geçmişte

kalmıştır.

İNSAN TELEFON DEFTERİNİ TEMİZE ÇEKERKEN HAYATINIDA SORGULAR!

Hangisi ihanet etmiştir, hangisi yalvarmıştır kendisini bırakmamanız

için; hangisinin birsüre sonra arkanızdan konuştuğunu duymuşsunuzdur;

hangisi sizi en güzel öpmüştür; hangisi rüyalarınıza girmiştir, hangisinin

ayak parmakları ilginizi çekmiştir, hangisine hediye alırken zorlanmışsınızdır, hangisiyle en hararetli tartışmalara girip kavga etmişsinizdir, hangisi için

sabahlara kadar içip içip ağlamışsınızdır? ! ...

Doğrular, yanlışlar, hatalar, tutkular!

Birlikte EDİP CANSEVER okuduğunuz o insanlar, solmuşlardır.

İNSAN TELEFON DEFTERİNİ TEMİZE ÇEKERKEN YALNIZLIĞINIDA KANITLAR.

Bütün bu insanlar şimdi nerede, ne yapmaktadırlar? Saat elbette

dört'tür! Paradoks, labirent, koni, tüm bilimsel ifadeler ve mentalite tersine

dönmüştür. Ters dönmüşüzdür. Bu tekbaşınalık ve bu isim katliamı

aslında size ters gelir... Çalan telefona bakarsınız.Acaba? Acaba telefon

defterini temize çeken bir arkadaşınızın son anda kurtarma çabası mıdır?

Bir iki kırık sözcük, yarım yamalak bir buluşma, belki...

0|1
    1|0
  • duygulandım inan bir kaç kelime ile anlatılacak duygular değil tabi ama naçizane bir şeyler işte.

Yağmur ağlıyor ikimiz için

Hem ağlıyor hem siliyor maziyi

Kaderimdin hayal oldum şimdi

Aşkımız bitti masallar gibi

Kıymetini bilemedim bilemedim bilemedim

Seni nasıl çözemedim, çözemedim, çözemedim

Bu gün resmini indirdim duvardan

Duvar ağladı ben ağladım

Kar çiçekleri gibisin temiz

Sende bulmuştum aşkı ben henüz

Son bir buse ver hatıra kalsın

Sen yokken gönlüm yanımda sansın

Kıymetini bilemedim bilemedim bilemedim

Seni nasıl çözemedim, çözemedim, çözemedim

Bu gün resmini indirdim duvardan

Duvar ağladı ben ağladım

0|1
    0|0
  • bunu bana mı yazdın acaba farkında olmadan. şu an aynı öyle bi psikolojiyle yani biseylerde biraz gec kalınmıs bi psikolojiyle sorulara bakarken gördümde,iyi oldu yazdığın bunu belki de.. gec kalmasam daha iyi ama hayatımda ilk defa bukadar cesaretsiz kaldım. düsüncesi bile kalbimi sıkıstırıyor.

bi insanın kenedeni hele bide aptal gibi isteyerek,yanlıs tanıtması,yanlıs hissettirmesi gercekten sonradan u dönüsüyle dönülemicek kadar kötü ve zormus. simdi kalkıp söylesem belki olmaz diyorum ozaman cok üzülücem,söylemezsem hep böyle kalbim sıkısık gezicem. karmakarısık bi haldeyim.

Karşımıza geç çıkmış insanları yolun dışına sürerken,

Bir gün geri dönüp onu deliler gibi arayacağımızı hiç hesaba katıyormuyuz?

su söz okadar koydu ki bana şu an,böyle sanki bi sepetin icinde daha da karmasık oldu hersey , ben topladıkca sıkıntım berbat ediyor.

itiraf ediyorum ki ilk defa bukadar korkağım..

0|1
    0|1
    • :(( çok güzel düşünceler çıkıyor sorudan iyi ki sormuşum

• iyiki sormussun evet , öyle bi cesaret verdinki yüzüne kalmadan mesajlayasım geldi herseyi.. ama yapamıyorum iste

• bazen kıymet bilmeyiz,elimizdekini kaybetmeden değerini anlayamayız yeteri kadar öz verili olmayız...

bazen de kıymetimiz bilinmez,kendimizden ödün verdikçe daha çok başkalaşırız uzaklaşırız,hor görülürüz...

0|1
    0|1
  • bazıları fazla seçenek arasında yüceldiğini sanır o seçenekler hiç bitmeyecekmiş gibi yaşar o kişilere verdiğimiz kıymet sonrasında bize acı olarak döner evet ama biz acıyı atlattığımızda hakedene değer verebilme yeteneğini kazanırken 'çok alternatifli' kişiler elleri bomboş yüreklerinde bir sızı kaybettklerinin acısını bir ömür boyu çekerler

0|1
    0|1
  • kıymet bilmedik,başkasıda bizimkini bilmedi;başkası bizim kıymetimizi bilmeyince,onunda kıymetini ötekiler bilmedi...Bu böyle gider.Sabahattin alininde bir şiiri var:meğer nekadar boş hayallere aldanmışım hakikat diye bir ihtimale tapmışım.Meğer peşinden koştuklarım serapmış...Anladım insanlardan geldiğini kederin...(dvmını istersen int.den okursun)

Anladımki tek dostumuz Allahımız.O,kimsesizler kimsesi.benim tek kimsem O.

0|1
    0|0
  • Evet bazen kaybettikten sonra anlıyoruz kıymetlerini bazı insanların...ama olsun güzel hatırlamak da önemli.

0|1
    0|1
  • elimden geldiğince sevdiklerimin kıymetini bilmeye çalışıyorum..herkes de aynı ölçüde bunu başarmak zor belki de ama çevremde ya da kurduğum bazı kötü hayallerle olası bir kayıp anında ne duruma düşeceğimi sık sık düşünmek, onların kıymetini henüz yanımdayken bilmeme sebep oluyor..bunu en yakınlarımdan başlayarak yapıyorum..

kıymetimin bilinmediği durumlarla da çok karşılıyorum,elimden geldiğince beklentilerimi minumuma indiriyorum o durumlar için..iki şekilde de üzülmemek ve pişman olmamak adına be şekilde yaşamayı seçiyorum..

0|1
    0|2
  • Benimde bazen kıymet bilmediğim olur ama genel olarak benim kıymetim bilinmez.Ve gidenler hep yalnız kalır döner.Beklenmeyen bir zamanda telefon çalar,o eski dosttur arayan.Sana ihtiyacım var der.Kıyamazsın yine yardımına koşarsın,derdine derman olursun.Sonra bir bakmışsın ki yine yok.Zaman geçer ve ben yine akıllanmam:)Hep gidenler dönmüştür ama gittiği haliyle değil düştüğü haliyle...

0|1
    0|2
  • Var ya bu kendini bir bok sanma havalari ancak kaybedince geciyor, yoksa ya zaten benim yeeaaaggg tarzinda dolanip duryoruz. E uzulen de biz oluyoruz, kaciyor guzelim cocuk. Bulursun bi daha sanki cirkin kiz.

0|1
    0|1
  • insanoğlu yeri gelir ikisindende yakınırken,bir bakmışsın ikisininde ortasında bulur kendini...

0|1
    0|0
  • üniversitede bir arkadasım vardı. en yakınımdı, canımdı. sonra bana bir sey yaptı. ben daha ne oldugunu anlamadan benim tayfa onu oyun dışı etmisti. ufacık bir seydi. bu arkadas dıslanmanın siniriyle yapmadıgını bırakmamıstı. :) keske zamanında kulagından tutup 'gel kız buraya barısacagız' diyebilseydim. pişmanım şimdi.

0|1
    0|2
    • soruna 5 yıldız. aklıma getirdigin için.

• aynen öyle guru mu artık neyse tüketiyor bizi içten içe.

• dogru söze ne denir, haklısın.

• Şikayet etmem pek. Kıymetini biliyorum gerekli kişilerin, kıymetimi de bilen biliyor.

0|1
    0|0
  • kıymet bilmezsek kıymet bulamayız belkide nasıl davranırsak öyle görürüz gibi geliyor

0|1
    0|0
  • Bana değer vermeyene ben hiç vermem.Varlığımda kıymet bilmeyenleri yokluğumla terbiye ederim :)

0|1
    0|0
    • face'te mi yazıyordu doğru söyle :)

• önceleri uygulayamıyordum pek ama gereksiz insanları hayatımdan çıkarıyorum artık.her şeyin karışılıklı olanı güzeldir.değerse değer,sevgiyse sevgi,saygıysa saygı...

• aynen öyle ;)

• Çok beğendimm :)

0|1
    0|0
  • kiymetim bilinmiyoru fakir edebiyati olarak goruyorum. kimse kusuruma bakmasin. deger gormediginiz yerde isiniz yok.

ha bir de her seyin yerine yenisi koyulur. bu kafana gore kalp kir degil elbette. lakin ucundan azicik deger vererek baslamak lazim her seye. benim olayim odur. yuzde elliyle baslarim. artar azalir.

0|1
    2|2
  • 1. kiymetimiz cok alcak ölcülüyor. 2. Bazen düsünmeden kararlar alabiliyoruz. Sonuc= Degersiz bir Dengesiz haline geliyoruz sanki , Ailemiz olmassa gercekden kendimizi öyle hissedecegiz diye korkuyorum ?

0|1
    0|2
    • pahası yoktur kıymetin yükte ağırdır ancak

kaybetmeden gösterebilmektir asık marifet

• eğer bize gerçekten kıymet verenleri bi kenara itip en olmaza büyük değerler yüklersek sonumuz yalnızlık olur. bu sefer de kıymetimiz bilinmiyor deriz. peki ama biz bize kıymet verenlerin değerini bildik mi ki başkasından da bunu istiyoruz?

0|1
    0|0
  • deger neydı kı ya o kadar uzun zaman oldukı deger vermeyı bırakalı sevmek asık olmak bırıne guvenmek bunlar hep yalan herkes cıkar ıcın ugrasıyor toyluk zamnımızda öyle pıstıkkı artık kımse deger kazanmıyor

0|1
    0|0
  • her ikiside

0|1
    0|0
  • Kıymetimiz bilinmez.

0|1
    0|0
  • Onu bnu bılmem arkadas bır kere bıle kıymete bınmedım kıymetım bılınmedı !

1|1
    0|0
  • ne denilebilir ki.. çok üzücüü bide herkes yapıyor..

0|1
    0|0
  • Hayatin akisi icerisinde zen kiymetimiz bilinmez,bazen de biz kiymet bilmeyiz..Hayat...

0|1
    0|0
  • Tek bildiğim hiçbirşey bilmediğim .)

1|1
    0|2
  • "Savurganca harcadığımız aşkların "aşk karşı tarafın kıymetsizliğini inşAllah bir gün öder :)

0|1
    0|0
  • Olay kısacası şu ; kıymetimizi bilenin kıymetini bilmiyoruz , bilmeyenin kıymetini biliyoruz..

0|1
    0|0
    • çok haklısın. benide kıymetimi bilen yok. ne arayanım var nede soranım. saolsun bi avea mesaj atıyor. oda reklam ve fatura mesajları. acaba bu bayram kim mesaj atar bana? bunu çok merak ediyorum.

• Kıymet verdiklerimiz kıymet bilmeyenlerdir. Bu bir kısır döngüdür.

0|1
    0|0
  • kıymetimin bilinmesine rağmen kıymet bilen biri değilim tuhaf yani

0|1
    0|2
  • Kızlar Devam
    7

Erkekler Ne Diyor 21

• Kırlangıcın biri, bir gün, bir adama aşık olur. Günlerce penceresinde onu gözler. Derdini anlatmak, içini dökmek ister ama nedense bir türlü cesaret edemez.Günler günleri takip eder, sonbahar yaklaşır. Zamanının az kaldığını farkeden Kırlangıç nihayet tüm cesaretini toplayarak gönül verdiği adama her şeyi anlatmaya karar verir.

Pencereyi açıp temiz havayı teneffüs etmek isteyen genç adam, güzel bir kuşun karşıdaki ağacın bir dalından kendini izlediğini görür. Camına doğru uçtuğunu farkederek irkilir. O ne! Hayret edilecek bir şey, kuş hiç korkmamakta hatta, camın pervazını tutan ellerine kadar yaklaşmaktadır. Kısa bir sessizliğin ardından kuş dile gelir ve

- Ey sevimli adam, ne zamandır ben sana aşığım. Ne olur beni içeri al, dost olalım' der. Fakat son derece ciddi olan adamın bu kuşla uğraşacak vakti yoktur, kabaca kuşu iter ve

- Hadi git işine. Ben senle uğraşamam' der.

Kırgın, küskün bir halde geri dönen Kırlangıç sevilmeden sevebilecek kadar sadık, herşeyi göze alabilecek kadar sevdalıymış adama. Bir kaç gün sonra tekrar gelir.

- Ne olur beni reddetme. Al beni içeriye. Sana arkadaş olurum, bak sen de benim gibi yalnızsın.

Fakat adam çok acımasızdır. Bir türlü taş kalbi yumuşamaz,

- Git işine yahu. Sen ne biçim bir yaratıksın. Ben seni içeri alıp da ne yapacağım?

Dertli Kırlangıç tekrar uçar yanlızlık kokan yerlere. Çok üzüntülüdür. Kendi kendine bir süre daha bekleyeyim de son bir defa daha varayım yanına. Belki bu defa kabul eder der.

Yaz neredeyse bitmek üzeredir. Esen rüzgarlar ile etrafa dağılmaya başlayan yapraklar güzün geldiğini acı acı hatırlatır masum kuşa. Bir ümit daha yeşerir içinde ve son bir kez daha sevdiğini görmeye gider.

Bak, yaz bitiyor. Yakında sıcak ülkelere göç etmem gerekecek. Dışarısı soğuk. Çok üşüyorum. Ne olur beni al içeri. Seni eylendirir hoş vakit geçirtirim sana. Senin hiç mi bir dosta ihtiyacın yok. Arkadaş olayım sana.

Fakat ne mümkün bu defa da terslenen Kırlangıç tüm ümitleri kırılmış, çaresiz tekrar uçar, gider. Hem de bir daha geri dönmemecesine. Sıcak ülkelere göç eder.

Uzun süre kuşun gelmediğini fark eden adam yavaş, yavaş fikrini değiştirmeye başlar.

- Ben ne aptal bir adamımım. Şuncacık kuşun bana ne zararı olurdu ki bir türlü bu teklifi kabul etmedim. Hem ona iyilik yapmış olurdum, hem de can sıkıntısından kurtulurdum' demeye başlamış. Fakat kuş bir daha geri gelmemiş.

Kış bitmiş, göçmen kuşlar dönmeye başlamışlar. Genç adam gözlerini pencereden ayıramıyormuş. Fakat beklediği kuş bir türlü dönmüyor, penceresine uğramıyormuş.

Günler günleri kovalamış, yaz aylarının ortalarına gelinmiş. Kuşun geri dönmesinden ümidini kesen genç adam, görmüş geçirmiş bir dostuna gitmiş. O her şeyi bilirmiş. Çünkü hayatı kitaplar arasında geçmiş.

Derdini ona anlatıp akıl danışmış. Yaşlı bilgin onu sabırla dinlemiş. Söyleyecek sözü kalmayan, pişmanlığını defalarca itiraf eden genç adama dömüş ve ağır, ağır su sözler dökülmüş dudaklarından; KIRLANGIÇLARIN ÖMRÜ SADECE 6 AYDIR EVLAT...

0|1
    0|0
  • Kıymet bilmemek yalnızlığa yol açar ana fikri çıkıyor yazıdan.

Bence tam tersidir. Kıymet bilmek ya da bilmemek en insani reflekstir. 'Kıymetini bilemedim!' dediğin insanlar, genel itibarıyla o an kıymetli olduğu için bu şekilde anılırlar. Oysa kıymetinin bilinmediği zamanlarda gerçekten de o an için bir kıymetleri bulunmamaktadır.

Demem o ki insan kıymmet vermede asla yanılmaz. Kıymetin değerini artıran ya da azaltan tek şey zamandır. Kıymet değişmez ama 'zaman' her zaman yeni ihtiyaçlar ve gereksinimlerle dikilir insanın karşısına..

0|1
    0|0
  • Kıymetimiz bilinmez

0|1
    0|0
  • Kıymet bilinen değil bulunan bir şeydir. sana kıymet vereni bulursan sen de ona değer ki insan olasın.

dip not: buradaki şahıs zamirleri gizli öznelerdir ve faili meçhuldür.

0|1
    1|0
  • Zeka meselesi bence :)

0|1
    0|0
  • kısır döngüye örnektir bu herkesin herikiside başındadır

0|1
    0|0
  • çok kıymet verirsen ve bunu ona his ettirsen az kıymetillk senn için biçilmez kaftan olur bence :D DiKey

0|1
    0|0
  • Her ikisi de hayatın akışı içerisinde olur. Ama birincisini pek az kişi kabullenir. Halk olarak tercihimiz hep ikincisini kullanmaktır. Dilimizden düşürmeyiz.

0|1
    0|0
  • Kıymet bilmessek kıymetimiz bilinmez çok kıymet bilirsek gene kıymetimiz bilinmez doğru orantıda bunlar bize yapılıncada aynı tepkiyi gösteririz

0|1
    1|0
  • hiç kıymet bilmem malesef.hep herkesi küstürürüm tellerini açmam.aramam ne bilim ne boktan biriyim la ben.ailemle bu yüzden kavga ettim şimdi konuşmuoruz hiç :S

0|1
    0|1
  • İnsan olanın değeri bilinmez, insan olmayan da değer bilmez.

0|1
    0|0
  • 5*

0|1
    0|0
  • değerinden fazla değer verilmez

0|1
    0|0
  • KIYMET BİLMEYENİN KIYMETİ BİLİNMEZ .

0|1
    0|0
  • bir insanın bir insana verebileceği en değerli şeydir KIYMET!

0|1
    1|0
  • Kıymet bilmeyiz.

0|1
    0|0
  • Hiç kıymetim bilinmedi şu hayatta lanet olsun.

0|1
    0|0
  • Benim kiymetim bilinmiyor. onu der onu soylerim.

0|1
    0|0
  • gönlümden geçeni yaşayamıyacaksam yaşatmıyacaksa yalnız olsam da olur

0|1
    0|1
  • Kıymetimi bilen kıymetlidir.

0|1
    0|1
  • Kıymet vericeksen fazla ver az olsun yoksa sana kıymet vermezler Jamesss.

0|1
    0|1
Yükleniyor...